Proč komáři jednoho člověka poštípou a druhého nechají napokoji?

15.5.2020 v Prevence 29

Znáte ty letní večery kolem ohně, výlety na pláž a rodinné túry, kdy jste byli prakticky pokryti hejnem komárů, zatímco všichni ostatní zůstali ušetřeni? Existují vědecky podložené důvody, proč jsou někteří lidé pro komáry mnohem přitažlivější, než ostatní. Naštěstí existují věci, které můžete udělat pro to, abyste se v budoucnu těch kousavých potvor zbavili.Jak si komáři vybírají, na kom si pochutnají?
Jejich volbu ovlivňuje několik faktorů, a bohužel téměř všechny jsou mimo vaši kontrolu.

Komáři rádi svačí lidi, co zhluboka dýchají
Komáry přitahuje náš dech, konkrétně oxid uhličitý, který všichni vydechujeme. Pokud tedy venku pracujete a potíte se, zrychluje se vám dech a díky tomu se dostáváte na radar okolních komárů. Je to blbá zpráva pro lidi, co bojují se ztíženým dýcháním, například trpí těžkým astmatem, nebo obezitou, která ovlivňuje jejich mobilitu. V nevýhodě jsou i zadýchané těhotné ženy.

Mají v oblibě „lepkavé“ lidi
Váš pot obsahuje hned několik složek, které mají komáři v oblibě. Nejpřitažlivější ze všech, je kyselina mléčná.
Čím více se potíte, tím jste pro komára atraktivnější. Navíc starší pot je pro komára mnohem více lákavý, než čerstvý.
To je také důvod, proč s narůstajícím časem od vaší poslední sprchy současně narůstá i frekvence útočících komárů.

Komáři milují alkoholiky
Pokud si myslíte, že alkohol komáry odpuzuje, je to přesně naopak. Jde o poměrně špatnou zprávu pro milovníky vína, piva nebo jiného alkoholu.
Studie z roku 2002 potvrdila, že s narůstajícím obsahem alkoholu ve vašem potu a dechu, se zvyšuje také vaše atraktivita pro komáry.

Komáři mají chuť na určité druhy bakterií
Bakterie se nenacházejí pouze ve střevech, ale jsou doslova po celém těle, čemuž se odborně říká mikrobiom. Každý z nás má na sobě odlišné bakterie. A některé z nich komáry přitahují, jiné odpuzují.

Studie z roku 2011 ukázala, že lidé s větším objemem bakterií na pokožce bývají pro komáry atraktivnější. Uvedená studie se zaměřila na bakterie na chodidlech. Proto, pokud míváte náběh na zápach nohou, pak s velkou pravděpodobností budete atraktivnějším cílem pro komáry.

Komárům nejvíc chutná krevní skupina 0
Další studie provedená v roce 2013 dospěla k závěru, že komáři štípou častěji lidi s krevní skupinou 0. Nejméně vyhledávají krevní skupinu A.
Skupiny B a AB se nacházejí někde uprostřed na stupnici atraktivnosti. Proč je to tak, se zatím přesně neví.

Jak si udržet komáry co nejdál od těla
Jedno z možných řešení, je používání klasických komerčních repelentů. Ty však obsahují škodlivé chemické látky, které vám mohou škodit, hlavně dětem. Mezi jejich nežádoucí účinky patří např. ovlivnění nervového a endokrinního systému. Dále to mohou být vyrážky na kůži, nevolnosti, problémy s koncentrací a bolesti hlavy. Vyvarujte se především chemických látek, jako je permethrin.

Zde je pár přírodních řešení:

1. Smíchejte eukalyptový éterický olej s nosným olejem (např. slunečnicovým) v poměru 1 : 10 a touto olejovou směsí si natřete pokožku (není určena pro přímé sluneční záření).

2. Na zahradě nebo na balkoně si vysaďte levanduli, která komáry přirozeně odpuzuje. Dále, podobně jako v předchozím bodě, můžete levandulový éterický olej smíchat s nosným olejem na potírat s ním pokožku.

3. Vhoďte do táborového ohně pár lístků tymiánu a také si natřete směs tymiánu a nosného oleje na pokožku.

4. Konzumace vitamínu B1 funguje jako dobrý přírodní odpuzovač komárů.

5. Dalším olejem s prokázanými odpudivými vlastnostmi proti komárům je olej z čajovníku. Aplikuje se na pokožku také s příměsí nosného oleje.

Nosný olej se dává k éterickým proto, aby je zředil, protože jsou hodně koncentrované a některé lidi to může dráždit. Určitě před nanášením jakéhokoliv éterického oleje – ať už ředěného nebo ne – buďte opatrní, zkuste ho malinké množství a kdyby se objevila vyrážka, nebo místo začalo svědit, hned ho smyjte a nepoužívejte. Někteří lidé mají na určité éterické oleje i alergii. Pokud tyto problémy nemáte, je možné se potírat levandulovým a tea tree olejem i v neředěné formě, ale některým lidem kteří tyto oleje nesnesou, pak můžete smrdět, nebo jim dráždit dýchací cesty.

přeložila www.aluska.org 2020
podle zdroje: https://theheartysoul.com/mosquito-bites-attraction/?t=EGK

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Nirvana 2020-05-15 02:16:40 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

:DD https://pbs.twimg.com/media/CBX2bBHU0AADqxW.jpg:large

Ikona diskutujiciho Mikuláš Gera 2020-05-15 07:15:08 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Parádne fotografie ….. (úsmev)

Ďakujem.

Ikona diskutujiciho Rady 2020-05-15 09:36:03 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aluško, co si mysíš o tom, když se malé děti před pobytem venku nastříkají na nohy proti klíštěti? Jak moc je to pro malý organismus zatěžující? Mně se to prostě nezdá a přijde mi to přehnané – jednoduché řešení, ale důsledek?

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-05-15 10:18:23
Ikona diskutujiciho
sipka

Víš, že se dají koupit v bioobchodech na netu přírodní repelenty? já takovej mám a funguje 🙂 na svoje děcko bych chemii určitě nestříkala.

Ikona diskutujiciho leeth 2020-05-15 10:37:03
Ikona diskutujiciho
sipka

A který máš, Alu? Mně zatím nic přírodního nefungovalo, takže se nestříkám ničím.. Ale to může být tím, že jsem krevní skupina 0, ráda dýchám, atd 😀

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-05-15 10:40:54
Ikona diskutujiciho
sipka

https://www.biooo.cz/repelent_na_hmyz_ve_spreji_bugsoother-p-10740.html?utm_source=heureka&utm_medium=cpc&utm_term=&utm_content=repelent_na_hmyz_ve_spreji&utm_campaign=Katalogy

Ikona diskutujiciho hanka 2020-05-15 10:49:52
Ikona diskutujiciho
sipka

Zkus éterické oleje, levandule, tea tree. Dají se aplikovat přímo na kůži. Dáváme je i na psa.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-05-15 10:55:48
Ikona diskutujiciho
sipka

A neprotestuje pes? 🙂

Ikona diskutujiciho hanka 2020-05-15 12:57:57
Ikona diskutujiciho
sipka

Momentálně ji nejvíc zajímá, co by mohla okousat, jak se dostat ven a jak se podhrabat za bráchou, takže nějaké mazání olejíčkem vůbec neřeší, to zvládáme jen tak mimochodem 🙂

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-05-15 13:57:28
Ikona diskutujiciho
sipka

Já si pamatuju, jaký házel obličeje čičon, když dostával éterické bio pipetky za krk. No jednak to nefungovalo, taky si díky tomu škrabal krk do krve, ale vždycky se strašně mračil a urazil. To neprobíhalo vůbec dobře. Měli jsme se na to vyprdnout a koupit mu obojek… no jednou ho dostal, za pár hodin došel bez něho. A to se říká, že kočka není tak náročná jako pes, spíš to bude podle povahy, než druhem zvířete.

Ikona diskutujiciho hanka 2020-05-15 15:02:00
Ikona diskutujiciho
sipka

My jsme dostali echo že obojky nemáme dávat že způsobují u pejsků alergie, tak zkoušíme oleje a zatím je to v poho.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-05-15 15:48:52
Ikona diskutujiciho
sipka

Je to tak, některý zvířata nesnesou ani obojek. I u koček se to může stát.

Ikona diskutujiciho Nirvana 2020-05-15 15:57:07
Ikona diskutujiciho
sipka

„na svoje děcko bych chemii nestříkala“

ha… 😀 to mi připomíná mýho hroznýho otce, jak na mě vždycky, když jsem byla malá a jeli jsme na ryby, natříkal takovej ten hnusnej hořkej repelent na komáry a postříkal mi tím i obličej. to chceš.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-05-15 16:10:19
Ikona diskutujiciho
sipka

obličej??? :O to se dává na nohavice u kalhot, ne na kůži a už vůbec ne na obličej! :O

Ikona diskutujiciho Nirvana 2020-05-15 16:45:54
Ikona diskutujiciho
sipka

můj otec je chodící definice idiocie :))) sorry jako, je to pravda. já se divim, že jsem z toho tehdy neměla nějaký výrážky/podráždění/rovnou otravu.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-05-15 17:30:25
Ikona diskutujiciho
sipka

nebo astmatickej záchvat, otok sliznic tvl :O

Ikona diskutujiciho elbar 2020-05-15 13:39:59 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Sri Chinmoy:
Miluj bojiště života,protože radost vždy dýchá
skrytě i otevřeně
jak ve tvém vítězství ,tak i ve tvé porážce.

Ikona diskutujiciho Karloon 54 2020-05-15 13:43:06 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zajímavý, teť ale trošku odbočím od tématu, s otázkou která by mohla být i v příštím dotazníku o symbolice. On je to spíž takovej postřeh a já přemejšlim jak si tu symboliku vyložit.

Jde o to že Epic games (herní vývojářská společnost) se chystá vydat novou, již pátou generaci Unreal enginu (herního editoru pro vytváření počítačových her), ten je bezesporu svělý a já jako tvůrčí nadšenec PC grafiky v reálným čase jsem z něj nadšen. Tím tě ale zatěžovat nebudu.

Jde o animaci loga tohoto enginu které se zobrazí po samotné technologické ukázce na konci vydea, v čase 8:38 – 9:03.

Objevý se logo enginu, které se zavlní a divák vlastně z té animace zjistí že to logo je vlastně jen odraz v nablejskanym kovovým „Véčku“ (římský pětce). Úplně se mě vybavylo logo Warner bros.
na začátku prvního dílu matrixu z r.1999 zelený domky, které se zavlní a divák zjistí že jsou to jenom odrazy z nablejskaného zeleného loga Warner bros. A dokonce i ta hudební znělka přitom zavlnění loga je dost podobná, že se mi ten film automaticky vybavý.
Určitě to není náhoda a ta symbolika něco znamená, jen pro porovnání

Warner bros. : https://m.youtube.com/watch?v=kkWGE6_KN3Q

Unreal engine V: m.youtube.com/watch?v=qC5KtatMcUw
Od času 8:38 do 9:03

Dokázala bys tu symboliku blíže specifikovat?
Možná i ta technologická ukázka něco v sobě skrývá.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-05-15 14:01:25
Ikona diskutujiciho
sipka

V jako Victory 🙂 vítězství počítačů nad lidstvem. Firma tím říká, jaký účel na světě plní. Když si pustíš rozhovor co jsem dávala do zápisníčku, je to v něm vysvětlené co dělají hry s mozkem.

Ikona diskutujiciho Karloon 54 2020-05-15 15:11:46 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Díky za odpověď☺. Asi máš pravdu, já beru tuto technologii jako nástroj pro vytváření zajímavých (nenásilných) příběhů které se dají odehrát ( PC adventury) a v člověku zanechaj dojem.

Ale je pravda, že čím realističtější zobrazení současných stříleček a podobnejch blbostí, tím účinnější jsou i podprahová data do toho vloženná, protože o to víc to člověk vnímá jako realitu, a realita kolem nás a to co vnímáme utváří naší osobnost a vzorce chování.
Proto chápu že toto je nástroj pro formování lidí, ale pořád je to jen nástroj, nůž v rukou vraha bude vražedná zbraň, v rukou hospodiňky kuchiňským nástrojem, důležitý je jak se z danou věcí naloží, proto k těmto věcím mám blízko, protože v tom vidím nástroje pro vyjádření vnitřní fantasie a myšlenek které můžu „zhmotnit“ ve vyrtuálním světě a podělit se tak s ostatnímy, což si myslím má obrovský potenciál i pro vnitřní obohacení ostatních. Proto jsem tak trochu nadšenec do těchto technologií a baví mě s nimy pracovat.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-05-15 15:54:40
Ikona diskutujiciho
sipka

Počítačová hra není kreativita, je to pohyb v naprogramovaném omezeném koridoru. Není to nástroj, je to způsob, jak zabít čas.

Ikona diskutujiciho ginze 2020-05-15 16:42:26 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Lol, ty obrázky 😀 😀 😀
S komáry moc problémy nemám naštěstí, protože kolikrát mi kamarádka ukazuje v létě, kde všude je poštípaná a u mě je to třeba pár štípanců za celé léto. Ani klíštata na mně nejdou, v životě sem žádné neměla a zrovná já jsem v přírodě ten typ člověka, co objevuje, takže občas prolézám i tou vysokou trávou atd. Repelent jsem na sobě nikdy neměla. Ale chodím se psem a z toho kolikrát vypadnou třeba tři a to jí bratr něčím vždycky stříkne, než se jde ven.

Já ted poslední dobou zase uvažuji o přípravcích na blechy u zvířat, protože jsme vždycky kočkám a psovi dávali ty pipety, ale přijde mi, že už ani nezabírají pořádně a pořád mám pochybnosti o tom, jak moc jsou bezpečné. Někde na netu psali, že blechy už mají hodně imunitu na ty pipety a že se u veta dá se sehnat přímo prášek, ale tam mám taky pochybnosti o bezpčnosti. Existuje na tohle nějaké čistě přírodní řešení, které by fungovalo? Mám trochu strach v této oblasti experimentovat, protože jsem četla na netu o případech, kdy se ty blechy usadí v baráku a vesele se tam množí a všichni jsou pokousaní :/

Ikona diskutujiciho Karloon 54 2020-05-15 17:01:36 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No, je to pohyb ve vyrtuálním prostoru, který tvoříš dle své fantazie grafickými programy, zatim to neni programování, spíž „malování“ (zjednodušně řečeno) daného vyrtuálního prostoru…

Teprv až potom se dosaděj postavy a daný příběch vymyšlenej scénáristou, pomocí programování a scriptování. Už to v sobě skrývá velký potenciál na prožití vyrtuálního příběhu který odehrajež, jenomže se tu bavíme pouze o potenciálu daných technologií.

Skutečnost je taková, že u 99% her, je hlavní „příběh“ dostat se z bodu „A“ do bodu „B“ přes hordu tupejch nepřátel, který musím převálcovat a zmasakrovat, abych splnil nějakou vojenskou misi, svělý nástroj na debilizaci lidí v rukou elit, bohužel. Proto i přes simpatie k potenciálu k těmto technologií, jsem odpůrce většiny PC her, těch vyzuálně nablízkanejch braků.

Znám snad jednu hru ve který vydím přínos si ji zahrát, právě díky příběhu, u který jsem strávenej čas nelitoval. A ta se jmenuje „The longest journey“ je to stará hra z r.1999. Člověk tam skutečně odehraje příběh hlavní hrdinky, za kterou hraje a samotná hra má příjemnou misteriózní atmosféru do které se člověk ponoří. Tak bych si představoval kvalitní PC hru

A teť si vem že by tato technologie, kor v dnešní době kdy je tak vyspělá, sloužila jako nástroj na vytvoření a prožití fiktyvního příběhu stvárněný ve vyrtuální realitě. Takto to vidím já…

Snad nevadí že jsem se tu rozepsal trochu o jiným tématu, máš skvělý stránky kde o kvalitní materiál k zamyšlení není nouze, jen tak dál.🌞

Ikona diskutujiciho Jiří 2020-05-15 17:06:30 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Moc prosím znalé o radu:
Mám CHOPN nejhoršího stupně, funguje mi přibližně 1/3 plic a dusím se i v noci…..
Je tato afirmace v pořádku?: Právě teď se mi dobře dýchá a moje plíce jsou celé zdravé. Opakuji to druhý den před spaním a kdykoli při odpočinku. Nejsem si jistý, zda mám tuhle myšlenku vyslovovanou v duchu, směrovat třeba doprostřed hrudi nebo někam do prostoru nebo až do obrosvké vzdálenosti a pod. Moc vás všechny prosím o radu. Mimochodem je mi 69 let a nekouřím, rodina je v pořádku, žádný nerozdýchatelný problém, ani nějaká zášť nebo zloba nebo ublížení – odpuštění prováděno poctivě už několik let (stále je čemu se omlouvat, no i sobě a svému tělu 🙂 )
Faktem je, že moje mamka, táta i starší sestra, všichni v určitém věku velmi trpěli na plíce.
Moc děkuji za každou radu nebo nápad, hlavně zda se jeví v pořádku ta afirmace…..
Jirka

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-05-15 17:35:21
Ikona diskutujiciho
sipka

,,Mé plíce jsou plně funkční, skvěle se mi dýchá, cítím se bezvadně.“ Stačí si to myslet, ideálně to prožít jako emoci pohody a klidu. Buňky těla na tu myšlenku reagují.
Je to zánět jirko, takže rozhodně nasadit něco proti pneomokokovi, koloidní stříbro, nebo alespoň co ti napsal doktor.

Ikona diskutujiciho octomaník 2020-05-15 18:57:04
Ikona diskutujiciho
sipka

Jiří: Bylinné čaje podle marie treben – měsíček, rdesno, přeslička, puškvorec, řebříček – bližší informace v knize Moje léčivé rostliny; lze je použít i jako obklad na hrudník/plíce

Ikona diskutujiciho sissi 2020-05-16 12:53:35
Ikona diskutujiciho
sipka

Pro Jiří: taky trochu přispěji radou: s tím odpouštěním to nepřehánějte, nebo se na to rovnou vykašlete. Je vesmírné pravidlo, že ten, kdo udělá něco špatně, dostane za to spravedlivou odplatu a musí to odpracovat – dojde tak k jeho poučení a nápravě. Pokud mu ale odpustíte, znemožníte tu nápravu a navíc přebíráte za něj jeho odpracování. Není to z mojí hlavy, je to podle jedné skvělé vědmy. Takže netrápit se minulostí je potřeba, ale dělat a prohlašovat odpuštění je něco jiného. Dále programování mysli je účinnější ve stavu meditace.
Jinak zkuste celkově očistit tělo a zvýšit imunitu. Pokud jste zanesený, tak vám k.stříbro nebo plazma pomůže jen dočasně. Na očistu je dobrá např. i chlorella, je třeba užívat dlouhodobě. Také aminokyselina glycin je na detox. Denně užívat vitamíny D a C (doporučuji lipozomální od Mercoly, ale je dražší). Jedna známá dlouhodobě kašlala, pomohla jí asi po 3 dnech Vilcacora (brala 2 kapsle denně). Na imunitu je výborné Reishi. Pokud máte problém se stažením, možná by pomohl arginin – je to aminokyselina, relaxuje cévy a má další prospěšné účinky, vzniká pak oxid dusnatý a ten je protizánětlivý. Mám s tím dobrou zkušenost. Lépe se vstřebává arginin alfa-ketoglutarát. Nekupujte předražený z lékárny, kupte v sáčku prášek na internetu. Bere se cca 1 čajová lžička denně, někdo bere více. Přeji hodně zraví!

Ikona diskutujiciho Jiří 2020-05-15 18:41:10 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuji moc Aluško za usměrnění ….
Kol. stříbro vyrábím několik let, reaguje na něj velmi pozitivně celá rodina i já, no na plicní problém bez výsledku – nesmím ho ani inhalovat ve fyziol. roztoku, okamžitě mi stáhne průdušky…
Nevzdávám se, beru kde co včetně Chuchuasi, Lichořeřišnice, Kaloba, homeopatika, inhaluji zkusmo i Himal. sůl-ta mi ihned stáhne zbytek průdušek i když požiji velmi slabou koncentraci. Mám Oberon, testy plic mi vykazují fibrom, plicní emfyzém a bronchitidu.
Jak Aluško píšeš, s tím zánětem je to divné, čekal bych alespoň zahlenění, ale já vůbec nekašlu…..Patogeny zjištěné Oberonem likviduji plazmovým generátorem, takže to není tak nejhorší stav, hlídám si to. Měsíc od měsíce mi ale slábne kapacita plic……
Nojono, mám moc rád své děti i manželku a vůbec všechny lidi, život, živé i neživé, prostě rád žiji. Nechce se mi ještě umřít.
1. ledna mne odvezla záchranka na JIP, byl jsem 3 dny v um. spánku na ventilátoru. Zažil jsem cestu lodí přes řeku Nyx, pořád na to vzpomínám…
Měj se moc hezky Aluško, ať se ti v životě ve všem dobře daří.
Jirka

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-05-15 19:02:52
Ikona diskutujiciho
sipka

jojo, inhalace soli je masakr, to stahuje průdušky. možná nastavit hodně slabou studenou páru a pak by to šlo.
určitě si zkus sehnat kyslíkovou bombu. medicínský kyslík na inhalování. a k tomu se dá koupit taková gumová maska. zapojíš, dáš na to měřič tlaku (musí se na to dát redukce s membránou, nemůžeš si do hadičky pouštět přímo z bomby, to nejde) a můžeš si pouštět čistej kyslík – nebude ti stahovat plíce a zabije ten zánět, dostaneš do sebe kyslík. ale asi ti s tím musí pomoct někdo kdo má 1. povolení tyhle bomby kupovat 2. umí nasadit ten tlakoměr (stačí někdo kdo má firmu, nebo zdravotník.. řekne že to má pro pacoše nebo na technický účely) na bombu a sestavit to.. složité to na montáž není. jak jsi byl v tom spánku, tak ti pouštěli kyslík ze stejný bomby. akorát že teď bys u toho nespal a dával si to podle potřeby.
a koupit nebo si půjčit magnetoterapii dimap a přikládat na plíce, rozhání to záněty a uvolňuje křeče

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek