V posteli strávíme asi třetinu svého života. Co se ale přesně děje, když spíme? Před rokem 1950 se většina lidí domnívala, že je to pasivní činnost, během níž tělo a mozek spí. Jak se však ukázalo, je to období, kdy mozek vykonává řadu důležitých procesů, které zásadně ovlivňují kvalitu našeho života.
Když spíte, mozek opakovaně prochází různými typy spánku. Fází spánku je celkem pět. Objevují se v cyklech, z nichž každý trvá 90 až 120 minut a střídají se mezi NREM a REM. Patří mezi ně: ospalost, lehký spánek, střední až hluboký spánek, nejhlubší spánek a snění.
První částí cyklu je spánek NREM, který se skládá ze čtyř různých fází. První fáze přichází mezi bděním a usínáním. Druhá fáze je lehký spánek, kdy se reguluje srdeční frekvence a dýchání a klesá tělesná teplota. Třetí a čtvrté stadium je hluboký spánek.
REM je pátá fáze, při které sníme. Rapid eye movement, tato fáze spánku je charakterizovaná rychlými pohyby očí, nízkoúrovňovou svalovou aktivitou a nízkoproudým EEG.
Ačkoli se dříve mělo za to, že spánek REM je nejdůležitější fází spánku pro učení a paměť, novější údaje naznačují, že spánek NREM je pro tyto úkoly důležitější a že je také klidnější a regenerační fází spánku.
Při přechodu do spánku REM se oči za zavřenými víčky rychle pohybují a mozkové vlny jsou podobné jako při bdělém stavu. Zrychluje se dechová frekvence a tělo je během snění dočasně paralyzováno. Tady to začíná být šťavnaté. Přibližně v tuto noční dobu (asi 4 hodiny ráno, ale záleží na tom kdy jste šli spát) se do těla uvolňuje melatonin a vy vstupujete do říše živého snění, případně lucidního snění.
Mnoho technik snění se soustředí právě na tuto noční dobu kolem 3.-4. hodiny ranní. Této době se říká i čarodějná hodinka, nebo hodina duchů.
Čtěte také:
Čarodějná hodinka: Proč se nám stávají divné věci v čase 3:00 až 4:00 ráno?
Pokročilí snoví cestovatelé a šamani užívají v této době speciální snové byliny. Většina snových bylin používaných k těmto účelům má jak uklidňující, tak euforizující vlastnosti, a předpokládá se, že jejich biochemie napomáhá k vyvolání živého snu. Mezi snové byliny patří leknín hvězdovitý modrý (Nymphaea caerulea), bobinsana (Calliandra angustifolia), nebo guayusa (Ilex guayusa).
Uklidňující účinky kakaa
Šálek kakaa před spaním dokáže doslova zázraky. Nejenže vás zahřeje zevnitř, ale také vás euforizuje a uklidní. Dokáže to díky vysokému obsahu hořčíku a tryptofanu, které se v kakaovém prášku nacházejí.
Možná si říkáte, ale co ten kofein? Není to náhodou stimulant?
Většina z nás si kakao spojuje s tím, že je to povzbuzující potravina. Zamyslete se znovu. Většina kakaa na trhu obsahuje nepatrné množství kofeinu (méně než 1%), což je příliš málo na to, aby vás nějak vzrušilo, nebo vám bránilo v kvalitním spánku. Dokonce i pro ty z vás, kteří jsou na kofein velmi citliví, stojí za to ho vyzkoušet, protože vás zaplaví uklidňujícími schopnostmi hořčíku a tryptofanu.
Myšlenka, že kakao dodává energii, je však z velké části způsobena obsaženým theobrominem, což je stimulant, ale neovlivňuje váš centrální nervový systém tak jako kofein. Procento obsaženého kofeinu také velmi závisí na zdroji kakaa. Některé odrůdy mohou mít až 3 %, ale jejich výskyt je poněkud vzácnější.
Hořčík
Hořčík má zásadní vliv na spánek a je přirozeným relaxantem, který pomáhá deaktivovat adrenalin. Nedostatek hořčíku může přímo souviset s potížemi s usínáním a udržením se ve spánku. Hořčík je často označován jako minerál spánku. Hořčík také bojuje proti hromadění kyselin, neutralizuje toxiny, snižuje citlivost na bolest, uklidňuje nervy, buduje silné kosti i zuby. Kakao je údajně potravinou s nejvyšším obsahem hořčíku na světě.
Tryptofan
Tryptofan je aminokyselina, která se po požití mění na neurotransmiter serotonin a následně na hormon melatonin. Syrové (nepražené!) kakao zvyšuje přirozenou produkci serotoninu v těle, což zlepšuje naši náladu a schopnost bránit se stresu. Hořčík i tryptofan jsou nezbytné látky pro tvorbu serotoninu. Ale pozor, tryptofan je tepelně nestálý, a proto se ve vařené čokoládě nevyskytuje, takže tyto úžasné benefity lze čerpat pouze ze syrové čokolády.
Theobromin
Je hořký alkaloid obsažený v kakau. Nachází se i v řadě dalších potravin, jako čajovník nebo kola ořechy. Theobromin snižuje krevní tlak, chrání buňky před oxidačním stresem, ochraňuje srdce, zvyšuje hladinu HDL dobrého cholesterolu, chrání mozek a působí protizánětlivě. Minimální obsah kofeinu v kakau je často zaměňován s jemu podobným alkaloidem theobrominem. O kofeinu se říká, že je stimulant nervového systému, zatímco theobromin je kardiovaskulární stimulant. Zvyšuje srdeční činnost a průtok krve a má asi čtvrtinovou stimulační sílu kofeinu. Kakao obsahuje přibližně dvakrát více theobrominu než kofeinu.
Fenyletylamin (PEA)
Je neurotransmiter, který se přirozeně vytváří v těle, když se zamilujeme. Je obsažen ve vysokém množství v syrovém kakau a je jedním z hlavních důvodů, proč je kakao spojováno s Valentýnem a dává se jako dárek pro zamilované. PEA je citlivý na teplo a je obsažen pouze v nepraženém, tepelně neupraveném, syrovém kakau.
Anandamid
Anandamid je neurotransmiter, který byl izolován v kakau a přirozeně se uvolňuje i v mozku, když jsme šťastní. Kromě toho, že kakao obsahuje anandamid, obsahuje také inhibitory enzymů, které brání rozkladu anandamidu v těle, čímž zvyšují jeho příjem a přispívají k pocitům blaženosti spojeným s konzumací syrového kakaa. Ananda znamená v sanskrtu „blaženost“.
Pro ty z vás, kteří mají nabitý program, jsou náchylní ke stresu, nebo prostě potřebují regenerační a kreativní vzpruhu, je syrové kakao ideálním spojencem. Díky svým vazodilatačním vlastnostem (schopnost rozšiřovat cévy a zlepšovat krevní oběh) snižuje krevní tlak a stává se tak relaxačním, uklidňujícím, srdce + mozek chránícím lékem na dlouhověkost. Jeho vysoce výživné složení spolu s uklidňujícími účinky hořčíku a tryptofanu a euforickou, na srdce soustředěnou energií PEA (fenyletylaminu) a anandamidu, vytváří vynikající prostředek na spaní. Není divu, že je tradicí matek v deštném pralese dávat dětem před spaním kakaové mléko.
Pozor! K ozdravným účelům nemůžete použít libovolné kakao!
Zapomeňte na levné tmavé čokolády ze supermarketů, které pocházejí z nekvalitních bobů, které byly alkalizovány (chemicky ošetřeny uhličitanem draselným), aby se vůbec daly jíst. Chemicky ošetřené kakao poznáte podle toho, že má hodně tmavou, skoro až černou barvu, je levné a v sypkém stavu nese název „holandské“. Holandské kakao nemá s danou zemí nic společného, pouze to znamená, že pochází z nekvalitních bobů s vysokou výtěžností, které byly chemicky ošetřeny, aby byly chuťově snesitelné. Takto upravené kakao může u citlivých jedinců vyvolat i alergickou reakci.
Na obrázku nahoře je vidět rozdíl mezi raw kakaem vlevo, které je světlé a alkalizovaným kakaem vpravo, které je tmavé a ztratilo témět všechny své léčivé účinky, včetně antioxidantů. Čím černější a levnější čokoládu koupíte, tím více byla alkalizována, aby se dala jíst. Kvalitní čokoládu totiž levně nejde vyrobit.
Na obrázku nahoře vidíte silně alkalizovanou (= nekvalitní!) čokoládu, kterou poznáte podle černé barvy. Není pravda, že černá barva znamená vyšší obsah kakaa, protože raw kakao má rezavě hnědou barvu. Pokud kupujete vysokoprocentní čokolády, které jsou drahé a mají tuto barvu, naletěli jste na prodejní trik a jíte ve skutečnosti nekvalitní produkt.
Pokud chcete konzumovat zdravé a fungující kakao, kupujte výhradně a pouze raw nepražené kakao, ideálně s bio certifikátem. Na českém trhu je snadno dostupné například od značky Iswari, které je odzkoušené a moc dobré. Raw kakao u nás prodává také značka Allnature, AWA superfoods, Purasana a jiné.
Pokud jste nikdy raw kakao nejedli a ptáte se jaký je mezi tím rozdíl, pak vás mohu ubezpečit, že značný. Raw kakao z kvalitních bobů je tak dobré a jemné, že ho můžete rovnou rozmíchat ve vlažné vodě a vypít jen tak. A bude vám chutnat i neslazené. Jinak se s ním pracuje stejně jako s jakýmkoli jiným kakaem, chutná skvěle v bábovce i sušenkách, akorát že výsledný produkt není hnědo černý, ale spíše rezavě hnědý.
Jako spací nebo relaxační dávka postačí jedna vrchovatá polévková lžíce nepraženého raw kakaa, která se rozmíchá ve vlažné vodě, nebo vlažném mléku, zhruba 1dcl. Může být i rostlinné mandlové nebo rýžové mléko. Nezahřívejte, abyste nezničili léčivé látky a nedoporučuji studené, protože kakao ve studeném roztoku plave na povrchu a nechce se smísit.
© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2022
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová Ďakujem za obohacujúci článok. Musím dať za pravdu,…
-dodo Dnes ale aj v minulosti tu boli a…
-Rocky armag: Člověk, co nemá dostatek financí si ani…
-tauri Alue, chápu kam tim míříš a původní myšlenku…
-*****