Podle průlomové studie lidé se silnější empatií jinak vnímají hudbu

16.3.2023 v Psychologie 12

Empaté jsou lidé, kteří vnímají pocity i bolest okolních lidí na hlubší úrovni, než je běžné. Díky této schopnosti jsou také schopni mnohem intenzivněji a hlouběji vnímat hudbu a nechat ji do sebe skutečně proniknout. Podle vědců ze Southern Methodist University se zdá, že lidé, kteří mají vysokou úroveň empatie, zpracovávají hudbu jako příjemnou náhražku kontaktu s lidmi.Porovnávali se lidé s nízkou empatií a lidé s vyšší empatií a zkoumal se způsob, jak zpracovávali hudbu. Ukázalo se, že lidé s vyšší empatií se  dost liší od ostatních. Jejich mozky zpracovávají jim známou hudbu s intenzivnějším zapojením centra odměny. Vzhledem k tomu, že zhruba 20% populace je vysoce empatických, je taková věc velmi zajímavá.

Odborný asistent na Meadows School of the Arts na SMU Zachary Wallmark se k tématu vyjádřil následovně:
„Lidé s vysokou empatií a lidé s nízkou empatií mají při poslechu hudby mnoho společného, včetně zhruba stejného zapojení oblastí mozku souvisejících se sluchovým, emočním a smyslově-motorickým zpracováním. To může naznačovat, že hudba je slabě vnímána jako druh sociální entity, jako imaginární nebo virtuální lidská přítomnost.
Pokud by hudba nesouvisela s tím, jak zpracováváme sociální svět, pak bychom pravděpodobně nezaznamenali žádný významný rozdíl v aktivaci mozku mezi lidmi s vysokou a nízkou mírou empatie.
V naší kultuře máme celý propracovaný systém hudební výchovy a hudebního myšlení, který s hudbou zachází jako s jakýmsi odosobněným objektem estetické kontemplace. Výsledky naší studie naopak pomáhají vysvětlit, jak nás hudba spojuje s ostatními. To by mohlo mít důsledky pro to, jak chápeme funkci hudby v našem světě a možná i v naší evoluční minulosti.“

Avšak silně empatičtí lidé získávají z hudby ještě více. Hudba pro ně představuje mnohem emotivnější zážitek. Ačkoli se to nemusí zdát jako velká věc, je to krok k pochopení toho, proč na věci reagují intenzivněji.

Při skenování mozků několika studentů z Kalifornské univerzity přístrojem MRI při poslechu hudby byly rozdíly patrné.
Část mozku, zodpovědná za zpracování sociálních informací, byla u těch s vysokou mírou empatie aktivní mnohem více, než u ostatních. Zdálo se, že empatičtí lidé aktivovali části své mysli, které pracují na analýze druhých, a byli také mnohem vášnivější než ostatní studenti, pokud šlo o jejich hudební vkus.

© aluska.org 2023

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Chryzantéma 2023-03-16 01:26:10 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

S tím, že jsem empat mám problém celý život. Nasávám náladu ostatních jako houba a pak se kvůli tomu cítím špatně.

Alue, chci se zeptat. Natrefila jsem na podivný kanál, dřív se jmenoval život v srdci nebo něco takového. Teď ho najdeš pod youtube kanálem Ohnivý drak. Znáš je? Co si o nich myslíš? Pohybují se v takových těch ezo vodách a zároveň tvrdí, že nepohybují, že s „eso“ nemají nic společného. Ale jak je sleduji jsem přesvědčená o opaku. Napadlo mě se tě na ně zeptat, podle mě se dost orientuješ v nějakých takových společenstvích v česku ,respektive máš o nich více informací. Díky!:)

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-03-16 09:42:21
Ikona diskutujiciho
sipka

Našla jsem něco co má 30 odběratelů, 200 vidění na videu a jsou tam nějací lidičkové co se objímají. Pak jsem našla další dva kanály se skoro stejným názvem. Možná by bylo lepší poslat soukromě konkrétní video které tě zarazilo, případně s označením času kde bude to na co se ptáš, ať vím co mám hledat. Ale jestli je to opravdu dotaz na tu skupinku pěti lidí co se na videu objímají a skáčou na balónech, tak bych řekla asi jenom Žít a nechat žít.

Ikona diskutujiciho Fialka 2023-03-16 10:04:11 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Podle mě to dává logiku. Hudební nadání cit pro rytmus a emoční prožívání hudby. Jsou to spojené nádoby.

Ikona diskutujiciho Gizmo 2023-03-16 10:06:12 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Umělci jsou jemní lidé a v rukou drží drahocenné nástoje, mnohdy italské. Navíc se musí k produkci vrcholně soustředit. Proto si Vlach Procházka a Táč sednou ke mně a budou-li hýkat jako v hodinách kolegyně Kolenaté, vyvedu je ze sálu a zmlátím je ještě na ostrůvku. 😀

Ikona diskutujiciho Will 2023-03-16 10:07:11 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ano. Připomnělo mi to tuhle scénku 😀

https://www.youtube.com/watch?v=NgoAPX4SXFc

Ikona diskutujiciho František 2023-03-16 10:09:12 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Už jsem si toho taky všimnul. Ani jsem nepotřeboval MRI 🙂

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-03-16 10:10:44
Ikona diskutujiciho
sipka

V tom případě získáváš virtuálního zlatého bludišťáka, kterého si můžeš vyzvednout zde: https://static.flercdn.net/s/ordp_b02/1001487990_1_3906970042.jpg
gratuluji

Ikona diskutujiciho Gizmo 2023-03-16 10:12:31
Ikona diskutujiciho
sipka

😀 😀 😀

tys mi ho vyfouk!

Ikona diskutujiciho Will 2023-03-16 10:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Juj ta hudba… Úžasná! Prošla jsem si ty dva kluky víc a mají spoustu nádherných pecek.

Ikona diskutujiciho Martin 2023-03-16 18:00:39 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ano, je to tak, dnes je to pro mne přirozená vlastnost a jejich více, ale jsou tady umělé energetické síly, které toto převyšují a ještě jiné, ale to jiná oblast. Hudba, je jako komunikace s nejlepším přítelem, který Vám rozumí v dané úrovni pro každou chvíli.

Ikona diskutujiciho Michal 2023-03-16 18:31:18 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zajímavé. Jsem člověk který vnímá hudbu hodně intenzivně, často při tom mám návaly emocí a zádomrazy, občas husí kůži i po celém těle. Z fyziologického hlediska je to prý způsobeno uvolněním adrenalinu a dopaminu. Proto je také můj hlavní koníček stavba zesilovačů a reprosoustav pro poslech hudby a samozřejmě trávím mnoho hodin pouze poslechem.
Ale na lidi v běžných věcech a sociálních interakcích moc empatický nejsem, kamarád mi i řekl že bych na tom měl zapracovat.
Ale jakmile jde o vážnou situaci, vždy se za své lidi postavím a pokud vím že má člověk kterého miluji nějaké problémy, hodně se tím trápím, ikdyž to nedávám moc najevo. Ale prostě v běžném životě se necítím být moc empatický.

Ikona diskutujiciho TiGeR 2023-03-24 10:38:31 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Taky docela zajímavé. Já jsem třeba vnímal hudbu v minulosti méně intenzivně. Dokázal jsem třeba poslouchat hudbu a u toho dělat ještě jinou činnost. Aktuálně už tohle nezvládám. Když si pustím hudbu, tak většinou pěkně v klidu sám v místnosti a soustředím se jen na ten poslech. Nebo někde na veřejnosti hraje hudba a já přestanu vnímat okolí a zaposlouchám se do toho. Příjde mi už úplně nepochopitelné, jak někteří lidé mají hudbu jen jako kulisu třeba k práci. 😀

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek