Neúprosná pravda, kterou je třeba si uvědomit ve dvacátých letech svého života

30.6.2022 v Psychologie 11

Dvacátá léta v našem životě (20-29) jsou obdobím sebepoznání, vzrušení a svobodným krokem do života, který jste vždy chtěli žít. Mnozí lidé, kteří jsou uchváceni nově nabytou svobodou, neberou v úvahu dlouhodobé důsledky rozhodnutí, která v tomto období učiní, a pak na to doplatí. Existuje řada častých výčitek, které mnozí lidé sdílejí, když se ohlédnou zpět.

Tyto chyby však můžete překonat, nebo najít štěstí i navzdory nim. Dnes máte možnost poučit se z chyb jiných lidí, místo abyste se s nimi potýkali na vlastní kůži. Můžete se tak vyhnout bolesti, frustraci, nebo potížím.Zde je nepříjemná pravda, kterou by měli slyšet všichni dvacátníci, aby se vyhnuli lítosti a problémům. Nemáte zač.

Pěstujte štěstí
Štěstí není něco, co je magicky darováno několika šťastlivcům. Nemusíte být bohatí, ani žít dokonalý život. Štěstí je něco, co si může ve svém životě vybudovat každý, stačí se soustředit a věnovat se tomu. Musíte se aktivně rozhodnout, že budete šťastní, a hledat dobrou stránku na každé situaci, která vás potká. Nečekejte, až vám štěstí někdo jiný dá, klíč ke štěstí máte ve svých rukou. Je to hlavně způsob, jak myslíte.

Buďte k sobě upřímní
Podívejte se na to, kým jste dnes a položte si otázku, jestli by vám to takhle vyhovovalo, kdyby se nic nezměnilo. Vyhovovalo by vám strávit zbytek života jako člověk, kterým jste v tuto chvíli? To vám ukáže směr, který potřebujete jít pro svůj cílený rozvoj, a umožní vám to pracovat na tom, abyste byli tou nejlepší verzí sebe sama. Udělejte si čas na upřímnou sebereflexi, která vás bude pohánět vpřed ve všem, co děláte.

Napište si své poslání
Používat v podnikání prohlášení o poslání, je nástroj, který je považován za nesmírně důležitý, dokonce nezbytný. Pomáhá velkým organizacím a korporacím při vytváření vstřícného, cíleného směru pro úsilí jejich společnosti. Použijte stejný koncept i ve svém životě. Udělejte si čas, sedněte si a sepište, kam chcete směřovat a jaké hodnoty považujete ve svém životě za důležité. Než začnete činit rozhodnutí, věnujte čas tomu, abyste zvážili toto poslání a to, zda vaše myšlenky a činy zůstávají věrné hodnotám, které jste zdůraznili. Pokud ne, je čas to znovu zvážit.

Vyhněte se pomluvám
V dnešní době je to téma většiny rozhovorů, ale když trávíte čas pomlouváním druhých lidí, vytváříte toxické prostředí, které škodí nejen těm, o nichž pomlouváte, ale také vám samotným. Najděte si témata, o kterých rádi diskutujete a která se netočí kolem druhých.

Určete si své priority
Tvrdá pravda, kterou si málokdo chce přiznat, ale za den nemáte dost času na to, abyste dělali všechno, co chcete. Život je obrovské balancování, které nás nutí vzdát se jedné věci ve prospěch druhé. Jediný způsob, jak to zvládnout bez výčitek, je sednout si, zvážit své priority a věnovat svůj čas těm věcem, na kterých vám záleží nejvíce.

Nepálit mosty
V tomto životě potkáte HODNĚ lidí. S některými si rychle padnete do oka a vytvoříte si vztah, který bude v průběhu let dále růst a vzkvétat. Ne každý člověk však má ve vašem životě zůstat navždy. Budete muset odejít z přátelství, ukončit romantické vztahy, opustit zaměstnání a učinit těžká rozhodnutí. Až přijde čas, snažte se odejít s úctou, s grácií a zralostí. Nikdy nevíte, kdy se některý z těchto lidí může ve vašem životě znovu objevit.

Přestaňte si dělat starosti s věcmi, na kterých ve skutečnosti nezáleží
Až budete na smrtelné posteli a budete se ohlížet za svým životem, pravděpodobně nebudete přemýšlet o tom, jak byste si přáli zhubnout 20 kilo nebo si koupit dražší auto. Když je vše řečeno a uděláno, věci, na kterých nejvíce záleží, jsou vztahy, které jste si vybudovali, lidé, kterých jste se dotkli, a stopa, kterou jste na tomto světě zanechali. Neztrácejte čas starostmi o nesmyslech.

Ptejte se
Je lákavé procházet životem jako zdroj veškerého vědění, vstupovat do každého rozhovoru s řešením a dychtivě ukazovat svému okolí, co všechno víte a kdo jste. Problém u této mentality je, že každý chce být viděn a uznáván, nejen vy. Pokud chcete s druhými lidmi navázat smysluplné vztahy, od romantických vztahů až po skvělé pracovní vztahy, naučte se klást otázky. Dáte tím najevo zájem o ně a dostanete příležitost se s nimi podělit i o své znalosti.

Přiznejte si nepohodlí ve svém životě
Říká se, že nikdo se nebude skutečně snažit změnit svůj život až do chvíle, kdy bolest z toho, že zůstane stejný, bude větší než bolest spojená se změnou. Můžete si však celý tento proces trochu usnadnit. Věnujte pozornost okamžikům, kdy se ve svém životě cítíte nepříjemně, a zjistěte, co vás k tomu vede.
Nepohodlí v životě způsobují špatné návyky, náročné situace nebo neuspokojené potřeby. Když tyto oblasti ve svém životě identifikujete, můžete podniknout kroky k jejich změně a nápravě dlouho předtím, než se tento proces stane bolestivým, což vám pomůže růst a měnit se a přejít do další kapitoly svého života.

Plně se věnujte věcem, které fungují
Pokud máte v hlavě pevný cíl a všimnete si, že vaše současná cesta skutečně funguje a posouvá vás k tomuto cíli, nezdržujte se. Věnujte se tomuto úsilí na 110 % a upřednostněte mu svou budoucnost. Klíč od svého úspěchu máte v rukách jenom vy sami, ale ten nepřijde, aniž byste věnovali čas a energii jeho uskutečnění. Je to tvrdá práce, ale stojí za to.

Oceňujte pravdu
Na jedné straně říkáme, že chceme slyšet pravdu, a tvrdíme, že si vážíme upřímnosti, nebo dokonce že jsme my sami upřímní. Na druhou stranu však žijeme ve společnosti, která nás učí, že malé bílé lži jsou v pořádku, vždyť přece nikomu „neublíží“ – že? Naučte se vážit si pravdy, i když je nepříjemná. Pokud lžete, jednou se vám to vrátí a bude vás to pronásledovat. Pravda vždycky vyjde najevo.

Buďte empatičtí
Už od dětství se učíme o důležitosti vědomostí, rozvíjení vlastních názorů a práci na úspěchu, ale je to opravdu tajemství skutečného štěstí? Nelze popřít, že na faktech a názorech záleží, ale život je postaven na lidech a vztazích. Empatie vás proto dovede daleko, bez ohledu na to jaké jsou vaše sny.

Nemusíte jiným nic dokazovat
Mileniálové jsou v mainstreamových médiích neustále bombardováni tvrdou kritikou a odsuzováním. Jsou vykreslováni jako líná generace, která věří, že by měla dostat všechno na stříbrném podnose, aniž by si ty hezčí věci v životě skutečně zasloužila. Nenechte se chytit do této pasti!! Mnoho lidí se totiž tak soustředí na to, aby si něco dokázali, že ve skutečnosti nakonec zcela zaostávají, působí neschopně a nedůvěřují si. Místo toho se věnujte učení, rozvoji, sbírání nových zkušeností a pamatujte, že jediná osoba, které musíte něco dokazovat, jste vy sami!

Buďte na sebe trpěliví
Měli jste určitou představu, kde budete do svých 30 let, a vypadá to, že jí možná nedosáhnete…
Jestli ještě nejste ženatí, nemáte 2,5 dítěte, nevlastníte vlastní dům s dvougaráží a bílým plotem, neznamená to, že jste selhali. Všichni jdeme po svých vlastních cestách, na své vlastní časové ose. Buďte trpěliví a pochopte, že děláte, co je ve vašich silách. Odměny za svou tvrdou práci se dočkáte, až uzraje ten správný čas. Nesrovnávejte se s jinými lidmi, protože vaše cesta je unikátní a má jiný časový rozvrh.

Osvoboďte se od sociálních sítí
Neříkám, že musíte smazat všechny své účty, ale ve světě, kde jsme stále více závislí na elektronice a dovolujeme jí, aby nás stavěla mezi nás a skutečný život, je třeba si to včas srovnat v hlavě. Raději než trávit veškerý čas dokumentováním svého života online, odložte telefon a naučte se vážit si přítomného okamžiku. Těm cizím lidem na facebooku je úplně jedno, co jste měli k obědu, nebo co dělá váš pes. Navíc jim do toho vůbec nic není. Vyhazujete zbytečně svůj drahocenný čas na virtuální iluzi a představu o vlastní důležitosti, zatímco se realita odehrává mimo obrazovku. Uvědomte si to včas.

Pochopte falešnost sociálních sítí
V návaznosti na předchozí bod si uvědomte, že svět sociálních sítí je všechno, jen ne pravda. Ve skutečnosti většina toho, co vidíte na sociálních sítích, není nic jiného, než iluze dokonalého života. Lidé sdílejí své nejlepší okamžiky, oslavy a chvíle štěstí. To, co nesdílejí, je boj, který je k jejich dosažení nutný. Výzvy, kterým čelí, nebo chvíle, kdy selhávají. To může vyvolat dojem, že nějak zaostáváte za lidmi kolem sebe, ale je to nespravedlivé srovnání. Koneckonců, nemůžete si pomoci a soustředíte se na své vlastní neúspěchy a nedostatky. Nepodléhejte falešné stránce sociálních médií, která vám podsouvají představu, že ostatní lidé mají dokonalý život, viděli půlku světa a vy sedíte v kanclíku nad papírama.

Čtěte
Spousta lidí se vykašle na čtení po odchodu ze vzdělávacích institucí a to je velká chyba. Ať už se zavrtáte do oblíbeného thrilleru či romantického románu, nebo strávíte nějaký čas nad příručkou či atlasem, čtení je pro nás velmi důležité a je potřeba umět si na něj najít čas. Znalosti, které vám předala škola, pro kompletní život nestačí. Je potřeba se učit a rozvíjet po celý život bez ohledu na absolvované školy.

Domov je tam, kde si ho uděláš
Domov není fyzické místo. Když dospějete, přijde čas opustit váš dětský pokojíček a vydat se do světa. Možná půjdete na internát, pak se znovu přestěhujete, pak se znovu přestěhujete za novou prací, nebo za někým, koho máte rádi. Dům je fyzická budova, ale domov je láska a spojení, které se odehrává uvnitř těchto čtyř stěn. Avšak domov se vybuduje pouze tehdy, když do toho vložíte energii. Snažte se budovat domov na základech štěstí, lásky a důvěry.

Buďte laskaví
Zní to jako něco, co byste učili žáky v mateřské škole, ale s přibývajícím věkem na tyto cenné lekce často zapomínáme. Vraťme se na chvíli k základům: Vždy se chovejte k lidem, se kterými se v tomto životě setkáváte, tak jak byste chtěli, aby se chovali k vám, a zaměřte se na to, abyste byli laskaví ke každému, koho potkáte. Úsměv a vlídné slovo jsou velmi užitečné a nic vás nestojí. Můžete na nich jedině získat.

Zpozorněte, když se nedaří
Tohle od vás vyžaduje, abyste od věci na chvíli odstoupili a vážně se zamysleli nad tím, co právě děláte. Pokud něčemu věnujete svůj čas, energii a všimnete si, že vás to neposouvá směrem, kterým potřebujete, buďte k sobě upřímní a přiznejte si, že je čas na změnu.

Vyhněte se obviňování druhých
Je mnohem snazší obviňovat všechny ostatní, než si přiznat, jak jsme my osobně mohli dané situaci zabránit. Namísto svalování viny se na chvíli zastavte a podívejte se na sebe. Jediný člověk, který má skutečně kontrolu nad svým životem, jste vy. Nepředávejte tuto kontrolu nikomu jinému.

Neotálejte s láskou
Příliš často se vyhýbáme sdělení toho, co cítíme k druhému člověku, ze strachu z odmítnutí nebo z toho, že nám ublíží, ale zatajováním své lásky se pouze okrádáte o možnost navázat vztahy, najít skutečnou lásku a zažít skutečné štěstí. Nechcete přece strávit své poslední chvíle přemýšlením, zda ti, které jste nejvíce milovali, věděli, co k nim cítíte. Podělte se o tyto pocity a nebojte se odmítnutí. Alespoň pak víte, na čem jste a můžete jít o dům dál.

Vybírejte pečlivě lidi, kterými se obklopujete
Pravděpodobně jste to už někdy slyšeli, ale na tvrzení, že jste odrazem lidí, se kterými trávíte nejvíce času, je něco pravdy. Nepouštějte do svého vnitřního kruhu jen tak někoho, jinak pravděpodobně přivítáte i destruktivní a toxickou energii. Vaše vztahy mají moc rozšířit vaši mysl a motivovat vás k tomu, abyste se stali ještě lepší verzí sebe sama, nebo vás od tohoto typu rozvoje brzdit a zabránit vám v životě uspět. Rozhodněte se trávit čas s lidmi, kteří si zaslouží vaši pozornost. S lidmi, kteří se při společné práci navzájem podporují.

Když najdete svého životního partnera, nenechte ho odejít
To se může, ale nemusí stát ve vašich 20. letech, ale pokud někoho potkáte a skutečně věříte, že by to mohl být člověk, se kterým byste chtěli strávit život, berte tyto pocity vážně. Dejte mu své srdce, dejte mu ve svém životě přednost a věnujte svůj čas a energii tomu, abyste mu ukázali, jak moc vám na něm záleží. Pokud od vás odejde, protože jste nesnesitelní, nezralí, nebo se mu nevěnujete, tak už je pozdě a můžete velice litovat. Možná máte pocit, že na vážné partnerství je ještě spousta času a chcete si užívat, ale pár let uteče jako voda a najednou bude všechno jinak. Například, když vám bylo 17, zakazovali vám chodit za holkama/klukama, ale za pouhých deset let se vás najednou všichni ptají, jestli máte partnerku/partnera a kdy budou děti, někdy i dříve. Takže když přijde pravá láska, pečujte o ni.

Přestaňte přehnaně reagovat
Ve vašem životě nastanou zásadní, život měnící okamžiky, ale není třeba z každé výzvy nebo boje dělat otázku života a smrti. Žít život neustále bombardovaný nějakými dramaty vás a vaše blízké rozeštve a odvede od správného směru. Nedovolte, aby se vám to dělo. Místo toho si uvědomte svou osobní sílu , schopnost překonat překážky a berte věci s nadhledem.

Nepřeceňujte svoje úspěchy
Neříkám, že byste neměli oslavovat své životní úspěchy, vždyť jste si je zasloužili! Snažte se ale udržet si nadhled. Věci, které jste dokázali, vám mohou pomoci dosáhnout další velké věci, ale nejsou tím nejdůležitějším ve vašem životě. Chvíli budete oslavovat, a pak to půjde stranou, protože se vrátíte ke každodennímu životu. Vaše návyky budou pokračovat ještě dlouho po této době a budou rozhodovat o tom, zda se vám bude dařit i nadále. Místo toho, abyste se soustředili na své úspěchy, investujte svůj čas a energii do rozvoje každodenních návyků a schopností. Protože život není o cíli, je to cesta. Až dosáhnete toho co jste chtěli, přijde další výzva.

Hledejte skutečný účel místo potěšení
Jsou dva různé důvody, proč se v našem životě cítíme dobře. Potěšení nám poskytuje okamžitou odměnu a činí nás v danou chvíli šťastnými, ve skutečnosti však nic nezmění a nakonec vyprchá. Je to jako zamilovanost do osoby v kavárně, abyste po několika rozhovorech zjistili, že tato osoba, po které jste toužili, je ve skutečnosti nezajímavá. Ale účel je zaměřen na dlouhodobý cíl. Není to vždy snadné ani pohodlné, ale pomůže vám to najít vášeň a radost v životě.

Žijte v rámci svých možností
S dostupností půjček, kreditních karet a dalších forem zadlužení může být lákavé uměle nafouknout svou finanční situaci, abychom vypadali, že jsme úspěšnější, než ve skutečnosti jsme, ale zatížení se dluhem vám přinese stres. Pokorně žijte v rámci svých finančních možností a soustřeďte se na dlouhodobý rozvoj než jednorázové finanční injekce. Pokud se hodláte zadlužit, dobře uvažte, jestli je to opravdu nutné (bydlení), nebo je to hloupost, kterou můžete oželet (dovolená a vánoční dárky).

© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2022

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Ondra 2022-06-30 07:47:27 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

👍❤️

Ikona diskutujiciho Lenka 2022-06-30 10:36:43 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pěkné, ale pro mě pozdě. Už potřebuju něco pro druhou půlku let třicátých😂.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-06-30 11:25:30
Ikona diskutujiciho
sipka

No v této dekádě už můžeš začít rozdávat rozumy.

Ikona diskutujiciho Jirka 2022-06-30 11:40:33 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

❤️

Ikona diskutujiciho D-z 2022-06-30 13:49:59 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alusko, chcem ta sa spytať, poznáš / čítala si knihy od Dolores Cannon? Ja myslím že sú ohromne zaujímavé a je v nich veľmi veľa cenných informácií, získaných od ľudí, pacientov v určitej špeciálnej hypnóze, ktorú nazvala QHHT – Quantum Healing Hypnosis Technique. Akurát niesú ešte všetky preložené do češtiny. Teraz čítam „tri vlny dobrovolníku a Nová Zeme“, predtým som čítal „Ježiš a Eséni“. Séria „Convoluted Universe“ (Spletitý Vesmír) nieje stále preložená, čo je škoda…

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-06-30 14:55:36
Ikona diskutujiciho
sipka

tuto autorku zatím neznám

Ikona diskutujiciho zuzi 2022-06-30 14:58:59 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je to pravda. V jednu chvíli jsi puberťák a nikam nesmíš a najednou prásk. Bylo ti 25 a rodina se tě ptá kdy se budeš vdávat.. a ty si říkáš co? Před osmi lety byste mě upálili za to, kdybyste se dověděli, že mám kluka a najednou se mám vdávat? Pocit že má člověk čas na užívání je blbost. A ještě bych dodala že ježdění po světě s báglem a zádech vám životopis nevylepší. Vlastně je to super způsob jak promrhat tento čas klíčový pro váš růst. Jezdit s báglem můžete, ale až budete mít vybudovaný svůj život což ve 2něco prostě nemáte.

Ikona diskutujiciho Květa 2022-06-30 15:00:55 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Myslím si že moje chyba v tomto období byla že jsem si málo šla za svými sny a hodně jsem si nechala radit od ostatních co mám dělat co studovat jak žít… a podle toho jsem pak byla nespokojená. Čím dýl na to člověk přichází tím hůř se tahle chyba napravuje. Mladý člověk si nevěří protože je nezkušený. Nechat si poradit je dobré ale nakonec je nutné umět se rozhodnout podle sebe. Poslechnout svůj vnitřní hlas.

Ikona diskutujiciho klara 2022-06-30 15:40:20 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Výborné zhrnutie. Dám prečítať deťom, ešte síce nemajú 20, ale začínajú chápať, takéto životné skúsenosti.

Ikona diskutujiciho Lenka 2022-06-30 20:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Re Alue: No v této dekádě už můžeš začít rozdávat rozumy.

…já bych moc ráda, ale čím jsem starší, tím je mi tak nějak jasnější, že vím 💩.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-06-30 21:00:47
Ikona diskutujiciho
sipka

A právě z toho 💩 vyjde skutečná skromnost a z té vyjde i moudrost… Akorát nesmíš moc tlačit.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek