Někdy nám Vesmír pošle zpátky naše expartnery, aby zjistil, jestli jsme hloupí

10.7.2022 v Psychologie 4

Pokud jste se už někdy znovu spojili se svým bývalým partnerem, pak víte, jaký emocionální a psychický boj to může přinést. Vrací se tento jedinec, aby znovu zažehl pravou lásku, nebo je to ve skutečnosti zkouška, která má zjistit, zda jste se napoprvé poučili?
Je to chyba, kterou udělalo mnoho z nás, někdy i více než jednou. Tak moc si přejete, aby vztah fungoval, že dáváte druhou, třetí a čtvrtou šanci. Pokaždé, když nevhodné partnery berete znovu na milost, doufáte, že bude něco jinak, že se trochu změnili. Většinou to ale způsobí, že jste zranění, máte zlomené srdce a znovu prožíváte krutou realitu rozchodu.Říká se, že každá životní zkušenost nám má dát lekci. Ale naučili jste se skutečně tyto lekce?
Možná se váš bývalý nevrátil proto, aby znovu zažehl starý plamen který mezi vámi kdysi hořel, ale aby vyzkoušel, zda jste už vyrostli a vyvinuli se, nebo zda budete opakovat stejné chyby. Zkuste se na situaci podívat z nezaujatého úhlu pohledu.

Zde je několik důvodů, proč byste si měli dvakrát rozmyslet, jestli vezmete svého bývalého zpátky:

Když jste spolu byli naposledy, nedokázal se vám plně věnovat
Závazek je důležitou součástí zdravého a trvalého vztahu. Můžeme někoho milovat, obdivovat nebo se s ním bavit, a to je skvělé, ale pokud má vztah vydržet delší dobu, bude vyžadovat dva lidi, kteří se chtějí zavázat k tvrdé práci a potřebným kompromisům. Pokud vám váš bývalý partner již dříve dal najevo, že se vám a vašemu vztahu není schopen nebo ochoten věnovat, je to červená vlajka. Co se změnilo, že se domníváte, že je to nyní jinak? Nepotřebujete hry a drama – takže buď je nyní ochoten tento krok udělat, nebo je pro vás lepší prostě odejít.

Udělejte si přehled o tom, co chybělo poprvé.
Proveďte vážnou sebereflexi a zaměřte svou pozornost na vztah ve vaší společné minulosti. Co v něm chybělo? A co je nejdůležitější, byli jste šťastní?
Často se stává, že se spokojíme s něčím menším, nebo zůstáváme ve vztahu, o kterém víme, že mu „něco chybí“, jen proto, že je to snadné. Zasloužíte si respekt, náklonnost, smích a vše krásné, co může přinést skutečná láska. Nespokojte se s něčím menším.

Nezaměňujte potřebu cítit se být milován za to, že znovu milujete svého bývalého
Pokud jste již nějakou dobu svobodní, může se vám stát, že zatoužíte po pocitech lásky a náklonnosti. Koneckonců jsme lidé, společenští tvorové. Je důležité dát si pozor, abyste tuto touhu po sblížení s někým nezaměnili za touhu znovu se spojit se svým bývalým jen proto, že je tu a je ochoten. Ačkoli si každý zaslouží najít lásku, jsou vztahy, kterým není souzeno fungovat. Než abyste opakovali chyby z minulosti, raději si dopřejte příležitost hledat něco skutečného.

Opravdu se změnil, nebo jen říká to, co chcete slyšet?
Pokaždé, když někdo tvrdí, že se změnil, vážně zhodnoťte situaci, kterou máte před sebou. Psychologové sice potvrzují, že lidé se skutečně mohou změnit, pokud dostatečně silně chtějí, ale nezřídka se stává, že lidé prostě říkají to, o čem se domnívají, že to ostatní chtějí slyšet, a tvrdí, že se změnili, i když ve skutečnosti nejsou připraveni tuto práci na sobě vykonat. Naopak, jakmile získají vaši důvěru, je velká pravděpodobnost, že se vrátí ke svým starým způsobům. Neberte je za slovo, činy mluví hlasitěji než slova.

V minulosti už porušili vaši důvěru
Rozhodně je to něco, co stojí za zvážení. Zklamal váš bývalý partner v minulosti vaši důvěru? Možná to byl dokonce důvod, proč se váš vztah rozpadl. Důležité je zvážit, zda podnikl nějaké kroky k nápravě situace. Převzal odpovědnost za to, co se stalo? Omluvil se vám někdy, nebo se pokusil situaci napravit? Podnikl nějaké kroky, aby dokázal znovu získat a obnovit vaši důvěru? Pokud není teď ochoten podniknout kroky k nápravě situace, pak nestojí za váš čas.

Už jste se zbavili staré citové zátěže, nebo si ji pořád taháte s sebou?
Někdy, když se setkáme tváří v tvář se svým bývalým, nám to připomene situace, které musíme ještě vyřešit. Nesete si v sobě stále bolest a zranění z minulosti? Pokud stále bojujete s emocionální zátěží z minulosti, možná není ve vašem nejlepším zájmu vrhat se nyní do vztahu. Místo toho zvažte, zda není lepší zůstat svobodný a pracovat na svém duševním a emocionálním zdraví. Staré rčení říká, že nemůžete někoho skutečně milovat, dokud se nejprve nenaučíte milovat sami sebe, a na této myšlence je něco pravdy. Udělejte ze sebe a své vlastní pohody prioritu číslo 1.

Rozešli jste se s ním z nějakého důvodu, nezapomínejte na to!
To nejdůležitější, co musíte zvážit, je důvod, proč jste se s ním vlastně rozešli. Proč jste se tehdy rozhodli přerušit vztah? Byla to drobná hádka, nebo šlo o vážné problémy? Je důležité nezapomenout, proč jste byli zraněni poprvé. Jinak se může stát, že budete znovu čelit stejnému problému a celou situaci si zopakujete.

© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2022

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Básník 2022-07-10 10:26:59 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Na tohle znám dobré pořekadlo. Nelez dvakrát do stejného rybníka.

Ikona diskutujiciho Sagali 2022-07-10 10:38:32 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Odvaha odísť, funguje vtedy, keď máš silu nevrátiť sa späť.

Ikona diskutujiciho Petra 2022-07-10 19:48:51 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Moje prababička před víc než sto lety sloužila u jednoho sedláka, zamilovala se do jeho syna a když otěhotněla, sedláci ji vyhodili, protože lůzu za snachu nechtěli. Syna pak oženili s dcerkou bohatých rodičů. Prababička byla z 11 dětí, byli chudí, poté co se jí dcera narodila, musela ji nechat u svého otce a macechy a sama pracovala u bílých zedníků. Za rodiči a mladšími sourozenci jezdila vždy když byla výplata, byla druhá nejstarší. Nikdy se nevdala. Po víc než 35 letech zaklepala na dveře její tehdy už vdané dcery sestra toho „mladého“ sedláka, se vzkazem, že by chtěl s prababičkou žít, že nemůže zapomenout a jestli by bylo možné setkání. Babička ji okamžitě vypoklonkovala a prababičce to ani nikdy neřekla. Obě jsou už po smrti, babička se dožila 92 let. Kdo byl můj praděda dodnes nevím, a asi se to už nikdy nedozvím. Každopádně tohle si měla prababička rozhodnout sama, zda se s ním po těch letech chce setkat, nebo s ním být. Ale asi o moc nepřišla, pokud byl chlapec taková bábovka, že se nechal oženit násilím, a po těch letech místo aby přišel, tak zbaběle poslal sestru Grétu a spokojil se se vzkazem „rodina nemá zájem“…. teď už jenom doufat, že jsem po něm zbabělost nepodědila 😀

Ikona diskutujiciho Ilíriel 2022-07-10 22:12:04 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ten skřetí král tam 😀 https://www.youtube.com/watch?v=N91pU4QqohA

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek