Modlitba: Mocný a přesto podceňovaný nástroj duchovního rozvoje

13.12.2023 v Spiritualita 7

Modlitba je prastará praxe, která si zaslouží ústřední místo ve vašem životě. Ať už prožíváte temnou noc duše, existenciální krizi nebo duchovní probuzení, modlitba je vždy vhodná a nápomocná. Pomáhá vám odevzdat se do rukou vyšší síly, pestovat vnitřní pokoru, sladit se se základními kvalitami osobnostního růstu a může zprostředkovat duchovního léčení.Ze všech duchovních darů je modlitba pravděpodobně jedním z nejvíce podceňovaných. O modlitbě se jen zřídka píše v tématice svépomoci. Kolikrát jste četli, slyšeli, nebo viděli hlásat o síle modlitby v duchovních kruzích, mimo kostel? Moc často ne.
Jedním z hlavních důvodů tohoto opomíjení je náš egoismus. Jsme přece společnost „udělej si sám“. Ceníme si soběstačnosti, síly a moci nad vším ostatním. Z tohoto důvodu může být modlitba vnímána jako poněkud „slabošská“ a pro moderní mysl sebeponižující.

Mezi běžné mylné předsudky o modlitbě patří:
– Že se modlí jenom věřící.
– Že jste selhali, protože teď musíte požádat o pomoc.
– Víra, že si vlastně nezasloužíte pomoc, že jí nejste hodni.
– Že jste dětinští a nezralí, když si myslíte, že to něco změní.
– Víra, že Vyšší síla je zlomyslná, nemilosrdná a děsivá, že to činí modlitbu nebezpečnou. Tento strach z Božství můžete mít, zejména pokud jste prošli kostelní indoktrinací a byli jste učeni bát se trestajícího boha.

Modlitba je často to poslední, k čemu se v krizi uchylujeme.
Často až teprve poté, co vyschly poslední duchovní zdroje, pomyslíme na modlitbu. Pravdou je, že naše životy by se drasticky změnily, kdyby modlitba byla první věcí, na kterou bychom se obrátili v době potřeby, nebo dokonce i ve chvíli vděčnosti. Modlitba je totiž přímý most k našemu Božství.

Modlitba však nesmí být pasivní a nesmí být odrecitovaná jako v kostele. Říct zpaměti pár slov ve skutečnosti nic nezmění.
Skutečná modlitba je upřímná, ta která jde od srdce. Pak je jedním z nejaktivnějších duchovních nástrojů. Modlitba nás nejen otevírá k vyššímu vedení, ale také nám pomáhá být vnímaví k lekcím, které se nejvíce potřebujeme naučit.

Dary, které do vašeho života přináší modlitba
Zvyšuje vnímavost a otevřenost životu
Zlepšuje sebevědomí
Posiluje pocity bezpečí a jistoty
Zlepšuje vztahy s ostatními
Vede k všímavosti
Vidíte více synchronicit
Získáte nečekané dary
Cítíte více vděčnosti
Jste více schopni odpouštět, hlavně sami sobě.
Intenzivnější spojení s Božstvím
Snižuje stres, deprese a úzkost
Zvyšuje pocit vnitřní celistvosti
Zvyšuje důvěru v sebe a v život
Navozuje transcendentální zážitky Jednoty
Síla modlitby je nesmírná. Dokáže změnit téměř každý rozměr vašeho života.

Aby byla vaše modlitba mocná, musíte přemýšlet o tom, jak nejvyšší možné dobro vypadá a jak se vám líbí. Vyberte si označení, které je pro vás osobně pohodlné a smysluplné. Třeba: Zdroj, Vesmírné vědomí, Vyšší Já, Univerzální láska, Nebeský otec, Konstruktivní síla Vesmíru, Strážní andělé atd.
K síle, kterou oslovujete, musíte mít osobní vztah a musíte ji uznávat vnitřně. Protože jak už bylo řečeno, něco odříkat bez víry a osobního zaujetí, je ten mluvení prazdných slov. Umět něco odrecitovat, to není modlitba, ale jen básnička.

Modlete se za to, co potřebujete, ale také za to, za co jste vděční. Vyšší síla není žádný pasák, nedává vám věci, protože jste její služebník. Božství je univerzální zdroj úplné a bezpodmínečné lásky. Nikoho netrestá, nesoudí, s nikým nesmlouvá ani neobchoduje.
Když se modlíte, modlíte se k neomezenému zdroji lásky, který je vaší pravou přirozeností a podstatou. Tento mírumilovný a životadárný Zdroj pro vás chce to nejlepší. Modlitba je způsob komunikace s vaším Zdrojem.

Modlete se upřímně a ze srdce. Nemusíte mluvit nahlas a vymýšlejte si svou modlitbu klidně za pochodu. Emocionální upřímnost je to hlavní. Nechte své modlitby ztělesňovat to, co je pro vás nejpřirozenější.

Všímejte si, jak velký vliv má upřímná modlitba na váš život. Začali jste se modlit každé ráno nebo každý večer? Všimněte si, jak vám Zdroj začíná posílat pomoc, podporu a vedení. Jak k vám začal promlouvat a nabízet vám svou milující náruč. Buďte za to vděční a děkujte.

Čím více a dlouhodobě se budete modlit, tím bude vaše Božství intenzivněji přítomno ve vašem životě a bude vás o to více podporovat. Pokud jste zrovna teď ve velmi temné životní fázi, modlitba je cesta, která vám otevře okno příležitosti a ukáže vám cestu. Potřebujete zázrak? Začněte se o něj modlit a vaše Vyšší Já vám ho pošle.

© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2023

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Irca 2023-12-13 06:59:31 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pravda, modlim se uz pres dva roky a muj zivot se dost zmenil k lepsimu.

Ikona diskutujiciho Pavel 2023-12-13 15:56:31 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuji za nádherný článek

Ikona diskutujiciho Standa 2023-12-13 22:18:34 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuji za přehledné vysvětlení.

Ikona diskutujiciho hanka 2023-12-14 09:09:48 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Moc krásný článek. Pravda je že jsem se nikdy pravidelně nemodlila za pomoc, protože jsem byla přesvědčená, že si svoje problémy musím vyřešit sama.

Ikona diskutujiciho zuzi 2023-12-16 11:26:33 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuju. Článek mě pohladil po duši. ❤

Ikona diskutujiciho františek 2023-12-16 11:27:21 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je to velká duchovní pravda a je správné ji průběžně připomínat. Silné a fungující věci nemusí být pokaždé složité a drahé. Často je máme přímo v sobě.

Ikona diskutujiciho Trabant 2023-12-16 11:28:08 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Největší zázraky se v mým životě děly právě v době kdy jsem se každý večer modlil. Opravdu to tak je.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek