Mořské řasy – výborný zdroj jódu

16.10.2015 v Výživa 9

Jód je látka, kterou tělo nezbytně potřebuje ke své činnosti. V přímořských státech je přísun jódu zajištěn mořským vzduchem i ve formě potravin – především ryb a mořských plodů. Vnitrozemské státy se pak potýkají s deficitem jódu, který může mít nemilý dopad na zdraví. Nedostatkem jódu trpí asi 30 % populace.

Jedním zdrojem, který je velice bohatý na obsah jódu, ale i další prvky, jsou právě mořské řasy rodu laminariaceae. Existuje jich několik druhů jako např. AGAR (používá se k zahušťování tekutin), NORI (používané jako ochucovadlo), DULSE a WAKAME (přidávané do polévek) či nejznámější a nejpodstatnější druh KELP.

Řasy se získávají přímo z moře, kdy se z lodě sbírají velkými háky. Horní část řas se odseká a zbytek se naporcuje, vyčistí a pomele. Prášek se může usušit nebo lisovat do tablet. Velkou výhodou je, že řasu není třeba vařit, čímž jsou zachovány její tělu prospěšné látky.

Jaké významné látky obsahuje řasa KELP

 • minerály – dokonce o 20 % více než v zelenině
 • stopové prvky – hlavně tedy jód (v sušeném kelpu je dokonce 10x více jódu než v čerstvém stavu)
 • uhlovodany (škroby a cukry – z cukrů je zde zastoupen manitol, který je vhodný také pro diabetiky, jelikož nezvyšuje hladinu cukru v krvi
 • bílkoviny a tuky
 • vitamíny A, B, C
 • alginát – tato látka na sebe dokáže navázat a následně vyloučit až o 50-80 % radioaktivních látek a těžkých kovů z organismu (např.stroncium, olovo, ..) a také se v těle mění na gel chránící sliznice celého trávicího systému
 • obsahuje vlákninu – podporuje funkci střev a vyprazdňování stolice
 • neobsahuje lepek!
 • antioxidanty

Proč je jód pro tělo tak důležitý?

Jak již bylo zmíněno, mořské řasy obsahují velké množství jódu, který je nutný k metabolismu organismu. Dostatek jódu zaručuje správnou funkci štítné žlázy. Správně fungující štítnice zvyšuje metabolismus a tím dochází k přeměňování potravy na energii, zvyšuje se tělesná teplota a dochází k hubnutí. Jestliže má tělo nedostatek jódu, dochází k onemocnění štítné žlázy, zdravotním potížím a následným poruchám dalších orgánů. Dle nových studií je také dokázáno, že nedostatek jódu zvyšuje hladinu estradiolu (typ estrogenu) a zvýšená hladina tohoto hormonu navyšuje u žen riziko rakovinného onemocnění prsu a dělohy. Naopak nízká hladina estradiolu působí jako ochranný faktor před rakovinným bujením.

Co může nedostatek jódu způsobit

 • onemocnění štítné žlázy – strumu, kdy práci za tuto žlázu přebírají nadledvinky a ty jsou pak přetížené
 • únavu, suchou kůži, vypadávání vlasů, zimomřivost, deprese, tloustnutí, zácpu,neplodnost, u žen se zvyšuje riziko výskytu nádoru prsu
 • kretenismus – na dostatek dodávky jódu se musí dbát především v období těhotenství a kojení. U vyvíjejícího se plodu může nedostatek jódu způsobit poškození vývoje mozkové činnosti, což může zapříčinit mozkovou dysfunkci, demenci a celkový narušený tělesný vývoj plodu

Účinky mořské řasy KELP

 1. dodává tělu potřebný jód ke správné funkci štítné žlázy
 2. bojuje proti rakovině
 3. posiluje imunitní systém
 4. snižuje hladinu cholesterolu v krvi
 5. reguluje tlak krve
 6. zabraňuje shlukování krevních destiček v cévách
 7. protizánětlivé účinky – působí proti bakteriím, virům, plísním a je považována za přírodní antibiotikum
 8. léčí zánětlivé procesy v trávicím systému, vředy či pálení žáhy
 9. tlumí alergie
 10. přispívá v léčbě neplodnosti
 11. posiluje vlasy a nehty
 12. podporuje hubnutí
 13. díky antioxidantům má omlazující efekt
 14. působí zásaditě! – překyselení organismu je spouštěč nejrůznějších chorob

Zdroj: http://zdrava-vyziva.zdrave.cz/morske-rasy-vyborny-zdroj-jodu/

Kam dál:

• Kontakt: [email protected]

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihy! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

http://alueshop.webnode.cz/

Komentáře

Ikona diskutujiciho Eurien 2015-10-16 08:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Docela zajimave je i to, ze kelpa se podava psum (jedna lzicka na deset kg jidla), protoze zmekcuje zubni kamen. Doporucuje se pak psovi dat srnci paruzek,protoze ten je velmi tvrdy(daleko vice nez kost) a oni si tim ten zubni kamen sami setrou. A zuby maji bile a zdrave.

Ikona diskutujiciho mary 2015-10-16 09:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A co treba takova chlorella?

Ikona diskutujiciho Alue 2015-10-16 10:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]: Ta je myslím stejně jako spirulina sladkovodní.

Ikona diskutujiciho stenly919 2015-10-16 15:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A můžeš doporučit, od koho ten kelp kupovat vzhledem k havárii ve Fukušimě ? Protže jak je známo, voda má paměť a jesltiže ve fukušimě používají každý den tisíce litrů vody na chlazení, tak asi těžko už nebude někde mořská voda radioaktivní, tím pádem asi nebudou nikde ani radioaktivní mořské řasy. Nebo se snad pletu ?

Ikona diskutujiciho Farah 2015-10-16 17:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Skvělé 🙂 Předevčírem se mi zdálo, že cestuju a byla jsem někde v čínské provincii a ti lidé tam byli tak milí a chtěli mi prokázat úctu, takže mě pohostili jasmínovou rýží s mořskými řasami. Jedli jsme ji rukama z listů a jak to chutnalo! (zase autentický zážitek, kdy ve spánku vnímám vůně a chutě). Asi si tohle jídelko mám dávat a klidně i častěji.

Ikona diskutujiciho armag 2015-10-16 18:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nedostatku jodu se nemusíš bát. V ČR se přidává do soli, takže potřebnou dávku dostane každý, kdo nemusí držet bezsolnou dietu.

Ikona diskutujiciho all-is-magic 2015-10-16 20:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Právě předtím, než jsem šla na blog a přečetla si článek, jsem si udělala zeleninu a dala jsem si do ní kelp vločky, protože jsem na ně měla zrovna chuť… to je mi náhoda 🙂

Ikona diskutujiciho Alue 2015-10-16 22:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]: Doporučuji ti článek co tady vyjde 17. října. Už jsem o umělém jodu psala mockrát, asi ti to uteklo. – Ne, nemocnou štítnou žlázu má dneska většina lidí ve větší či menší míře. Ještě jsem nepotkala nikoho, kdo by ji měl alespoň na 80-90% v pořádku bez toho aby bral cíleně BIOLOGICKÝ jód (POZOR: nezaměňovat s chemickým v jodidovaných solích!!!!! MÁ OPAČNÝ EFEKT). Rekord byl tak maximáně 70% a to byl jeden člověk. Zbytek je na tom žalostně špatně.

Ikona diskutujiciho 4444 2015-10-18 02:16:00 Odpovědět

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek