Neurověda potvrzuje: Lidský mozek je asi schopný vidět do budoucnosti

29.1.2022 v Zajímavosti 2

Studie provedená vědci z univerzity v Glasgow možná dospěla k docela zajímavému závěru… Mohl by náš mozek skutečně být schopen předvídat budoucnost?
Studie byla zveřejněna v časopise Nature Scientific Reports a přináší mnohem hlubší pochopení toho, jak náš mozek a oči vzájemně spolupracují. Tento výzkum vedl profesor Lars Muckli. Pro daný výzkum vědci použili fMRI a také vizuální iluzi, aby ukázali, jak mozek předvídá informace, které uvidí při dalším pohybu očí.Víme, že očima pohybujeme přibližně čtyřikrát za sekundu, což umožňuje našemu mozku zpracovávat nové vizuální informace každých 250 milisekund.

V tiskové zprávě Glasgowské univerzity stojí:
Kdybyste takto často pohybovali videokamerou, film by pořád skákal. Důvod, proč vnímáme svět jako stabilní, je, že náš mozek myslí dopředu. Jinými slovy, mozek předvídá co uvidí poté, co pohnete očima.

Studie také odhaluje potenciál fMRI přispět k této oblasti neurovědního výzkumu, protože autoři jsou schopni detekovat rozdíl ve zpracování pouhých 32 ms, což je mnohem rychleji, než se obvykle předpokládá, že je u fMRI možné.

Náš mozek předvídá s předstihem, co uvidí zrakem. Odhaduje, co se chystá zpracovat, a pak to zpracuje. Muckli říká, že „tato studie je důležitá, protože ukazuje, jak může fMRI přispět k této oblasti neurovědního výzkumu. Realizace proveditelného mechanismu fungování mozku přispěje při vývoji umělé inteligence, také pomůže našemu zkoumání duševních poruch“.

Tato studie má název „Prediktivní zpětná vazba do V1 dynamicky aktualizovaná se smyslovými vstupy„. Byla financována Radou pro výzkum biotechnologií a biologických věd a grantem Human Brain Project.

Vizuální vjemy samozřejmě přijímáme skrze oči, ale náš mozek musí pracovat rychleji, než oči. Vědkyně Dr. Gracie Edwardsová říká, že zpětnovazební informace, které dostáváme z našeho mozku, mohou ovlivnit a ovlivňují naše vnímání vstupních informací (vizuální informace zpracovávané mozkem) na základě našich vzpomínek a věcí z podobných vjemových událostí.

© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2022

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Marina 2022-01-31 21:18:22 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mozog nemyslí a nevidí. Kto skutočne premýšľa a vidí ? Výlučne a jedine “ Myseľ“ !
Mozog=hard-ware, Myseľ=soft-ware.

Ikona diskutujiciho son 2022-03-04 05:32:26
Ikona diskutujiciho
sipka

Možná to je tak že
Hlavní podíl je na zdroji vzruchu který mozek zaznamená a mysl vyhodnotí nebo znehodnotí.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek