Do věku 18 let probíhalo vyučování dětí v Rusku odděleně. 31. května 1918 vešlo v platnost rozhodnutí o zavedení povinného společného vzdělávání, podepsané komisařem školství Lunačarskim. Ve třicátých letech však začaly být mnohým lidem (včetně nové vlády v čele se Stalinem) zřetelné destruktivní dopady společného vzdělávání. Už v těch letech se projevil deficit mladých mužů silných na duchu, odvážných s pevnou vůlí při odvodech do armády. A to i přesto, že v té době bylo na vysoké úrovni fyzické, pracovní a patriotické vzdělávání.
Stalin se proto pokusil vrátit školu k předešlému modelu. Dnes je to mnohými považováno jako ,,chyba tyrana“. V oddělených třídách se však děti lépe rozvíjely, zejména chlapci. Tento model vzdělávání však existoval pouze tak dlouho, dokud byl Stalin živý. V roce 1954 chlapce a dívky opět smíchali do všeobecných tříd podle věku. Po zavedení společné výuky v chlapcích začaly mizet rysy typické pro opačné pohlaví.
U geneticky méně vyspělých chlapců se stávají zástupkyně „slabšího pohlaví“ duchovním emocionálním příkladem a vzorem pro následování. Takový vzorec chování navíc aktivně podporovaly učitelky ženy. Postupně ze školního života a pocitu chlapců zmizely hodnoty mužského charakteru. Zmizelo mužské hrdinství, mužská symbolika. Chlapci byli ponořeni do čistě ženského duchovního prostředí s jeho smysly a hodnotami. Navíc duchovně zralejší dívky začaly samy očkovat méně vyspělé chlapce čistě ženskými symboly, starostmi, hrami, emocemi, sny, fantaziemi, zvyky, motivy, významy života, obavami. V důsledku toho během několika ročníků, ze škol zmizela pohlavní osobnostní sebe-identifikace mladých lidí, zejména chlapců.
Přirozené potřeby chlapců, jako jsou chuť riskovat, testování vůle a síly ducha, potřeba být statečný a odvážný, se začaly potlačovat a neutralizovat. Vzhledem k tomu, že emoce mají určitou hormonální aktivaci a hormony jak známo jsou látky přímého genetického vlivu, mluvíme o potlačování a neutralizaci mužských předpokladů na genetické úrovni. Kromě toho, mužská povaha je taková, že je nejvíce ponižující, hanebné a destruktivní, být slabším než dívky. Na toto téma je mnoho zpráv ve vědecké literatuře z celého světa.
Zženštilí muži stále více zaplňují prostor společenského života. Možná i to je jedna z příčin rychlého rozvoje feministického hnutí na západě a boj za „ženskou rovnoprávnost“. Lékaři stále častěji při zjišťování příčin neplodnosti u žen najdou místo ženského chromozomu X, mužský Y. Je to důvod k zániku produkce mateřského mléka, ale i mateřského citu.
My jsme na sobě ve dvacátém století provedli tragický experiment. Ignorovali jsme výchovu zaměřenou speciálně na chlapce a speciálně na dívky a aktivně jsme zaváděli bezpohlavní pedagogiku. Zde je výsledek … Situace, kdy je do základů narušena výchova kultury národa, narušená rodinná výchova, úroveň vzdělání klesá ve všech parametrech.
Zabývat se znovu otázkou odděleného vzdělávání ve školách, začalo několik pedagogů asi před 25 lety v Rusku. Mezi pedagogy novátory, jako jsou Amonašvili, Šatalov, Ščetinin, zaujal své místo i Vladimír Bazarnij. V té době vytvořil pod Moskvou v Sergijev Posad laboratoř zaměřenou na fyziologické a zdravotní problémy vzdělávání. Po mnohačetných sociologických výzkumech, přišel akademik Vladimír Bazarnij k jednoznačnému závěru: Hlavní nepřítel zdraví dětí je současná škola v té podobě, v jaké existuje. Jedním z pilířů, na kterých stojí metodika pedagoga, je rozdělení tříd podle pohlaví.
„Míchání chlapců a dívek ve školách a školkách podle věku je něco neodpustitelného. Dívky na začátku vzdělávání předbíhají o 2 – 3 roky duševně a fyzicky ve vývoji chlapce. Výzkumy prokázaly, že v případě kdy jsou chlapci obklopeni silnými dívkami, se u nich formují ženské rysy i vlastnosti charakteru a u jiných se tvořily komplexyméněcennosti , pocity neschopnosti a neurotické chování.“ řekl Vladimír Bazarnij.
Následovníci metodiky akademika Bazarnija se přesvědčili, že výborné výsledky přináší právě oddělené vyučování. Například v jedné ze škol v Krasnojarském kraji, která přešla na oddělené vzdělávání, jsou z více než 60% studentů jedničkáři a 90% absolventů napoprvé udělalo zkoušky na vysokou školu.
Hlavní příčina úspěchu v oddělených třídách spočívá v tom, že chlapci a dívky jsou geneticky předurčeni na zcela odlišné životní realizace, proto je chyba učit je podle jednoho schématu. Učit se mají podle různých programů a různým stylem.
Před rokem 1918 vzdělání dívek například zahrnovalo 108 ženských umění, včetně: umění vést domácnost, poskytovat zdravotnickou pomoc, umění krásně se oblékat, pohybovat se a mluvit, zpívat, psát verše, rozeznávat léčivé byliny atd. U dívek se rodiče snažili vypěstovat takové kvality jako například: něžnost, ženskost, věrnost, pracovitost, touha stát se nevěstou a matkou.
Chlapci se učili tomu, co jim bylo od přírody dáno, aby to bylo v souladu s jejich povahou. Někdo vynikal v práci, jiný v množení bohatství, jiný chránil a vedl, někdo vyučoval a radil. Pěstovali v nich odvahu, vůli, sílu ducha, schopnost být vůdcem a vzít na sebe odpovědnost, připravenost chránit slabší, být připraven stát se hlavou rodiny, být schopen bránit svou vlast, atd. V dávných dobách věděli, že mužské je u chlapce dáno od přírody, ale samo od sebe se to neotevře. Proto byly zkoušky na překonání strachu, rozvoj sil, obratnosti, vytrvalosti, odvahy, atd.
„Neštěstí očekává ten národ, tu civilizaci, která přestane vychovávat statečnost u svých chlapců. V tom národě se rozšíří strach, paralyzuje vůle, roste chaos v duchovní sféře,“ říká Vladimír Bazarnij.
V současné době téměř všude učí dívky stejně jako chlapce. Tímto způsobem jim vštěpují nesprávnou představu o své životní roli, tam je jádro nešťastného života mnoha žen. Chlapce neorientují na pro ně příslušnou roli. To je důvod profesionálně ztracených mužů, kteří nejsou spokojeni se svou prací, postavením, ani s výsledky.
Učitelům se například doporučuje opatrně provádět v dívčích třídách soutěže, protože emocionální dívky někdy prudce reagují na neúspěch, když prohrají. U chlapců naopak soupeření může pomoci začít rychleji myslet, hledat správnou odpověď. Nemluvíme o dvou vzdělávacích programech, pouze jednu disciplínu se děti učí různým tempem, často jsou i jinak konstruovány lekce. Dívky potřebují vysvětlit podrobně téma, uvést příklady a potom prověřit, jak si osvojily materiál tím, že jim nabídneme hádanku, roli. Chlapci mají tendenci hledat nové způsoby jak být průkopníky. Je lepší jim nejprve nabídnout vyrovnat se s úkolem sami a potom říct jak a proč bylo nutné to takto řešit. Je třeba vzít v úvahu i takové specifikum, že chlapce je dobré vtáhnout do pátrací činnosti, měli bychom je nabádat k nalezení principu řešení. Chlapcům se lépe pracuje tehdy, když si mohou sami domyslet řešení a ne jen opakovat po učitelích.
Téměř všichni učitelé říkají, že ve třídě chlapců se pracuje hůř, ale je to zajímavější. Pokud jim nabízí jednat podle šablony a vzoru, snaží se uniknout z takové situace, uniknout z pod kontroly učitele, nevyplnit pro ně nezajímavé činnosti.
Nikdo (ani odpůrci odděleného vzdělávání) nepopírá, že v oddělených třídách jsou výsledky i disciplína lepší, osvojení znalostí rychlejší a jsou zde fyzicky silnější chlapci.
Argument, že děti v oddělených třídách jsou ochuzeny při pohlavním dozrávání v pubertě, je přitažen za vlasy. V současné době, když má každý přístup k masmédiím, dokonce mobilním, se děti učí dříve, než si myslíme. Kromě toho, děti se setkávají na mimoškolních aktivitách a kroužcích.
Problém je jiného druhu a to jsou pedagogičtí pracovníci. V oblastech, kde se prováděl experiment, hledali zpravidla do chlapecké třídy učitele muže a zde se ukázalo, že je to velký problém.
Přesto oddělené vzdělávání nabírá na obrátkách. Vzhledem k předchozí zkušenosti a současným výsledkům výzkumu, se stále více učitelů snaží obnovit tuto nesporně efektivní metodu vzdělávání. Stále více rodičů hledá školy s oddělenou výukou. Kromě toho, učit se v „jiné“ škole je určitá prestiž.
Experimentální třídy se otevřely již v 35 regionech Ruské federace, celkem asi 70 tříd. Monitoring zdraví provedený lékaři po 4 letech učení v oddělených třídách ukázal, že děti mnohem méně podléhají chorobám. Oddělené hodiny tělesné výchovy měly neočekávaně výrazný účinek, chlapci se stali silnějšími a vyššími vzrůstem, než jejich vrstevníci z obyčejných škol. Na Ukrajině je zavádění odděleného vzdělávání také populární.
Pokud se podíváme na zkušenosti západních zemí, například v německých státních školách, oddělené vyučování je zde přísně zakázáno. Výjimku má pouze několik velmi prestižních a drahých soukromých škol.
Americké ministerstvo školství nedávno zavedlo nová pravidla pro usnadnění organizace odděleného vzdělávání. Od roku 1998 se počet škol v USA, které nabízejí oddělené vzdělávání chlapců a dívek, zvýšilo ze 4 na 223.
připravila aluška.org podle zdroje biosferaklub.info
Poslední komentáře
-není Super alue, mne sa tiež už minimálne 7…
-Miratriel Psychické trauma je neviditelný úraz nervového systému a…
-Alue K. Loskotová No, teda, já nesouhlasím... Psychická traumata jdou mnohem…
-Nirvana To len u nás sa to začalo používať…
-dodo