Proč čarodějnice létají na košťatech

31.12.2020 v Zajímavosti 16

Přemýšleli jste někdy nad tím, kde se vzala představa čarodějnice, jak letí na koštěti? Proč nelítá třeba ve vědru jako baba Jaga z Mrazíka, nebo na pekáči? Je to čistá fantazie, nebo to má nějaký skutečný historický základ? Používala se opravdu košťata při okultních rituálech, nebo jsou dobrá jen na zametání?V dnešním článku si povíme o košťatech více. O jejich využití při různorodých rituálech napříč kulturami i historií.

Nejstarší kouzelná pomůcka
Přeskakování přes koště v moderním wiccanském svatebním obřadu je velmi blízké cikánským zvykům.

Porodní báby ve starém Římě používaly speciální koště k zametání prahu domu po narození dítěte, aby tak přerušily vazbu mezi světem živých a světem mrtvých, odkud se věřilo, že dítě přišlo.

Součástí athénských slavností bylo, že zesnulí navštěvovali své žijící blízké, ti je vřele přivítali, ale potom vymetli ven z domu koštětem.

Ve starém Mexiku byl obřad košťat, označovaný jako ,,ochpaniztli“, zasvěcen bohyni země Tetetoinnan, která rozmetala všechno zlo a nemoci. Při tomto rituálu kněží zapalovali černé vonné tyčinky a skákali s koštětem přes oheň.

Podle čínské tradice bohyně dobrého počasí ,,dívka zametající počasí“ jménem Šao Čch’ing Niang žije na hvězdě, která se jmenuje Koště (Sou Čchou). V období dešťů stříhaly malé holčičky z papíru  postavy představující tuto bohyni a pověsily ji nad dveře za dobrého slunného počasí. Tuto bohyni vyvolávali také v období sucha a na Nový rok, aby přinesla příznivé počasí.

S čarodějnicemi začalo být koště spojováno až za dob inkvizice, v návaznosti na starý pohanský zvyk, kdy se na koštěti jezdilo jako na koni po poli, což mělo přinést dobrou úrodu. Symbolicky se tím zametala smrt (loňské sklizně) a země se tak připravila na znovuzrození.
Koštětem se také zahánělo špatné počasí, které by úrodu zničilo. Oblíbené označení pro středověkou čarodějnici bylo ,,amazonka na koštěti“.

V Italském čarodějnictví bývá koště vyrobeno ze tří druhů dřeva. Javoru, jasanu a vrby. Mají představovat tři aspekty bohyně. Podle jiné tradice musí být zase koště vyrobeno ze dřeva šesti různých druhů stromů. Břízy, jalovce, hlohu, lísky, jeřábu a vrby.

Je pravděpodobné, že koště je nejstarší pomůcka používaná v čarodějnictví. Dodnes se v moderním čarodějnictví používá velké koště na zametení a očištění kouzelného kruhu a jeho čtvrtí. Tato tradice se datuje až do doby 1336 př. n. l., kdy egyptští kněží koštětem zametali posvátné místo (kruh) a pak ho čistili svěcenou vodou. Poté malým smetáčkem pravděpodobně pokropili svěcenou vodou všechny osoby, které do posvátného kruhu vstupovaly.

Jindy se koště pokládalo na okraj čarodějnického kruhu, kde sloužilo jako jeho dočasné uzavření. Koště mělo sloužit jako ochránce před zlou energií.

Využití koštěte místo telefonu
V Americe začaly první čarodějnice používat košťata k úplně jinému účelu, a to jako formu komunikace. Koště bylo v různých pozicích stavěno před dům, čímž se předávaly informace sousedům a přátelům.
Koště opřené poblíž vchodových dveří směrem nahoru znamenalo ,,jsem doma“. Pokud leželo smetákem dolů, znamenalo to ,,mám moc práce, dojdi někdy jindy“. Koště opřené o okno kartáčem vzhůru znamenalo ,,nejsem doma, ale brzy se vrátím, jsi zde vítán, pojď dovnitř a počkej na mě“.
Tato košťata byla zdobena různobarevnými pentlemi.
Po vynalezení telefonu ztratilo využití koštěte tímto způsobem svůj význam a bylo proto zapomenuto.

Shrnutí
Koště se používalo k vymetení špatné energie a duší zemřelých ven z domu a jako ochranná pomůcka během různorodých rituálů v mnoha kulturách. Dodneška můžete občas narazit na návody, které s ním pracují.
Jednou jsem se například dočetla o návodu, při kterém se koštětem kutálela cibule po celém domě. Cibule měla symbolicky absorbovat špatnou energii a pak se vymetla ven z domu a už jste se jí nesměli přímo dotknout, jenom nabrat na lopatku a hodit do popelnice.
Jindy se zametala předsíň a prosili se dobří duchové o ochranu domova, nebo bylo koště žádáno, aby odneslo všechnu destrukci pryč spolu se smetím. V různých formách tudíž tyto rituály přežívají dodnes.

© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2020

 Komentáře

Ikona diskutujiciho myop 2020-12-31 04:21:45 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Moje obrácené já si začiná myslet, že to s tím úklidem už pomalu přeháníš 🙂

Ikona diskutujiciho Nirvana 2020-12-31 06:04:39 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

ve vědru 😂

Ikona diskutujiciho Nirvana 2020-12-31 06:27:52 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

víš jak 😂 https://www.youtube.com/watch?v=OmkWyPjbR74&ab_channel=Britclip

… když budu chvilku mluvit vážně, tak je to další hezký článek:) taky jsem se nad tím zamýšlela, proč vlastně čarodnějnice létají na koštěti… ale nějak jsem to pozapomněla vygooglit, tož tu je shrnutí, díky 😀

Ikona diskutujiciho Jana 2020-12-31 10:35:14 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

K tej cibuli to platí aj hrubohmotne, keď sa nechá rozpolená na vzduchu, absorbuje do seba častice rozptýlené v jej okolí (teda aj toxíny) a vraj by sa preto po 24 hodinách po rozkrojení už taká nemala konzumovať. I keď mi nikdy nič nebolo, pokým som to nevedela, obkrojila som ju a bola dobrá 😀

A na okraj témy, o babe Jage som sa dočítala aj názory, že bola kedysi u Slovanov mladá a krásna a asi skôr konštruktívna bytosť, bohyňa Jaga. Ale názory sa líšia.

Ikona diskutujiciho mariankosmac 2020-12-31 13:04:14
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo, slovanská baba Jaga. Mladá a krásna mohla byť, či aj konštruktívna, asi ako pre koho, ona chcela návrat k starým poriadkom… „Legendy Polskie. Film Jaga. Allegro“
https://youtu.be/uKbuFYd468w

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-12-31 15:31:08
Ikona diskutujiciho
sipka

Četla jsem, že Baba Jaga je součást slovanského pantheonu božstev.

Ikona diskutujiciho aťa 2021-01-01 14:31:18
Ikona diskutujiciho
sipka

Mňa zaujal ruský približne 17 minútový film – Nevedeli ste také o Babe Jage, dá sa zapnúť prekladač
https://www.youtube.com/watch?v=5Yy_zfI52H8&feature=youtu.be

Ikona diskutujiciho izairi 2020-12-31 17:07:41 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mimo téma,
aluško prosímtě jen se chci zeptat jestli plánuješ v dohledné době nakoupit nové křišťály. Moje známá,ta co jí je uź 88 let by od tebe chtěla křišťál,ale já jí řekla aby počkala až zase budeš mít větší výběr.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-12-31 19:09:20
Ikona diskutujiciho
sipka

nové velké přírodní křišťály budou v nabídce v průběhu příštích několika dnů, jsou v přípravě
energetické krystaly aktuálně ve výrobě nejsou

Ikona diskutujiciho Dana 2021-01-17 01:21:48 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Baba yogini je reálnou bytostí.. koště je pochopitelný popis energetického zařízení

Ikona diskutujiciho Astalavista 2021-01-17 12:25:12 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Myslím, že zde chybí i tato možnost.
Bylinkářky, které znaly účinky výtažků z rostliny, připravovaly „kouzelnou“ mast. S ní se pak potřely na citlivých místech a namazaly jí i koště, na které se nahé posadily. Alkaloidy z rostliny pronikaly kůží do těla a vyvolávaly halucinace.
Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/carodejnice-mely-durman-na-kosteti.A_2001M145X02B
A velké díky za články 😉

Ikona diskutujiciho Nirvana 2021-01-17 13:05:26
Ikona diskutujiciho
sipka

😮 hustý

Ikona diskutujiciho mariankosmac 2021-01-17 13:36:07
Ikona diskutujiciho
sipka

V ruskom folklóre jazdili baby jagy na mažiari a odrážali sa tĺčikom. Takže to vedro baby z mrazíka má byť asi mažiar. Kto vie či v tom mažiari nemali roztlčené tiež nejaké ty halucinogenní rostliny.

Ikona diskutujiciho Gogo 2021-01-17 16:26:46 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To slovo baba ve skutečnosti neznamenalo starou ženu ale kouzelnici. Babiť-Vabiť-čarovat. Babiš je tedy jméno znamenající také čaroděje, nebo zde spíše černokněžníka :@)

Ikona diskutujiciho mariankosmac 2021-01-17 19:42:29 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Gogo iste máš pravdu ale časom sa významy menia a dnes je baba jaga na wikipedii opísaná vyslovene ako stará žena ktorá ovláda vyššiu čiernu mágiu. Na rozdiel od ostatných čarodejníc Ježibaba svojimi kúzlami len škodí (víchrica, očarovanie dobytka, krupobitie…). Podľa niektorých variantov je jej obľúbenou pochúťkou ľudské mäso (najmä detské). Etymológia výrazu Baba Jaga pravdepodobne pochádza od slovanského základu baba, ktorý značí starú ženu, a domáckeho Jaga, čo je zdrobnenina od Jadwiga poľskej podoby mena Hedviga. Tiež môže mať pôvod v mene zlej starozákonnej kráľovnej Jezábel, ktorá bohu Baalovi v peci obetovala aj malé deti. Je zobrazovaná ako škaredá starena s krivým nosom, sediaca na drevenej lavici alebo piecke s jednou nohou pod sebou, druhou hompáľa vo vzduchu. Poletuje vzduchom v železnom mažiari a poháňa sa pri tom tĺčikom. Vyvoláva choroby a smrť, strašné búrky. Keď Baba Jaga zomiera hučí víchor a stromy sa ohýbajú k zemi.

Mažiar = Hmoždíř (dnešné mažiare už majú iný dizajn ale naše babičky mali velké mosazné hmoždíře ktoré dizajnom boli podobné tomu čo používaly baby jagy)

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-01-17 19:51:31
Ikona diskutujiciho
sipka

Čarodějnictví (ve slovasmyslu náboženství) ji popisuje jako bohyni, která je součást celého pantheonu. A každý bůh měl/má špatné i dobré vlastnosti. I baba jaga tudíž logicky nějaké dobré vlastnosti bude mít. Jinak souhlas s tím, že božstva jsou temná. Mají spousty jmen, řadí se do mnoha skupin, ale jsou to nebezpečné entity.

K tématu bych doporučila článek, který to výborně vystihuje: https://aluska.org/co-jsem-se-naucila-o-zhoubne-magii-a-temnych-bozstvech-hlavne-to-nebrat-na-lehkou-vahu/
Hlavně část o Manannán mac Lir je výživná.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek