Máte problémy se spaním? Pomůže vám kakao

26.1.2023 v Léčba 19

V posteli strávíme asi třetinu svého života. Co se ale přesně děje, když spíme? Před rokem 1950 se většina lidí domnívala, že je to pasivní činnost, během níž tělo a mozek spí. Jak se však ukázalo, je to období, kdy mozek vykonává řadu důležitých procesů, které zásadně ovlivňují kvalitu našeho života.
Když spíte, mozek opakovaně prochází různými typy spánku. Fází spánku je celkem pět. Objevují se v cyklech, z nichž každý trvá 90 až 120 minut a střídají se mezi NREM a REM. Patří mezi ně: ospalost, lehký spánek, střední až hluboký spánek, nejhlubší spánek a snění.



První částí cyklu je spánek NREM, který se skládá ze čtyř různých fází. První fáze přichází mezi bděním a usínáním. Druhá fáze je lehký spánek, kdy se reguluje srdeční frekvence a dýchání a klesá tělesná teplota. Třetí a čtvrté stadium je hluboký spánek.
REM je pátá fáze, při které sníme. Rapid eye movement, tato fáze spánku je charakterizovaná rychlými pohyby očí, nízkoúrovňovou svalovou aktivitou a nízkoproudým EEG.
Ačkoli se dříve mělo za to, že spánek REM je nejdůležitější fází spánku pro učení a paměť, novější údaje naznačují, že spánek NREM je pro tyto úkoly důležitější a že je také klidnější a regenerační fází spánku.

Při přechodu do spánku REM se oči za zavřenými víčky rychle pohybují a mozkové vlny jsou podobné jako při bdělém stavu. Zrychluje se dechová frekvence a tělo je během snění dočasně paralyzováno. Tady to začíná být šťavnaté. Přibližně v tuto noční dobu (asi 4 hodiny ráno, ale záleží na tom kdy jste šli spát) se do těla uvolňuje melatonin a vy vstupujete do říše živého snění, případně lucidního snění.
Mnoho technik snění se soustředí právě na tuto noční dobu kolem 3.-4. hodiny ranní. Této době se říká i čarodějná hodinka, nebo hodina duchů.

Čtěte také:
Čarodějná hodinka: Proč se nám stávají divné věci v čase 3:00 až 4:00 ráno?

Pokročilí snoví cestovatelé a šamani užívají v této době speciální snové byliny. Většina snových bylin používaných k těmto účelům má jak uklidňující, tak euforizující vlastnosti, a předpokládá se, že jejich biochemie napomáhá k vyvolání živého snu. Mezi snové byliny patří leknín hvězdovitý modrý (Nymphaea caerulea), bobinsana (Calliandra angustifolia), nebo guayusa (Ilex guayusa).

Uklidňující účinky kakaa
Šálek kakaa před spaním dokáže doslova zázraky. Nejenže vás zahřeje zevnitř, ale také vás euforizuje a uklidní. Dokáže to díky vysokému obsahu hořčíku a tryptofanu, které se v kakaovém prášku nacházejí.

Možná si říkáte, ale co ten kofein? Není to náhodou stimulant?
Většina z nás si kakao spojuje s tím, že je to povzbuzující potravina. Zamyslete se znovu. Většina kakaa na trhu obsahuje nepatrné množství kofeinu (méně než 1%), což je příliš málo na to, aby vás nějak vzrušilo, nebo vám bránilo v kvalitním spánku. Dokonce i pro ty z vás, kteří jsou na kofein velmi citliví, stojí za to ho vyzkoušet, protože vás zaplaví uklidňujícími schopnostmi hořčíku a tryptofanu.
Myšlenka, že kakao dodává energii, je však z velké části způsobena obsaženým theobrominem, což je stimulant, ale neovlivňuje váš centrální nervový systém tak jako kofein. Procento obsaženého kofeinu také velmi závisí na zdroji kakaa. Některé odrůdy mohou mít až 3 %, ale jejich výskyt je poněkud vzácnější.

Hořčík
Hořčík má zásadní vliv na spánek a je přirozeným relaxantem, který pomáhá deaktivovat adrenalin. Nedostatek hořčíku může přímo souviset s potížemi s usínáním a udržením se ve spánku. Hořčík je často označován jako minerál spánku. Hořčík také bojuje proti hromadění kyselin, neutralizuje toxiny, snižuje citlivost na bolest, uklidňuje nervy, buduje silné kosti i zuby. Kakao je údajně potravinou s nejvyšším obsahem hořčíku na světě.

Tryptofan
Tryptofan je aminokyselina, která se po požití mění na neurotransmiter serotonin a následně na hormon melatonin. Syrové (nepražené!) kakao zvyšuje přirozenou produkci serotoninu v těle, což zlepšuje naši náladu a schopnost bránit se stresu. Hořčík i tryptofan jsou nezbytné látky pro tvorbu serotoninu. Ale pozor, tryptofan je tepelně nestálý, a proto se ve vařené čokoládě nevyskytuje, takže tyto úžasné benefity lze čerpat pouze ze syrové čokolády.

Theobromin
Je hořký alkaloid obsažený v kakau. Nachází se i v řadě dalších potravin, jako čajovník nebo kola ořechy. Theobromin snižuje krevní tlak, chrání buňky před oxidačním stresem, ochraňuje srdce, zvyšuje hladinu HDL dobrého cholesterolu, chrání mozek a působí protizánětlivě. Minimální obsah kofeinu v kakau je často zaměňován s jemu podobným alkaloidem theobrominem. O kofeinu se říká, že je stimulant nervového systému, zatímco theobromin je kardiovaskulární stimulant. Zvyšuje srdeční činnost a průtok krve a má asi čtvrtinovou stimulační sílu kofeinu. Kakao obsahuje přibližně dvakrát více theobrominu než kofeinu.

Fenyletylamin (PEA)
Je neurotransmiter, který se přirozeně vytváří v těle, když se zamilujeme. Je obsažen ve vysokém množství v syrovém kakau a je jedním z hlavních důvodů, proč je kakao spojováno s Valentýnem a dává se jako dárek pro zamilované. PEA je citlivý na teplo a je obsažen pouze v nepraženém, tepelně neupraveném, syrovém kakau.

Anandamid
Anandamid je neurotransmiter, který byl izolován v kakau a přirozeně se uvolňuje i v mozku, když jsme šťastní. Kromě toho, že kakao obsahuje anandamid, obsahuje také inhibitory enzymů, které brání rozkladu anandamidu v těle, čímž zvyšují jeho příjem a přispívají k pocitům blaženosti spojeným s konzumací syrového kakaa. Ananda znamená v sanskrtu „blaženost“.

Pro ty z vás, kteří mají nabitý program, jsou náchylní ke stresu, nebo prostě potřebují regenerační a kreativní vzpruhu, je syrové kakao ideálním spojencem. Díky svým vazodilatačním vlastnostem (schopnost rozšiřovat cévy a zlepšovat krevní oběh) snižuje krevní tlak a stává se tak relaxačním, uklidňujícím, srdce + mozek chránícím lékem na dlouhověkost. Jeho vysoce výživné složení spolu s uklidňujícími účinky hořčíku a tryptofanu a euforickou, na srdce soustředěnou energií PEA (fenyletylaminu) a anandamidu, vytváří vynikající prostředek na spaní. Není divu, že je tradicí matek v deštném pralese dávat dětem před spaním kakaové mléko.

Pozor! K ozdravným účelům nemůžete použít libovolné kakao!
Zapomeňte na levné tmavé čokolády ze supermarketů, které pocházejí z nekvalitních bobů, které byly alkalizovány (chemicky ošetřeny uhličitanem draselným), aby se vůbec daly jíst. Chemicky ošetřené kakao poznáte podle toho, že má hodně tmavou, skoro až černou barvu, je levné a v sypkém stavu nese název „holandské“. Holandské kakao nemá s danou zemí nic společného, pouze to znamená, že pochází z nekvalitních bobů s vysokou výtěžností, které byly chemicky ošetřeny, aby byly chuťově snesitelné. Takto upravené kakao může u citlivých jedinců vyvolat i alergickou reakci.

Na obrázku nahoře je vidět rozdíl mezi raw kakaem vlevo, které je světlé a alkalizovaným kakaem vpravo, které je tmavé a ztratilo témět všechny své léčivé účinky, včetně antioxidantů. Čím černější a levnější čokoládu koupíte, tím více byla alkalizována, aby se dala jíst. Kvalitní čokoládu totiž levně nejde vyrobit.

Na obrázku nahoře vidíte silně alkalizovanou (= nekvalitní!) čokoládu, kterou poznáte podle černé barvy. Není pravda, že černá barva znamená vyšší obsah kakaa, protože raw kakao má rezavě hnědou barvu. Pokud kupujete vysokoprocentní čokolády, které jsou drahé a mají tuto barvu, naletěli jste na prodejní trik a jíte ve skutečnosti nekvalitní produkt.

Pokud chcete konzumovat zdravé a fungující kakao, kupujte výhradně a pouze raw nepražené kakao, ideálně s bio certifikátem. Na českém trhu je snadno dostupné například od značky Iswari, které je odzkoušené a moc dobré. Raw kakao u nás prodává také značka Allnature, AWA superfoods, Purasana a jiné.

Pokud jste nikdy raw kakao nejedli a ptáte se jaký je mezi tím rozdíl, pak vás mohu ubezpečit, že značný. Raw kakao z kvalitních bobů je tak dobré a jemné, že ho můžete rovnou rozmíchat ve vlažné vodě a vypít jen tak. A bude vám chutnat i neslazené. Jinak se s ním pracuje stejně jako s jakýmkoli jiným kakaem, chutná skvěle v bábovce i sušenkách, akorát že výsledný produkt není hnědo černý, ale spíše rezavě hnědý.

Jako spací nebo relaxační dávka postačí jedna vrchovatá polévková lžíce nepraženého raw kakaa, která se rozmíchá ve vlažné vodě, nebo vlažném mléku, zhruba 1dcl. Může být i rostlinné mandlové nebo rýžové mléko. Nezahřívejte, abyste nezničili léčivé látky a nedoporučuji studené, protože kakao ve studeném roztoku plave na povrchu a nechce se smísit.

© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2022

 



Komentáře

Ikona diskutujiciho hanka 2023-01-26 09:11:25 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Úžasné čtení, nepražené kakao je jedna z mých nejoblíbenějších potravin, kromě uvedených účinků má ještě blahodárný efekt na hormonální systém, zejména v kombinaci s macou. Podělím se o svoje oblíbené recetpy, pokud by se někdo chtěl inspirovat.
1 velká sklenice mandlového mléka, 1/2 banánu, pravá skořice, 1/2 lžíce maca prášku a 1-2 lžíce raw kakaa. Rozmixovat. Je to nejlepší životabudič, co znám, pomohl mi vzdát se pití kávy.
Pokud snídáte rádi ovesné vločky, připravte si je večer (zalijte porci vloček horkou vodou), ráno budou mít pokojovou teplotu a vmíchejte do nich lžíci kakaového prášku. Mám ráda kombinaci vločky, kokosový olej, kakao, nakrájené sušené fíky, skořice. Taky nesmírně posilující jídlo. Pokud si vločky takto připravíte a dáte do ledničky, kokosový olej ztuhne a vyjde vám z toho chuť a konzistence podobná čokoládovým pralinkám, akorát mnohem lepší. Mám v plánu zkusit si tímto způsobem vytvořit pralinky z raw kakaa, uvidíme jak to vyjde.
Před spaním jsem kakao nezkoušela, protože má na mě stimulující efekt, nejraději ho užívám ráno. Na spaní mám výbornou zkušenost s CBD olejem, velice zklidňuje, problém je, že když to přeženu s dávkováním, jsem potom hodně unavená. Ale perfektně redukuje stres.

Ikona diskutujiciho Gulliver 2023-01-26 09:32:52 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Suprovej článek. Děkuju a posílám dál.

Ikona diskutujiciho Sněžná vločka 2023-01-26 11:42:06 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jé, přesně tohle jsem nedávno hledala. Určitě vyzkouším a díky za článek!

Ikona diskutujiciho valy 2023-01-26 16:36:29 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Krásný článek Aluško, vyzkouším dnes večer 🙂
Na raw kakao Iswari jsem přešla už pred časem, dělám si k snídani s vločkami (zalévám je večer studenou vodou a do rána na lince v krabičce nabobtnají) a také míchám do kokosového mléka s chia semínky. Přidávám čekankový sirup k oběma verzím snídaně.
Iswari kakao nádherně voní a chutná – poprvé, co jsem ho ochutnala, jsem okamžitě holandské kakao dala sousedce na pečení, jí to nevadí. Ja už holandské nechci 🙂

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-01-26 18:44:19
Ikona diskutujiciho
sipka

Já jsem ho kdysi bez milosti hodila do koše. Přišlo by mi blbý dávat něco někomu když vím že je to jedovaté. Problém ale je když pak někdo udělá něco s čokoládou a má to černou barvu. The more you know… zkoušela jsem osvětu ale hodně lidí to nechce slyšet. Nenechají si vysvětlit důvod, radši skočí do řeči a odpoví stylem že jsou na čokoládě závislí a že nechtějí vědět co v ní je – ale nikdo jim to přece nebere, bavíme se pouze o její kvalitě a o lepším výběru. Dá se koupit i hotová raw čokoláda. Asi chtějí bez výčitek chodit dál pro Milku. ¯\_(ツ)_/¯ Podobně dopadá moje osvěta o voňavých svíčkách. Mají v tom uchu sice naslouchací otvor ale jakoby se deaktivoval 😀

Ikona diskutujiciho tauri 2023-01-26 20:24:02
Ikona diskutujiciho
sipka

Můžu se zeptat, jaký že svíčky jsou teda špatný?
Myslíš všechny vonný svíčky, nebo jen ty levnější?
I ty drahý Yankee Candle jsou špatný?

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-01-27 08:36:13
Ikona diskutujiciho
sipka

Špatné jsou syntetické vůně, které působí jako endokrinní disruptory, poškozují hormonální systém a jsou potenciálními karcinogeny. Yankee candle, air wick, špatný. A pozor, některé firmy i lžou! Ptala jsem se firmy partylite jestli má svíčky parfemované přírodně, protože neměli na obalech inci a ty vůně byly hodně podezřelé. EO má omezený výběr a prostě vůni červených plodů nebo jablko přírodně nejde udělat. Ale prodejkyně říkala že je to celé přírodní se sojovým voskem, prostě jsem tomu nevěřila a chtěla jsem si to ověřit. Odpověděli mi že to mají přírodní! I když jsem jim napsala že nechci inhalovat nebezpečné syntetické parfémy a proto se jich na to ptám. Občas už na obalu mají INCI a samozřejmě je to chemka s menší příměsí linalool.

Zdravotně nezávadné svíčky jsou bez parfemace. S přírodními vůněmi jsem neviděla, že by někdo vyráběl. Co se týče vosku, nejlépe včelí, ten je nezávadný jistojistě.

Lidé to často vůbec nechtějí slyšet a nechtějí si to vůbec nechat vysvětlit. Jakoby blbá vůně ze svíčky byla důležitější než jejich hormonální systém.

Ikona diskutujiciho tauri 2023-01-27 09:13:18
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak to díky za info. Popravdě, je celkem problém najít svíčky bez parfemace. Pokud se prodávají, jsou to většinou ty shitty, který vyhoří jen kousek a zbytek je nevyužitý. A včelí vosk není jeden z nejlevnějších, takže sehnat kvalitní parafín taky není snadný. Když jsem koukal tenkrát na volně balený, nevycházel zrovna nejlevněji, vyšla už lépe hotová svíčka, protože to mají za jiný ceny.
Pokud je to asi občas a větrá se, tak snad by to nemusel být takový problém..ale pálit jednu za druhou asi nebude to pravé.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-01-27 09:54:53
Ikona diskutujiciho
sipka

Já už používám jenom pod aromalampy parafín bez vůně, ty levné čajovky a jiné nekupuju. Když chci vonět, zapálím si raději tyčinku s rozmarýnem. Měla jsem i včelí ale když není v kalíšku tak se rychle rozteče jinam a je z toho zbytečně moc zbytků vosku. Jedině ten vosk pak recyklovat do kosmetiky.

Ikona diskutujiciho tauri 2023-01-27 09:29:28
Ikona diskutujiciho
sipka

Koukám, že tady mají v akci 20Kg za 2500. Záleží, zda je zdravotně nezávadný. Asi tam bývají taky nějaký rozdíly.
https://www.eshop-svicky.cz/parafin-p2-lukoil-20kg-akce-d-5247.html

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-01-27 09:55:36
Ikona diskutujiciho
sipka

chceš vyrábět svíčky pro celé město? tak si nezapomeň koupit i knoty a kelímky

Ikona diskutujiciho tauri 2023-01-27 11:38:03
Ikona diskutujiciho
sipka

Haha to nee, ale je to výhodný balení a třeba by pak někdo z okolí chtěl i pro sebe.
Brát to po kilu se moc nevyplatí. Svíčky zatím doma mám, většinou česká výroba a voní málo. Takže by to nemuselo být tak hrozný. Ty hodně voňavý jsem pálil jen párkrát, takže tam jsem si nedělal nějak iluze už tenkrát, že to bude uplně zdravý :))
Ale co je dneska zdravýho, ono sice jedno k druhýmu, ale pokud je to sem tam.

Ikona diskutujiciho hanka 2023-01-26 21:03:32 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Když už je řeč o nepraženém kakau, něco podobného se děje s kávou. Komerční káva je přepražená, pokud jste někdy měli to štěstí ochutnat správně upraženou kávu, tedy co nejméně, tak to je velký rozdíl. Starbucks teď nabízí kafe ve třech stupních pražení, nejlepší je vzít „blond“, maximálně „medium“. Tak blond káva je pražená nejméně a krásně voní, není tak agresivní, má i světlejší barvu. Nebo je fajn zajít si do pražírny a zeptat se odborníka. Podrobnostem nerozumím, ale napadlo mě to v souvislosti s tím, jak se upravuje kakao. Kafe se praží proto, aby vydrželo déle, ale taky se tím znehodnocuje.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-01-27 08:38:38
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo, proto mi káva skoro nikde nechutná kvůli té hořkosti. Někdo si to přepraží i záměrně že to tak má rád.

Ikona diskutujiciho Magdalena 2023-01-26 21:47:18 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tu čokoládovou bábovku jsem neměla vidět 🙂 . Taky dělávám ovesné vločky s kakaem ,skořicí ,anýzem, hnědý cukr ,zalité horkou vodou . K usnutí je dobré dýchání 4:7:8.

Ikona diskutujiciho Tér 2023-01-26 22:58:52 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nespavost a nočñí svěďéñí celého těla.V mém případě, viñíci paraziťi Vlasovci,přenašeči jsou komáři.K tomu zjištěñí vedla dlouhá cesta provázena zdravotnìmi problémy ,revma.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-01-27 08:27:55
Ikona diskutujiciho
sipka

kup si Trigelm paracleanse 🙂 odčervuje i mletý hřebíček

Ikona diskutujiciho Tér 2023-01-27 19:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ale já tady píšu o parazitech žijicich v hlavě a páteři,kteří způsobují epilepsii,RS,Bechťereva atd.Triger a hřebiček pomůže max. batolatům.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-01-27 19:40:44
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak bych zaúkolovala manžu ať mi páteř natírá tea tree oilem. Každý den bych jim takto poslala srdečný pozdrav. Kdo nezažil léčivou sílu éterických olejů, neumí si představit, co dokážou z těla vyhnat.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek