Nejdéle žijící lidé na světě mají přes den dostatek pohybu

27.8.2019 v Prevence 17

Nejdéle žijící lidé světa nikdy neběhali na simulátorech ve fitness centrech a neběhali maratony. Žijí pouze v podmínkách, které je nutí neustále se pohybovat a dokonce o tom ani nepřemýšlejí. To znamená, že se starají o svou zahradu, chodí během dne a minimálně používají různé mechanické prostředky pro usnadnění fyzické práce.Vědci zjistili, že denní přirozený pohyb je jedním z nejúčinnějších způsobů prodloužení délky života. Splnění této podmínky se může jevit jako nemožné v současné ekonomické realitě, když se celý den cítíme být přivázáni ke stolu s počítačem. Je zajímavé, že před 100 lety sedělo při práci pouze 10% obyvatelstva a dnes tento počet dosáhl 90%. Stále však existují poměrně jednoduché způsoby, jak přidat více pohybu do vašeho života.

Jedním z nejlepších způsobů, jak toho dosáhnout, je použití režimu aktivního přesunu. To znamená, že pokud potřebujete vzít děti do školy, dostat se do obchodu s potravinami, navštívit přítele, je vhodnější použít kolo, nebo chodit pěšky. V ideálním případě se tak můžete dostat do práce a zpět domů, nebo alespoň vystupte o zastávku dříve, pokud bydlíte příliš daleko od kanceláře.

Studie ukázaly, že v ideálním případě by se kancelář měla nacházet do 15 minut chůze od domu, ale jakákoliv práce v pěší dostupnosti je vítaná. Cestování autem je jedna ze dvou věcí, které Američané podle průzkumu nejvíce nenávidí. Více nenávisti cítí pouze při úklidu domu, ale možná by změnili svůj postoj k ní, kdyby pochopili, že úklid vytváří přirozený pohyb, který prodlužuje život.

Pokud z jakéhokoliv důvodu není aktivní přesun u vás možný, zkuste si najít čas alespoň na procházku.

Nedávná studie společnosti American Cancer Society ukázala, že chůze po dobu šesti hodin týdně významně snižuje riziko úmrtí na kardiovaskulární a respirační choroby, jakož i na rakovinu. Studie také ukázala, že můžete prodloužit svou délku života, i když na procházkách trávíte pouze dvě hodiny týdně.

Podle Anderse Hansena, psychiatra z Karolinska institutu ve Švédsku, je chůze mimojiné vynikajícím preventivním nástrojem při onemocněních mozku. Například denní procházky mohou snížit riziko demence o 40%.

Pokud denní dlouhodobé cvičení není vůbec podle vašeho gusta, rozdělte ho na několik malých procházek, například po pět minutách během jedné hodiny. Pokud je to možné, doporučuje se pracovat u stolu vestoje, nebo se alespoň snažit během pracovního dne častěji vstát a jít ven na čerstvý vzduch.

Pointa je v tom, že naše těla jsou určena na pohyb. Můžete prožít dlouhý a zdravý život bez zvedání „železa“ a intenzivního tréninku. Jednoduchý, přirozený pohyb vám pomůže dosáhnout potřebného efektu.

Dneska jděte určitě na procházku!


zdroj: https://www.biosferaklub.info/najdlhsie-zijuci-ludia-na-svete-nechodia-do-fitnes-centier/
do češtiny AlueKomentáře

Ikona diskutujiciho ⚜️ aston 405 2019-08-27 01:04:07 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aluško já tě prostě miluju za to, co děláš. Možná za to může sklenička piva, kterou jsem měl, ale chtěl jsem ti to napsat :D. Dobrou noc

Ikona diskutujiciho niky 2019-08-27 17:18:34
Ikona diskutujiciho
sipka

Já tě taky miluju a to jsem střízlivá 😀 máš moc hezké písničky.

Ikona diskutujiciho Moudravrba 2019-08-27 18:05:10
Ikona diskutujiciho
sipka

A já vás všechny miluji nejvíc a to už týden nepiju.

A Alue je prostě úžasná : ))))

Ikona diskutujiciho ⚜️ aston 405 2019-08-27 22:19:26
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak vám niky i Moudravrbo moc děkuji za zlepšení nálady přímo před spaním 😀 mějte se krásně a dobrou noc 🍀🌙

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-08-27 01:31:15 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

anooo velice souhlasím! 🙂 aspoň 10 tis. kroků denně, však to je hned, tuplem když máte psa.

Ikona diskutujiciho Milena Skoumalová 2019-08-27 04:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Moc hezký a poučný článek. Děkuju.

Ikona diskutujiciho Zlata 2019-08-27 04:25:12 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Teď je to ideální být co nejvíce v lese – houby rostou ve velkém, je jasný, že každý tu možnost nemá, ale kdo může tak prchá do lesa, viz, já.

Ikona diskutujiciho Hana 2019-08-27 07:52:06 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Určitě na tom něco bude, v dnešní době aut už lidi jen málo chodí pěšky. I když cyklistů je například u nás celkem dost, takže rozhodně ne všichni lidi jsou zlenivělí.Já osobně hrozně ráda chodím domů z práce pěšky. Jinak jezdím autobusem, vzhledem k tomu že nemám řidičák ani auto a vlastně jsem ho do teď ani nepotřebovala.Mám to do vesnice 5 km z firmy, kde pracuji, která stojí v polích u místního městečka. Takže jdu z práce přes to městečko, kde si sem tam nakoupím v obchodě a pak mám na výběr ze dvou tras. Vždycky si to úplně užívám, je to moc osvěžující, po tom co člověk prosedí směnu v kanceláři u pc. A jsem za tuhle možnost opravdu vděčná, je to fakt výhoda mít práci takhle krásně kousík od domova. Ještě jsem si říkala, že bych mohla zkusit chodit pěšmo i po ránu, ale vzhledem k tomu, že nejsem zrovna ranní ptáče a raději si přispím, tak po ránu to holt jistí ten autobus 😄

Ikona diskutujiciho Ceneon 2019-08-27 09:48:18 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A když máte s kým na procházku jít, tak vám i hodinová procházka za chvíli uteče.

Ikona diskutujiciho Andy 2019-08-27 12:02:33 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No jo .. ti Američani. Že jezdí všude autem. Ale když mají šecko daleko od sebe ….
My chodíme furt, třeba do práce a z práce, od zastávky a na zastávku !!! A taky do obchodů. A pak So musíme ty těžké tašky nosit sami.
Mno, jako radši bych si zadek vozila a ten pohyb nahradila tancem a tou zahrádkou. A je to …

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-08-27 15:34:23
Ikona diskutujiciho
sipka

Nesuď Amíky když jsi tam nikdy nebyla a nežila mezi nimi, tahle země je hrozně pomluvená:))

Ikona diskutujiciho Andy 2019-08-27 17:42:52
Ikona diskutujiciho
sipka

Náhradou ses zrovna trefila, že nebyla, ani bych tam nejela, ani kdyby mě na nože brali. jo vím o tom, že to tam není tak hrozné, jak si myslíme

Ikona diskutujiciho niky 2019-08-27 17:16:11 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ano, při uklízení se spaluje hodně kalorií a člověk si u toho i docela zaposiluje. A je to skvělá odpočinková aktivita,
teda pokud to nemusíte dělat osm hodin každý den a spěchat při tom, abyste stihli udělat dvakrát víc práce za poloviční čas. Ale já jsem to dělala jen brigádně a dost mě to bavilo a fakt jsem zhubla a zlepšily se mi i bolesti zad, protože se mi zpevnily svaly kolem páteře.

Z vlastní zkušenosti vím, že co jsem kdy měla sedavou práci, tak mě strašně bolela záda, karpální tunel a byla jsem unavená, ale co dělám fyzickou práci, tak se sice strašně nadřu, ale ani po dvanácti hodinách tvrdé dřiny nejsem tak unavená, jako po osmi hodinách sezení u počítače a člověk pak i líp spí.

Ikona diskutujiciho Moudravrba 2019-08-27 18:16:17 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já pracuji z domu, takže teoreticky bych mohl být zavřený celé dny doma a mohlo by mi z toho hrabat. Proto ráno vstanu, samozřejmě hygiena – snídaně a pak si jdu zaběhat, nebo na kolo. Potom přijdu domů a nasleduje meditace. Poobědvám a kolem 13 – 16:00 začínám pracovat (podle toho kolik věcí ještě musím před tím stihnout).

Prostě člověk si musí najít nějaký režim a nějakou záminku jak se dostat ven do přírody. Tělo se pak prokysličí a uvolní. Navíc sportem se člověk udržuje v dobré kondici a získává serotonin.

Ikona diskutujiciho Izairi 2019-08-27 20:18:43 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Všimli jste si jaká tady na Aluška.org
panuje (až na vzácné vyjímky když sem zabloudí nějaký troll) přátelská,téměř bych řekla až rodinná atmosféra?
Někdy mi příde jako bychom se znali osobně. To třeba na tadesco které mám taky moc ráda není. Tam si lidé v komentářích vykají a je to prostě takové neosobní.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-08-27 21:05:18
Ikona diskutujiciho
sipka

Publikum se na webu složí takové, jaký je obsah, který ho přitahuje. Tady se občas vyskytne jeden – dva trollové, které to stejně brzo přestane bavit, když jim nic nevyjde. Tak je tady klid. 😀

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-08-27 21:24:10
Ikona diskutujiciho
sipka

„Někdy mi příde jako bychom se znali osobně.“ – a já myslela, že jsem tu jediná divná:D (to neber prosím špatně, dělám si srandu)

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek