Norah Vincent se dva roky převlékala za muže a napsala o tom knihu: „Život muže je mnohem těžší, než si ženy myslí“, shrnuje svou zkušenost

2.3.2024 v Psychologie 18

Spisovatelka Norah Vincent (1968-2022) v roce 2006 vydala knihu Self-Made Man. Ve své knize popisuje experiment, který se málem stal cestou k šílenství. Po více než rok Norah prožívala život v mužských kalhotách. Říkala si Ned, ostříhala si vlasy, líčila si strniště, mačkala se do extra malé sportovní podprsenky, aby zakryla ňadra, a nosila pod kalhoty umělé přirození, aby vypadala věrně. Trénovala mužský hlas a obvyklé pánské fráze.Její nová identita, která měla jméno Ned Vincent, se začlenila do mužského světa a postupně se seznámila se životem v pěti státech. Ned si našel kamarády, přidal se k pánskému bowlingovému týmu, chodil do striptýzových klubů, randil se ženami, vstoupil do kláštera, navštěvoval mužskou terapeutickou skupinu a dokonce v jednom ze svých zaměstnání zažil brutální realitu vysoce nátlakového prodejního prostředí.

Norah takto zjistila, že mužský úděl není o nic snazší, než ženský. V mnoha ohledech je dokonce více citově vyčerpávající.

Možná by čtenář očekával, že když knihu napsala lesba a feministka, bude plná hejtu na muže, ale opak je pravdou. Norah řekla: „Moje zkušenost byla taková, že jsem se cítila velmi zranitelná. Cítila jsem spoustu bolesti a potíží. I když jsme všichni v postfeministickém hnutí přesvědčení, že ženy to měly vždycky horší a muži lepší, když jsem vstoupila do jejich kůže, tak jsem si uvědomila, že to vůbec není pravda.“

Norah byla unavená psaním článků pro Los Angeles Times, kde se stala známou jako „libertariánská lesba“. Když ji přítelkyně přesvědčila, aby se na večer v East Village oblékla za muže, bylo to pro ni tak zajímavé, že z toho udělala projekt.

„Najednou se ocitnete v situaci, kdy jsou všechna společenská pravidla odlišná. Jakobyste najednou uměli slyšet zvuky, které slyší jen psi.“
Například když Norah procházela svou čtvrtí kde bydlela, pánové postávající před vinárnami si ji prohlíželi. Ale když kolem prošel Ned, úplně ho ignorovali.
„Byl to opravdu ohromující rozdíl. Když jsem procházela stejnými místy jako muž, nikdo se mi ani nepodíval do očí. Soustředěně hleděli někam jinam. I kdybyste byli hezký chlap, ženy vás sledují velmi tajným způsobem, který není konfrontační. V té neviditelnosti byla úleva,“ říká.

Norah své kapitoly třídila podle témat: Přátelství, Láska, Sex, Práce atd. V kapitole o přátelství se Ned každý týden setkává se třemi kamarády z bowlingu, kteří ho přijímají navzdory jeho zvláštnosti, že nekouří ani nepije.

V kapitole o sexu popisuje mechanickou osamělost striptýzového klubu. „U žen je o to vztahu a lásce, u muže je to urgence. Prostě to musí dělat. Ve striptýzovém klubu jsem viděla mechaničnost, která naprosto postrádala jakoukoli intimitu, i přestože striptérka tančila muži přímo na klíně. Pro muže je to nezbytnost, kterou prostě musí mít. My ženy to nechápeme, protože nás nepohání testosteron a nechápeme, jak je to těžké.“

V části o lásce popisuje své zkušenosti ze schůzek se ženami, kdy byla pro ženy spíše kamarádem, než Panem Pravým. Absolvovala asi 30 rande, většina z nich byla domluvena přes internet. Norah řekla, že se na schůzkách moc nebavila. Ženy byly pasivní a hodně ji hodnotily.
„Myslela jsem si, že tím že jsem lesba a mám zkušenosti se ženami, to budu mít snadné, ale vůbec se mi jako Nedovi nedařilo.“

Odmítnutí, která jako Ned zažila na různých rande, měla na Norah silný dopad: „Je to strašné. Myslím si, že většina žen nemá vůbec ponětí, kolik odvahy to vyžaduje a kolik emocionální energie a sebevědomí je potřeba vynaložit k tomu, aby muž oslovil ženu,“ říká.
„Muži potřebují silné ego, protože nesmí projevit slabost a nemůžou projevit potřebnost. Musí to kompenzovat pocitem, že to dokážou, že mají právo a pravdu, protože to je vše, co mají.

I když se chlapi mohou navenek jevit jako drsní a bezcitní, Norah zjistila, že uvnitř jsou stejnou obětí, jako ženy, svou genderovou socializací. Je to „svěrací kazajka mužské role“.

A co víc, ačkoli to mnoho feministek nepotěší, Norah dospívá k závěru, že ve skutečnosti dostávají ve společnosti přednost ženy, nikoli muži.
„Když to vidíte z pohledu chlapa, opravdu si uvědomíte, že i na nejzákladnější sexuální úrovni jsou to ženy, kdo rozhoduje co bude,“ říká. „Jen tento aspekt sám o sobě nám dává navrch, protože si můžeme vybrat; můžeme říct vezmu si tě, nevezmu si tě. V tom je velká síla.“

Norah se v převlečení za muže nikdy necítila být ve fyzickém nebezpečí. I když mužským přátelům později odhalila svou pravou identitu, většina z nich to přijala a dál pokračovali v přátelství.

Ale každodenní přecházení mezi mužem a ženou si nakonec na Norah vybralo psychickou daň a trvalo jí měsíce, než se z toho vzpamatovala.
„To bylo moc těžké. Naučila jsem se prezentovat a být mentálně více v mužské roli a potřebovala jsem od toho ustoupit a pomalu to odbourat. Musela jsem se vzpamatovat. Přála bych si být chladnějším chlapem, což by možná byla skvělá věc, protože to byl typický mužský zážitek. Připadala jsem si trochu podivínská a neadekvátní. Přála bych si, abych byla víc pařez.“

Norah své zkušenosti shrnuje takto: „Muži trpí a mají mnoho problémů. Ženy si neumí představit, jak těžké je být mužem. Potřebují se navzájem. Více, než se vzájemně potřebují ženy. Byla jsem ráda ženou i před tím, ale nyní jsem ženou mnohem raději, protože to vnímám jako privilegium.
Nebyl to žádný kaskadérský kousek. Byla to životní zkušenost, způsob jak se něco důležitého naučit.“

© aluska.org 2024

 Komentáře

Ikona diskutujiciho adriv 2024-03-02 02:00:08 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

no, ale pořád s mozkem ženy, takže to pro ni bylo myslím těžší, být mužem …. než když se tak narodíš, nebo zblbneš alá trangender apod. …. předpokládám, že naopak – kdyby muž zkusil ženskou roli, taky by se z toho podělal …. a to by neměl menstruaci atd.

Ikona diskutujiciho Markéta 2024-03-02 07:52:55 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hezký článek. Velmi povzbudivý a docela trefný. Málokterá žena si uvědomuje svoji ženskou sílu a umět jí ještě správně používat,to je opravdu umění. Muži musí opravdu zažívat boj každý den,nejen vnitřní ale i vnější.

Ikona diskutujiciho Lu 2024-03-02 11:10:29
Ikona diskutujiciho
sipka

Je zajímavé přečíst si o takové zkušenosti. I když že by obecně byl život pro muže těžší, tomu asi úplně nevěřím. Na ženství vidím nevýhody hlavně v tomto: menší respekt od lidí obecně (např. v zaměstnání a nejsem zdaleka jediná, kdo to tak vnímá, např. mají ženy zkušenosti, že jejich návrh/názor je brán vážně, až když ho zopakuje nějaký muž), riziko sexuálních útoků (žádná si nemůže být jistá, že se jí to nikdy nestane, pro muže je taková pravděpodobnost nesrovnatelně menší), daleko ve větší míře než muže je lidé neustále hodnotí podle vzhledu a jestli splňují nějaká vymezená kritéria na úpravy vzhledu, která se po mužích nepožadují. Vždycky mi taky vadila velká sexualizace v médiích, což jistě má negativní dopad hlavně na mladé holky a jak vidí sebe a svoje místo ve světě (hlavně jako objekt, který má vypadat sexy a má se podbízet mužům). A to se ještě zhoršuje v posledních letech a je to všude ještě více vulgární a nedůstojné např. v mainstramových hudebních klipech. To pak pochopitelně má souvislost s tím, že i kluci se naučí holky takto vnímat, že je ok s nimi zacházet jako s věcí pro jejich uspokojení a ne rovnocenným člověkem (také vlivem některých influecerů, co poštvávají kluky proti holkám, protože ony už z podstaty jsou něco méně a nezaslouží si slušné zacházení), dá se prý vypozorovat, že tyhle postoje se také zhoršily u mladé generace.

Ikona diskutujiciho Will 2024-03-02 11:04:53 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A proto je muž obdařený obrovskou sílou a houževnatostí. I kdyby byla Norah pozlacená a dokonale věrná, je to pořád jenom převlečená žena a proto nemá kapacitu na zvládání mužské role. Rovnost pohlaví je blbost. Nejsme si rovní ani náhodou.

Ikona diskutujiciho františek 2024-03-02 11:06:15 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Připadá mi moc fajn že někdo zkusil takový experiment. Knížku bych si i přečetl ale není přeložená. škoda

Ikona diskutujiciho Q 2024-03-02 11:07:26 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Chválím článek. V době kdy je populární hejtit muže, prosazovat rovnoprávnost a všechny své nedostatky svádět na toxickou maskulinitu je to osvěžující čtení.

Ikona diskutujiciho Lu 2024-03-02 11:25:33
Ikona diskutujiciho
sipka

Chtěla bych dodat ještě, že já to cítím tak, že bych ty domnělé výhody ženství vyměnila především za to větší bezpečí, co mají muži. Je to jiná situace oproti samotné ženě třeba když žijí sami, nebo když někde jsou ve skupině mužských kamarádů/kolegů např. na nějakém výjezdu (můžou být i povinné z práce), když se potřebují pozdě v noci dopravit domů… Jsou různé situace, kde si žena nemůže být jistá, jestli to je pro ni bezpečné.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2024-03-02 12:38:08
Ikona diskutujiciho
sipka

A to žijeme v ČR, která je v porovnání se zbytkem světa (díky minimu přilezlounů a absenci extrémně debilních systémů víry) velice bezpečná v tomto ohledu. A přesto to zažila minimálně 1/3 žen a 50% případů není hlášených. Takže spíš 60%.

Ikona diskutujiciho kiana 2024-03-02 14:59:15 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Taky jsem na tohle zrovna narazila:)

Muž potřebuje twinflame, jiným ženám totiž akorát odebírá energii a musí se dít ve světě donekonečna vraždy či úmrtí na přírodní katastrofy, illuminátská očkování atd. Kdyby byl základní příjem, tak by se všechno velmi rychle vyřešilo. Muži nemají svobodnou volbu, ale ženy také ne. Takže se ti praví partneři dají vždy dohromady a do té doby si každý dělá, co chce nebo musí..

Ikona diskutujiciho sm 2024-03-02 18:25:06 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ono to má všechno svoje. Třeba já bych být ženou nechtěl, ale možná to říkám jen proto že už jsem muž. Nicméně teď si nemohu vzpomenout na jméno té paní co chtěla být muž se vším všudy a nechala se přeoperovat a chtěla dělat úplně všechno co muži a hlavně bez jakýchkoliv ústupků. Právě proto aby si vyzkoušela co nejskutečněji, co to znamená být muž. Nakonec spáchala sebevraždu a ještě stihla napsat dopis typu – být mužem je to nejhorší co jsem zažila, to co všechno muži musí podstupovat a dělat a bere se to ve společnosti od nich jako absolutní samozřejmost, je pro mě neakceptovatelné atd. No, možná měla trošku pravdu. Když se podívám kolem, běžnej model je: chlap koupí a splácí barák, i jinak platí většinu nebo rovnou vše, občas se vyskytne doma ale většinu času pracuje. Partnerka pak dělá to co ji baví (takže vydělává málo) a následně se stará o děti. Barák a další dostane prakticky automaticky manželstvím či zplozením dítěte jen z titulu že je to žena. Chlap si musí vždycky všechno vydřít sám jinak se o něj nikdo jiný nepostará, ženě se stačí dobře vdát či mít dítě se zabezpečeným. Tím zabezpečí i sebe. Takže to zas není tak špatný. p.s. zrovna jsme probírali kdo má největší investiční potenciál…jednoznačně jsme došli k závěru, že ten kdo se narodí jako žena 🙂

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2024-03-03 09:06:45
Ikona diskutujiciho
sipka

No nevím… když jsi žena a narazíš si jelito, tak možná i skončíš v podnájmu co platíš sama, protože tvůj týpek se válí na gauči a hulí, možná ti udělá děcko, občas ti jednu liskne a pak se stěhuješ zpátky k mamince, až tě to přestane bavit. Ten scénář co popisuješ je něco ve stylu dokonalý život jak by to žena chtěla aby to měla co nejpohodlnější, ale jak přijdou děti (pokud máš to štěstí že jsi plodná, což je v dnešní době stále vzácnější) tak máš job 24/7 a pak dává smysl že jsi s nimi doma. Jenomže inflace. Z jednoho platu už dneska víc lidí neuživíš, takže žena dělá taky a její muž ať je klidně pozlacenej, peníze netiskne. Možná vydělá míň, když musí mezitím stíhat dům a děti, ale dělá… když se včas nevdá, od 30ti poslouchá že je stará a je to úplně v kelu, protože začne přehrabovat 5x přebranej hrášek a mezitím tikají hodiny.
A na druhou stranu, být chlap a mít doma línou mařku která jenom sekýruje, má obě ruce levý, rodit nechce, do práce nejde a na všechno co dostane nadává, tak ji pošlu k mamince taky. 😀 Když slyším co chlapi vyprávějí za vztahové horory, je to fakt síla. A když to vidím na vlastní bulvy, tak ve mě vaří krev. Nevím, jestli jsem spíš tým holky nebo tým kluci, podle mě tohle vůbec není o pohlaví.
Tvůj pohled nebere v potaz realitu. Chudý může být kdokoli i oba, dům nemusí mít ani jeden z nich, líné jelito můžou být oba.

Ikona diskutujiciho Stenly919 2024-03-03 12:49:20
Ikona diskutujiciho
sipka

No nějak se to tu zvrhává v souboj pohlaví. Muž a žena nejsou tady proto, aby spolu soupeřili, ale spolupracovali. Problém je v tom, že každý má o tom svoji představu. A v tom, že ženy obecně povětšinou chápou muže trochu jinak než třeba před sto lety. A taky je zajímavé, že ta žena si nevšimla, že mnoho chlapů se občas chová jako malí kluci, a občas se prostě potřebují vyblbnout, že kupodivu mnoho žen tohle nechâpe.

Ikona diskutujiciho sm 2024-03-03 15:00:57
Ikona diskutujiciho
sipka

V podstatě je rozdělení rolí dáno historicky už od dob lovení mamutů a dodnes je úplně stejné (=stejně odlišné). Tuto skutečnost jasně definovanou přírodou si ale mnoho lidí neuvědomuje a z toho pak vznikají různé, často i směšné a hlavně nesmyslné, konflikty. Muž většinou primárně zajišťuje zdroje a příbytek a žena primárně starost o děti a ten příbytek. Specifické je v této souvislosti i zcela odlišné rozdělení risku v rámci věku pohlaví. Žena nejvíce riskuje (ale může i nejvíce získat) v rané dospělosti kdy má nejvyšší hodnotu na sexuálním trhu, kde uspět je klíčové pro zajištění dobré budoucnosti své a svých dětí. Pokud si vybere špatného partnera a musí ho opustit, ve vyšším věku se nový partner hledá hůře nebo to vůbec nelze. Správní muži jsou rozebraní a narazit na normálního, zajištěného a zároveň volného – tj. na partnera na kvalitní vztah – třeba kolem 45ky, 55ky věku ženy je mnohdy téměř nemožné. Nehledě na to že žena už má také něco vybudováno sama či rozvodem a o chudé ňoumy co jsou na nižším levelu než ona sama nemá pochopitelně zájem – čímž se výběr ještě zužuje. Muži riskují v průměru daleko méně než ženy, resp. je jejich risk rozložen na většinu aktivního života a nezávisí na partnerce – muž totiž musí všechno vybudovat sám a naopak se o svůj většinou větší koláč s partnerkou běžně dělí. Nevýhodou muže je nulová hodnota na sexuálním trhu v rané dospělosti (nemá nic vybudováno a nic neumí), resp. max. jde opravdu jen o ten sex, což je k ničemu, protože ten zajištění či lepší pozici muži do budoucna nezajístí – narozdíl od žen. Na druhou stranu muž může třeba v padesáti začít druhé kolo s novou partnerkou věku třeba 30, kterých je nepřeberné množství (i velmi dobrých, vzdělaných, hodných, obecně kvalitních žen) a jeho životní styl to prakticky neovlivní. V případě ženy je to daleko těžší – viz výše – nemožnost najít věkově adekvátního normálního chlapa – na trhu jsou pak většinově jenom přestárlí, divní a nebo problematičtí (exekuce, hazard, drogy, alkoholici, násilníci apod.)

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2024-03-03 18:16:58
Ikona diskutujiciho
sipka

Představa padesátníka, co začíná znovu s třicítkou, je spíš pubertální fantazie. Třicítka hledá otce pro své děti, nikoli již dětného pána, který bude mít za deset let potíže s prostatou a nic moc už ze sebe nevytřepe. Vůči té třicítce by to bylo hodně nefér, nebo by musela být skutečně naprosto zoufalá, aby se vzdala jenom tak naděje na normální rodinu.

Ikona diskutujiciho sm 2024-03-03 19:03:09
Ikona diskutujiciho
sipka

Alue: jj, nemají to tak všichni, jde spíše o obecnou tendenci a čísla (věk) nejsou přesná ale jen orientační.
Stenly: velice pěkně napsáno: spolupracovat. Ideální stav. Osobně se domnívám, že muži to nemají lehčí než ženy ani naopak – čím více studuji vztahy a styl života mužů i žen, tím více se ať chci nebo nechci nevyhnutelně přibližuji závěru, že jsme na tom ve finále prakticky všichni stejně.

Ikona diskutujiciho Will 2024-03-03 20:01:43
Ikona diskutujiciho
sipka

Já jsem vždycky chtěla být mužem. Snila jsem o kozí bradce s korálkem a mávání s … 😀

Ikona diskutujiciho ***** 2024-03-04 07:09:45 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mužem a nebo ženou? Podle mne je nejlepší být tím, kdo dokáže být lépe soběstačný a fungovat z nich lépe sám.

Ikona diskutujiciho Petra N. 2024-03-07 01:16:47 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Takový „experiment“ mi přijde ujetý. Těžko se vžívat do mužské role, když jsem byl/a předtím po celá desetiletí od dětství vychováván jako holka.. To je první problém. Pokud v něčem vyrůstám, považuji to za normu, je to stejné jako mít ujeté psychopatické rodiče, děcku to přijde také „normální“, než dospěje a kontaktem mimo rodinu později zjistí, že život může fungovat i jinak než je sám navyklý. Záleží pak jak se s tím popasuje a jaké prostředí si vytvoří při zakládání vlastní domácnosti. Soudy této testerky života jiného pohlaví nepovažuji za obecně platné, je to jen zkušenost jediného člověka, .. navíc mám malinko podezření že její akce má za úkol lidem nenápadně podsunout, určitý myšlenkový posun, který se v poslední době protlačuje ohledně „různosti pohlaví“, a tím nemyslím jen dvě základní pohlaví, jak je designovala sama příroda. I z tohoto důvodu vpodstatě její závěry odmítám přijmout za své a musela bych si to sama vyzkoušet 🙂 Ale to bych musela být o několik desetiletí mladší. Mě randění a rozdíly mezi pohlavími či různé filozofie jak se k osobám opačného pohlaví chovat a jak ne, pár desítek let nezajímají a řeším v současném životě jiné záležitosti. Je to i proto, že jsem se svým partnerským životem spokojená a nemám důvod hledat změnu, takže není potřeba vyhledávat příležitosti randění a zamýšlet se nad tím jak „to funguje“. Něco jiného by bylo, kdyby to z nějakého důvodu fungovat přestalo, a byla bych hozena do jiného myšlenkového proudu. Více mne zajímá souznění s přírodou, zahrádkaření, bylinkaření, výroba ze dřeva, … péče o zdraví, prostě takové praktické věci.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek