Noční můra: Symbolické vysvětlení deseti nejčastějších scénářů

22.2.2020 v Psychologie 8

Co nám chce naše podvědomí sdělit, když prožijeme noční můru? Níže je seznam deseti nejčastějších scénářů, které probíhají při špatných snech.1. Někdo na vás útočí nebo musíte před někým utíkat.

Pokud ve snu musíte před někým prchat nebo odrážet útok, musíte se zřejmě v současné životní etapě vypořádávat s těžkými situacemi, stojíte před závažnou volbou nebo vás trápí strach a obavy.

2. Cítíte bolest po úrazu, při nemoci, umíráte.

Sny o nemocech, tělesných poškozeních ani smrti neberte doslovně. Ve skutečnosti to, co vám sen předvádí, vyjadřuje pouze určité životní změny, počátek něčeho nového, v případě smrti pak ukončení nějaké závažné životní etapy.

3. Problémy s dopravním prostředkem.

Jakákoliv doprava ve snu znamená lidskou fyzickou schránku, může také představovat určité emoce. Vzhled auta například představuje vaše vidění okolního světa a co je pod kapotou vaše vnitřní pocity.

4. Ztráta nebo poničení bydliště.

Podobný sen je dost běžný. Nejdůležitější je podrobně ho analyzovat a vyvodit závěry pro vlastní realitu. Dům či byt, který vidíme ve snu, celkově představuje člověka, interiér obydlí jeho vnitřní já a fasáda znamená, jak ho hodnotí jeho okolí.

5. Nezdar při zkoušce nebo důležitém jednání. Složitý úkol, který se nedaří vyřešit.

I když máte studia dávno a dávno za sebou, mohou se vám pravidelně zdát „školní“ sny o vyučování, přísných učitelích, přípravě referátu a podobně. Ve snu prožívaný „propadák“ při zkoušce vyjadřuje vaše smýšlení o tom, nakolik si zasloužíte to, co máte.

6. Katastrofa nebo přírodní kataklyzma.

Je žádoucí věnovat takovým snům zvýšenou pozornost, neboť někdy signalizují blížící se neštěstí. Možná vás také v reálném životě pronásledují obavy, že nedokážete zvládnout nadcházející těžký úkol, a proto vás ve snu zasypávají trosky při nějaké živelné pohromě.

7. Bez oděvu (nebo nepatřičně oblečeni) se nacházíte na veřejném místě.

Docela rozšířená noční můra, která lidi přepadá bez ohledu na jejich pohlaví a věk. Takové zážitky hrají zpravidla důležitou roli ve vyjádření vašeho sebehodnocení. Oděv vám umožňuje schovat něco, co si velmi nepřejete ukázat ostatním.

8. Rozbitý telefon nebo počítač, ztráta spojení.

Rozbil se vám telefon, nemůžete se s někým spojit, nebo nikdo telefon nezvedá… Podobné sny vyjadřují, že se vám za žádnou cenu nedaří spojit se s jiným člověkem na emocionální úrovni. Možná jste ztratili kontakt na blízkého přítele nebo mezi vámi a milovaným partnerem vznikla jakási propast, došlo k odcizení, projevuje se chlad.

9. Pád z výšky nebo tonutí.

Takové sny trápí ty, kdo mají hlavu neustále přeplněnou starostmi a problémy, na jejichž ramena bylo naloženo příliš mnoho úkolů a odpovědnosti.

10. Ztratili jste se nebo nemůžete uniknout z pasti.

Jste-li ve snu v pasti nebo víte, že jste se ztratili, pak vás tyto emoce doprovázejí i v reálném životě. Tyto sny vypovídají o skutečných vnitřních problémech. Je proto třeba věnovat jim pozornost, seriózně si je rozebrat a začít jednat.


převzato (s úpravami) ze zdrojeKomentáře

Ikona diskutujiciho leeth 2020-02-22 01:35:21 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

ted se tu po ranu unavena jak trubka smeju tomu, ze nemam ani jeden z tech snu! 😀 pritom mam hodne casto klasicky nejcastejsi sny.. ale na nektery veci to hodne zdalky sedi, ale vysvetleni je uz pak jine. napr. bez odevu na verejnem miste – Oděv vám umožňuje schovat něco, co si velmi nepřejete ukázat ostatním. – to dava smysl, zda se mi, ze kakam a (najednou) na me vidi hromady lidi:DDDDDD
🙁
zrovna vcera se mi zdaly nejkrasnejsi sny co se mi snad kdy zdaly.. <3 jeden z nich bylo setkani se sebou samou, druha ja byla malicka, kolem 4 let. objimala jsem ji (sebe) s takovou laskou a ronila slzy stesti, malem se mi srdce rozskocilo.. <3

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2020-02-22 18:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Toto mám všetko, okrem 8. Napríklad chodím v paneláku po schodišti a musím si dávať pozor lebo sused pod nami striehne a nemá rád keď tade chodím a občas na mňa vybehne. Ale nekončí to nejak zle a niekedy ma nechá prejsť cez svoj byt. Alebo jazdím výťahom a ten sa kazí tak zostanem niekde vo výťahovej šachte na inom poschodí a zase nejak prechádzam cez susedov byt, niekedy je tam jeho dcéra tá nerobí problémy tak pozdravím, keď ma sused prichytí tak mi občas vynadá, tak sa ospravedlním že už sa to nestane ale neskôr sa to opakuje. – To opakovanie možno znamená že som nepoučiteľný, opakujem stále tie isté chyby alebo tak niečo.

Ikona diskutujiciho Ceneon 2020-02-22 22:00:59
Ikona diskutujiciho
sipka

Základem pro poučení je nalezení problému, pak řešení a naprogramování sebe tak, jak bys situaci nejlépe vyřešil, prostě se nastavit, vědět, jak zareagovat a pak to použít, když znalosti použiješ, tak tomu se pak říká moudrost :-). Ten soused asi značí nějakou osobu, se kterou se někdy stýkáš a alespoň trochu se bojíš toho, že ji potkáš a nevíš, jak reagovat, ale nejsem profík ve vykládání snů. Opakování značí důležitost, takže asi nejvyšší čas to pořešit.

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2020-02-23 20:35:34
Ikona diskutujiciho
sipka

Ten soused asi značí nějakou osobu, se kterou se někdy stýkáš a alespoň trochu se bojíš toho, že ji potkáš a nevíš, jak reagovat, – Možné to je. Inak ten sused je reálna postava a mali sme s ním menšie konflikty, raz mi vynadal že som ho nepozdravil resp. som pozdravil ,,brý“ /akože dobrý/ a on v stave miernej opilosti a naštvanosti že mám zdraviť ,,dobrý deň“. Takže samozrejme sa trochu bojím že ho stretnem a neviem či ho vôbec zdraviť a ako. Ale to len tak na okraj, zatim s ním nemám problém že by ma nejak štval.

Ikona diskutujiciho elbar 2020-02-22 19:39:32 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nedávno jsem meditoval se zavřenýma očima.
Najednou se mi před vnitřním zrakem objevila
hlava reptiliána z boku, se světlezelenou barvou kůže
a typickým reptiliánským okem.
Působil na mě klidným dojmem,takže mě to
nijak nevyděsilo.Trvalo to jen chvíli.

Ikona diskutujiciho Lidara 2020-02-23 08:52:12 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Wow! Ten článek přišel zrovna včas. Druhý den po sobě se mi zdálo o setkání se smrtkou (docela milá tetka, mimochodem) a o prvotním strachu a utíkání před ní. Říkala jsem si, co by to tak mohlo znamenat. Tak jsem zašla sem, že bych třeba mohla najít odpověď. A ejhle, zrovna tenhle článek vyšel v době, kdy jsem ho nejvíc potřebovala. Děkuji moc, pomohlo mi to.

Ikona diskutujiciho ginze 2020-02-25 02:38:56 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Super článek! Já ted o snech sepisuji takovou příručku, která vychází z pozorování a vlastních zkušeností. Pomáhám lidem vykládat sny a často se diví, že to opavdu sedí. Ono když člověk pochopí, jakým způsbem sny komunikují (tj. ne ve slovech, ale obrazech, pocitech a symbolech), tak už to jde dobře.
Já bych ještě dodala k snům o dopravních prostředcích – když se někomu zdá o dopavním prostředku, může to ukazovat i na životní cestu. Často se někomu zdá, že zmeškal vlak, dojel někam, kam nechtěl, nemá jízdenku…to může ukazovat na pocity, kdy jsme v životě ztraceni, máme pocit, že jsme něco zmeškali, něco se vyvinulo jinak, než jsme si přáli, v případě absence jízdenky může jít i o nějaký pocit nepřipravenosti, citíme, že jsme někde, kde bychom neměli být, protože na to nejsme zcela připaveni. Pokud ve snu člověk jede autem, může se zdát, že ve snu auto řídí jiný člověk – to může zase ukazovat na to, že máme pocit že v určité situaci nad ní nemáme zcela kontrolu, můžeme mít pocit, že náš život jakoby „řídí“ někdo jiný (například se přizpůsobíme něčímu rozhodnutí, ačkoliv nám to není příjemné). Často ale mají lidé sny, že sami řídí, ale nejdou brzy, nebo jim dojde, že sedí v rozjetém autě a neumí řídit…takže pocit, že člověk nemá život pod kontrolou, to s těmi brzdami může být přímo metaforou k tomu, kdy se v životě někam řítíme a nedokážeme to zbrzdit.

Ono k těm snům je toho tak moc, že už raději končím 😀

Ikona diskutujiciho Kess 2020-04-15 20:03:50 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zdravím. Mívám denně živé sny. Stále válčím. Naposledy se mi zdálo, že jsem byl uvězněn na této planetě (vězení) za porážku atlanťanů. Hodně živý sen a ráno jsem si byl jistý, že vše zapadá do sebe. V práci mě to pak při všech starostech opustilo.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek