Pravda o panenské bláně a krvácení při prvním styku: Je to velký omyl, takto ve skutečnosti vypadá panenská blána. Krvácí jen polovina žen

3.1.2020 v Žena 10

Krvácení při prvním pohlavním styku často nenastane a v následující přednášce se dozvíte, proč tomu tak je. Panenská blána totiž vůbec nefunguje tak, jak si většina lidí myslí…
Občas si pouštím krátké přednášky TEDx Talks a to co jsem tentokrát našla, mě úplně vystřelilo do vesmíru. Rozhodla jsem se proto, že video přeložím do článku níže. Pošlete článek svým kamarádkám, toto se musí dozvědět každá žena!Tak jako mnoho z vás, i my jsme vyrostly ve víře, že krvácení při prvním styku je důkaz toho, že žena byla panna. Ale ukázalo se, že jsme se spletli. Zjistili jsme, že populární mýtus o ženském panenství je založen na dvou anatomických mýtech. Medicína ví pravdu už více než sto let, ale přesto tyto dva mýty nadále komplikují životy žen po celém světě.

https://www.youtube.com/watch?v=fBQnQTkhsq4

První mýtus se týká krve. Bylo nám řečeno, že se panenská blána při prvním styku roztrhne a krvácí. Jinými slovy, pokud na prostěradle není krev po vaginálním styku, tak žena ve skutečnosti nebyla panna.
Druhý mýtus logicky pochází z toho prvního. Pokud má panenská blána prasknout a krvácet, lidé zároveň věří tomu, že pak zmizí. Nebo, že se nějak radikálně změní po první sexuální zkušenosti.
Pokud by to byla pravda, tak by bylo kontrolou genitálií snadné určit, jestli žena je, nebo není panna.

Takže tohle jsou naše dva mýty: Panny krvácí a panenská blána je navždy ztracena.
Může se vám to zdát jako malý problém. Proč bychom se měli starat o nějasný malý kožní záhyb někde uvnitř ženského těla? Jenomže je to mnohem víc, než jenom nepochopení ženské anatomie. Mýtus o panenské bláně žije po celá staletí, protože má kulturní význam.

Používá se to v mnoha kulturách jako mocný nástroj ke kontrole ženské sexuality. Ženy jsou často podezřívány, zahanbeny, zraněny, nebo dokonce i ,,zabity ze cti“, pokud nekrvácí o svatební noci. Jiné ženy jsou zase přinuceny podstoupit test panenství aby získaly práci, aby si zachránily pověst, nebo aby se mohly vdát.
Například v Indonésii jsou ženy kontrolovány, předtím než mohou nastoupit vojenskou službu.
Po egyptském protestu v roce 2011 byla skupina protestujících žen donucena podstoupit kontrolu panenství jejich armádou.
V Oslu doktoři kontrolují panenské blány dívek, aby ujistili rodiče, že jejich dítě není zkažené.
A seznam bohužel pokračuje dále.

Ženy se tak bojí, že nenaplní očekávaný mýtus o krvácení při prvním styku, že dokonce hledají způsoby, jak se pojistit, aby tomu tak bylo. Může to být platická operace upravující panenskou blánu, nebo jsou to lahvičky s krví, které lijí na prostěradlo po sexu, nebo si dokonce kupují falešné panenské blány naplněné umělou krví přes internet.

Tím, že dívkám vykládáme, že žádný skutek nemůže být udržen v tajnosti, že se to na jejich těle pozná, je naplňujeme strachem. Dívky se bojí, že samy sebe poškodí. Například sportem, hrou, použitím tamponu, nebo sexuální aktivitou. Tímto jsme okleštili jejich možnosti a jejich svobodu. Je čas, abychom ukončili tento podvod s panenstvím. Je čas rozbít mýty o panenské bláně, navždy a pro všechny.

Jsme studentky medicíny, pracovnice pro sexuální zdraví a napsaly jsme knihu ,,The wonder Down Under“. Je to populárně vědecká kniha o ženských genitáliích. A podle našich zkušeností lidé věří tomu, že panenská blána je nějaká pečeť, která překrývá vstup do vaginy. V Norsku tomu dokonce říkají ,,panenská membrána“. Pod tímhle si představujeme něco křehkého, snadno zničitelného, něco co se dá protrhnout. Třeba něco jako plastová folie. Vzali jsme si na podium obruč, abychom vám to předvedly. (05:16 – Slečna prorazí plastovou folii nataženou přes obruč). Takže teď by bylo těžké schovat fakt, že se s tou obručí něco stalo, že? Změnila se poté, co jsem tu folii prorazila rukou. Pečeť je rozbitá a pokud nevyměníme folii, tak se do původního stavu už nevrátí. Takže když budeme na této obruči chtít zkontrolovat její panenství, tak to bude hodně snadné. Takže můžeme říct, že tahle obruč už není panna.

Jenomže panenská blána není jako kus plastové folie, kterou omotáte kolem jídla, ani to není žádná pečeť, nebo zátka.
Ve skutečnosti je spíš něco jako tohle. (06:08 – Slečna ukazuje velikou růžovou gumičku, která se dá natáhnout).

Panenská blána je prstenec tkáně, který se nachází u vstupu do vaginy. Obvykle má tvar donutu, nebo půlměsíce s dírou uprostřed.

Obrázek ilustruje několik příkladů, jak může vypadat panenská blána.

Jenomže se to hodně liší a občas můžou panenskou blánu lemovat výběžky, může mít několik otvorů, nebo se může skládat z lalůčků.

Jinými slovy, panenská blána může mít mnoho podob a proto je tak těžké kontrolou genitálií určit, jestli je žena panna.

Teď když víme více o ženské anatomii, vraťte se zpět k našim mýtům: Panna krvácí a panenská blána je navždy zničena.
Jenomže panenská blána se vůbec nemusí roztrhnout. Panenská blána je jako gumička a i funguje podobně jako gumička. Gumička se dá natáhnout, že?

Můžete natáhnout i panenskou blánu, protože je ve skutečnosti velice elastická. U mnoha žen je panenská blána dost elastická na to, aby bez jakéhokoliv poškození vydržela i sexuální styk.

U jiných žen se může panenská blána trošku natrhnout, aby se udělalo více prostoru pro penis, ale určitě nezmizí. Bude pouze vypadat  trochu jinak, než předtím.

Takže kde jsme se ocitli bez těchto dvou mýtů? Zaprvé: Pokud máte elastickou panenskou blánu, nikdy nebudete u sexu krvácet. Vůbec nezáleží na tom, jestli jste nebo nejste panna. Je to anatomicky nemožné. To je případ poloviny z vás. Takže některé panny krvácí a některé prostě nekrvácí. A tím mizí první mýtus.

Nemůžete říci, jestli je žena panna, tím že zkontrolujete její genitálie. Přišla na to v roce 1906 norská doktorka Marie Jeancet. Kontrolovala totiž sexuální pracovnici středního věku a zjistila, že její genitálie vypadají jakoby patřily náctileté panně… Ale dává to smysl, že? Protože pokud se její panenská blána nikdy nepoškodila při sexu, co jiného bychom tam měli vidět?

Protože panenská blána existuje ve všech možných tvarech a podobách, nedá se říct, jestli konkrétní blána je zrovna takto tvarovaná po nějakém poškození, nebo je to její přirozený tvar, jednoduše anatomická varianta.

Absurdnost kontroly panenství ilustruje studie, která proběhla u 36 těhotných náctiletých dívek. Když doktoři kontrolovali jejich panenskou blánu, zjistili, že zjevné známky penetrace nesou pouze dvě dívky ze třicetišesti. Takže pokud nevěříte na pohádku o třicetičtyřech těhotných pannách, tak tím končí i druhý mýtus.
Nemůžete se prostě podívat ženě mezi nohy a přečíst si tam její sexuální příběh.

Jako mnoho mýtů, i mýtus o panenské bláně není pravdivý. Neexistuje žádná pečeť, která zázračně zmizí po sexu a polovina panen může mít sex bez krvácení.
Můžeme říct, že všechno bude v pořádku, když se těchto dvou mýtů zbavíme. Že hamba, ubližování  a ,,vraždy ze cti“ prostě zmizí, ale není to samozřejmě tak jednoduché. Sexuální útlak žen pochází z něčeho mnohem hlubšího, než je pouhé nepochopení ženské anatomie. Je to otázka kulturní a náboženské kontroly nad sexuálním chováním žen. To je mnohem těžší změnit, ale musíme se o to pokusit.

Toto je náš příspěvek: Chceme, aby každá dívka, rodič i budoucí manžel věděli co vlastně panenská blána je a jak funguje. Chceme aby věděli, že panenská blána nemůže být používána jako důkaz panenství. A takto se můžeme zbavit jedné z nejsilnějších pák na dnešní kontrolu mladých žen.

Poté co jsem vám tohle řekla asi uvažujete, jaká je jiná možnost. Pokud nemůže být panenská blána použita jako důkaz panenství, tak co jiného může? – My jsme pro NIC. Pokud opravdu chcete vědět, jestli je žena panna nebo ne, tak se jí zeptejte. Ale jak vám odpoví, je její svobodná volba.
Děkuji.

připravila Aluška.org © www.aluska.org 2020

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Nirvana 2020-01-03 01:48:25 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

cože? 😀 tohle někdo neví? 😀 aha. já se o tohle zajímala už někde ve 12cti, když se mi začínali líbit kluci a lidé obecně, abych věděla co a jak… tehdy jsem si o tom sama koupila knížku pro děti, bylo to vtipný 😀 funny je, že já se o tom samovzdělávala a když to viděli rodiče, tvářili se na mě jakože to je něco, za co bych se měla stydět(byla to fakt knížka pro děti. heh? jako proč stydět? já si to koupila sama, jinak by mě nikdo nevzdělal!) a že je to blbě, přitom za co stydět a co bylo blbě?? měli být rádi, jenomže to oni nikdy 🙂 já se vždy sama rozvíjela místo abych chodila někam kouřit a ještě jim to nebylo dost dobrý, ocenění za to nikde. ještě mi několikrát bylo řečeno, že litují, že na mě „nebyli přísnější“. jakože wtf? já se vyvinu v bezproblémového svobodomyslného jedince se zájmem o vše kolem sebe, věnuju se seberozvoji, snažím se být jakš takš informovaná, nikdy jsem ani nezavadila o cigarety, chlast apod., z toho kam mě dostali jsem se sama vyhrabala a oni mi ještě řeknou toto místo, aby mě třeba ocenili a řekli mi, že jsou rádi, že mají hodnou a slušnou dceru? achjo, fakt. ale nechci se tu jak vždy vypisovat ¯\_(ツ)_/¯ jen bych tím chtěla říct, že kdo máte děti, oceňujte je za to, že jsou hodné a mají zájmy, hodně jim to pomáhá být na sebe hrdé – a často děckům stačí jedna správná věta, aby měli pocit, že se o ně zajímáte. mně třeba přijde smutný, že já jako dítě a teenager hodně psala příběhy a mámu to vůbec nezajímalo, ani přečíst si je nikdy nechtěla, i když jsem jí to nabízela… prostě co to je?? moje dítě kdyby něco napsalo, tak jsem nejvíc nadšená a nejvíc to čtu a zajímám se, vždyť to je přeci super a zajímavý!! ale holt jí hodiny u telky a spaní bavili víc:)) naši mi uměli něco ledatak koupit, to jo, jenomže to lásku, pozornost a vynaloženou energii nikomu nenahradí, do háje. já se vždy naštvala protože jsem chtěla pozornost a oni to chtěli zaplácnout koupením něčeho, což mě naštvalo ještě mnohem víc, jelikož o to mi vůbec nešlo. a teď abych se jako starší divila, že mám v stobě málo citu. Lidičky, věnujte se prosím svým dětem… budou si to pamatovat, věřte mi. nechápu, proč si kdo kurnik pořizuje děti, když se jim pak nechce pořádně věnovat, nezajímá se, neoceňuje. všem takovým rodičům bych přála domů problémové puberťáky a zákaz TV na rok.

„Pokud nemůže být panenská blána použita jako důkaz panenství, tak co jiného může? – My jsme pro NIC. Pokud opravdu chcete vědět, jestli je žena panna nebo ne, tak se jí zeptejte. Ale jak vám odpoví, je její svobodná volba.
Děkuji.“ – !!!

jinak moc fajn článek, opět díky, že používáš zahraniční zdroje.
těší mě, že znám nějakého dalšího člověka, co taky kouká na TED :)!
moc mě z toho kánalu bavilo třeba tohle: https://www.youtube.com/watch?v=xYemnKEKx0c

Ikona diskutujiciho Luk 2020-01-03 12:16:36
Ikona diskutujiciho
sipka

Hodiny u telky a spaní? To mi připomíná zase moji mámu 😀 Mě třeba s tím rodičovstvím přijde, že sám inklinuji k tomu, si adoptovat nějakého přerostlého potomka věnovat mu, to co mu chybí. To už nejsou věci, které by mohli nějak dovychovat dospělého člověka, dovychovávat se už musí každý sám 😀 jsem zjistil od určitého věku, ale tak věřím že takový nějaký můj přístup může citově zpříjemnit někomu druhému, tak nějak takový svůj přístup vnímám, že je normální? hm … S mladou naivitou mě to i zavedlo do vztahu s člověkem, který by to i potřeboval, ale tak být v něčem z čeho člověk potřebuje pomoct, neznamená že je hodným 😀 To mě na lidech trochu fascinovalo, že dělají druhým to, co sami nechtějí aby na nich bylo vykonávano a stalo se jim jako nepříjemnost.
Ještě víc mě třeba děsí, než schytat nepříjemnost za něčí chyby, schytat nepříjemnost za něco, co je na mě vlastně předností.
TedxTalks jsou super, třeba já jsem o tomto faktu nevěděl 😀 a teď, jak jsem vzpomínal nad článkem o zneužívání malých dětí na instáč svými mámy, jsem narazil na ytb https://www.youtube.com/watch?v=AnzCiGLbRQ0
To mi jako taky přijde wtf, protože mám pocit, že prostě musí být těch wtf věcí prostě víc a jen se to ve společnosti neřeší, buď jsou obětí něčeho zlého lidi, kterým je řešení v nějaké podobě ukradené (jak i ve svém životě) nebo prostě je hodně lidí, co prostě jako oběti se bojí o něčem promluvit? Já myslím prostě oběti všeho možného, jsou to i ty menší ´´každodenní´´ věci, divím se že nějak obecně není ve zvyku bádat jak dělat věci lépe, protože těmi každodenními věcmi, by jsme si změnili a zlepšili každodenní život. Tento článek, tvoje vyprávění Nirvano i toto video, mi připomíná prostě životy, můj nebo jiných. Buď jsem něčeho co je špatně svědkem, nebo se mi to mne samotnému stane, ale najdu aspoň pravdivé řešení. Prostě já nechápu ten zásek lidí, kteří se na (ne)řešení ještě sjedou a bývá to často velkou výživovou hodnotou pro společnost, ale přitom všude možně jsou nachomýtnutí lidi, kterým vadí, že se něco takového stalo. To prostě svádí k nějakému řešení, bez naivity to zase můžou být lidi, co prostě chtěj v tom setrvat a tomu se prostě divým.

Ikona diskutujiciho kiana 2020-01-03 13:37:34
Ikona diskutujiciho
sipka

Já jsem se to dozvěděla až někdy kolem 26-28 let 😀 (a s jistotou až po přečtení tohoto článku)

Ikona diskutujiciho Vodnářka 2020-01-03 07:59:37 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aluško, tohle je opravdu skvělý článek. Moc děkuji! Sama patřím mezi ty ženy, které při svém poprvé nijak nekrvácely. Necítila jsem, ani jinak nevnímala žádný rozdíl mezi tím, když jsem byla panna a po prvním styku. Tehdy jsem si myslela, že třeba partner nebyl dost ,,hluboko“. Po čase jsem si řekla, že nemá cenu to řešit, jestli jsem fyzicky byla panna nebo ne, když nemám žádné problémy, naopak jsem byla docela ráda, že poprvé to byl vcelku příjemný zážitek a nemám z toho žádné trauma. Ovšem tenhle článek byl opravdu přínosem, některá data pro mě byla úplně nová, a zase mě posunul někam dál.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-01-03 10:06:45
Ikona diskutujiciho
sipka

Takové intimní doporučení: vezmi si zrcátko a podívej se pořádně. Je to hned u vstupu, růžová kůžička. Vsadím se, že to pro tebe bude obrovský objev 🙂

Ikona diskutujiciho Mili911 2020-01-03 08:44:03 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pekný článok aj, keď vzdanie sa moci nad životom žien, mladých dievčat nie je po chuti tým, ktorí s ich životom kalkulujú. Jedna vec je veda a druhá tmarstvo, ktoré umožňuje týmto ostrakizovat neposlušné, či nepohodlné osoby ženského pohlavia, či celé rodiny😞.

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2020-01-03 10:00:20 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Že žena už nie je panna sa dá poznať podla očí, po prvom sexe sa tam niečo zmení. Samozrejme to nie je nič spolahlivé, poznáte to možno u nejakej známej, u neznámej asi nie, i keď napríklad takej Teal Swan je vidieť na očiach že je asi dosť sexuálne zameraná.

Ikona diskutujiciho kiana 2020-01-03 13:32:57 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Super článek – z tohohle jsem taky byla zmatená, ptž jsem nekrvácela při prvním sexu + když jsem se po pár letech podívala do zrcátka „tam dolu“, tak jsem vypadala s porovnáním s obrázky na internetu jako panna (tak to mě zmátlo ještě víc). Takže jsem nad tím přemýšlela a přišla na něco podobného (že tyto věci co se povídají jsou lež).

Ikona diskutujiciho Laco 2020-01-06 12:18:36 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Milá Alue, chcem ťa poprosiť aby si sa vyjarila alebo napísalal samostatný článok k téme ktorá podľa mňa s touto súvivisí , teda k telegónii .
http://prekladyodlesa.sk/impregnacia-zeny#more-947
www.biosferaklub.info/telegonia/
Telegónia ako zakázaná veda tvrdí, že kto prvý defloruje ženu (ale aj inú samicu), zanechá v nej nezmazateľný otlačok na celý život. Teda ak neskoršie zmení sexuálneho partnera (partnerov), všetky jej deti sa najviac podobajú na toho prvého, ktorý zbavil ich matku poctivosti, najlepšie si s ním rozumejú, najviac k nemu inklinujú… Preto asi naše babičky boli až do svadby poctivé a s „tým prvým“ chlapom boli celý život. A preto asi ženíchom tak záleží na tom, aby nevesta bola poctivá. Ten kto riadi svet a naše životy zariadil sexuálnu revolúcia koncom 60-tych rokov, a na telegóniu sme zabudli . Ale správanie čenošských a moslimmských imigrantov v západnej Európe dokazuje, že telegónia platí a imigranti sa podľa nej správajú….
Laco

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-01-06 15:33:09
Ikona diskutujiciho
sipka

o telegonii jsem tu dávala řadu článků, hoď to nahoře vpravo do vyhledávače a počteš si

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek