Na Ukrajině bylo nalezeno pohřebiště. Vykopávky odhalily 5 500 let starou strukturu podobnou Stonehenge

29.6.2021 v Zprávy 3

V Dněpropetrovské oblasti na Ukrajině se našel 5 000 let starý kamenný kruh. Každý kamenný blok byl vyřezán ručně, všechny jsou vysoké 1 metr a váží asi tunu. Vykopávky mohyly probíhají v obci Novoaleksandrovka. V tomto období archeologové už prozkoumali většinu stavby a objevili mnoho artefaktů.Největší vzrušení nastalo kolem kamenné stavby nacházející se ve vnitřní části mohyly. Tato konstrukce se nazývá ,,Kromlech“. Přibližné datum vzniku mohyly archeologové datují do období před 5,5 tisíci lety.

V této době na území Ukrajiny podle oficiálních údajů existovala doba eneolitu (doba měděno-kamenná). Jako důkaz toho mají sloužit fragmenty keramiky nalezené na mohyle, charakteristické pouze pro toto období.

Podle alternativní chronologie zde v tomto období existovala největší země světa, Velká Tartárie.

Výzkum mohyly ještě není ukončen. To nejzajímavější zbývá ještě vpředu. Zanedlouho archeologové zcela vyčistí Kromlech a prostor v něm, což umožní vidět starodávnou strukturu téměř v původní podobě. Pak budou odebrané vzorky odeslány na různé expertízy do Kyjeva a Německa.

Přesný vědecký výzkum antropologů, genetiků a mnoha dalších specialistů vnese světlo do mnoha otázek. Dále bude megalitická stavba částečně zrestaurována, zafixována a ponechána na stejném místě jako historická památka.

Místo bylo odhaleno díky developerům, kteří zde chtěli stavět nové luxusní rodinné domky. Pod deseti centimetry tenké ornice ale našli podezřelé struktury.

Rozměry pohřebiště jsou ohromující: 120 x 80 metrů a 7 metrů na výšku!
Vykopávky odhalily 24 hrobů z doby bronzové, kultury Skýtů (doba železná) a ze středověku.

,,Díky své nomádské povaze měli tito lidé u sebe jen to nejnutnější. Někdy se však najdou zajímavé nálezy: hrnce, náhrdelníky z vlčích nebo psích špičáků. Například nyní byl objeven hrob, kde vedle lidských ostatků ležely psí nožky. Nalezen byl také trojitý hrob, kde uprostřed ležela kostra muže a na každé straně byly k němu přitlačeny kostry ženy a dítěte.“, říká zdejší archeolog Teslenko. ,,Nyní se zkoumá střední část, je tu ještě spousta manuální práce.

,,Používáme také stroje, chtěl bych však zdůraznit, že všechny stroje fungují výhradně pod dohledem archeologů. Buldozer odstraní několik centimetrů půdní vrstvy a pokud vidíme, že něco není v pořádku, práce se zastaví,“ říká další polní archeolog Yaroslav Yaroshenko.
Několik historiků předpokládá, že mohyly sloužily účelu, který přesahoval jednoduché náboženské obřady. Šlechtici byli posláni do posmrtného života s luxusem a postavením, které si užívali, když byli naživu, spolu s „obětovanými manželkami, služebníky a koňmi“.

připravila © www.aluska.org 2021Komentáře

Ikona diskutujiciho ivan1 2021-07-04 19:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Grandiósní, trochu to pripomíná previkingskou dobu, ackoliv pred peti a pul tisiciletími tady ve Skandinavii nebylo zhola nic, nemýlí-li se.

Ikona diskutujiciho Zuzana Steinerová 2021-07-07 16:16:50 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Spoločnosť v Tartárii nemohla byť až taká barbarská, aby pochovávala spolu s mŕtvym ženu, deti a služobníctvo. To sa mi na vyspelé slovanské tradície nepodobá! Ani rozdiely v hmotných statkoch neboli pre obyvateľov Tartárie typické. A služobníctvo už vôbec nie! Obyvatelia si boli rovní! Alebo nemám pravdu?!

Ikona diskutujiciho mariankosmac 2021-07-09 10:30:23
Ikona diskutujiciho
sipka

Ukrajina nebola súčasť Tartárie, bola tak niekde na hranici.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek