Nejistota je přitažlivá, zjistila studie

15.12.2022 v Psychologie 6

Mnozí z nás si tím v určitém okamžiku svého života prošli. Potkali jste někoho, u koho se vám rozbuší srdce a zpotí dlaně, a přitom přemýšlíte, jestli si ta osoba vůbec všimla, že existujete. Nové poznatky odhalují, že možná existuje trik, jak ostatní lidi přesvědčit, aby se o vás více zajímali.Existují situace, kdy můžete s jistotou říci, že vás má někdo opravdu rád a vztah s ním tak navážete celkem snadno. Ale co si počít s lidmi, kteří vás přitahují, zatímco kolem nich panuje atmosféra tajemna?
Myslíte si, že k vám možná něco cítí, ale nejste si tím zcela jisti. Na tomto malém neznámém faktoru je něco neuvěřitelně přitažlivého.

Podle studie, kterou napsali Erin R. Whitchurchová a Timothy D. Wilson z Virginské univerzity a Daniel T. Gilbert z Harvardovy univerzity, je to tajemství přitažlivosti. Nejistota dost ovlivňuje naše myšlení. Pokud se vám podaří přimět člověka, aby na vás myslel, můžete ho přimět, aby si myslel, že ho přitahujete. Nejistota je právě jedním ze způsobů, jak ho přimět, aby na vás myslel.

Výzkumníci pracovali se skupinou 47 účastnic, které byly studentkami na vysoké škole na University of Virginia. Ženám bylo řečeno, že se účastní studie, jejímž cílem bylo zjistit, zda lze Facebook využít jako online seznamku.
Tým každé ženě oznámil, že studenti mužského pohlaví ze dvou dalších univerzit si prohlédli jejich profil a profily dalších 15 až 20 žen. Před touto fází byly ženy rozděleny do 3 skupin a poté jim byly ukázány vymyšlené profily 4 mužů, o kterých se měly domnívat, že byli mezi těmi, kteří si prohlíželi jejich profil.
První skupině žen bylo řečeno, že se jedná o 4 muže, kterým se nejvíce líbily. Druhé skupině žen bylo řečeno, že se jedná o 4 muže, kteří je hodnotili jako „průměrné“. Třetí skupině žen bylo řečeno, že tito muži mohou spadat do obou kategorií, tedy že se jim nejvíce líbily, nebo že je považovali za průměrné.

Nikoho asi nepřekvapí, že ženy, kterým bylo řečeno, že se prezentovaným čtyřem mužům líbily nejvíce, vnímaly na oplátku tyto muže jako přitažlivé.
Ženy, kterým bylo řečeno, že 4 muži, kteří jim byli ukázáni, je vidí jako „průměrné“, nevnímaly tyto muže jako přitažlivé.
Nejzajímavější však byla třetí skupina. Tato skupina uvedla, že jí ukázaní muži připadali nejpřitažlivější ze všech!

Ve studii se uvádí, že četné populární psychologické knihy radí lidem, aby potenciálnímu romantickému partnerovi nedávali příliš otevřeně najevo své sympatie a místo toho se tvářili trochu vybíravě a selektivně.
Když se lidé poprvé setkají, je možné, že tato populární seznamovací rada je vlastně správná. Udržování potenciálního partnera v nejistotě o tom, jak moc se nám líbí, zintenzivní to, jak moc na nás myslí, a posílí jeho zájem… jen si dejte pozor, abyste ho nenatahovali příliš dlouho. 🙂

© aluska.org 2022

 Komentáře

Ikona diskutujiciho octomaník 2022-12-15 11:23:17 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Při čtení jsem si vzpomněl na jihokorejský film My Sassy Girl – Moje drzá holka
https://www.csfd.cz/film/169677-yeopgijeogin-geunyeo/prehled/
Během čekání na metro si hlavní hrdina, introvertní mamlas Gyeon-woo, nemůže nevšimnout jisté vlasaté postavy „lehce“ přiopilé dívky, která se až nebezpečně vratce potácí na hraně kolejiště. Gyeon-woo se rozhodne vsadit na jistotu a pro klid duše ji strhnout kousek stranou. To ovšem netuší, že si tímto jediným činem právě pořádně zkomplikoval život: mírně řečeno, atypicky temperamentní děvče se s ním po několika dnech zkontaktuje a naváže s ním přátelství, které Gyeon-woovi dokonale zpřehází celou jeho dosavadní poklidnou existenci.

Ikona diskutujiciho Petr Pan 2022-12-15 21:54:16
Ikona diskutujiciho
sipka

WTF, viděl jsem to tak tři týdny zpátky. Můžu doporučit všemi deseti.

Ikona diskutujiciho zuzi 2022-12-15 11:31:06 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je to asi přirozené že ženy zpočátku dělají trochu ofrky a muži dělají trošku záhadné. Já jsem si spíš myslela že je to proto aby se ti dva oťukali a ujasnili si své city a získali čas než se vyjádří. A ono to dokonce i zesiluje zájem. Zajímavé. Lidé to v sobě mají prostě zakodované a to ani nečetli žádnou studii co by jim to poradila 🙂

Ikona diskutujiciho Anička 2022-12-15 13:59:21
Ikona diskutujiciho
sipka

Ofrky jsou dobré. Mně se vícekrát stalo že jsem až za několik měsíců zjistila že můj objev mě ve skutečnosti nepřitahuje že jsem jenom byla zvědavá. Někdy i sama žena potřebuje čas aby si vyjasnila své pocity. Co zpočátku může vypadat jako *asi zamilovanost*, může být jen obyčejná zvědavost. Nebo mě to opustilo právě po průzkumu. Takže jsem zajedno s článkem. Nevykládat hned karty na stůl aby se člověk nezavázal a pak neměl problém ustoupit až zjistí že to vlastně nechce.

Ikona diskutujiciho Karel 2022-12-15 11:33:48 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To že ženy přitahují muži o kterých ženy ví že se jim líbí, mi přijde taky zajímavý. Proč to tak je. Dělá to příroda? Je nějaký program který říká aby žena dala potenciálnímu nápadníkovi aspoň šanci se trochu poznat? Dají se získat u ženy body zdarma jenom tím že se jí řekne líbíš se mi a chtěl bych tě poznat?

Ikona diskutujiciho Koblih 2022-12-15 14:03:08
Ikona diskutujiciho
sipka

Možná si to tak příroda pojistila aby byla větší šance že se lidé rozmnoží. Dát šanci nápadníkovi je podle mě dobrý tah. I pro tu ženu. Protože pro spousty žen není vzhled partnera zásadní. Zásadní je jeho povaha a schopnost zajistit ženu a budoucí děti. A to pohledem nezjistíš. I když neschopnýho chlapa někdy od pohledu poznáš ne každej je tak blbej aby to na sobě nechal hned poznat.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek