Naučte se mluvit řečí stromů

16.8.2019 v Spiritualita 5

Stromy byly v historii vždy velmi ceněné a mnohé druhy byly dokonce i posvátné. Třešňové stromy představují vznešenost a romantiku. Jilm symbolizuje intuici a vnitřní sílu. Olivovníky byly podle legend dar bohyně Moudrosti. Dub je symbol moci a odvahy… Ke každému stromu se váže nějaká legenda, pověst, nebo symbolika. Lidé zkrátka vždy milovali stromy a mnohé kultury je uctívaly.

Stromy perfektně symbolizují základní zákonitost „jak nahoře, tak dole“. Koření hluboko v zemi, zatímco jejich větve míří k obloze. Jsou prostředníky mezi temnou zemí a jasnou oblohou.Píseň stromů
To, že jsou stromy živé organismy s vědomím, je koncept, který zní naprosto logicky a rozumně všem spirituálně vnímavým lidem. Stromy mají duše, obývají je duchové, dévové. A snaží se s námi komunikovat… To, co může pro mnoho lidí znít absurdně, je nyní podporováno i mainstreamovou vědou.

Podle výzkumu týmu zaměřeného na poznávání rostlin, mohou kořeny stromů cítit akustické vibrace vody v půdě. Dokážou slyšet vodu, i když ve směru k vodě, není v hlíně vlhkost. To znamená, že jsou stromy citlivé na zvuky.

Ale je toho víc. Biolog George David Haskell ve své knize Píseň stromů z roku 2017 tvrdí, že stromy jsou nějak propojeny. Budování sítě znamená mít komunikační kanály, což je vlastně druh jazyka. Staří lidé žijící v blízkosti lesů si toho byli vědomi, proto existují odkazy na „šepot“ nebo písně stromů v lidovém umění, v básních a písních.

Stromy posílají zprávy různými způsoby. Do prostoru který je poblíž, jiným stromům, nebo k lidem. Nebo přesněji řečeno k těm lidem, kteří slyší stromy.

V přednášce TED talk, ekoložka Suzanne Simard, profesorka na Univezitě v Britské Kolumbii říká:

,,Chci změnit způsob, jakým přemýšlíte o lesích. V podzemí existuje další svět, svět nekonečných biologických cest, které spojují stromy a umožňují jim komunikovat. To umožňuje lesu chovat se, jako by to byl jediný organismus. Může vám to připomínat inteligenci.“

Své vyprávění založila na třiceti letech výzkumu v kanadských lesích.

Skrytý život stromů
Německý lesník Peter Wohlleben napsal knihu s názvem: Skrytý život stromů: Co cítí, jak komunikují – objevy z tajného světa. Název naznačuje úžasné tvrzení, kterou Wohlleben předkládá. Druhy stromů, stejně jako lidé a zvířata, vykazují různé postoje a „osobnosti“. Podle něj jsou například buky siláci a vrby jsou samotáři. Duby se chovají jako rodiny a stromy obecně fungují jako kmeny a chrání svůj vlastní druh. Fascinující je, že zdravé stromy mohou podporovat své „děti“ nebo slabší členy „komunity“ tím, že jim poskytují potřebné živiny.

Jak začít komunikovat se stromem
Komunikace se stromem vyžaduje velkou kapacitu intuice, čistoty a jasnosti mysli i duše. Stejně jako lidé nemusí být lingvisté nebo biologové, aby spolu mohli komunikovat, nemusíme o stromech vědět všechno, abychom pochopili jejich signály. Stačí jen naslouchat a intuitivně vnímat.

Vyberte si strom
Ve většině částí světa jsou stromy. Bylo by lepší jít do lesa, ale i menší park je v pořádku, pokud nemáte jinou možnost. Stromy jsou osobnosti, vyberte si ten, který vám nejlépe vyhovuje.

Pozorujte strom
Jakmile vyberete strom, se kterým chcete komunikovat, buďte u něj nějaký čas a naplňte ho kvalitní aktivitou, jako je čtení, nebo meditace. Strom si všimne vaší přítomnosti. Pokud chcete spolupracovat se stromem, musíte se vnitřně přizpůsobit jeho pomalému a stabilnímu tempu.

Podívejte se zblízka na kmen a jeho listy. Představte si, že jeho kořeny zasahují hluboko do půdy. Přemýšlejte o všech situacích, které strom zažil v minulosti. Cítit to, dotknout se ho. Vyhněte se zbytečnému extravagantnímu jednání. Všechno by mělo být o kontaktu mezi vámi a stromem.

Poslouchejte strom
Strom vám pošle své vibrace, aby zjistil, zda jste přítel nebo nepřítel. Ztište se vedle stromu, pokuste se mu naslouchat a cítit jeho signály. Bude to nějakou dobu trvat, pokud se to teprve učíte a zkoušíte to jako novinku. Zkuste „poslouchat“ celé vaše tělo, tímto způsobem vás vibrace osloví.

Pošlete své laskavé vibrace
Ukažte svou vděčnost stromu a celému lesu. Postavte se vedle něj, vdechujte, vydechujte a mlčky vyjadřujte, jak jste vděční za dar čerstvého vzduchu, který vám stromy poskytují. Stromy rozpoznají váš vstřícný postoj a přijmou vás jako součást jejich okolí. Prostřednictvím této interakce se budete hodně učit z jejich moudrosti. A pokud jste v lese, můžete být schopni kontaktovat duchy žijící uvnitř stromů.

© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2019

 Komentáře

Ikona diskutujiciho tonda 2019-08-16 21:04:38 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

alu,přidej prosím,vedle příspěvku na dar…..králíčka ušatýho,roztomilýho..běžícího,panáčkujícího,nebo se rozhlížíjícího.On tam fakt schází a nám se tady po něm stýská.Patří sem do rodiny. álůůůůůůů…..sím.

Ikona diskutujiciho Elfující Robert 2019-08-16 23:48:09 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zajímavé. Už jsem od stromu dostal i „vynadáno“, jelikož jsem sundával zbytky choroše, aby se nerozrostl a nezabil tím strom, jenže strom ten pokus o čištění bolel. Jen upozorňuji, že se fakt nejmenují dévové, jmenují se jakšové. Dévové jsou bohové a žijí v Nebi, Jakšové jsou přírodní duchové a žijí na Zemi.

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-08-17 02:03:07 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Absolutně miluju stromy, lesy. Vyzařují zvláštní druh velice klidné energie. Už jako malá jsem se s nimi snažila mluvit, když jsem se od tebe dozvěděla, že to jde. Věřila jsem, že si mě pamatují a začala jsem pak cítit vždy při vstupu do přírody takovou jemnou, přátelskou a příjemnou energii, obzvlášť na jaře a v létě. Byl to moc hezký pocit. Jakmile začne člověk pravidelně chodit do přírody, hned vibruje výš.

Při posledním dnu hledání mého milovaného psa jsem procházela lesem nad městem, už jsem nevěděla, kam jít… Zastavila jsem se na kraji lesíku a jeden z menších stromů spontánně objala, jako kdyby snad cítil můj smutek a bolest a chtěl pomoct, tak vyzval k objetí. Doteď mě to hřeje u srdce, bylo to z nějakých důvodů moc příjemné. Celou cestu jsem si v duchu povídala s přírodou, přírodní bytosti mého psa jistě viděly, když procházel kolem a já tam nebyla.. Kéž by mi v tu chvíli mohly říct, kudy šel.

Ikona diskutujiciho Vašek 2019-08-18 10:04:10 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

U nás v lese rosotu vedle sebe dva buky, mladý a starý. Už několikrát jsem si všimnul, že jako první se olistí mladý a až po něm ten starý. Možná to má své pravidla, ale mně to přišlo, jak že ten starý dá mladému šanci na světlo, než ho sám zastíní.

Ikona diskutujiciho Jantulka 2019-08-19 11:11:12 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Asi 2 metre pred kuchynským oknom nám rastie vysoký smrek. Nie je žiadny krásavec, no pre mňa najkrajší z najkrajších. Hniezdia tu hrdličky, prilietavajú rôzne vtáky, ba aj ďateľ si tu už poobtieral zobáčik, je pri ňom aj na ňom veľmi živo a veľmi rada sa naň pozerám.
Keď sme sa tu sťahovali, egoisticky a hlúpo sme premýšľali, že strom pôjde preč, že nám bude zavadzať a tieniť, ale už som sa mu za to párkrát ospravedlnila, lebo časom som začala z tohto milého smreku cítiť zvláštnu energiu. Taký silný príliv šťastia, len čo sa na neho pozriem.
Keď si niekedy otvorím okno, dokážem pri ňom stáť veľmi dlho, hlavou mi víria myšlienky a ja cítim, že ten strom ma vníma tiež.
Bolo by mi blbé objímať ho na ulici pred ľuďmi i susedmi, tak ho sem tam nenápadne pohladkám, keď zbieram okolo neho špaky a smeti, čo pozahadzujú burani a priveje vietor. Ale stískala by som ho stále, keby som mohla a na prstoch cítim jeho kôru, keď sa s ním rozprávam.
Raz som tak stála pri okne, kľudne pozerám von, myšlienky behajú, keď som sa prichytila, že si v duchu opakujem slovo garaj.
….. garaj, garaj…. Garaj! Ale veď to bude meno ducha tohto stromu a odvtedy ho tak aj oslovujem.
Keď som chcela zistiť, že ako je asi starý, kedy ho približne zasadili, tak som zavolala kamarátovi na mestský úrad a on mi vyzistil, že túto štvorbytovku dostavali a dali do užívania v roku 1954. Veľmi ma to číslo potešilo.
Raz mu tak v duchu hovorím, že ak ma vníma, nech sa mi prisnije. Ešte presne v tú noc sa mi s ním snívalo a potom ešte asi dvakrát.
A keď je na tejto planéte veľa krásnych stromov, všetky sú úžasné a potrebné, tento je pre mňa z rôznych dôvodov jedinečný a vždy bude mať prvé miesto v mojom srdci.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek