Nedokončené věci energii odebírají, dokončené ji přinášejí

5.9.2021 v Psychologie 1

Když energii dostáváme, říká se tomu odpočinek. Když ji vydáváme, říká se tomu práce… Ironie spočívá v tom, že člověk se může nabíjet energií během pracovního dne a přicházet o ni večer, když se vrací domů, kde ho nikdo nečeká. Práce je pro něj odpočinkem a odpočinek prací.Chci se s vámi podělit o jednu nevelkou, ale šikovnou vychytávku. Takovou tu, co si o ní člověk řekne, že o ní vlastně vždycky věděl, ale zkrátka si ji neuvědomoval. Tak tedy – nedokončené věci vám energii ubírají, zatímco ty hotové vám ji přinášejí.

Právě proto, že se člověk ocitne v jakési tvůrčí strnulosti, hlavu má jako z olova a zdá se mu, že se nedokáže ani dovléct do postele, měl by vstát a jít umýt nádobí. Tahleta triviální, ale dokončená věc, obnoví jeho energetickou rovnováhu a pomůže mu pustit se do dalších úkolů. Dodá totiž organismu energii. Naše tělo takhle funguje. Proto je tak důležité stanovit si pro každý den x nějakých úkolů a zejména – všechny je dokončit. Nedokončené úkoly nám odsávají sílu.

Nemusíte mi věřit všechno doslova. Ale vyzkoušejte tohle: začněte psát nějaký post a při první nejasnosti nebo marném hledání nějakého výrazu toho nechte. Dejte se do úklidu a až dojdete ke stádiu vytírání, nechte toho. Pak se posaďte ke služební zprávě a věnujte se jí asi tak dvacet minut. Po tomhle koktejlu padnete na gauč a budete úplně vyřízení. Tři hodiny jste něco dělali a teď nemáte ani kapku síly. A nedodělali jste nic.
A v tom to je. Kdybyste dokončili ten post, dotáhli úklid včetně vytření a svou služební zprávu uzavřeli závěrečným souhrnem, nastal by malý zázrak. I kdybyste nepracovali pouhé tři, ale třeba celých osm hodin, překypovali byste energií. Protože všechny své záležitosti byste dovedli do stádia: checked.

Takovým kouzlem můžete naplnit každý svůj den.

Článek je převzatý ze ZdrojeKomentáře

Ikona diskutujiciho Jaroslava 2021-09-05 18:47:37 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak teď jsi mne plně definovala, bojuju s tím celý život. Ukončená práce přinese energii a radost, nedokončená rozmrzení, jenže dřív jsem byla akční, tak jsem stihla přece něco dodělat. Zvyklá dělat 6 věcí najednou, je dnes už dotáhnout dokonce neumím ani jednu. A tak se to snažím změnit, než mne to dobije.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek