Hliníkový alobal je v našich domácnostech poměrně běžná pomůcka v kuchyni. Kromě pečení se často používá i na prodlužování trvanlivosti potravin tím, že se do něj balí jídlo a uchovává se v ledničce. Praktikanti alternativní medicíny využívají alobal také k léčbě některých onemocnění. Dlouho však panovaly obavy ohledně jeho bezpečnosti, které se v poslední době začínají potvrzovat.
Největším problém alobalu je, že je vyroben z hliníku. Jde v podstatě o těžký kov, který je pro tělo toxický. Hliník způsobuje tělu různé zdravotní potíže. Od mírných, až po závažné poškození mozku. Současné studie dokonce prokázaly, že je je spojován se vznikem Alzheimerovy choroby.
Kromě toho hliník může způsobovat i tato onemocnění:
- ztrátu paměti
- nedostatek koncentrace
- problémy s tělesnou rovnováhou
- ztráta kontroly nad ovládáním svalů
Také existuje teorie, že balení potravin do alobalu a jejich následné uskladnění v lednici nebo tepelná příprava v troubě, může způsobit poškození kostní struktury. Hliník totiž snižuje hustotu kostí odvápněním a tím zvyšuje jejich lámavost.
Alobal dále vyvolává potíže s dýcháním v případě, pokud se vdechnou částečky hliníku do plic. V tomto případě může vyvolat fibrózu plic.
Bezpečné není ani grilování masa, nebo ryb v hliníkové fólii. Při vysokých teplotách se uvolňuje vysoké množství tohoto nebezpečného kovu do vašeho jídla. Únik hliníku do potravy je ještě vyšší, pokud se přidají k jídlu nějaké kyselé přísady, jako například plátky citronu.
Výzkumníci z americké Univerzity v Sharjah věří, že během jednoho vaření jídla v alobalu se do něj uvolní až 400 mg hliníku. Šlo o zjištění chemického inženýra a vedoucího univerzitního výzkumného týmu, Dr. Essam Zubaidiho.
Ten odhalil, že pokud je alobal vystaven vysokým teplotám, výrazně se zvyšuje i míra úniku hliníku do jídla. Doporučuje proto, aby se v alobalu nikdy napekly bylinky, rajčata a citrusové ovoce jako jsou citrony, limetky či pomeranče.
Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že maximální denní příjem hliníku by neměl překročit 60 mg. Tento fakt činí z alobalu na vaření a uskladnění potravin velmi nebezpečnou látku, protože jen při jednom vaření se z něj do jídla uvolní až 400 mg.
Pokud jednou použijete alobal, nic se vám samozřejmě nestane. Problémy se mohou začít objevovat s jeho častým používáním. Za určitou dobu se třeba rozvinou nemoci související s toxiny v tomto kovu. Nahromadí se v organismu a tělu se nepodaří je všechny odplavit na 100%. Ukládají se do kostí, tkání i orgánů.
Mezi nejčastější projevy otravy hliníkem patří bolesti kostí, křeče, svalové slabosti, zmatenost a problémy s řečí. Pokud jsou hliníku vystaveny děti, může to narušit jejich růst a vývoj. Hliník zapříčiňuje onemocnění mozku, potíže s nervovým systémem, anémii a onemocnění plic. Poslední studie navíc ukázala, že hliník poškozuje i plod u těhotných žen a způsobuje vznik různých abnormalit a vad.
Četné obaly od léků obsahují hliník. Takže pokud se často léčíte aspirinem, používáte léky na předpis nebo si jen chcete zvýšit obranyschopnost vitamíny, zvyšujete riziko otrav hliníkem. Mnoho z nás také používá alobal při vaření. Kdo se nachází poblíž těžebních míst hliníku, nejspíše ho také ve velkém množství inhaluje, aniž by o tom věděl – to je ta nejvíce nebezpečná forma příjmu hliníku.
Co dělat?
Abyste své tělo zbavili veškerých toxinů, je nejlepší detoxikace. Potom se snažte co nejvíce vyvarovat hliníkovému nádobí a obalům. V obchodech nakupujte obaly bez příměsi hliníku a jezte čerstvé potraviny. Čtěte obaly, jelikož i antiperspiranty jsou dost známé přídavkem hliníku.
Otrava hliníkem je v dnešní době stále více frekventovanějším problémem, který hraje roli ve velkém výčtu nemocí. Vyvarujte se proto tomuto nebezpečnému kovu a chraňte sebe i lidi ve vašem okolí.
připravila www.aluska.org 2019
Poslední komentáře
-***** Diky za sdlieni tvych postrehu, myslim, ze jsou…
-pepe To 444 vidím docela často, jednou i 3x…
-martin ****** Tak mně se toto naštěstí nikdy nestalo, příbuzní…
-Myšodlak Myslím že tornádo na Moravě a letní katastrofální…
-Magdalena