Následující „fakta“, která vás učili ve škole, už dnes nejsou pravda

9.7.2023 v Zajímavosti 17

Naše společnost se mění a vyvíjí naprosto fascinujícím tempem. Přeýšleli jste nad tím, jaký vliv mohou mít tyto neustálé změny a nové objevy na to, co se děti učí ve školách? Dnešní děti se totiž učí jiné informace, jiná „fakta“, než to co učili vás, když jste chodili do školy. Ne vždy jsou totiž tato „fakta“ založena na objektivní realitě. Velké množství učiva ve školách jsou pouhé hypotézy, teorie a dedukce. Nemusí být pravdivé a jejich znění se upravuje v průběhu času.Když se podíváme do historie, byly doby, kdy se věřilo, že všechny nemoci jsou důsledkem zlosti nějakého božstva nebo vyšší bytosti a že je nelze vyléčit ničím jiným než kouzelným zaklínadlem nebo speciálním rituálem. A co třeba dění v roce 1300, kdy Evropu sužovala bakteriální infekce známá jako černá smrt – tehdejší lékaři zpočátku věřili, že je důsledkem specifického planetárního uspořádání. Představte si, že byste některý z těchto zastaralých způsobů myšlení aplikovali na dnešní moderní medicínu. Vysmáli by se vám.

Ještě divočejší je pohled na svět dnešních moderních technologií. Úroveň počítačů, internetu a mobilních telefonů se vyvíjí takovým tempem, že je průměrný člověk svědkem neuvěřitelného překotného vývoje, kdy sotva stíhá všechny změny a novinky sledovat. World Wide Web, v podobě v jaké ho známe dnes, byl vyvinut teprve v roce 1990.

Při všech těchto změnách proto není překvapivé, že se učební osnovy a „fakta“ měnily a vyvíjely i ve školách, aby udržely krok s dobou.

Zde jsou věci, které jste se pravděpodobně učili ve škole, ale které už nejsou považovány za pravdivé:

Pluto je planeta
Jedná se o jednu z nejznámějších změn faktů, které jsme se učili jako děti. Memy a vtipy o této změně stále kolují po sociálních sítích a připomínají nám měnící se dobu. Pluto bylo považováno za devátou planetu sluneční soustavy od konce 19. století až do roku 2003, kdy astronomové objevili objekt, který byl svou velikostí větší než malá „planeta“. To vyvolalo diskusi, co vlastně představuje planetu? Nakonec Pluto na tento titul jednoduše nestačilo a bylo degradováno na „trpasličí planetu“. To se však může změnit, vědci o tomto rozhodnutí nadále diskutují.

Vincent van Gogh si uřízl ucho
Jedním z nejznámějších a nejtragičtějších příběhů ze světa umění je život Vincenta van Gogha, malíře, který si údajně uřízl ucho. Nové důkazy však odhalily, že jsme byli krmeni nepravdivým příběhem. Ve skutečnosti byla ztráta ucha důsledkem prudké hádky s jeho přítelem a kolegou, malířem Paulem Gauguinem. Ačkoli podrobnosti jsou z velké části neznámé a pravděpodobně vždy zůstanou, důkazy ukazují, že Gauguin, šermíř, mu ucho uřízl mečem.

Americký den nezávislosti
Původní vyučovaná verze zněla, že Spojené státy získaly nezávislost 4. července 1776, což je základem amerického Dne nezávislosti. Jak však historici objevovali a dávali dohromady další informace, jejich chápání toho, co se stalo, se mírně změnilo. Ano, 4. července 1776 byla přijata Deklarace nezávislosti, ale ve skutečnosti to neznamenalo úplné osvobození od nadvlády Velké Británie. Země se ve skutečnosti stala plně nezávislou až po podpisu Pařížské smlouvy 3. září 1783.

Popravy čarodějnic v Salemu
Zobrazení salemských čarodějnických procesů dlouho zahrnovalo upalování čarodějnic na hranici, o němž se kdysi věřilo, že je to nejlepší způsob popravy těch, které byly shledány vinnými z čarodějnictví. Tento obraz se objevuje ve filmech, televizních pořadech i v mnoha knihách. Jak se však objevuje stále více dobových dokumentů, ukazuje se, že poprava upálením na hranici nebyla zdaleka tak běžná, jak jsme se dříve domnívali. Místo toho byla většina čarodějnic, odsouzených k smrti, oběšena.

Zuby George Washingtona
V amerických učebnicích bylo dříve napsáno, že George Washington nosil zubní protézu, která byla vyrobena ze dřeva. Mnozí lidé věřili, že to vysvětluje jeho poněkud rozpačitý výraz na mnoha vyobrazeních, protože mu asi úplně neseděly. Pravda je však mnohem temnější. V 18. století si otroci často přivydělávali prodejem svých zubů zubařům. Sada zubních protéz, které nosil sám George Washington, je v současné době majetkem muzea Mount Vernon plantation house museum, a jsou vyrobeny ze slonoviny a zubů jeho lidských otroků. Ve skutečnosti existují dokonce písemné důkazy o tom, že tyto zuby kupoval, přičemž nákupy zaznamenával do svých účetních knih.

Kamufláž chameleona
Jedním z nejzajímavějších živočichů, které jsme studovali ve škole, byl chameleon se svou schopností měnit barvu, aby se maskoval v jakémkoli prostředí. Tento fascinující tvor se stal středem zájmu mnoha dětských knih a kreslených filmů, vyobrazený v obskurních barvách od neonově růžové až po fialové puntíky. Nové informace o chameleonech však vrhly nové světlo právě na to, proč mění barvu a že to vlastně vůbec není maskování. Své zbarvení využívají k regulaci tělesné teploty, kdy mění množství světla, které pohlcují nebo odrážejí, v závislosti na teplotě prostředí v daném okamžiku. Další důkazy ukazují, že svou roli na odstínu jejich kůže hrají i jejich emoce.

Že se dá list papíru přeložit jenom sedmkrát
Tohle je jeden z těch zábavných faktů, kterými se chlubíte svým přátelům jen proto, že víte, že alespoň jeden člověk si dá za úkol dokázat, že se mýlíte… Kolikrát lze složit jeden list papíru? Když jsme byli děti, platilo, že více než sedmkrát je to matematicky nemožné, ale jeden kalifornský středoškolák dokázal, že to není pravda. Vyvinul rovnici a dokázal, že klíč spočívá ve způsobu skládání papíru v závislosti na jeho velikosti a tloušťce, čímž stanovil nový rekord na jedenáctkrát. Skupina studentů ze školy svatého Marka v Southborough ve státě Massachusetts však zašla ještě dál a dosáhla překvapivého úspěchu, kdy papír přeložila třináctkrát.

Nejtvrdší látka na světě
Dlouhou dobu se učilo, že nejtvrdší existující látkou na světě je diamant, ale to už dneska dávno neplatí. Objevili jsme totiž nové látky, které jsou tvrdší. Jsou to wurtzite boron nitride, který je o 18 % tvrdší, a lonsdaleit, který je tvrdší o 58 %. V současné době se však zkoumá ještě třetí látka, nanotwinned cubic boron nitride, která může dosáhnout ještě vyšších výsledků.

Živočišné říše
Nejedná se o fakt, který by byl prokázán jako nesprávný, ale spíše o informaci, která se s časem stále vyvíjí a rozšiřuje. Kdysi se věřilo, že existují celkem 3 říše existujících organismů: živočichové, rostliny a bakterie. Pak se to rozšířilo o houby a protisty. Protista je jednobuněčný útvar a houby jsou mnohobuněčné. Protista zahrnuje druhy podobné rostlinám, živočichům a houbám. Tak vzniklo 5 říší. S tím, jak jsme objevovali další bytosti, však rostla potřeba dalších typů klasifikací. Dnes se ve Spojených státech vyučuje 6 říší existence: rostliny, živočichové, protisté, houby, archebakterie a eubakterie.

Stavba pyramid
Dřív se věřilo a učilo, že staří Egypťané na jejich stavbu nasazovali židovské otroky, což je mýtus, který byl ztvárněn ve filmech a televizi. Odborníci však tvrdí, že tento „fakt“ nemůže být pravdivý z jednoho velmi těžko vyvratitelného důvodu: Židé v tomto historickém období ještě neexistovali. Dnes se věří a učí, že je stavěli chudí dělníci, o nichž se předpokládá, že s nimi bylo ve skutečnosti zacházeno slušně.

© aluska.org 2023Komentáře

Ikona diskutujiciho dodo 2023-07-09 08:23:04 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To s tou najtvrdšou látkou je zaujímavé minimálne z jedného hladiska. Zistilo sa, že stavebné bloky kameňov Veľkej pyramídy v Gíze boli narezané technológiou, ktorá bola zhruba 500 krát účinnejšia ako tá naša pri ktorej používame diamantové rezacie kotúče. Ľudia, ktorí sa zaoberajú rezaním kameňa stanovili, že rezacia rýchlosť musela byť 1 až 2 mm na jednu otáčku kotúča.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-07-09 10:11:59
Ikona diskutujiciho
sipka

Ke mně se dostalo info, že to stavěli lidé, kteří ty kameny opracovávali a stavěli silou mysli, že to ani nikdo neřezal, ale zformoval to tak aby to zapadlo a antigravitačně se to pokládalo. Pak mi ještě přišla zajímavá teorie, že to stavěli obři, kteří již vyhynuli… když se ale zamyslíš nad tím, že se dochovaly stavby s velmi složitými reliéfy které dnešní vyspělá technologie nemůže napodobit, tak mi připadá logičtější verze o pokročilé civilizaci, kde měli lidé funkčnější mozky, kde byly technologie které neznáme.

Ikona diskutujiciho armag 2023-07-09 12:46:59
Ikona diskutujiciho
sipka

Oni ty kameny neřezali, ale odlévali je podobně, jak se dělají třeba cihly z bláta. Jen narozdíl ode dneška znali směsi, které po ztvrdnutí vypadají jako pískovec, vápenec nebo žula.

Ikona diskutujiciho dodo 2023-07-09 14:18:35
Ikona diskutujiciho
sipka

Je viac než isté, že používali viacero technológií a len jedna z nich bola rezanie pílami. Na odkazovanom dokumente je možné zhliadnuť, že niektoré veci ako napríklad „krabica“, ktorá je vystavená v múzeu v Káhire je rezaná pílou, ale aj niektoré stavebné bloky múrov, stien, či pyramíd. Tiež používali trubkové vrtáky. https://www.youtube.com/watch?v=K7-HtT2RwMs

Oplatí sa to vidieť na vlastné oči, pretože veľa toho, čo sa hovorí nie je v skutočnosti tak ako sa hovorí. Napríklad „kvet života“ v chráme Osirion v Abydose, ktorý nie je vypálený laserom, ale je namalovaný farbami. Tiež je tam vidieť stopy po rezaní megalitických blokov. https://www.youtube.com/watch?v=cpxNj78YzOc

Doporučujem to pozrieť na veľkej obrazovke. Má to tak väčšiu výpovednú hodnotu ako na prťavom telefóne.

Ikona diskutujiciho armag 2023-07-10 18:40:32
Ikona diskutujiciho
sipka

Pilami řezat nemohli, protože v té době neexistovala ocel. Železa měli jen velice málo, a to jen to obyčejné, které je měkké.

Ikona diskutujiciho dodo 2023-07-11 14:56:09
Ikona diskutujiciho
sipka

Je prinajmenšom zábavné čítať o tom ako vyrobili kameň, keď nevieme ani najzákladnejšiu vec akou je datovanie výstavby veľkej pyramídy a ani to kto ju postavil, pretože Khufu to nebol. Otroci faraóna Khufu ju iba našli a vykopali z pod piesku a to znamená, že pyramída je omnoho, omnoho staršia ako hovoria akademici. Je to záhada, pretože sa zdá, že s určitosťou vieme akú metódu použili na výrobu blokov kameňa. Mnohí prehliadajú fyzické dôkazy, že existujú stopy po mechanickom obrábaní. Na diery vyvŕtané v niektorých blokoch nepoužívali laser ako by sa mnohí domnievali. Tiež prehliadajú to, že geológovia vedia dosť presne kde bol konkrétny druh kameňa vyťažený, z ktorého lomu. Na videu ktoré nemá ani 8 minút je to možné vidieť. https://www.youtube.com/watch?v=jfEtMMha3EQ

Ikona diskutujiciho armag 2023-07-11 17:14:49
Ikona diskutujiciho
sipka

Dodo: To, že má kámen stejné složení jako nějaký lom, ještě neznamená, že byl v tom lomu vytěžený.

Ikona diskutujiciho Jirka 2023-07-09 10:10:43 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dík, zajímavé :-).
Mě v poslední době dostalo zjištění, že klokan je prý savec. Tj. změnou třídění živočichů se prý už nějaký čas vačnatci pokládají za druh savců …

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-07-09 10:14:35
Ikona diskutujiciho
sipka

Tož on je oboje. Je teplokrevný a mládě ve vaku saje mléko z prsu.

Vačnatci jsou nadřád savců, který je charakterizován svým způsobem rozmnožování, totiž vývojem mláďat ve vaku. Je známo přes 320 recentních druhů vačnatců, což je asi 6 % všech recentních savců. Většina volně žijících vačnatců se vyskytuje v Austrálii a okolních ostrovech, další druhy žijí v Americe.

Ikona diskutujiciho peace 2023-07-10 16:29:09 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Není to úplně k tématu, ale nebyla nedávno zase „přehrána“ minulost? Já i pár dalších lidí jsme si mysleli, že Nikola Tesla zemřel relativně mladý, odhadovali jsme, že max. v 50letech, snad si matně pamatuju z nějakého dokumentu, kde to říkali, že škoda že zemřel tak mladý, že mohl světu ještě přinést další vynálezy apod. a teď jsem zjistil, že zemřel ve věku 86let.

Ikona diskutujiciho kiana 2023-07-11 01:50:29
Ikona diskutujiciho
sipka

Podle tohoto dokumentu byl zavražděn v relativně mladém věku (dokument stále existuje, nyní jsem se na něj znovu nekoukala, ale předpokládám, že je furt stejný):
https://www.youtube.com/watch?v=ecni9SjkWoM

Ikona diskutujiciho armag 2023-07-11 17:20:01
Ikona diskutujiciho
sipka

Asi sis jej s někým spletl.
Tesla zemřel docela starý, jen je o něm známo, že okamžitě po jeho smrti všechny jeho výzkumy zabavily americké tajné služby.

Ikona diskutujiciho Petr 2023-08-07 07:35:26
Ikona diskutujiciho
sipka

Mohu potvrdit, že pyramidy se stavěly bez jakékoliv fyzické síly pouze za pomocí mysli. Nemám to z žádného článku ani videa. Přišlo to ke mě samo. Položím v duchu otázku a většinou přijde odpověď. Někdy to trvá hodiny, někdy dny, týdny a je tam. Nevím, jak to dělám, ale dělám to a přichází mi takto pravdy o minulosti i o současnosti… a budoucnost? Přírodní katastrofy už pár let vidím dopředu 😶. Tvé články pro mě mají ohromný význam Aluško. Někdy se dozvím něco nového, jindy mě utvrdíš v tom, co už sám vím 🙂 Moc Ti děkuju 😇

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-08-07 10:32:48
Ikona diskutujiciho
sipka

díky 🙂

Ikona diskutujiciho Petra 2023-07-11 16:41:05 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Osobně jsem ráda, že od mého mládí do dnešních dob se výuka ve školách posunula a aktuálně je výrazně méně zaměřená na encyklopedické znalosti (fakta) a jejich memorování než byla za nás a vlastně po celá předchozí staletí. Možná za to může internet, kdy si můžeme cokoliv vyhledat, zatímco v dobách předinternetových museli lidé mnohem více spoléhat na vlastní paměť a získávání encyklopedických faktů museli obětovat výrazně větší množství času a energie. Aktuálně je větší prostor pro samostatnější práci se snadněji získatelnými fakty či informacemi co se týče různých způsobů jejich zpracování a ověřování. Co by bylo moc fajn a co společnost určitě jestě potřebuje učit své děti, tak je nepochybně psychohygiena, alespoň její elementární základy. Lidé potřebují znát konkrétní techniky jak se zbavovat informační špíny (média, filmografie, toxická hudba, zlostní lidé), kterou jsme obklopeni a jak s tím zacházet, abychom si mohli uchovat duševní zdraví a tím pádem i konstruktivní přístup k životu. Doufám tedy, že se nadále bude výuka ubírat tímto směrem.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-07-11 17:18:41
Ikona diskutujiciho
sipka

To, že jsi byla nucená se učit věci zpaměti, rozvíjelo tvůj mozek a zvětšilo tvé centrum paměti. Takže ti všechno jde lépe do hlavy. Není to vůbec na škodu, máš vylepšenou paměť.

Ikona diskutujiciho Petr 2023-08-07 07:42:04 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mohu potvrdit, že pyramidy se stavěly bez jakékoliv fyzické síly pouze za pomocí mysli. Nemám to z žádného článku ani videa. Přišlo to ke mě samo. Položím v duchu otázku a většinou přijde odpověď. Někdy to trvá hodiny, někdy dny, týdny a je tam. Nevím, jak to dělám, ale dělám to a přichází mi takto pravdy o minulosti i o současnosti… a budoucnost? Přírodní katastrofy už pár let vidím dopředu 😶. Tvé články pro mě mají ohromný význam Aluško. Někdy se dozvím něco nového, jindy mě utvrdíš v tom, co už sám vím 🙂 Moc Ti děkuju 😇

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek