Osvoboďte se od pozice oběti a převezměte kontrolu nad svým životem

17.9.2021 v Psychologie 0

Postupem času je stále snazší a snazší nechat se unášet pozicí oběti. Můžete se cítit ukřivděni, a to oprávněně, ale setrvávání v pozici oběti přináší mnohem více škody, než užitku. Možná se potýkáte s problémy ve vztahu, kdy váš partner nerespektuje vaše potřeby. Nebo máte těžké zaměstnání, ve kterém vám šéf neustále nadává a podceňuje vaši práci. V jiných případech jste mohli prožít extrémně traumatizující situace, které ve vás zanechaly pocit, že svět je proti vám.,,Proč zrovna já?“ Možná si den co den kladete tuto otázku. A přestože máte plné právo cítit se, jako by vám bylo ukřivděno, zaujímání pozice oběti vám nikdy neumožní se zachránit. Když se podvolíte a řeknete si: ,,K čemu to je?“, odevzdáváte svou moc těm, kteří vás obětovali.

Za každou mentalitou oběti se skrývá ustrašené vnitřní dítě, které se bojí, že mu bude znovu ublíženo. Místo toho, aby se vaše vnitřní dítě postavilo do jiné pozice, stáhne se a schová se před světem.

Naše minulost nás často může definovat, ale nemusí. Když jste byli jako malé dítě zraněni nebo traumatizováni, pravděpodobně jste sami sebe viděli jako oběť, protože jste jí v tu chvíli byli. A toto myšlení má původ právě v těchto okamžicích. Protože děti jsou malé a jejich mozek se vyvíjí, může v nich rané trauma vyvolat pocit, že jsou chybující, nebo defektní. Možná se tak stále vnímáte, ale pravdou je, že se tak vnímat nemusíte… Můžete se osvobodit.

Vyzkoušejte toto cvičení, abyste osvobodili své trpící vnitřní dítě a vzali si zpět svůj život:
Jděte na klidné místo bez rušivých vlivů. Pohodlně se posaďte, zpomalte dech a zavřete oči.
Věnujte několik okamžiků tomu, abyste si pročistili mysl.
Nyní si představte své lepší, zralé já. Představte si tuto verzi sebe sama, jakkoli si představujete nejmoudřejší a nejzralejší aspekt sebe sama. Ta moje byla starší krkavčice, nebo moudrá žena.
Nyní si představte své vnitřní dítě, které se stalo obětí. Představte si je zavřené v kleci, jak se třese strachy.
Dovolte moudré ženě, aby přistoupila ke kleci. Představte si sami sebe jako ji (nebo jeho).

V kapse vašeho lepšího Já, je klíč od klece. Představte si, jak říká malému dítěti, že je vše v pořádku. Jste v bezpečí, žádná újma už nehrozí a už nejste obětí.
,,Teď už je všechno v pořádku,“ říkáte dítěti. ,,Jsem tady a ty jsi v bezpečí.“

Nyní si představte sami sebe jako dítě, které je uvězněné a bojí se. Představte si, jak se strach odplavuje a nastupuje úleva. Jste zachráněni… Nyní jste svobodní. Svět je plný možností a vy už nemusíte být ničí obětí. Pociťte skutečný pocit úlevy a radosti. Vnímejte, jak vás zaplavuje teplo, a sledujte, jak vás vaše vyšší já osvobozuje z klece svým klíčem.

Sledujte, jak vycházíte ven ze svého vězení a pomalu se proměňujete ve své lepší Já.

překlad © Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2021 / podle Zdroje

 Komentáře

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek