Neobyčejné vlastnosti mateřského mléka

6.8.2019 v Žena 6

Mateřské mléko má určité vlastnosti, které je problematické nahradit umělým způsobem. Jsou to látky produkované organismem matky speciálně pro své dítě. Kromě zdravého vyvážení všech základních prvků výživy, které děti potřebují, mateřské mléko navíc obsahuje užitečné látky, které potlačují nemoci. Například, pokud se do organismu matky a dítěte dostane virus, tak organismus matky produkuje protilátky proti původci choroby a tyto látky se mateřským mlékem přenášejí do organismu dítěte.Vědecké studie ukázaly, že děti kojené mateřským mlékem mají menší pravděpodobnost, že se nakazí virem. Ale i když se virus dostane do jejich organismu, tak se mohou rychleji zotavit díky vlastnostem mateřského mléka jejich matky.

Fotografie Vicky Green, studentky z Univerzity South Devon v Painttone ukazují devět Petriho misek obsahujících bakterie M. Luteus. Green přidala do některých misek vzorek mateřského mléka od matky 15 měsíčního dítěte a do ostatních mateřské mléko matky tříletého dítěte.

Získané výsledky jsou překvapující. Obvod celé Petriho misky je naplněn bakteriemi, ale ve středu, kde byly umístěny vatové disky impregnované mateřským mlékem, bakterie zcela zmizely – byly zničeny mateřským mlékem.

Jak vysvětlila Vicky Green: „Bílé skvrny uprostřed misky jsou disky nasycené dvěma vzorky mateřského mléka. Všimněte si čisté tekutiny kolem disků, to je místo, kde mléčné proteiny zničily bakterie! “

Green také poznamenala, že ve svém dalším experimentu má v úmyslu použít mlezivo – nažloutlou kapalinu, která je prvním jídlem dítěte podporující imunitní systém, která se objeví ještě před mateřským mlékem. Green také řekla, že tento experiment uskutečnila i s bakteriemi e-Coli a MRSA a získala podobné výsledky.

Jiný výzkum provedený v roce 2010 ukázal, že mateřské mléko obsahuje látku nazvanou HAMLET (Human Alpha-lactalbumin Made Lethal to tumour cells), která zabíjí 40 druhů rakovinových buněk. Vysvětluje to, proč je mateřské mléko schopné chránit dítě před rakovinou a kromě toho se ukazuje perspektiva využívat tuto látku i při léčbě všech druhů rakoviny.

Experiment Vicky Green spolu s dalšími důkazy o přínosu kojení dětí mateřským mlékem poskytuje dostatečné skutečnosti, že mateřské mléko se v určité pozdější fázi nemění na bezcennou tekutinu, ale jeho užitečné vlastnosti se zachovávají i při kojení několikaletých dětí.


zdroj: https://www.biosferaklub.info/neobycajne-vlastnosti-materskeho-mlieka/
do češtiny AlueKomentáře

Ikona diskutujiciho Gabby 2019-08-06 15:18:42 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Co kdyz matka ale nemuze kojit treba kvuli lekum, ktere nemuze vysadit a pri kterych se kojeni nedoporucuje?
Pokud jednou budu mit mimi a normalni laktaci mleka plus leky co mam, tak me to zajima.

Ikona diskutujiciho Gretka 2019-08-06 17:49:17 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já jsem dceru kojila rok,a až po roce kdy se dokonce i sama od sebe odstavila ☺️což jsem byla ráda že to šlo takhle klidně,většina dětí z odstavení od prsu vysloveně šílí třeba týden než přijmou fakt že mlíčko už nebude 🙂tak až po tom roce byla dcera poprvé nemocná,je to nejlepší základ co miminku dát,a doteďka mi dcera nestoná,to už musí být☺️Hlavně přitom vzniká neskutečný pouto☺️Já kojení prostě fandím 🤩ale chápu že některý maminky berou třeba ty léky a kojit nemůžou,to měla právě moje sestra ,takže byli na sunaru a synovec věcně nemocný a pořad měl i bolesti bříška,nevím jestli přímo z toho,to bych lhala ale,u dcery jsem tohle vůbec neviděla kord když byla miminko.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-08-06 18:29:28
Ikona diskutujiciho
sipka

Mno tak se první vyléčím a děti mám když jsem zdravá… pak se divíme, že jsme všichni nachcípaní a plní alergií, když nás odkojil sunar 🙁

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-08-06 18:35:32 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já jsem třeba opravdu velký zastáncem kojení. Mamka mě kojila jak dlouho to jen šlo, ale bohužel jí z nějakých důvodů brzo došlo mléko… :/ Ale alergiemi apod. jsem netrpěla nikdy, doktoři mi jako menší říkali, že by mi jiní zdraví mohli závidět. Nějaký vliv to kojení určitě mělo.

Ikona diskutujiciho Jenny 2019-08-07 09:17:33
Ikona diskutujiciho
sipka

S tímto bohužel souhlasit nemůžu, od 3 měsíce jsem byla na Sunaru a musím zaklepat že když jsou ostatní v mém okolí nemocní, tak ja to jediná ustojim.

Ikona diskutujiciho niky 2019-08-07 14:17:58 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mě by zajímalo i téma normální porod versus císařský řez, co se týče dopadu na pozdější život jedince a jeho vlastnosti, keby mohl být v budoucnu nějaký článek, prosím?

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek