Matrix 4: Co je to matrix

24.7.2022 v Matrix 14

Pokud je lidstvo jedním organismem, tvořeným mnoha jednotkami, pak vědomí tohoto organismu musí být náležitě rozděleno mezi všechny jeho částečky. A protože vše, co lze změřit, má své meze, můžeme předpokládat, že existuje jen určité konečné množství myšlenkové energie, lidského vědomí, o které se dělí lidské bytosti. Nyní žijeme ve světě, kdy jsme ztratili spojení mezi sebou i se zemí, ale naše potřeba existovat v rámci širšího prostředí zůstává, protože je klíčová pro naše přežití.Proto máme Matrix, který je zvrácenou napodobeninou organického prostředí, do kterého přirozeně patříme. Primární vědomí přenášené přes DNA (Sheldrakova teorie morfické rezonance), mohou sdílet všichni členové daného druhu, díky němu si mohou všechny jeho částečky zachovat svou individualitu a přitom stále patřit k většímu celku.

Oproti tomu čistě racionální vědomí, se kterým zacházejí pouze lidé, je něco úplně jiného. Zakládá se na myšlení, nikoli na pocitech a je od přírody škatulkováno. Energii či vědomí vyměřuje jednotlivým jednotkám racionalita. Co se odměřuje, se však zároveň omezuje a ohraničuje. Pocity jsou nekonečné, avšak myšlení založené na syntaxi, souborech informací, je nevyhnutelně limitováno.
Každá lidská bytost v Matrixu je jako vyspělý počítač, jehož program obsahuje omezený počet možností. Pro každou událost pro něj připadá v úvahu několik možností reakce a z těchto možností si vybírá. Mít tzv. svobodnou vůli je proto pro tyto rozumné bytosti nemožné.

To, co se děje, když dochází ke sdílení racionálního vědomí levé hemisféry, je opakem toho, co nastane, dochází-li ke sdílení intuitivního vědomí hemisféry pravé: druh se rozdělí, přeruší kontakt a co je paradoxní, všechny jeho části ztratí veškeré zdání individuality. Vzhledem k tomu, že všichni jedinci tohoto druhu žijí ve stejném prostředí, a přesto jsou v něm izolováni svým vlastním myšlením (racionální myšlení je rozdělující), jsou v určitém smyslu lapeni do pasti svých vlastních myšlenek. Výsledné prostředí je však nemůže vyživovat, protože zde chybí organické propojení a tak se v něm žijící jedinec ze všech sil snaží vytvářet vnější prostředky, které by mu nedostatek kontaktu vynahradily. Ty ho však ještě více izolují.
Jelikož vynálezy pocit odloučení jen posilují, protože umožňují jedincům se vzdalovat stále víc a víc od sebe i od kolektivního a druhového vědomí, technologické, racionální prostředí se stále zmenšuje a také je stále více omezuje a vyčerpává, přestože je stále komplexnější a propracovanější.
Toto prostředí nakonec ovládne jednání, myšlení i pocity všech, kteří v něm žijí. Jakožto imitace prostředí organického, začne do svých obyvatel programovat „instinkty“ a modely chování, kterým po čase nikdo neunikne. „Nahraje“ svou vlastní „realitu“ přímo do druhové DNA, a odtud do našich pocitů a myšlenek.
Kupujeme co nám systém řekne, přecházíme přes cestu kdy se nám řekne, volíme toho koho nám systém určí, myslíme výlučně tak, jak nás společenský systém vychoval.
Od samého okamžiku našeho zrození všichni, se kterými přicházíme do styku, tvarují a upravují naši interpretaci reality, dokud „nezapadáme“. Počínaje rodiči, jsou všichni našimi programátory. Jejich hlavní funkcí je udělat z nás vykonné a homogenní jednotky v tomto dokonalém světě strojů.

V 21. stol. dovedla technologie proces programování k maximální účelnosti a jednoduchosti. Roční děti jsou posazeny před televizi, aby si maminka mohla oddechnout. Šestiletí dostanou mobil, aby mohli po škole zavolat tatínkovi. Desetiletí dostanou vlastní počítač do pokoje, aby mohli dělat domácí úkoly a pařit hry. Některé děti si rodiče označí lokalizačním čipem pro případ, že by se děti náhodou ztratily… Vskutku dokonalý svět. Ještě nejsme ani v pubertě a už jsme plně připojeni.

Morfeus se ptá Nea: „Co je to skutečnost? A jak bys ji definoval?“ Pak vysvětluje, že prožívání reality nám zprostředkovávají naše smysly z elektrických signálů vysílaných do mozku. Co může v takovém případě mozku zabránit, aby se nechal ošálit a uvěřil, že něco prožívá, i když ho ve skutečnosti pouze bombardují elektrické impulsy?

Můžete se stát Vyvoleným
Kdykoli hrozí, že nás při pomyšlení na zjevnou nevyhnutelnost našeho osudu přemůže zoufalství, je dobré si uvědomit, že i Neo sám byl původně jen bezmocným biorobotem, připojeným ke zlovolnému režimu a od davu ho odlišovala a vedla temnotou pouze „střepina v mozku“.
Když se s Thomasem Andersonem setkáváme poprvé, vidíme ho spát u počítače. Jeho život se točí výlučně kolem tohoto blikajícího stroje. Když se vzbudí, vidí na obrazovce vzkaz, který se tam objevil zdánlivě odnikud, ale ve skutečnosti ho napsala jeho spřízněná duše Trinity. To probudí jeho zvědavost a dychtivost. Vzkaz ho žádá, aby sledoval bílého králíka, což znamená, že má sledovat nelogický, organický a záhadný sled myšlenek, ať už ho povedou kamkoli. Pak mu někdo zaklepe na dveře a Thomas se ani nemusí ptát kdo tam je, protože to ví.
Trinity, Morfeus a jejich tým operují uvnitř i vně matrixu, ve kterém je Thomas polapen. Dokážou se nabourávat do reality, protože objevili, že je to simulace, racionální, umělá inteligence robota.
Thomas v té fázi ještě neví, jak se věci skutečně mají, neví co je to Matrix. Doposud se nejvíc přiblížil k pravdě, když se zeptal svého kamaráda narkomana: „Měl jsi někdy pocit, že nevíš, jestli sníš nebo bdíš?“ On mu na to řekne, že skoro pořád, že Thomas potřebuje vypnout a pozve ho na večírek. Když chce Thomas odmítnout, všimne si, že přítelkyně dotyčného narkomana má na rameni vytetovaného bílého králíka a proto souhlasí, že půjde.  Pohání ho zvědavost a možná i nuda. Nyní se učí všímat si a rozpoznávat znamení. Matrix k němu začíná promlouvat.
V klubu se setká s Trinity, která mu do ucha šeptá, že ví, proč nemůže v noci spát. Trinity ví o Thomasovi vše, co lze vědět. Ví to, protože se Morfeus a jeho skupina mohou probourávat do Matrixu a mohou zřejmě sledovat, co se v něm děje. Mají k dispozici něco jako rozsáhlý filmový archiv lidských zážitků, ve kterém si zřejmě prošli Thomasův život, aby se ujistili, že je opravdu Vyvolený.
Mohou také vidět osud, který má pro Thomase matrix předepsaný, ale tím že se Thomas probudí a ze systému uteče, se takový osud nikdy nenaplní.
Vše, co si o sobě Thomas myslel, za co se doposud považoval, byla lež. Výmysl.
„Matrix ti nemůže říct, kdo jsi,“ vysvětluje Trinity. Může mu pouze ukázat, čím by mohl být.

pokračování seriálu zde: Matrix 5: Proč vlastně existuje systém

© aluska.org 2022Komentáře

Ikona diskutujiciho petr 2022-07-24 12:58:56 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je to síla. Ale zároveň když nad tím přemýšlím je to obrovsky osvobozující myšlenka. Můžu se svobodně odpoutat od všech ničivých názorů jenom tím, že si uvědomím, že nejsou skutečné. Nepotřebuju kvůli tomu ani dělat nic speciálního. Stačí to jenom pochopit.

Ikona diskutujiciho Květa 2022-07-24 13:00:05 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuji paní Alue. Moc se těším na další díly. Zakládám si je a pročítám opakovaně. Je to hodně koncentrované ale to je dobře!

Ikona diskutujiciho Ilíriel 2022-07-24 13:01:48 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nejlepší na tom je že pokud někoho vychovali v přesvědčení že je méněcenný podivný kretén, ve skutečnosti je to jenom to co matrix chce aby si o sobě ten člověk myslel. Protože nemůže nikomu říct kdo skutečně je, snaží se mu to podsunout ideálně ve verzi která ho oslabí a zařadí do šedi průměrnosti.

Ikona diskutujiciho Zlatka 2022-07-24 13:03:25 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Poslala jsem tento článek kamarádovi který pořád hrozně bojuje se sebeláskou. Dneska mi napsal že mu při čtení došlo že se celý život zbytečně zabývá a nechává ničit něčím co ani není skutečné. Že jestli se někdy chovat idiot tak pouze z tohoto důvodu.

Ikona diskutujiciho Koblih 2022-07-24 13:20:38
Ikona diskutujiciho
sipka

Nebo ti co vášnivě řeší jak jim rodiče ukřivdili před třiceti lety. Já se tomu směju. To je jako pokoušet se přehazovat třicetiletý hnůj. Už se tak rozložil že tam vlastně ani není ale ten zoufalec ho pořád hledá aby měl co přehrabovat . Aby všichni ostatní viděli jakej je chudáček.

Ikona diskutujiciho Roman 2022-07-24 13:26:36
Ikona diskutujiciho
sipka

Jsou připojení. Takhle z nich systém žere energii. Řešit donekonečna neřešitelné.

Ikona diskutujiciho zuzi 2022-07-24 13:30:29 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tohle je podle mě nejlepší seriál co tu kdy byl. Protože odkrývá samotné jádro všeho. Doufám že si i další díly zachovají nasazenou vysokou laťku. Těším se na pokračování.

Ikona diskutujiciho Dalimil 2022-07-24 13:36:57 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuji! Prosím pište dál!

Ikona diskutujiciho Jarmila 2022-07-24 14:28:15 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Skvělé čtení, díky moc!

Ikona diskutujiciho dodo 2022-07-24 15:02:15 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ja si naopak myslím, že všetci žijeme v Matrixe a nemôžeme z neho uniknúť. Je to niečo podobné ako keby chcel ísť niekto za hranice vesmíru. Možno ale myslíte nejakú inú verziu Matrixu. S tou inou verziou by bol ale taký malý problém. Ak vezmeme do úvahy, že vesmír má holografickú podobu tak sa musíme pýtať kde žijeme svoje životy? To preto, lebo aj my sme vlastne hologram. Žijeme v stvorenej realite, ktorú niečo, alebo niekto vytvára.
Pre lepšie pochopenie treba zablúdiť sem: https://opravdova-skola.webnode.cz/news/vesmir-jako-hologram-science-fiction-existuje-objektivni-realita-nebo-je-vesmir-prelud-/

Ikona diskutujiciho Elis 2022-07-25 11:57:03
Ikona diskutujiciho
sipka

Aluška od začatku Matrix prezentuje jako ,,jinou dimenzi“ tady, je to proste zkouska a matrix nam v ni chce zabranit. Kdyz se jako energie vratime ,,domu“ jsme z Matrixu venku a koukame na ostatni, ale uz se s timhle vedomim nemuzeme vratit. Jen bez nej… Tesa tak jsme to ja alespon pochopila.

Ikona diskutujiciho Stepparos 2022-07-25 10:19:34 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

parádní seriál. doufám že bude mít hodně dílů

Ikona diskutujiciho asdf 2022-07-25 14:07:53 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

„myslíme výlučně tak, jak nás společenský systém vychoval“ … při čtení této věty mi před očima vyvstala informace:
„myslíme výlučně tak, aby nám společenský systém vyhovoval“
to je myslím hlavní důvod proč se běžná ovce tak zoufale brání probuzení, a raději věří už i naprosto absurdně debilní propagandě. A proč se ve fašistických režimech i z relativně normálních jedinců stávají odporné bestie. Spící v matrixu totiž jinou volbu nemá, jinak by byl vystaven extrémní psychické nepohodě.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-07-25 15:10:23
Ikona diskutujiciho
sipka

Konformita a bránění čemukoli, co otřese se zajetými pořádky (i pokud jsou na prd) je výsada připojených. Je to způsob jak chrání systém.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek