Nerostou vám vlasy? Zkuste lněné semínko

16.4.2020 v Výživa 3

O lněných semínkách jste už určitě slyšeli v souvislosti s pročišťováním střev, nebo jako o výborném zdroji omega 3 mastných kyselin. Věděli jste však, že jsou také skvělým podpůrným prostředkem pro lepší růst vlasů?





Výborný zdroj vitamínu E
Vitamín E je jedním z nejlepších vitamínů, který můžete využít na podporu růstu svých vlasů. Vděčí za to svým silným antioxidačním účinkům, které chrání vlasy a vlasovou pokožku před poškozením a tvorbou lupů. Také zlepšuje kvalitu krevních kapilár, čímž se zlepšuje prokrvení vlasové pokožky a zesiluje se přívod živin k vlasovým kořínkům. Vitamín E je také nápomocný při předcházení předčasnému šedivění vlasů.

Rovnováha pH vlasové pokožky a regulace tvorby mazu
Lněná semínka pomáhají obnovovat přirozené pH vlasové pokožky a tvorbu kožního mazu. Jde o dva faktory, které ovlivňují míru růstu vlasů a jejich zdraví. Lněná semínka zklidňují pokožku a podkožní žlázy, potlačují záněty, a tím udržují správné pH pokožky. Pro svůj růst vlasy potřebují i ​​to, aby pokožka nebyla příliš suchá. A to zajišťuje právě kožní maz.

Výživa vlasů
Jak jsme již uvedli v úvodu, lněná semínka jsou bohatým zdrojem omega 3 nenasycených mastných kyselin, které jsou pro zdravý růst vlasů nezbytné. Omega 3 mastné kyseliny posilují vlasové kořínky a činí je více odolnými před vnějším poškozením. Vlasy pak rostou rychleji a jsou silnější a méně lámavé. Omega 3 mastné kyseliny navíc zlepšují elasticitu vlasů.

Zvlhčení vlasů a vlasové pokožky
Lněná semínka dodávají vlasové pokožce a vlasům správnou povrchovou strukturu. Ta pomáhá udržovat vlhkost, omezuje lámavost vlasů, třepení konečků, vysoušení a dokonce zabraňuje elektrizování vlasů.

Zklidnění vlasové pokožky
Pravidelná konzumace lněných semínek předchází ztrátě a vypadávání vlasů, ekzémům na pokožce hlavy a tvorbě lupů. Kromě toho jsou skvělým zdrojem rozpustné i nerozpustné vlákniny. Užívat je můžete jak vnitřně, tak i zvenčí.

Recept: Gel na vlasy ze lněných semínek
Budete potřebovat:

  • 1/4 sklenice lněných semínek, tedy asi 0,5 dcl
  • 2 sklenice vody, tedy přibližně 4 dcl
  • 1 polévkovou lžíci citronové šťávy

Postupujte následovně:

1. Opláchnutá lněná semínka vložte do hrnce a zalijte vodou.

2. Vodu přiveďte k varu a vařte na mírném ohni, dokud se tekutina nezačne zahušťovat.

3. Poté přidejte citronovou šťávu (vařením sice dojde ke zničení vitamínu C, ale tento recept není o něm, takže to není žádný problém).

4. Vše znovu zamíchejte a vypněte plyn. Tekutinu sceďte přes sítko do mísy nebo jiné nádoby.

5. Nechte vychladnout. Tekutina by měla dále houstnout, až se z ní vytvoří gel.

6. Připravený gel pak přemístěte do uzavíratelné nádoby a tu uskladněte v ledničce.

Aplikace
Takto připravený gel si pravidelně aplikujte na vlasy a vlasovou pokožku. Nejlepší je aplikovat ho každé ráno a večer. Nepotrvá dlouho a zjistíte, jak vaše vlasy rostou rychleji, jsou hustší a podstatně kvalitnější. Celková doba používání není stanovena, pokračujte v aplikaci gelu dle své potřeby.

připravila www.aluska.org 2020, podle zdroje



 

Komentáře

Ikona diskutujiciho Yooo 2020-04-16 12:11:23 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zdravim…a dekuji!!!
Mám takovou myšlenku. ..účinné látky obsažené v seminkach jsou prospěšné pro pokožku celkově,nejen vlasovou.
Vitamín C je bez debaty král vitamínů,bez něho se v tele nedeje nic.Prospesneho!😊
Osobne muzu doporucit jako absolutni ochranu před spálením slunickem a to i tim ze solárka. Kuze se prostě odmítá nechat spálit. Na první pohled se to projevuje tak,ze se pomaleji opalujete-a to i když se valite na slunci (nebo v solárku )od rána do večera,aniž by jste pouzivali ochranne kremy;všichni víme,co jsou to za svinstva.
Tak třeba by šlo přidat citron do seminek az pote,co s chladnou pod teplotu kritickou pro vitaminC.

Ikona diskutujiciho Clary 2020-04-16 17:30:46 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já si teda gel na vlasy z lněného semínla dělám (aby mi udržel kudrny) už delší dobu. Mám trochu jiný postup, ale je fakt, že je fajn. Sice mi vlasy nějak zvlášť nerostou, ale svůj účel plní. I když začal teď trochu zlobit. 😀

Ikona diskutujiciho Emily 2020-04-17 17:08:45 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jů, to vyzkouším, díky za tip. 🙂 Zatím si tak jednou za měsíc na hlavu patlám tohle: https://www.youtube.com/watch?v=BeqjHMt0DWo (Kdo má taky rád irskou angličtinu? :D) Základ tvoří také lněná semínka, ale v kombinaci s fenyklovými. Vždycky mě baví ta konzistence potom :D. (Sice to nezní moc atraktivně, ale říkám tomu trolí sliz :DD) Každopádně svůj účel to plní a člověk má po tom krásně jemné a heboučké vlásky. 🙂

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek