Návod k použití introverta, aneb 15 povahových rysů introvertů

12.11.2019 v Psychologie 34

Introverti mají určité způsoby chování, které mohou ostatní lidé považovat za poněkud zvláštní. Být introvert může být dar, záleží však na tom, koho se zeptáte. Takovým extrovertům připadá introvert jako podivín. Zato introvert má pro to, co dělá, velmi dobré důvody.
Je mnoho věcí, které lidé o introvertech vůbec netuší. Dokonce ani sami introverti možná neví, že ostatní členové jejich introvertního kmene dělají totéž, co oni.15 povahových rysů introvertů:

1. Rozesmívají se sami
Občas dávají přednost vlastní společnosti. Mají rádi své nápady, myšlenkové bloumání, tvoření, čtení, sledování filmu, relax a občas upřímně rozesmějí sami sebe.
Rozesmějí i vás, ale jen tehdy, když se cítí natolik příjemně, aby se s vámi podělili o svůj humor. Introverti jsou i mnozí slavní komici, což do značné míry vysvětluje, proč si všímají věcí, kterých si jiní lidé všimnou jen zřídka.

2. Aby si dobili baterky, potřebují být sami
Aby si introverti dobili baterky, potřebují být sami. Lidé kteří to netuší, někdy introverty považují za společensky nemotorné, plaché a nudné. Nic však nemůže být vzdálenějšího od pravdy.
Cení si skutečné vztahy a umí vést dlouhé, hloubavé rozhovory. Nejsou plaší, ale chtějí se vyhýbat společenským interakcím, které jim nedávají smysl a jen jim zbytečně berou energii a čas. To je důvod, proč nechtějí mít kopu přátel jen proto, aby je měli. Potřebují být sami, neboť být s množstvím lidí a čelit jim, je vyčerpávající.

3. Lidi mají rádi a zároveň nemají
Na lidech mají rádi to dobré. Poznávají jací skutečně jsou a v jejich společnosti se cítí příjemně, i když se nic neříká. Rádi poznávají jejich skutečnou stránku.
Co však rádi nemají jsou falešní lidé, vyžívání se v drbech, rozhovory o počasí a čemkoliv jiném, co nevede k vytváření lepšího zítřka.

Tento dvousečný meč utváří svět neustálého zvažování, do které kategorie lidé patří. Introvert si klade otázku: ,,Měl bych tě poznat, nebo neměl?“ Introvert rychle zjistí, s kým chce být přítel a s kým ne.

4. Přáli by si, aby jiní lidé milovali stejně hluboce, jako oni
Jelikož introvert hodně přemýšlí a záleží mu na skutečných vztazích, také hluboce miluje. Velmi často se stává, že introvert miluje svého partnera více, než partner miluje jeho. Říká se, že se introvert obvykle dává dohromady s extrovertem (aby se vzájemně doplňovali), což vysvětluje, proč introvert miluje svého partnera víc.
O svém partnerovi během dne často přemýšlí, chce ho lépe poznat a pochopit, proč je takový, jaký je a vymýšlí maličkosti, kterými by ho potěšil.

5. Loajalita je pro ně důležitá
Když si dá introvert tu námahu aby vás poznal, tak pro něj hodně znamenáte. Introverti neberou přátele na lehkou váhu. To znamená, že do vás investují hodně času, energie, lásky, laskavosti a dalšího. Chtějí být při vás a být vám skutečnými přáteli, což znamená, že byste je neměli odhánět, bagatelizovat jejich přátelství, ani je jakkoliv zradit.

Když si proti sobě poštvete introverta, hluboce se ho to dotkne. Své přátele si introverti vybírají moudře a vkládají do nich velkou důvěru i naději.
Pokud máte přítele introverta, má vás rád a nesmírně si vás váží.

6. Nemají rádi neohlášené návštěvy
Nemají rádi nic neočekávaného, ​​zejména však nemají rádi neočekávané návštěvy. Svůj čas mají přesně rozplánovaný. Vědí, co a kdy v daný den dělají. Nemají proto rádi rozptylování.
Průběh dne si důkladně předem naplánovali a když je navštívíte bez ohlášení, vše jim narušíte. Možná ani nemají energii na společenskou interakci a nejsou připravení někoho vidět.

Za každou cenu se vyhněte tomu, abyste introverta u něj doma bez ohlášení přepadli. Speciálně tento bod definují i základní pravidla slušného chování, dbejte na něj speciálně u introvertů.

7. I když tak možná vypadají, nemusí to znamenat, že se nudí

Introvert se dokáže výborně bavit a nemusí přitom poskakovat kolem. Ve skutečnosti se introvert jen velmi výjimečně nudí, neboť je po většinu času zabraný do svých myšlenek.
Před nudou chrání introverty jejich myšlení. Jsou to tvůrčí typy, které získávají energii a soustředěnost ze sólových činností. Buďte si jistí tím, že se nikdy nenudí. Mohou být nevýslovně vzrušení a přitom nehybně sedět a vy ten rozdíl ani nepoznáte.

8. Rádi tráví čas se svými dětmi, i oni však potřebují přestávku
Každé dítě je jiná osobnost, což znamená, že může být i extrovert. Pozorovat extroverty při činnosti a sledovat interakce lidí může být zábavné, přesto však introvert potřebuje čas o samotě, bez dětí, aby si dobil baterky.
Introverti jsou skvělí rodiče. Jsou schopní odpovědět na otázky záhad života, jsou trpěliví, nesmírně milují své děti a je s nimi zábava. Jen jim dopřejte možnost být i trochu sami a budou v pořádku.

9. Jednou za čas potřebují vypadnout
Introverti nejsou rádi pořád jenom sami. Jednou za čas potřebují vypadnout a vidět něco nového. Rádi si zajdou na kávu, nepěstují však povrchní přátelství a nevedou povrchní rozhovory.
Poté, co si trochu vyjdou ven, potřebují být znovu sami. Po několika dnech poustevničení jsou opět připravení vyjít ven.

10. Chování vyžadující pozornost je rozčiluje
Nejsou rádi středem pozornosti a rozčiluje je, když si lidé na něco hrají, jen aby si získali pozornost. Je to i trochu ironie, neboť introverti jsou velcí myslitelé a je toho mnoho, co mohou lidi naučit. Jen nemají rádi, když se na ně upírají všechny pohledy.
Díky svému důvtipu jsou vynikající řečníci. Po projevu však obecně neradi mluví s lidmi z davu.

11. Když neví kdo volá, nezvednou telefon
Nejde o nic osobního. Důvod, proč právě nechtějí mluvit, může mít několik příčin. Možná něco řeší a potřebují o tom přemýšlet. Možná se věnují nějakému projektu, nebo jen právě nemají náladu na dlouhý rozhovor. Nemusejí vzít telefon, když není plánovaný.
Také nesnášejí zbytečné řeči, a tak se – když je to možné – vyhnou třicetiminutovému rozhovoru o zelenině.
Raději pošlou textovou zprávu, což zabere pár minut, než by si o stejném povídali po telefonu, protože by to trvalo podstatně déle.
Když vám zvednou telefon – nebo dokonce i sami zavolají, berte to jako kompliment.12. Obvykle vás nesoudí
Introvert je tichý, dobrý pozorovatel a je obvykle zabraný do svých myšlenek. Když jsou introverti na veřejnosti, obvykle se rozhlížejí po všech kolem a pozorují lidi. Je to pro ně zábavné. To někdy vede extroverty k názoru, že je potají soudí.
Ve většině případů to vůbec není pravda, introvert si většinou lidi jen prohlíží (jako hezká a zajímavá zvířátka v ZOO 😀 ).
Vzácně se stává, že introverta může popuzovat nějaké chování a tehdy je možné, že někoho opravdu posuzuje. Introvert však na takové záležitosti neplýtvá svou energií a na rozčilující chování rychle zapomíná, případně odejde jinam.

13. Je snadné je rozptýlit
Mít příliš mnoho podnětů není pro introverty dobré. Rádi pracují v tichém prostředí, daleko od ostatních. Rozptylují je i běžné zvuky, jako kapající vodovodní kohoutek, bouchání, hluční lidé, nastartované auto pod domem. Je celá řada zvuků, které jim lezou na nervy.
Rozptylovat je může i pohyb v jejich zorném poli. Rozptylují a znervózňují je i lidé, kteří na ně zírají, nebo jim stojí za zády. Když introvert něco důležitého dělá, nestůjte za ním a nemluvte na něj. Ideálně se nehlučně odpařte 🙂

14. Nemají špatnou náladu
Introvert obvykle nad něčím přemýšlí. Činí tak po celý den. Mozky introvertů jsou v neustálém chodu. Když někdo vidí introverta s jeho zadumaným výrazem, kolikrát si vytvoří názor, že má špatnou náladu. Nic ale nemůže být dále od pravdy. Pokud se zeptáte introverta, zda je šťastný, obvykle vám řekne, že ano.

Pokud se s nějakým introvertem seznámíte a považuje vás za skutečného přítele, půjde o jednoho z nejzajímavějších lidí, s jakými jste kdy rozmlouvali.

15. Občas dokážou být centrem zábavy
Neznamená to, že centrem zábavy nutně být musejí. Mohou tak činit ze zdvořilosti, protože chtějí být dobrými hostiteli, nebo kvůli nějakému jinému závazku. Introvert má schopnost výborně bavit lidi. Jen se mu do toho ne vždycky chce. Musí se k tomu často donutit, protože ho to vyčerpává. To je důvod, proč si cení opravdového přátelství a skutečných rozhovorů.
Abyste na nějakém večírku zabavili velký dav, musíte mluvit o triviálních věcech a uchylovat se k povrchním tématům. Vyžaduje si to okázalá gesta a přehnané grimasy. Introvert toho všeho schopný je, ale činí tak neochotně, nebo se musí doslova přemoct k výkonu. Poté na pár dnů zase někam zaleze a nechce nikoho vidět, aby se z toho přepalu vzpamatoval.

připravila Aluška.org © www.aluska.org 2019Komentáře

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-11-12 02:26:01 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aluško! Jak tohle sakra děláš 😀 Nemůžeš napsat něco, co se mě tak vnitřně dotýká až to bolí! To je tak zatraceně trefný článek! 😀❤ Hrozně moc to vystihuje celý můj život a prostě vśechno! Jako kdyby mě někdo duševně vycucl a dal do článku… 😀 A přesně takhle se určitě bude cítit i spoustu dalších introvertů. Jsem moc ráda, že nejsem sama. Přála bych si, aby měla společnost pro introverzi lepší pochopení, ale přeci jen už je to teď lepší než dřív.

Jo a to neustálé myšlenkové bla bla bla je někdy fakt únavný, ten mozek prostě nezklapne.

Po miliónté první říkám: co bych bez tebe proboha dělala? já nečíst tenhle web, tak místo toho, abych si vážila toho, že jsem hypersenzitivní introvert, bych si myslela, že jsem „špatná a divná“. takhle vím kdo jsem a vím, že to má své plusy i mínusy. dřív, jako dítě, jsem si myslela, že je se mnou něco blbě:) naopak.

PS: opravdu si dost všímám věcí, kterých mé okolí ne. mám to odmala. jo a název „návod k použití introverta“ mě dostal 😀

Ikona diskutujiciho romča 2019-11-12 08:01:36 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

V tomto článku je toľko pravdy. A pri bode 13 som tak energicky prikyvovala že som skoro ducla hlavou do monitora 😀

Ikona diskutujiciho Emily 2019-11-12 09:02:20 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To sedí, naprosto. 😁 Mimochodem když už jsme u těch introvertů, náááhodou někdo nepronajímá místo v domě či bytě pro studenty v Olomouci? (Promiň za tu inzerci, Aluško, ale nevěřila by jsi, kolika lidem nevadí spát třeba s wifi routerem u hlavy apod. 😱)

Ikona diskutujiciho martin martin 2019-11-12 10:42:05 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

😃 tak to je hodně trefnej rozbor 👍

Ikona diskutujiciho Luk 2019-11-12 18:46:53
Ikona diskutujiciho
sipka

No nevím co na to říct, jako extrovert 😀 pokud se toto všechno opravdu odehrává ve všech introvertech, tak jdu asi někoho takového nalézt. Trochu se jí nelíbí, jak se článek vyhraňuje vůči extrovernímu chování, že sebou nese negativní rysi, kterým se introverti vyhýbají. Mě je to asi záhadou, ale vlastně ve všech bodech jsem našel sám sebe, až na 8. 😀 nemám děti. Přijde mi že celý článek spíš nese další povahové rysi, co konstruktivně formují člověka, než pouze samotná introverze.
Je to určitě krásný článek a introverti můžou být rádi, že je to zcela vychválí 😀 jen mě to třeba vadí, netvrdil bych že znaky co jsou zmiňovany extrovertům opravdu všichni nesou. Já ty body zažíval třeba celý život a říkal jsem si spíš, že přece toto lidi musí dělat, protože jen aby využívali sebe naplno, tak aby se mohli cítit dobře, nebo se bavit v životě lépe a tak dále.
Takto zmateně nad sebou přemýšlím 😀 že pokud by mi měli být introverti kontrastně odlišní, tak těmito odlišnostmi je pouze zakončení každého bodu, kdy se dostaneme k tomu že introvert má přeci málo výdrže.
Pamatuji si na Aluščin článek o tom, co probíhá v hlavě extrovertům a introvertům, introverti zapojují delší myšlenkovou dráhu v hlavě, nevím jak u mě protože jsem typ osobnosti o kterém se říká, že je extrovert s introvertím myšlení.
Mě přijde že prostě mysl funguje tak, že si vytyčí body dle kterých přemýšlí a orientuje se ve světě, ale myslím si že extroverzi a introverti a další rysi má do nějaké míry každý v sobě. Vidím to u sebe že dle osobnosti bych neměl vůbec vést další rysi, které ve mně prostě jsou a lépe spíš s nimi komunikuji skrs mozek než aktivně, ale jako pasivní pozorovatel. Tak spíš si myslím že pro všechny mozky je vše do nějaké míry přístupné, jen buď jako aktivně zapojeny do činností (což jsou ty typologie, které se především pozorují) ale prostě i jako pozorovatel situací, které nastávají. Které přicházejí prostě k vnímání a nepochází to aktivně stvořeno z těchto rysů (body, dle kterých mozek se snaží rozumět). Protože když se do něčeho moc zapojím, tak jako ta osobnost přemýšlím, jen to překryje další rysy které nesu, přijde mi to jako otázka balancování kdy prostě být někdy pasivní nebo aktivní.
Přijde mi to potom spíš jako otázka toho více poznat sám sebe, aby člověk toho více uměl skrs sebe, ale tak to je pak otázka společnosti jestli se k tomu směřuje, většina lidí nemá ani pojem, že něco takového existuje jako poznávání sebe samého.
😀 už spíš nedokážu psát, prostě chrlí se mi nápady jak by vše mohlo být lepší, kdyby lidé byli více sladění jako společnost, která si může neustále tvořit prostor nebo situace pro sebezdokonalování nebo sebe poznání. V dnešní době, spíš si tomu vůči sobě navzájem nezavázet.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-11-12 19:13:40
Ikona diskutujiciho
sipka

Kde konktrétně se článek vyhraňuje vůči extrovertům? já tam nic nenašla.

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-11-12 19:38:28
Ikona diskutujiciho
sipka

Luk: nejde o to zvedat ego introvertům. introverze je často považovaná za „mínus“ a hendikep, introverti se často můžou cítit špatně, tak tady je tenhle článek, aby připomněl, že špatní nejsou a že introverze má své výhody, jen s tím umět zacházet – pokud to umíš, je to velké plus místo mínusu. kdo zažil, ví.

Ikona diskutujiciho Luk 2019-11-12 20:41:12
Ikona diskutujiciho
sipka

Ve 4. bodě například ,,Říká se, že se introvert obvykle dává dohromady s extrovertem (aby se vzájemně doplňovali), což vysvětluje, proč introvert miluje svého partnera víc,,

Ikona diskutujiciho Luk 2019-11-12 20:53:54
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak to já chápu Nirvano 😀 takhle jsi to napsala roztomile, ale prostě už sám od sebe článek rozpoutává určitě diskuzi samostatně v každého v hlavě a pak se vytváří otázky a když já pak nemám jak z tohodle článku čerpat dále, tak zmínky u kterých se ohraničuje téma ,,kdo je tedy introvert,, potom vyznívá nějakým dojmem (zmínka o extrovertovi). Pak už je otázkou, kde je to správné sdělení mezi pisatelem článku a čtenářem. Chápu že se Aluš nemůže jak se říká ,,zavděčit všem,, a tak proto jsem napsal to co jsem z toho pojal já. Pak chápu úplně stejně introverty, pokud například bylo málo povědomí ve společnosti o nich, stejně tak to na mne zapůsobilo díky tomuto článku a přitom extrovert není hlavní tématikou, jen se tam zmiňuje a to se pak dostáváme k tomu, jak lze to chápat a nad tím přemýšlet, když se to jen nakousne.
Aluš asi nemůže takový další obsáhlí článek napsat o extrovertovi, protože jim není. Já jsem, takže jsem se prostě ozval 😀 a spíš se snažím to rozvíjet, protože vím že nic nekončí na nějakém chladném bodě, ani tam, že by sis ve výsledku myslela, že jsem chtěl říct svým psaním, že jsem pojal z článku nějaké zvyšování ega introvertům. To niet

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-11-12 21:41:57
Ikona diskutujiciho
sipka

to Luk – introvert je totiž neurologicky nastaven na to, aby hluboce prožíval city a emoce – tudíž i úplně jinak miluje. Je to dáno tím, jak funguje jeho mozek. V tomto článku to vysvětlené není, ale bylo to tady zmíněné dřív a tuším jsem tady i dávala opisy z knihy o introvertech, kde je to rozebrané podrobně

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-11-12 22:04:33
Ikona diskutujiciho
sipka

Luk: Jasně, chápu, promiň:)

Ikona diskutujiciho Luk 2019-11-12 22:44:50
Ikona diskutujiciho
sipka

Jinak/více než extrovert? Na tu sérii jsem si také vzpomenul, ale pokud na mne sedí tento bod, tak se pídím proč a jak? Nevyvracím to, co už bylo nalezené a ověřené jako poznatek, jen přemýšlím nad tím jak věci jsou. Třeba jestli jsou i další cesty, při kterých si tvoříme skutečnost, než jí ponechat nemožnou se stát. Pak mi přijde že nelze něco jen tak naspat pod jedním pojmem, pod jedním slovem, pokud je dalších x funkcí v mozku, které se nabalují na ty o kterých už víme. Možná pak si myslím, že lze mít ve výsledku stejné možnosti reality, né změnou funkcí ale to, že mohou na nich existovat další a další co to způsobují tu skutečnost kterou prožívám.
Proto mi taky přijde, že slovy nemůžeme se vůči něčemu přesně vymezit, když vše se vším souvisí a je vše i možně dosažitelné, tak se mi to jeví.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-11-13 09:09:54
Ikona diskutujiciho
sipka

taky se ani nedá v jednom článku říct všechno

Ikona diskutujiciho Luk 2019-11-12 22:47:36
Ikona diskutujiciho
sipka

To nevadí Nirvano 😀 možná jsi to tak ani nemyslela

Ikona diskutujiciho Lenka 2019-11-14 23:08:45
Ikona diskutujiciho
sipka

Popis introverta sedi skoro presne na typ c.5 z Enneagramu. Enneagram zastava myslienku, ze ziadny typ nie je horsi ani lepsi, teda ani introvert nie je problem pre spolocnocnost, mozno ho tymto sposobom vnimaju len extrovertni ludia 🙂 …dolezite je aby clovek poznal sam seba a pricinu svojej reakcie. Potom nie je pod tlakom neustaleho porovnavania sa s inymi ludmi. Proste to ma tak a hotovo. Moze akurat popracovat na zrelosti svojej osobnosti. Cim ziska schopnost „ovladnut“ lepsie svoje konanie a vytazit zo seba viac.

Ikona diskutujiciho octomaník 2019-11-12 11:56:39 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Článek velmi trefný;
A zjistil jsem, že ametystový krystal extra silný pomáhá i při pohmožděném koleni……..

Ikona diskutujiciho renata369 2019-11-12 12:54:24 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Cely zivot tuzim najst si kamaratku koncne k sebe a stale sa musim pohybovat medzi ludmi s povrchnymi temami a povrchnym pohladom na zivot a je to vycerpavajuce a nenaplnujuce, v takejto spolocnosti sa citim tak osamelo, ze mi je lepsie byt samej. Preto sa zo mna stal samotar.

Ikona diskutujiciho hanka 2019-11-12 13:39:12
Ikona diskutujiciho
sipka

Myslím že introvertů je na světě hodně akorát si to neuvědomují protože jsou přeučení chovat se extrovertně. A pak se cítí divně, mají deprese nebo jsou na okolí nepříjemní kvůli vlastní frustraci a nedostatku duševní hygieny. Takže myslím že najít k sobě introverta není těžké, těžké je být introvert který rozumí sám sobě a umí se sebou pracovat.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-11-12 15:01:09
Ikona diskutujiciho
sipka

Introverta nepřeučíš 🙂 ten se buď sesype, nebo bude neustále dělat ty svoje rituály, jak si ušetřit energii i za pochodu a přitom vydržet. Já takhle přežila školní docházku.

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-11-12 16:08:03
Ikona diskutujiciho
sipka

„Já takhle přežila školní docházku.“ – takovéto chození na wc jen, abys mohla „na chvíli dýchat“…

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-11-12 17:29:26
Ikona diskutujiciho
sipka

to zrovna ne 🙂 je spousta ,,technik“ jak se odpojit

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-11-12 22:05:20
Ikona diskutujiciho
sipka

uznávám, že to už má možná maličko co dělat se sociální úzkostí.

Ikona diskutujiciho Hana 2019-11-12 13:46:07 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Bod 12 mě obzvlášť zaujal, jak na mě sedí..já hrozně ráda chodím do města kde je spoustu lidí, se kterými se nemusím bavit, ale můžu je pozorovat a to je moje 😀 ne že bych byla nějaký šmírák nebo tak něco, ale sednout si na lavičku a jen tak po očku sledovat kolemjdoucí je pro mě druh relaxu. A není pravda, že bych k sobě potřebovala partnera extroverta, můj přítel je totiž na stejné vlně jako já, nemá rád povrchní zbytečné řeči, takové ty small talky, a všeobecně jsme si povahově hodně podobní, i když on je průbojnější, což konec konců musí být, vzhledem ke své profesi a asi by mi jako muž neimponoval, kdyby si nedokázal stát za svým..a není až takový plachý stydlík jako já, ale introverti jsme oba a vyhovujeme si naprosto.

Ikona diskutujiciho df 2019-11-12 16:31:26 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No, podepíšu tě to aluško všechno, tý, jo. Časem sem, ale zjistil, že s určitými lidmi stačí hrát tyátr, to jsou někteří v práci, dokonce i příbutní, ještě, že tady u tebe se žádný tyátr hrát nemusí. Pak to jde ustát, dokonce se dá zvolit i hra s nimi a je to něco mezi. Co taky s něma.

Moje poslední testy na obch. od.:
Samostatná funkce = výborná, v kolektivu = špatně zvladatelný, při silném vedení = zvladatelný (blbost-zde jsem musel podlézt a narovnat se, zase-součást hry s nimi, jinak bych to neudělal a mě se nechtělo odcházet na zimu), výborný tah na branku.
Ráno IQ, pak psycho, pak řešení úloh dle zadání, vyfasoval 55 let st. kolegini, ona hrála čtyřletou dceru (musela aj čupnout, bezprdele, bylo dost hustý), já tatu (32 sem měl) a měli sme přejít přez přechod po zelené a na druhéstraně najít opilce… komunikace… to všechno natáčeli a posuzovali (hlavně šlo o to čemu se podvolí a jak je tvátná, takto nás profilovali). Další, udělali mě vedoucím skupiny… s naprosto neschopnými lidmi z ostatních krajů. Pak po mě chtěli porušit zákon… Jo a na našem stanovišti nás sledovala neustále psycholožka a zapisovala co si mezisebou říkáme a jak si nervózní kolegině pokecala blůzičku banánem a jak jsme zmizli do kuchyňky a zachvilu přišli středem bez jedinýho flíčku a já nemusel koukat na slzy v očích (udělala to za áčko) a taky jak jsem vytáhl mesr, prkýnko, ubrousky, chléb a řízek, když se profláklo, že celý den bude jen ovoce a káva. Je to hra – tyátr. Dostal sem béčko, céčkaři si přišli v pondělí pro… a na jaře jen byla možnost jsem odešel rychle sám, zůstali tam tvární bioroboti. Takhle se tvořil model „lidí“ s kterými se teď setkáváme v různých funkcích.

Jenom sem tím chtěl říct, začněte to vidět jako naši přednost a najděte si v tom hru, jinak je to dost trápení. Naopak, se spřízněnými dušemi je to ta normálka, od srdce.

renata369: když sem nastoupil do fabriky, lidi si tam říkali příjmením a neoslovovali se, jak blbci. Hurá, už si zase říkáme jmény a i oslovení se zas podařilo zavést (trvalo mi to skoro tři roky). Našel sem tam hvězdopravce, obranáře, léčitele a dva odvěšeho kousek, ostatní jen čumí o čem se bavíme, občas tam něco donesu a zamotám do toho šéfy (tady prostě hra s těmi šéfy). Samotářkou nezůstávej, něco málo pusť okolo sebe do éteru, hledej, jinak ta druhá strana, nemá šanci, když o tobě nic neví. Někdo se najde. U zbytku budeš teda za exota no. Ale z toho si nic nedělám.

Ikona diskutujiciho Moudravrba 2019-11-12 17:50:26 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alue to je neuvěřitelné, jak dokážeš popsat moji duši : )

Na 95 % to na mě všechno sedí.

Také mám problém povrchně komunikovat. Kolikrát si někdy říkám: „O čem se ti lidé vlastně baví?“ Když si dám pár panáků a klesnu na úroveň myšlení běžných lidí, tak je ze mě extrovert a také nemám problém se bavit o volovinách.

Asi má nejlepší schopnost je, jak dokážu svým příchodem ztišit celou místnost. To je když přijdu do místnosti a všichni se přestanou bavit a všichni se na mě začnou dívat jako na svatý obrázek ve stylu „Tiše. On něco řekne“:
https://www.youtube.com/watch?v=Kpbm7nnyfYg
(pusťte si to od 4:20)

No život introverta je někdy sranda : )

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-11-12 22:10:10 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

„Když jsou introverti na veřejnosti, obvykle se rozhlížejí po všech kolem a pozorují lidi. Je to pro ně zábavné. To někdy vede extroverty k názoru, že je potají soudí.“ – tohle je stejně tak hrozně moc trefný, že to prostě musím vypíchnout. sakra, kolikrát už si lidi mysleli, že mi „nejsou dost dobří“, zatímco já na ně zůstala jen vyjeveně zírat a neuměla vysvětlit, že jsem prostě jen introvertní a nedělám to, že bych hned ke každému běžela. tiše stojím a nikoho neobtěžuju, já nevim, proč to některým lidem tak vadí 😀

„Po několika dnech poustevničení jsou opět připravení vyjít ven.“ – no tak ne asi 😀 mě už jednou kamarádka napsala protože se doslova bála, jestli žiju… 😀

Ikona diskutujiciho Hana 2019-11-13 09:03:06
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo tohle už jsem taky kolikrát zažila, že si lidi mysleli že se s nimi nebavím, že jsem namyšlená, úplně mimo, že mám svůj svět a podobný hlody 😀 jako svůj svět mám, to jo, občas je potřeba do něj uniknout z nepříjemný reality a odpočinout si v něm, aby se člověk nezbláznil..ty řeči od druhých lidí umí někdy docela i ranit, ale obecně mám dojem, že momentálně jsem s okolím sžitá, zaběhnutá a vzájemně se s lidmi kolem respektuju..i když hluční extroverti co na sebe za každou cenu chtějí poutat pozornost mě budou vytáčet asi už pořád, s tím se sžít moc nedokážu 😄

Ikona diskutujiciho Jantulka 2019-11-13 09:54:47 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Plne súhlasím, že introverti dokážu rozosmiať človeka. Z chuti rozosmiať. Ja extrovertka mám niekoľko kamarátov a známych introvertov a ich špecifický humor mám úplne najradšej. Je to taký nenútený, nesilený, miestami hanblivý humor, aj teraz sa musím usmievať, keď si na nejaké hlášky spomeniem, na ktoré sa nedá ani zabudnúť 😁😁.

Ikona diskutujiciho rk 2019-11-17 18:32:47 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mě jako introverta extroverti dráždí už svou neomaleností, povrností, kdy většina ani nepředpokládá, že mohou před sebou právě introverta. Zatímco já introverta od extroverta téměř vždy poznám, aniž bych ho znal a podle toho se taky chovám.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-11-17 18:39:56
Ikona diskutujiciho
sipka

tak to máš asi blbej kolektiv, extrovert neznamená nevychovaný blbec – obměň kontakty a uvidíš že jsou fajn

Ikona diskutujiciho rk 2019-11-17 18:50:42 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Možná, ale nevšiml jsem si, že bych napsal o extrovertech „nevychovaný blbec“. Vychází to už z osobnosti, kdy „podle sebe soudím tebe“ a navíc introverti se drží více zpátky, takže statisticky mám prostě pravdu. Může to být třeba jen 58 ku 42, ale je to fakt.

Ikona diskutujiciho rk 2019-11-18 16:20:24 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ještě jsem chtěl dodat, že většina lidé jsou ambiverti, jak je psychologové nazývají. Za jistých okolností se tedy mohou chovat jako introvert a jindy zase extrovert. Z těch ambivertů je ale přece jenom více lidí inklinujících spíše k extroverzi, většinová společnost je extrovertní.

Ikona diskutujiciho Hana 2019-12-07 23:35:12 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Celý život si o sobě myslím, že jsem extrovert, který má opravdu rád lidi, ale potřebuje být často sám. Tento článek mě velmi překvapil, našla jsem se v mnoha bodech a konečně tomu začínám rozumět 😊

Ikona diskutujiciho claudie 2021-01-05 05:53:31 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Přijde mi to jako srovnávat motýly a včelky. Když se dívám na motýla, poletuje si z kytičky na kytičku sám a je mu fajn. Včela žije ve společenství a vesele si bzučí. Ale navzájem dělají svět krásným a smysluplným.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek