Proč lidé s narcistickou poruchou osobnosti nenávidí, když jsou jiní lidé šťastní

28.11.2022 v Psychologie 17

Narcisté jsou jedni z nejsobečtějších lidí na světě. Pokud mají pocit, že jim to nějak pomůže, bez okolků budou ubližovat jiným lidem. Někteří z nich jsou okouzlující, ale mají přebujelé ego. Mají pocit, že jsou lepší než všichni ostatní, a nevadí jim manipulovat s ostatními, aby získali, co chtějí. Rychle se rozčílí a věří, že by měli být vždy středem pozornosti. U lidí s těžkými narcistickými rysy mluvíme o narcistické poruše osobnosti. Jsou to jedni z nejtoxičtějších lidí na světě.Narcisté nechtějí vidět, že se jiným lidem daří. Chtějí vidět na vrcholu pouze sami sebe. Ale proč, když na světě je vlastně dost místa pro nás všechny? V tomto článku najdete některé z jejich důvodů a motivací k poškozování jiných osob. Jsou naprosto hovadské, ale je to bohužel realita.

Mají pocit, že jsou nadřazeni ostatním
Narcisté si myslí, že jsou lepší, než všichni ostatní. Proto mají pocit, že by se vám nemělo dostávat věcí a úspěchů, které se vám dostávají. Myslí si, že si nezasloužíte své úspěchy a proto byste neměli být šťastní.

Jsou velice žárliví
Narcisté nesnášejí, když vidí druhé lidi šťastné, protože na ně žárlí. Nechtějí vidět, že někdo jiný dělá to, co chtějí dělat oni, nebo cítí věci, které chtějí cítit oni. Prostě nesnášejí, když vidí, jak se druhým lidem daří.

Jsou duševně nestabilní
Narcisté jsou vnitřně zmatení a proto i jejich přístup k okolí může působit matoucím dojmem. V podstatě nikdy nevíte, co od někoho takového můžete čekat (v zásadě čekejte jenom to nejhorší). Pokud se omylem ocitnete v přítomnosti jednoho z nich, měli byste co nejrychleji a pokud možno bezkonfliktně vyklidit pole, hned jak narcistu odhalíte. Je však vysoce pravděpodobné, že si toho narcis všimne a začne se mstít, protože stažením se urazíte jeho křehké ego. To se mi stalo už mockrát, ale včasným odchodem přesto minimalizujete škody. Čím déle se totiž s narcisem budete vídat, tím hůř pro vás.

Jsou velmi nejistí ohledně svých schopností
Narcista nechce, aby někdo viděl jeho nejistou stránku, nebo aby se poznalo, že v něčem selhal. Takže pokud se vám v něčem daří, určitě ho to dost naštve. Čím šťastnější budete, tím více vás bude chtít zastínit, protože to bere jako svoji osobní urážku a vůbec mu nevadí, že ho třeba ani neznáte.

Nechtějí se s nikým dělit o pozornost
Pokud to vypadá, že vám lidé věnují více pozornosti a že jste šťastnější, narcista vás strhne, protože chce, aby záře reflektorů patřila jen jemu a vám byla odebrána. Potřebuje být středem pozornosti a půjde klidně přes mrtvoly a trestnou činnost.

Chtějí vás ovládat, ale nemohou, pokud jste spokojení
Narcisté cítí potřebu ovládat lidi kolem sebe, ale na to potřebují nějakou oslabenou oběť, po které by mohli dravě skočit. Pokud jste šťastní, nemohou vás ovládat, protože jim chybí páky. Proto čím šťastnější jste, tím větší průšvihy vám začnou připravovat, protože chtějí, abyste se cítili malí a ideálně se před nimi plazili po kolenou.

Dělá jim dobře, když můžou jiné lidi shazovat
Narcisté se cítí lépe, když můžou druhé shodit. Vědí, že mají sami dost chyb, ale odmítají si to přiznat. Budou vás shazovat, aby nemuseli myslet na své vlastní problémy a na všechen ten odpad, co mají v hlavě. Je to pro ně rozptýlení a vítaná dávka dopaminu.

Nejsou šťastní a nechtějí, abyste vy byli šťastní
Narcisté se nikdy necítí skutečně šťastní, protože jim chybí skutečné spojení ve svým vlastním Já. Nikdy sami sebe nepřijali, ani se nenaučili mít rádi sebe sama. Velice závidí, když někdo jiný dokáže být šťastný, protože je pro ně nepochopitelné, že vy to máte a oni ne.

Vaše štěstí ohrožuje jejich sebeúctu
Vaše štěstí ohrožuje okolní narcisty v mnoha ohledech. Když si myslí, že se vám daří lépe než jim, jsou z toho doslova vnitřně zlomení. Vidět, že se vám daří, není v jejich očích dobrá věc, protože v nich posiluje pocit vlastní nedostatečnosti. Vaše kvality zdůrazňují jejich nekvality a proto jsou tak agresivní.

© aluska.org 2022

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Alina 2022-11-28 08:46:30 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Veľmi dobrý, výstižný článok a je treba, aby o tom ľudia vedeli a nepúšťali si týchto škodcov do svojej blízkosti, hoci občas sa tomu nejde vyhnúť. Vtedy sa treba chrániť a nenechať si skákať po hlave, ukázať silu a odvahu, lebo škodca si trúfna iba na slabé a zraniteľné osoby, ktoré nevedia povedať nie a dosť, nevedia sa chrániť, ani nemajú ochrancu. Slabá osobnosť, ktorá sa nevie brániť tiež nie je zdravá, preto si na ňu predátori trúfajú. Preto najúčinnejší spôsob, ako sa vyhnúť toxickým ľuďom je pracovať na sile svojej osobnosti, aby sme ich nepriťahovali, ale naopak, dokázali držať nakrátko.
Žiarlivosť, závisť, neznášanlivosť, chamtivosť, či pomstychtivosť sú znaky narušenej osobnosti kvôli nezvládnutému egu, najčastejšie práve vďaka toxickej výchove. Tam nič zvonka nepomôže, darmo budete na takého človeka ako med, nikdy mu nič nebude po vôli a to by ani nemalo byť cieľom ustupovať psychopatom. Tam pomôže len ak si dotyčný uvedomí problém, lebo mnohí si hneď neuvedomujú, že majú toxickú povahu, a je to s nimi podobné, ako s drogovo závislými, len s tým rozdielom, že pre nich sú drogou negatívne emócie, majú radosť zo zloby, či cudzieho nešťastia a sú na tom pocite závislí. Človek sa dokáže zmeniť, ak to zlé v sebe dokáže pretransformovať na dobré. Najprv si však musí priznať, že má problém a chcieť sa zmeniť z vlastnej vôle, aj s tým skutočne začať niečo robiť, pestovať empatiu, naučiť sa ovládať a kontrolovať svoje správanie sa, atď. Veľmi nápomocná je vtedy aj psychoterapia, ak sa človek chce zmeniť, ale sám si veľmi nevie dať rady. Vďaka mentorovi môže získať tie správne návyky, a zmeniť svoju povahu. Kto má problém a odmietne sa zmeniť, toho nečaká nič dobrého, lebo ho z toľkej nenávisti zaživa zožerú choroby a na každom kroku bude k sebe priťahovať deštruktivitu – problémy, úrazy, smrť…

Ikona diskutujiciho Koblih 2022-11-28 10:52:24 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Spousta narcisů si řeší svoje komplexy přes internetové diskuze. Někde se zaměří a chodí tam pravidelně vysírat. Normální člověk na to nebude plýtvat energií protože mu to nic nedá ale když je to nemocný narcis tak u toho psychicky masturbuje. Diskuze jim dělají dobře i proto že kdyby se stejně chovali v reálu tak by mohli dostat nakopaný do zadku ale přes klávesnici mají dojem že se nic nestane. Ale na každý čuně jednou přijde řada.

Ikona diskutujiciho Q 2022-11-28 10:53:09 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zjistil jsem že je jich strašně moc. Že se jim skoro nedá vyhnout.

Ikona diskutujiciho hanka 2022-12-03 11:09:28
Ikona diskutujiciho
sipka

Je jich moc, akorát ty narcistické vlastnosti neprojevují v takovém extrému, který se zde popisuje. Mám takových lidí kolem sebe několik, i ve vlastní rodině, a zjistila jsem, že nejlepší preventivní strategie je nikdy nesvěřovat nikomu své problémy a pochybnosti. To si řeším sama nebo můžu svěřit maximálně a jedině úplně nejlepší kamarádce nebo partnerovi. Rodině už nikdy. Když jsem byla v těžké situaci a hledala jsem u nich pomoc, srazili mě na kolena, kdyby při mě nestál můj muž, asi bych skončila s diagnózou deprese, protože bych si pod nátlakem začala o sobě myslet to nejhorší, že jsem si zničila život, že jsem zlá, sobecká, neschopná, atd. Přitom je to naopak, jsem úspěšný člověk, nikomu neubližuju a ti, kdo na mě plivou, by si zejména měli zamést před vlastním prahem. Takže jsem si konečně uvědomila, že potenciálně nebezpeční a nepřející lidi jsou úplně všude a nejlepší způsob jak s nimi komunikovat je nikdy nemluvit o sobě a už vůbec nesdělovat jakékoli plány a nesvěřovat se s nejistotami. Pokud je máte v rodině a musíte to s nimi vydržet, dejte jim slovo ať mluví o sobě, odvedete pozornost, a pak se s nimi slušně rozlučte. Dávat jim nové šance je zbytečné, nezmění se. Přejících a psychicky zdravých lidí je ve skutečnosti hrozně málo.

Ikona diskutujiciho Jarka 2022-11-28 10:56:20 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Takovou osobu máme v rodině. Zlá, závistivá, nepřejícná baba. Umí s okolím jen manipulovat jak se jí to hodí. Ona je pořád ta chudinka, která musí chodit do práce a jen ona má všechny problémy na světě. Akorát se mnou se jí manipulovat nedaří já ji prokoukla už dávno, proto mě taky nemá ráda. Jenže její bratr ( můj manžel ) ji věří kde co i když několikrát se ukázalo, že vše zveličuje a na vše má milion výmluv.

Ikona diskutujiciho Will 2022-11-28 10:58:24 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Popis perfektně sedí na spoustu lidí se kterými jsem měla tu smůlu se potkat. Podle mě je tohle jedna z nejhorších poruch protože tito jsou nebezpeční svému okolí záměrně. Dělá jim dobře když můžou jiným škodit.

Ikona diskutujiciho Květa 2022-11-28 12:06:37 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

děkuji za další moudrý článek 🌹

Ikona diskutujiciho mariankosmac 2022-11-28 12:58:01 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pod slovom narcis som si predstavoval proste človeka čo nadmerne dbá o svoj vzhľad. Ani neviem prečo sa mi pri tomto slove vždy vybavil francúzsky p-rezident Macron alebo takí ti namachrovaní nagelovaní týpci akých občas vidieť napríklad v autobuse ako sa stále na niečo sťažujú, vadí im dážď (i slabé mrholenie), smrad, vadí im ako sa druhí obliekajú atď. Nepremýšlal som na tým, že majú také vlastnosti ako v článku ale niečo na tom bude.

Ikona diskutujiciho Jojo 2022-11-29 08:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zajímavý článek, děkuji Alu…..jen by mě zajímalo, kde je původ jejich poruchy? Zda v nefunkční rodině a traumat z dětství, nebo si duše přišla vyzkoušet roli malýho spratka=v dospělosti narcista. Nebo ještě jiná možnost?

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-11-29 09:27:59
Ikona diskutujiciho
sipka

Jakto, že když máš početnější rodinu a každé dítě vychováváš víceméně stejně, je nakonec každé úplně jiné? – Protože charakter člověka zřejmě neplyne z jeho výchovy, ale ze zdroje odkud přišel.

Ikona diskutujiciho Jojo 2022-11-29 11:20:09
Ikona diskutujiciho
sipka

Asi máš pravdu – děkuji….

Ikona diskutujiciho Fialka 2022-11-29 09:29:04 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

děkuji. trefný článek 🙂

Ikona diskutujiciho Lenka 2022-12-27 16:49:49 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Napadlo mě, že tito lidé se kumulují v politice, jednak se tam chtějí zviditelnit, a jednak chtějí sebrat spokojeným lidem vše, aby někdo byl v hlubší duševní mizérii než oni sami. A my pak nechápeme, jak nám to můžou dělat.

Ikona diskutujiciho Katarina 2023-02-27 07:40:48 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mame ich vo vládach všade na svete,posledne roky nám to krasne ukázali, minulost aj prítomnosť je toho zrkadlom

Ikona diskutujiciho Vaclav 2023-02-27 09:29:09 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Perfektne popsano. Tech lidi je mezi nami spousta, jenom si to neuvedomujeme. Ja s takovymi lidmi koncim kontakt, protoze mi skodili. Spoleham v tom hlavne na svou intuici. Ta mne nikdy nezklamala.

Ikona diskutujiciho Šârka 2023-02-27 22:26:28 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Slovo NARCISTA rozdêl N( 2.sloupy a zleva kolmo prička ( rod ženskŷ dála RA ( Slunce žár spalujici ) Cista ( nádor )
Vysvêtleni po duchovni stránce ( PREVAZUJICI V ČLOVÊKU PATRICHIAT POUZE MUŽSKÁ ENERGIE BEZ ŽENSKË ENERGIE =válečnik a touha uspêt za každou Cenu!!!!
MOUDREMU NAPOVÊZ ŠÁRKA

Ikona diskutujiciho Reny 2023-02-28 15:27:23 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuji moc Alue za tento článek. Slovo od slova rozumím, neb mám krutě prožito. Bohužel s vlastní dcerou. Tu krutost, až nenávist, chlad, okamžitou změnu v jednání – z úlisného v nepřátelské, když se mi něco podařilo, měla jsem úspěch, byla v pohodě, dobrém rozmaru, smála se.. nepřála bych nikomu. Myslela jsem, že snad zešílím, nechápala to a už vůbec nechtěla připustit, že u mého vlastního dítěte jsou takové projevy vůbec možné. Vždyť jsem ji od mala vedla k lásce, soudržnosti, ohleduplnosti. Musela jsem si připustit porážku, ztrátu ideálů. Jak Alue píše někomu v odpovědním komentu, je něco víc než výchova. Takový druh lidí si to už sebou přinese. Je pravda, že jisté uklidnění přinese absolutní distanc a nekomunikace. Ale nic už nenapraví fakt, že jsem přišla o dceru, dříve hodně milovanou. Jako kdyby mi někdo vyrval kus srdce a podupal jej.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek