Proč kočky napadají těhotné ženy?

20.12.2022 v Žena 33

Říká se, že jsou kočky agresivní vůči těhotným ženám. Kočky jsou někdy schopné napadnout těhotnou ženu i přesto, že nebyly ničím vyprovokovány. Syčí, škrábou a koušou. Proč se to děje a existuje pro to nějaké vysvětlení?
Odpověď je vlastně docela jednoduchá: Kočky nesnášejí změny a žena s vypouklým břichem je pro kočku neobvyklý pohled, takže se kočky tohoto „neobvyklého tvora“ bojí. S pociťovaným strachem pak přichází agrese, a to je jen jeden z mnoha důvodů, proč někdy kočky napadají těhotné ženy.Proč to kočky dělají?
Odborníci na kočky se domnívají, že existuje více důvodů, proč může být kočka agresivní vůči těhotné ženě v domácnosti. Může jít o samotnou majitelku kočky, nebo také o cizí osobu. Zde jsou některé z nejpravděpodobnějších důvodů, ke kterým dospěli.

Změny chování
Když žena otěhotní, může se u ní projevit změna chování. To může zahrnovat častější zvracení kvůli ranním nevolnostem a místo toho, aby se hned po probuzení mazlila se svou kočičkou, běží místo toho na záchod. Tyto změny chování jsou pro kočku nové a můžou jí způsobit stres, protože neví, co se děje. Kočky jsou tvorové důslední a každá změna v nich vyvolá strach a úzkost.

Ochrana svého teritoria
Pokud jste třeba nedávno začali do domu přinášet nábytek nebo předměty pro miminko, nebo zařizovat dětský pokoj, může se vaše kočka začít bát, že jí zabíráte její území. To platí zejména v případě, že přestěhujete kočičí záchod, pelíšek a místo na hraní. Přinášení hodně nových věcí do vašeho domova je pro kočku, která je zvyklá na to, že má svůj prostor, stresující. Protože je kočka přirozeně teritoriální, může na vás začít syčet a vrčet, když se snažíte přemístit její věci, nebo je naštvaná, když se ji snažíte pohladit.

Cítí se zanedbaně
Při přípravě na příchod nového dítěte se pozornost majitelů přesměruje jinam. Pokud je kočka zvyklá na pozornost, bude se při přípravě na příchod miminka cítit zanedbávaná. Pokud se ji pak jako její majitelé pokusíte pohladit, může na vás začít vrčet, snažit se vás poškrábat, nebo dokonce kousnout. Kočky nesnášejí změny a nesnášejí, když se jim jejich majitel nevěnuje.

Mohou cítit hormonální změny
Těhotné ženy vykazují hormonální změny, například více uvolňují feromony. Tyto hormonální změny jsou pro kočku, která nesnáší jakoukoli formu změny, děsivé. Kočky jsou citlivé na nové pachy, a protože těhotné ženy vyzařují nový pach, mohou je začít považovat za hrozbu. Kočky si určité pachy spojují s predátory, a pokud na vás kočka zaútočí, mohli jste pro ni být cítit jako predátor. A to i když jste majitelem této kočky.

Váš neobvyklý tvar je ohrožuje
Člověk s vypouklým břichem je pro kočky neobvyklý pohled. Tento tvar pro ně může být zastrašující a mohou se na něj vrhnout, protože zkrátka nevědí, jak si s tím mají jinak poradit. Cokoli, co kočka nezná, je pro ni hrozbou a tím pádem se může chovat agresivně.

Co se s tím dá dělat?
Agresivitě kočky vůči těhotným ženám se dá předcházet. Pokud jste těhotná žena a hledáte v tomto článku nějakou účinnou radu, zde jsou.

Mějte kočku správně nakrmenou
Mohou nastat situace, kdy zapomenete svou kočku nakrmit, protože těhotenství je nesmírně náročné a myslíte na bambilion úplně jiných věcí. Vždy však mějte na paměti, že o kočku se prostě musíte postarat. Kočka musí být řádně nakrmená, musí mít čistý záchod a musí o ni být dobře postaráno, aby nežárlila a necítila se zanedbávaná.

Zaměstnejte svou kočku a buďte šťastní
Pokud přivážíte nový nábytek a předměty pro dítě, zkuste koupit nové hračky i pro vaši kočku. Vaše kočka může žárlit, že neustále kupujete věci pro miminko, které ještě není na světě. Přinášení nových hraček a předmětů i pro kočku, které ji zaměstnají, může pomoci zmírnit její úzkost ze změny. Dodržujte klasickou radu minimálně 20 minut aktivní hry s vaší kočkou denně, hlavně pokud je bytová.

Udržujte kočku mimo těhotné ženy
Pokud se těhotenství netýká přímo vás, ale máte těhotnou sousedku, nebo pokud chcete zabránit tomu, aby vaše kočka napadla těhotnou cizí paní, držte ji doma. Pokud měla vaše kočka v minulosti těhotnou majitelku, která ji zanedbávala, může si vaše kočka spojit jakoukoli těhotnou ženu s pocitem strachu a úzkosti, který zažívala.

Jaké jsou příznaky toho, že vaše kočka bude vůči vám agresivní, pokud jste těhotná?
Mezi příznaky patří syčení na vás, snaha škrábnout nebo kousnout, schovávání se a utíkání před vámi, nebo pokud začne naschvál močit uvnitř domu.

Měly by se těhotné ženy vyhýbat kočkám?
Ano i ne. Pokud jste majitelkou kočky, můžete pro zamezení úzkosti a agrese něco dělat. Pokud jste však pro kočku cizí žena, nebo jste nájemník žijící v nemovitosti s kočkami, může být lepší se od koček držet dál, abyste se chránila.

© aluska.org 2022

 Komentáře

Ikona diskutujiciho mariankosmac 2022-12-20 10:14:21 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tiež som mal niekedy taký pocit že keď mám na sebe bundu a čiapku mačka sa ma bojí viac. U tehotných to môže byť spojené i s tým že vylučujú tie feromóny alebo čo, na tučných mužov mačky neútočia. Ďalšia vec je že každý má svoj štýl akým sa pohybuje a chodí a u tehotných sa ten štýl pochopiteľne asi zmení. Takže mačka tehotnú ženu chvíľami spoznáva a chvíľami nespoznáva a útočí.

Ikona diskutujiciho vap 2022-12-20 11:55:10 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kočka je nevyzpytatelný tvor tak jako spousta dnešních křivých lidí.

Ikona diskutujiciho zuzi 2022-12-20 13:02:53
Ikona diskutujiciho
sipka

Ale houby. Akorát není tak domestikovaná jako pes a člověk musí počítat s tím že je to šelma co má svoje nároky. A přizpůsobovat se člověku nebude.

Ikona diskutujiciho Koblih 2022-12-20 13:06:32
Ikona diskutujiciho
sipka

Jestli jsi zažil nevyzpytatelnou kočku tak jsou vlastně dvě možnosti proč. Za A ses jí prostě nelíbil a dělals něco co ji štvalo nebo děsilo, za B to byla kočka co měla špatný domov a byla nešťastná nebo se s ní zacházelo špatně. Kočky jsou hodný zvířata ale musíš jim rozumět.

Ikona diskutujiciho Gulliver 2022-12-20 13:13:35
Ikona diskutujiciho
sipka

Hm, tak spousta lidí co má kočky o nich nic neví a neznají jejich nároky. A pak se diví že s tou kočkou je problém. Nejvíc lidi dělají chybu že kočce nepřizpůsobí byt a pak se diví že jim demoluje kytky a škrabe gauč nebo koberec. Když chceš doma mít kočku tak to doma musíš být kočkovzdorný, jinak nepořizovat. A nechat ji pořád vyhozenou venku to zase začne nosit nemoci a hrozí přejetí autem. Kočka prostě je zvíře co má nároky a je náročná, i když se o ní vykládá opak.

Ikona diskutujiciho vap 2022-12-20 16:08:17
Ikona diskutujiciho
sipka

Kočku má rodinný člen.Je náladová, chvíli tulivá, pak kousne či škrábne, ale mě moc neškrábe, jen symbolicky.Když vypadla z okna v přízemí a já pro ní šel, tak venku dělala jakože mě vůbec nezná a měla snahu utíkat.Zabrzdilo jí přízemní roští.
To psi jsou v tomhle opravdu opačný.Nejhorší je, že škrábadlo téměř ignoruje a raději ničí čalounění na nábytku.Ona je taková naschválnice, co člověk nechce aby dělala, to napotvoru dělá.Když jí přinesu jídlo, tak jsem pro ní miláček, ale jen na chvíli.
Mě to jedno, moje kočka to není, jen popisuju její chování.

Ikona diskutujiciho Nirvana 2022-12-20 16:54:59
Ikona diskutujiciho
sipka

Kočka se nedá ke „křivym lidem“ přirovnat. Když vypadne z okna, utíká protože je v šoku, je to její přirozený instinkt, není to pes a nedá se se psem srovnávat. Prosímtě, to jsou úvahy.

Ikona diskutujiciho vap 2022-12-22 12:28:40
Ikona diskutujiciho
sipka

Zase v takovém šoku opravdu nebyla, plíživě utíkala, chtěla abych jí chytal.O kočkách se totiž obecně říká, že jsou falešné či křivé.Za mě spíš nevděčné (obdoba rozmazlených spratků).Jinak nejsem kočičkář ani pejskař (ani jiné zvíře), píšu jen to, co pozoruju a zároveň vím i z jiných zdrojů.A ve skutečnosti nemám nic proti žádnému zvířeti.Jsem sice trochu odpůrcem chovu hlavně psů ve městech kvůli hygieně veřejného prostranství, ale proti zvířatům nic nemám.Mimochodem ve snářích většinou je „kočka=faleš“.

Ikona diskutujiciho Amigo 2022-12-20 12:38:19 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alu děkuju za moc zajímavej článek. Mám čičiny moc rád. Že umí být i takový potvory jsem vůbec nevěděl. Naše jsou totálně hodný. Ale s těhotnýma pravda nikdy zkušenost nezažily.

Ikona diskutujiciho František 2022-12-20 12:41:16 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Po tomto článku mi konečně došlo proč se těhotné zbavují často koček. Nebo i ženy které se na otěhotnění chystají. Většinou se to spojuje s rizikem nakažení toxoplasmou že má žena strach z neplodnosti nebo potratu a zvíře považuje za riziko. Kočky taky hodně přenášejí kočičí tasemnice a jiné parazity. Ale že i napadají podivně vypadají lidi, to může být fakt problém. Koukal jsem na tyhle ženy strašně přes prsty. Jakože pořídila sis zvíře tak se o něho máš starat ty nezodpovědná babo. A teď si upřímně sypu popel na hlavu. Kdybych byl v jejich situaci a měl bych tyhle problémy nebo obavy tak bych tu kočku radši daroval někomu kdo děti neplánuje a kde ta kočka bude mít svůj klid.

Ikona diskutujiciho Anička 2022-12-20 13:10:10
Ikona diskutujiciho
sipka

Taky jsem tímto způsobem křivdila lidem. Jenomže pak přišla srážka s realitou. Když chceš mít děti tak chceš aby byly v bezpečí a nechceš řešit červíky a drápance. I když jsou kočky které jsou na děti naprosto hodné a jsou zcela bezproblémové tak někdy to hladce prostě nejde. Křivdila jsem i lidem co se při plánování dětí zbavovali svých psů protože mi těch psů prostě bylo hrozně líto ale pak taky přišla realita. A pochopila jsem že těhotná žena co sotva leze nebo musí ležet protože to má rizikové nebude 2x denně hodinu venčit. No soudit druhé lidi je snadné když do toho člověk nevidí.

Ikona diskutujiciho Samuel 2022-12-20 17:31:29 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A co takový kočce, když takhle začne blbnout pořídit nějakýho šikovnýho kocoura? Ale mít pak dost místa pro všechny ty nový přírůstky:)

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-12-20 18:19:32
Ikona diskutujiciho
sipka

Samueli… viděl jsi někdy útulky, nebo zkoušel jsi tam někdy dostat nějakou nalezenou kočku? Neberou. Kočky jsou strašně přemnožený. Povinností každého majitele je včas vykastrovat a zabránit neplánovanému nakrytí. Bohužel ale zamoření útulků kočkami mají na svědomí takoví ti vesničtí „chovatelé“ co je nechávají neustále venku, jediná péče je krmení, za dva roky máš z jedné kočky klidně 10 a najednou neví kam s tím. V tomhle jsou na tom chuděrky podobně jak morčata, padají často do rukou nezodpovědným lidem a pak vznikají vrhy které nikdo nechce, co pak končí ve špatných rukou, nebo v těch nejhorších případech u popelnic. Takže žádní kocouři pro zábavu.

Ikona diskutujiciho pavel-)) 2022-12-21 13:26:09
Ikona diskutujiciho
sipka

aluško o kočky se neboj oni se uměj rychle adaptovat jak ve městě tak na vesnici ve městě věude lidi vyhazují jídlo a navíc je u popelnic často spousta potkanů které mohou chytat vůbec bych se nebál že hladovějí na vesnici to mají taky jednoduchý na polích je plno myší a hrabošů ptáky chytají, jedinej problém který vidím je jejich přemnožení to potom napáchá spoustu škody takova kočka potom devastuje ptactvo divokou zvěř – malé divoké zajíčky ale na druhou stranu jsou přemnožení hlodavci a hraboši takže vyhnaním těchto koček do přírody by vedlo ke snížení hlodavců, viděl sem mnoho zdivočelých koček postupně by se z těchto koček stali opět kočky divoké ale je to hodně drasticky jelikož by polovina koček v lesích uhynula

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-12-21 13:40:09
Ikona diskutujiciho
sipka

Tvá představa o vypouštění kočky do volné přírody, a jak to má na vesnici lehké, se zkrátka nesetkává s realitou. Znovu opakuji, toto by bylo týrání zvířat. Kočka je domácí zvíře, je na člověku závislá, má právo na důstojný život a veterinární péči. Nepatří k popelnicím a pojídání hlodavců pro ni představuje zdravotní riziko nákazy parazity, musí se proto pravidelně odčervovat a nesmí přijít do styku s jedem.

Ikona diskutujiciho mariankosmac 2022-12-20 18:20:59 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mačka keď je v cudzom prostredí (stačí keď odleze kúsok od domu) tak sa ku všetkým ľuďom chová ako k cudzím. Ale sú aj krotké ktoré sa dajú chytiť kde komu, susedia mali také a niekto im ich ukradol, kúsok je škola tak asi decká. Aj som tam v areáli školy vídal že tam majú také podobné ale či to boly ony. Tak ako sú nevyspytateľní ľudia sú i nevyspytateľné mačky, napokon o tom je seriál Má pekelná kočka. Divoké zvieratá v prírode majú dokonalú fotografickú pamäť, zaznamenávajú svoje okolie a keď vidia že sa niečo zmenilo vedia že tam niečo bolo a musia byť obozretné. V ľudskom svete sú neustále nejaké zmeny a ani nevieme aký môže byť v mačacom mozočku zmätok a nemôžeme ich súdiť že im občas hrábne, je to stále tak trochu polodivoký tvor.

Ikona diskutujiciho Samuel 2022-12-21 10:09:17 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pokud došlo k přemnožení koček, tak k tomu má příroda jistě pádný důvod. A protože lovení myší je oblíbená činnost koček, není tedy tím důvodem právě přemnožení myší? Ovšem v tom případě je chyba zavřít je do útulku. A pokud by ti vesničtí chovatelé přestali kočky jenom krmit, tak ony by se o sebe postarat dokázali. To je rovnováha, když nebudou myši, nebude se rodit tolik koček.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-12-21 10:44:28
Ikona diskutujiciho
sipka

Kočka domácí není kočka divoká, ta se o sebe venku skutečně sama nepostará. Onemocní, začerví se, dostane FIP, blechy, svrab, nebo ji přejede auto. Nechat domácí kočky nekontrolovaně množit a pak jim neposkytnout domov a péči, je týrání zvířat.
Přemnožení kočky domácí nemá s přírodní regulací nic společného, protože to není divoké venkovní zvíře, které by žilo v lese. Tato úvaha postrádá logiku a je podobně nesmyslná, jako nechat nakrýt opakovaně fenu a pak ji vyhodit i s potomstvem na ulici, aby si sama poradila, když byl přece pes vyšlechtěn z divokého zvířete.
Jako člověka, který dělal 7 let vzdělávací seriál o péči a ochraně malých zvířat, mě takový komentář znepokojuje, protože to je přesně to, proti čemu jsem se snažila osvětou bojovat. Pokud chceme někdy zlepšit tuto společnost, musíme se chovat slušně nejenom k sobě navzájem, ale i ke zvířatům, která jsou na nás závislá a nenechat je zbytečně trpět.
A když už jsme u těch ekosystémů, pokud máš pocit, že v naší přírodě existuje něco jako přirozená přírodní regulace nebo selekce, tak to opravdu nemáme. Přirozené šelmy byly vybity jako „škodná“ a vysoká zvěř se cíleně do přírody vysazuje, aby měli myslivci po čem střílet.
Mizející lesy dožral brouk, takže vysoká se zmateně toulá po vesnicích a neví kam má jít. Navíc byla nedávno zrušena doba hájení. Máme vážný problém s neregulovaným odstřelem, chybějícími domovy pro zvěř, glyfosátovými postřiky nově vysazovaných lesů, které vyvraždí kromě „plevelů“ i jakýkoliv hmyz, pozabíjí včelstva a opět se zajíždí monokultura, protože se z toho lesy nepoučily a chtějí rychle rostoucí dřevo.
Loňský rok jsem od jara do podzimu pracovala pro lesy. Sklízela jsem kalamitu, dělala jsem vlastní sazenice protože obec neměla peníze a lidi, vysazovala jsem, zalívala jsem to celé hodiny obden aby to nepomřelo, obnovovala jsem co srny vytrhaly… a pak jsem měla co dělat, aby mi tam nenacpali roundup! Najednou se na mé opečovávané mezi objevil chlápek s kanystrem chemky, chybělo málo. Našich včelařů se samozřejmě také nikdo neptal, jestli tam nechodí včelky sbírat. Zalétají přitom až 3km daleko. A do tohoto vykáceného a chemicky otráveného prostředí bys chtěl vypouštět přemnoženou kočku domácí, aby se tam sama přírodně regulovala, když teď ani lesní srna nemá kde žít? Nota bene když jsou kočky velmi citlivé na jakoukoli chemii a může je zabít i obyčejný Arpalit?
Nic jako přírodní regulace tady není. Může za to špatné hospodaření a nezájem o přírodu.

Ikona diskutujiciho Zlatka 2022-12-21 13:49:31
Ikona diskutujiciho
sipka

Jsem ráda že pokračujete v ochraně přírody a zvířat. Na rozdíl od mnoha pisálků vy jdete příkladem svými skutečnými činy a zaslouženě jste vzor i pro má vnoučata, která se díky vám začala chovat k našim zvířatům úplně jinak. Děti jsou teď naprosto vzorné a říkají že až vyrostou budou taky učit lidi o morčátkách a chránit je jako vy. Dřív jsme je museli napomínat a nahánět k čištění kotců a teď to dělají sami. Mají na to dokonce i vlastní nakreslený rozvrh a střídají se. Mám z nich radost. Ale skutečné díky patří Vám a vaší práci.

Ikona diskutujiciho NIrvana 2022-12-21 14:10:28
Ikona diskutujiciho
sipka

moc moc moc hezký komentář aluško. doufám, že ve tvém věku budu mít v hlavě taky tolik vědomostí a budu to tam mít natolik srovnané.

Ikona diskutujiciho Květa 2022-12-21 13:46:43 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mě tyto necitlivé komentáře o kočkách dost překvapují a je mi z toho smutno. Čekala bych, že lidé, kteří se zajímají o duchovní rozvoj, budou mít toto základní téma už zpracované. Dokonce to považuji za znak správné výchovy, ohleduplnost a lásku ke zvířatům vám měli rodiče vštípit a měli vás k ní vychovat. Ale i takovou věc je možné v dospělosti dohnat. Není pro to omluva ani výmluva. Jak na sobě chcete pracovat a tvořit lepší svět když necítíte zodpovědnost k němé tváři a nemáte pro ni pochopení.

Paní Alue, opět děkuji za krásný a poučný článek. Mám kočky moc ráda a také vnímám že jsou mnoha lidmi nepochopené.

Ikona diskutujiciho NIrvana 2022-12-21 14:09:37
Ikona diskutujiciho
sipka

To mě tyhle necitlivé komentáře o kočkách provokují k tomu sundat sekeru ze zdi 😂… ale ne, dělám si srandu, každopádně jo, taky to nechápu. Kočky jsou nepochopené dost. Lidem se buď nechce nebo jsou jednoduše zaostalí. Vítejte v moderní společnosti.

Ikona diskutujiciho NIrvana 2022-12-21 14:11:01 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jak může někdo nemít rád kočky. Podivejte na ten roztomilej obličejík OwO

Ikona diskutujiciho Petra 2022-12-21 16:01:37
Ikona diskutujiciho
sipka

Bohužel i takoví jsou mezi námi. Vím o lidech, kteří kočky úmyslně střílejí či vybíjejí a o zbavování se koťat ani nehovořím, to dokonce někdo považuje i za normální. Zrovna konkrétně v naší vesnici letos bylo v létě na cca 2km2 „přejeto“ několik desítek koček. Podle všeho je nějaký šmejd fyzicky likvidoval a pak házel na cestu, aby vypadaly jakože přejeté (protože si nedokážu představit, že by se tohle mohlo dít přirozeně, každý druhý den kočičí mrtvola). Jednu jsem osobně zakopávala v nedalekém lese, protože majitel odmítl se k místu nehody přiblížit, psychicky by se zhroutil. Jednalo se o krásného rok a čtvrt starého modrobílého kocourka v perfektní kondici, ještě ani nebyl dorostlý/zmohutnělý do plně dospělé velikosti. Podle všeho to vypadá, že vrahem byl nějaký mlaďoch(?), který tu byl u příbuzných zrovna na prázdninách, protože pak najednou jak když utne a předtím taky nic. Jestli to příští rok bude znovu, je to jasné, zbývá už jen zjistit kdy kdo ke komu přijel a kdy odjel. (Vím že na policii by se mi vysmáli, ale pokud je to tak, dříve nebo později se to možná začne dít s lidma). Jinak – pár měsíců zpět jsem četla článek asi na Novinkách či kde, který v textu naříkal, jak jsou kočky strašně škodlivé a způsobují ekologickou katastrofu nabouráváním ekosystémů, lovem ptáků. U článků byla diskuze, která se absolutně nedala číst, všechno to bylo ve stylu střílet, likvidovat, stříkala z toho nenávist tak odporným způsobem, že ani po měsících na ten hnus nedokážu zapomenout. Vrylo se mi to. Fuj. Nic jsem tam nepsala, nemá to smysl…. Kočky jsou přenádherná zvířata, nadaná zvláštním druhem intuice. Jedna si zrovna teď v klubíčku hajinká u mně 🙂

Ikona diskutujiciho Petra 2022-12-21 15:39:18 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Řekla bych, že těhotná žena mívá vypouklé břicho až po mnoha měsících těhotenství, kočka jednak se neřídí primárně zrakem (jako člověk) ale má cca 15x lepší čich než člověk (a hlavně vnímá hmatovými vousky proudění vzduchu, tj. její hlavní „šestý smysl“, který my lidé nikdy NEPOCHOPÍME). Každopádně kočky cítí hormonální změny související s těhotenstvím již mnohem dříve a za tu dobu, než začne být břicho vypouklé už si stihne na novou skutečnost dávno zvyknout, takže nemá moc důvod se „divit velkému břichu“, ono roste postupně. Ale je pravda, že především v počátcích těhotenství, kdy není ještě nic vidět a ani žena sama si změny svého stavu nemusí být vědoma, zvířata už to cítí (nejen kočky) a chovají se „jinak“. Je to prostě „jiný“ stav 😀 Ale že by kočky nějak extrémně agresivně hromadně napadaly těhule, to slyším prvně. Jsou to sice šelmy, ale zároveň jsou si dobře vědomy rozdílu ve velikosti potažmo fyzické síly své a síly člověka, takže ve většině případů obecně když kočka cítí v něčí přítomnosti diskomfort, zdrhne/schová se (a ani tím syčením se neobtěžuje, to až v případě, že je k něčemu nucena nebo zdrhnout nejde/nestíhá). Těhotné ženy by si určitě měly přečíst výsledky studií RNDr. Jaroslava Flegra, který se léta zabýval toxoplasmou. Nejčastějším přenašečem tohoto neviditelného parazita jsou v našich končinách právě kočky a pro některé (ne všechny) těhotné ženy to může být nebezpečné. To zdravotní riziko tam je.

Ikona diskutujiciho Petra 2022-12-21 16:19:59 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ještě se vyjádřím k té kastraci, která je v posledních desetiletích v módě. Vyrůstala jsem na vesnici v dobách, kdy kočky nikdo nekastroval , regulovaly se samy (jsou to silně teritoriální zvířata). Přemnožené rozhodně nebyly. Každý rok se na vesnici našla nějaká ta toulavá kočka, které se prostě někdo ujal. A jen jedna jediná paní měla koček větší množství (tu samozřejmě všichni považovali za blázna 🙂 ) Podle mého názoru hromadné kastrování koček, které se v poslední době stalo normou je pouze účelový bludný mem, který se rozšířil do populace a zachvátil ji. Veterináři chtějí vydělávat. V přírodě se populace regulují samy, nejslabší jedinci nepřežijí, o něco méně slabí zase jsou zamořeni parazity, takže jejich geny ani nejdou do dalších generací. Množí se jen část populace, která je v dobré fyzické kondici. A zrovna u koček se o páření vedou kruté nelítostné boje, kde vyhrát a slíznout smetanu vyžaduje projít sítem zkoušek a získat tak jakýsi pomyslný certifikát od přírody. Že se bez kastrací kočky přemnoží je nepodložená premisa, která má za úkol vyvolat v lidech strach a UTRATIT PENÍZE, aby si tak koupili dobrý pocit. Rýžují na tom veterináři. V dobách kdy jsem vyrůstala se to nedělo, svět nebyl zahlcen marketingem (a ani kočkami !!) Osobně jsem útlocitná, dvě návštěvy veterináře mne stály půl výplaty, uvědomila jsem si to až ve chvíli, kdy vet jen tak samozřejmě navrhl vyšetření za 28 tisíc Kč (aniž by to té kočce jakkoliv pomohlo! ). Rozblikala se mi kontrolka a pár věcí mi došlo. Následně jsem si dovolila nebýti již jelimanem, jako v té pohádce….

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-12-21 17:41:14
Ikona diskutujiciho
sipka

To bylo proto, že tvoje babička nebo máti šla a nechtěná koťata utopila v blízkém rybníce. Stejně se to dělalo se štěňaty. A tebe touto smutnou realitou nezatěžovala. Byl to v té době jediný způsob, jak kontrolovat populaci koček, aby se nepřemnožily. Některé chudé babky, které nemají na veterinu, topí koťata dodnes.
Tvoje představa idylické vesničky kde se kočky kontrolují samy, kde slabé zajdou na červy a množí se jen silné, je vykoupena nemilosrdnou likvidací vrhů, utrpením koček které hledaly potomky a utrpením potomků, kteří zažili smrt utopením. K výroku o kočkách co samy přirozeně pojdou na ulici, se už vyjadřovat raději vůbec nebudu.
Připadá ti to přirozené nebo normální? Vždyť je to brutální a strašné. Kočka má také city, zná strach a bolest stejně jako člověk. Divím se, že někdo, kdo tvrdí, že má doma kočku, se o nich vyjadřuje takto necitelným způsobem a schvaluje jejich bezprizorní množení a smrt.
V dnešní době jsme jinde, máme moderní metody a máme k dispozici jednoduché způsoby, jak zamezit zbytečnému utrpení a zabíjení zvířat. O hrabání chechtáků na veterinách to opravdu není.

Ikona diskutujiciho Nirvana 2022-12-21 20:23:16
Ikona diskutujiciho
sipka

pardon ale tenhle koment musí být meme a to se ještě vyjadřuju slušně 🥲

Ikona diskutujiciho kiana 2022-12-22 02:11:26
Ikona diskutujiciho
sipka

Přesně tak, předkové žili na vesnici a koťata se tam prý 2x do roka topila (bylo to běžné, protože neměli jiný způsob, jak přemnožení bránit – v dřívějších dobách kastrace koček asi nebyla)..

Ikona diskutujiciho Fialka 2022-12-21 17:51:38 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aluško článek je moc pěkný akorát náladu mi čeří některé předpotopní názory co tu jsou. Prostě… fuj.

Ikona diskutujiciho Samuel 2022-12-22 10:15:10 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zajímavé, kolik vášní rozdmýchal názorový rozdíl o kočkách. Takže tenhle domácí mazlíček se nemůže adaptovat na volnou přírodu, ok. V tom případě jim jejich karmu rozhodně nezávidím. Jsou závislé na člověku a mají povahu pomstychtivou a silně náladovou. Tak já bych to uzavřel tím, že smekám klobouk před těmi, kteří chtějí kočkám věnovat svoji pozornost a péči, ale já to rozhodně nejsem a předpokládám že v budoucnu ani nebudu. Jinak proti nim samozřejmě žádnou zášť necítím a věřím, že i jejich přítomnost mezi lidmi má svě silné opodstatnění. Těm, kteří se cítí osamocení určitě taková kočka často zlepší náladu.

Ikona diskutujiciho tauri 2022-12-22 11:19:43
Ikona diskutujiciho
sipka

Samuel:
Ono je to dost o tom, jaký je majitel. Obecně pes se chová jako dítě, který vyžaduje stálou pozornost a nechá si líbit víc, než je zdrávo. Kočka je svým pánem a nehraje s lidmi tu hru na ťuťu ňuňu, jako pes, z kterýho lidi dělají, že má IQ 20 a jediný co umí je povel sedni, lehni. Jediná kočka nehraje tu ponižovací hru, že ona je míň, než pán. Psovi stačí jídlo a je ti věrnej, kočka vyžaduje i nějakou čest pána, jinak ho má těžce u zádele a proto se to mnohým lidem nelíbí. Lidem se líbí, když můžou někoho ovládat a mit nad nim moc.
Pokud kočka zlobí, je to tím, že se nudí a je celý den zavřená doma. Proto potřebuje volnost..Takže kočku mit ok, ale na vesnici a ne v paneláku. Pes zase snese panelák, tomu je to relativně jedno, i když není zrovna odvařenej. Pokud je kočka rozkocaná, tak za to může většinou páníček. I kočka musí znát od malička hranice, aby věděla, co už nesmí a že v misce nebude mit vždy jiný druh masa..pokud to vyžaduje, tak ukázat, tam máš myši a běž ven. Ona si to časem rozmyslí, zda bude namyšlená, nebo ne. Znám pár lidí, co mají rozkocaný kočky, nebo spíš kocoury a ty bych doma nechtěl ani náhodou. Prostě kočka by neměla být stále jen doma, aby v ní zůstala nějaká samostatnost a dravost, kterou jinak na gauči ztratí a je z ní rozkocaný lenoch. Každý zvíře je nějaký a k něčemu určený. To samý platí u psů, pokud je pes jen k tomu, že jen žere a štěká na kdejakou mouchu, taky se takový pes jen pro ozdobu a vlastně k ničemu. Pes byl vždy na obranu, nebo lov zvěře. Má být i po boku pána, hlídat a být mu oporou. Dnešní psi, co se dožívají tak 11 let jsou dost mimo. Jako mit psa na tak krátkou dobu a když se mu něco stane, tak jsou to najednou desítky tisíc…to taky není nějaká výhra. Dnešní pes je taky těžce závislý na pánovi. Kočka si uloví myš, ale pes? Kočku vyhodim ven a vím, že můžu na 14 dnů klidně odjet a ona bude živá. Pes tohle ani náhodou..takže každý zvíře má něco a nelze nějak říkat, tohle je lepší a tamto horší.

Ikona diskutujiciho Lenka 2022-12-23 12:02:32 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tož a dělaj to jen kočky nebo i kocouři? U nás je to teď aktuální, tak to zkusím pozorovat, ale zatím to vypadá, že náš Šklíba to má těžce na háku …hlavně když ho pustíme dom, kde má plnou misku a prázdnej gauč. Můj pupek ho teda zatim nijak nerozčiluje😂.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek