Omalovánky pro dospělé jsou úžasná relaxační pomůcka

29.10.2019 v Psychologie 16

V dnešní rychlé a stresující době lidé zjišťují, že potřebují nové způsoby, jak snížit napětí. Mnozí se při hledání těchto nových způsobů ztratí. Avšak nejnovější trend v metodách relaxace není vůbec těžké najít. Nachází se totiž přímo na policích knih vašich dětí.Omalovánky pro dospělé se v současnosti prodávají v mnoha internetových obchodech a dokonce 3 z 10 nejprodávanějších knih v současnosti jsou právě omalovánky.

Jak omalovánky uvolňují stres
Není žádným překvapením, že vymalovávání obrázků zmírňuje stres. Při něm je totiž mozek nucen se soustředit a vaše mysl je klidná. Při této tiché činnosti, do které se člověk zahloubá, snadno zapomenete, co se děje v okolním světě.

,,Jde o aktivitu vyžadující koncentraci, při níž se část mozku, zodpovědná za odezvu na strach (amygdala), dostává do stavu klidu“, vysvětluje Newyorský psycholog Dr. Ben Michaelis. ,,Časem se tak dosáhne skutečně uklidňujícího efektu“.

Michaelis však není prvním psychologem, který doporučuje omalovánky pro řešení mentálních strastí, které nás postihují.

Carl Jung, zakladatel analytické psychologie, již před více než 100 lety doporučoval svým pacientům, aby vymalovávali obrázky. Zjistil totiž, že vymalovávání spletitých mandal pomáhalo jeho pacientům uklidnit mysl.

,,Při vymalovávání se aktivují rozdílné části našich dvou mozkových hemisfér“, uvedla psycholožka Gloria Martinezová pro portál Huffington Post. ,,Akce zahrnuje jak logiku, pomocí které vybarvujeme předlohy, tak i kreativitu, když mícháme a párujeme barvy.
Při těchto činnostech se aktivuje oblast mozkové kůry odpovědná za zrak a jemnou motoriku (koordinace nezbytná k provedení malých a přesných pohybů).
Relaxace, která při tom vzniká, snižuje aktivitu amygdaly. Ta je základní částí mozku zodpovědnou za kontrolu emocí, které jsou ovlivněny stresem. “

Cestování zpátky v čase do našeho dětství
Kromě uvedených faktů dává smysl i to, že když jsme něco dělali jako děti, tak stejná aktivita vykonávaná dnes, může přepnout náš mozek zpět v čase. My se tak přeneseme do doby našeho dětství, kdy jsme byli vystaveni mnohem menšímu stresu.

,,Doporučuji to jako relaxační techniku“, říká psycholog Antoni Martinez. ,,Tuto techniku ​​můžeme využít pro vstup do kreativnějšího, svobodnějšího stavu vědomí.“

Chcete si to vyzkoušet?
Pokud máte doma tiskárnu, není nic jednoduššího, než zadat do google heslo adult coloring a v obrázcích vám vyběhnou stovky nádherných námětů. Pak už si jen stačí vybrat obrázek s dobrým rozlišením, vytisknout a máte omalovánku zdarma.
Existuje také spousta omalovánkových knížek, ty najdete zadáním hesla Antistresové omalovánky, nebo Omalovánky pro dospělé. Na výběr je z obrovského množství témat a prodávají se i v knihkupectvích. Mohl by to být i moc pěkný nápad na dárek pod stromeček, když už máme ten podzim.

připravila Aluška.org © www.aluska.org 2019

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Hana 2019-10-29 06:46:35 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Antistresové omalovánky jsou super, taky občas vybarvuju. Je radost se pak kochat výsledným obrázkem, kterému jsem “vdechla” duši barvami 🙂 a je fakt, že se při barvení maximálně koncentruji, uklidním a cítím se pak jakoby vyrovnanější.Určitě je to moc užitečný způsob relaxu..

Ikona diskutujiciho Yooo 2019-10-29 07:12:45 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Yoooó…můžu opravdu doporučit!Já jsem zcela ulitla na „Pohodáři“!Jsou v něm obrazy od Alfonse Muchy,ale bez barevných předloh,takže opravdu tvoříte!Dokážu u nich trávit hodiny.

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-10-29 12:18:15 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

anoo!:) vybarvuju dávno a miluju to. mám doma troje, je to boží.

jinak, to jsi vybarvovala ty(zkoušela jsem to vyhledat googlem, nic to nenašlo, tak asi jo)? Jsou fakt krásný! takhle nádherně jsem to nikdy nevybarvila:)

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-10-29 14:18:37
Ikona diskutujiciho
sipka

nope, google vybarvoval 😀

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-10-29 14:18:56
Ikona diskutujiciho
sipka

… ale je pravda, že mám taky pár omalovánek z netu udělaných a docela pěkných, jenom jsem to nefotila.

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-10-29 16:24:41
Ikona diskutujiciho
sipka

aha 😀

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2019-10-29 14:27:11 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ja mam radšej malované krížovky ale tie sú čiernobiele. Omaľovánky pre dospelých som mal ako apikaciu v mobile ale moc ma to nebavilo, možno to ešte skúsim nájsť a nainštalovať.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-10-29 15:19:35
Ikona diskutujiciho
sipka

aplikace v mobilu nebude fungovat jako pastelky.. sežeň papír

Ikona diskutujiciho Kiyu 2019-10-29 14:51:14 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jedny omalovánky mi tu leží, mají dokonce motivační citátky :D. Přijde mi, že se ale neumím vypnout a uvolnit snad při žádné aktivitě 🙁

Ikona diskutujiciho Kallis 2019-10-29 15:09:53 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já je malovala při hospitalizaci.Bylo to skvělý odreagování!
Doma při dvou dětech na to nezbývá moc času

Ikona diskutujiciho Andy 2019-10-29 18:08:55
Ikona diskutujiciho
sipka

Vybarvuju léta a než přišel tenhle omalovánkový boom tak se mi smáli že jsem jak malé děcko.
Akorát strejda se mně zastal, že ho to taky bavilo i za mlada.
Krásné omalovánky 😊

Ikona diskutujiciho Luk 2019-10-29 17:51:39 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Alue, chci se zeptat, co znamená číslo 11? Mě se zjevovalo a nyní zase zjevuje hromadně jedenáctky, třeba třikrát jedenáctka u sebe, nebo i různě několikrát jedenáctka. Cítím intuitivně že nejde pouze o jedničku ale přímo jedenáctku. Chci se taky zeptat, kde si člověk může šikovně zjišťovat co které číslo znamená, sdělovala jsi tyto data v knihách jako příklad, že není vše náhodné, ale celou sérii vypsanou co jaké číslo znamená, jsi tu myslím nikde neposkytla. Vím že jsi i nějaké tyto informace zjišťovala skrs své jasnozřivé dary sama a proro když třeba já bych to chtěl zjistit, na co se mám obrátit a copak mám udělat? Nechci aby to znělo pošetilě, že je to nepromyšlená otázka, ale zkráceně třeba může i numerologie lépe sdělovat význam čísel která potkáváme během dne a mají nám něco v ten moment sdělit? Nebo třeba člověk sám intuitivně by si měl udělat svou vlastní tabulku, kde by měl třeba případně čerpat informace, jak díky schopnostem nebo třeba už z materiálů co jsou volně poskytnuté, zajímá mne třeba tvé vědění jak se a proč o sebe věci opírají a kde tento existující význam čísel najít? A jak čísla souvisí s dalšími věcmi třeba rezonance jejich s věcmi co mohou obsahovat stejnou rezonaci, nebo energii? A může mít tím pádem vše svou rezonaci i energii a další vlastnosti, které tyto vlastnosti pojí potom všechny ostatní existující věci ve vesmíru, které mají stejně nastavené tyto vlastnosti? Takže souvisí potom číslo jedno i s písmenem a td, pak se to všechno pojí nějakým nehmotným vláknem co nějak spojuje dohromady všechno?
Může to být třeba otezka do dalšího dotazníku, mám jich i více 😀 i víc pestřejších… Jinak děkuji za tvou případnou odpověď 🙂

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-10-29 18:26:01
Ikona diskutujiciho
sipka

Jednička označuje Já, 11 může odkazovat na dualitu. Jinak je taky dobré najít si to v andělských číslech, někdy to sedí. Vždycky je potřeba sledovat, v jakém kontextu se číslo objeví, kdy, kde, při jaké myšlence, v jaké etapě atd., to já takhle nemám šanci rozklíčovat
https://aluska.org/andelska-cisla-podle-d-virtue-od-000-po-999/

Ikona diskutujiciho fluttershine 2019-10-30 16:40:37 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No, já třeba u antistresových omalovánek nevydržím, začnu se s tím hrozně piplat, dokud mě to ještě baví, pak uběhne hromada času a já zjistím, že za celou tu dobu jsem zvládla jen dvě pírka a je jich přede mnou ještě padesát, a protože nejsem schopná na to později navázat, vymalovánka zůstane nedokončená.
Když už, tak to musí být něco mého vlastního, tam je menší šance, že si tam předkreslím tisíc detailů a v půlce se zblázním.

A co, nechtěla bys taky vydat nějaké antistresové omalovánky? Pamatuju si, že jednu tvoji vílu (možná ze Světa za oponou?) jsem si obkreslovala a vybarvovala, to bylo super, hezký, nepřeplácaný obrázek 🙂

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-10-30 19:12:02
Ikona diskutujiciho
sipka

Omalovánky s vílama a vílákama mám v plánu jednou taky udělat, ale zatím je to jeden z mnoha neuskutečněných nápadů 🙂 zato jsem dneska rozjela to velký akvárko, filtr už bzučí. Juch 🙂

Ikona diskutujiciho kiana 2019-11-16 13:09:06 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo tohle mě jeden čas taky bavilo a ten 3. nevybarvený obrázek je super – ten si snad vytisknu a vybarvím. 🙂 Pastelek mám doma dost, protože jeden čas jsem vybarvovala v zaměstnání přímo při práci (pak se mi to ale trochu omrzelo, protože jsem to dělala každý den několik hodin, tak po měsíci či dvou už mě to pak přestalo bavit). Při práci telefonní operátorka, která říká furt to samé dokola, se nedá číst, protože přečteš pár slov a spadne na tebe hovor, který myšlenku přeruší, ale vybarvovat se u toho dá skvěle. Tam nemusíš přemýšlet, kde jsi skončila ani o čem byla myšlenka, prostě relaxuješ, kreslíš (a u toho pracuješ = říkáš do telefonu naučené fráze, na to se není potřeba soustředit, když už to člověk umí nazpaměť). Cca měsíc je práce telefonní operátorky opravdu zábavná, když si u toho vybarvuješ omalovánky. Jakmile ale vybarvování omrzí, tak ta práce nestojí za nic (to už jsem pak dala výpověď:-).

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek