Proč mají dnešní muži méně testosteronu?

17.9.2020 v Prevence 20

Výzkumy ukazují, že dnešní muži mají méně testosteronu než mívali v minulosti. Zatímco má mnoho mužů stále ideální hladiny testosteronu, jeho zredukování staví muže do riskantní pozice kvůli mnoha nepříznivým zdravotním dopadům. Přesná příčina tohoto poklesu testosteronu zatím není zcela známa, ale údaje naznačují, že by mohlo jít o komplexní výsledek moderního industrializovaného způsobu života.Za pomocí studie, do které bylo zapojeno mnoho amerických mužů, se zjistilo, že se průměrná hladina testosteronu snižuje o přibližně jedno procento ročně. Hladina testosteronu se přirozeně snižuje stárnutím, ale tato studie odhalila, že 65-letý muž měl v roce 1987 přibližně o 17 procent více testosteronu, než muž stejného věku v roce 2004. Toto se bohužel netýká pouze Spojených států. Dánská studie měla podobné výsledky.
Stoupající počet mladých mužů si stěžuje na zdravotní problémy, jako jsou snížené libido a problémy s erekcí, se kterými by se měli potýkat spíše starší muži. Pokud úroveň testosteronu dosáhne na příliš nízkou úroveň, začínáme sledovat mnoho špatných důsledků.

Testosteron posiluje schopnost udržet pozornost, zlepšuje paměť i prostorové vnímání – jednoduše vás dělá bdělejšími – a samozřejmě zvyšuje i libido a množství svalové hmoty. Když se jeho hodnoty sníží, muž se může začít cítit unaveně, ztratit zájem o intimnosti, může tloustnout, nebo ztrácet svalovou hmotu. Navíc existuje spojení mezi nízkými hladinami testosteronu a vznikem deprese.

Existuje rovněž spojení mezi nízkou hladinou testosteronu a vznikem dalších chorob. Jedna studie zjistila, že lidé s nedostatkem testosteronu (méně než 300 nanogramů testosteronu na decilitr) mají vysoký sklon k obezitě, vzniku kardiovaskulárních onemocnění, vysokému krevnímu tlaku, cukrovce a dalším potížím.

Obezita a nízký testosteron vytvářejí zákeřnou kombinaci: Obézní muži mají obvykle málo testosteronu a muži s málem testosteronu mají tendenci stát se obézními. Děje se to proto, že tukové buňky metabolizují testosteron a přeměňují ho na estrogen. Navíc mají obézní lidé nižší hodnoty globulinů přenášejících pohlavní hormony, jako například testosteron, přes krev.

Proč se to děje?
Nejvážnějším kandidátem v celém problému je zřejmě znečištění životního prostředí. Výzkum ukázal, že chemické látky, které se běžně využívají v medicíně a pesticidech, inhibují testosteron. Tyto chemikálie prosakují do vod, kde přispívají k problémům s plodností u ryb. Výzkumníci také spekulují o tom, že tentýž mechanismus funguje také u lidí.

Je důležité poznamenat, že jde o korelační data. Je velmi obtížné definitivně dokázat, že tyto problémy způsobuje pouze samotný testosteron. Ale vyhlídky jsou takové, že provádění činností, které udržují úroveň testosteronu vysokou, pomáhá v prevenci proti těmto velmi nežádoucím problémům.

Navíc se výzkumem u domorodých obyvatel Ameriky zjistilo, že vyšší hodnoty polychlorovaných bifenylů v tělech mužů přímo souvisely s malými hodnotami testosteronu. O tom, že jsou polychlorované bifenyly toxické se ví už léta, ale vydrží působit velmi dlouhou dobu.
Jiné chemikálie, jako bisfenol A a triclosan (antibakteriální činidlo), byly označeny jako narušující lidský hormonální systém buď mimikrováním estrogenu nebo blokováním aktivity testosteronu. Pokud se jednou takové chemikálie dostanou do životního prostředí a vstoupí do potravinového řetězce, už se velmi těžko odstraňují.

Co můžete udělat
Věci, které snižují úroveň mužského testosteronu mohou být komplikované, ale boj s tímto problémem je jednoduchý a pravděpodobně byste sami uhodli řešení. Zdravě se stravujte, více cvičte a dobře se vyspěte. Pokud chcete udělat něco navíc, vyhýbejte se pití nebo jedení z plastových nádob.

připravila www.aluska.org 2020
Použité zdroje: 1., 2., 3.

 Komentáře

Ikona diskutujiciho michal 2020-09-17 06:58:44 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Díky! Přesně takový článek jsem hledal a nad tímto tématem si dlouho lámu hlavu.
Myslíš že to může mít i opačný efekt – častokrát vidím třeba 13letou holku, už dosti vyvinutou, vím že holky dospívají dřív, ale nemyslím si že by tohle bylo třeba před 50 lety.
Ještě bych dodal, že stres může mít dost velký vliv, teda aspoň mi to tak přijde.
Díky!

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-09-17 08:33:23
Ikona diskutujiciho
sipka

O tom že dnešní dívky dospívají dřív než v minulosti, se všeobecně ví, ale různí se názory, proč se to děje.
Lékaři se shodují na tom, že jde o důsledek trvalého dostatku potravy, vitamínů, minerálů a pohodový život v blahobytu, který předchozí generace neměly a souvisí to také s tím, že děti přerůstají výškou své rodiče.
Je to tedy projev dobře živeného silného organismu. Opožděné churavé vyhublé děti budou pořád dospívat o něco později.
Pak je ještě neoficiální verze, která to svádí na hormony v potravě, v mase, v kuřatách. Ale tím si nejsem úplně jistá, protože firmy sice přiznávají že chovají přešlechtěnou drůbež která nic nevydrží a má vysoký úhyn, ale jejich rychlé přibírání je výsledek šlechtění a ne podávájí hormonů. Možná drůžbež dostávala hormony dříve, ale dneska už se to nedělá.
Co už by však reálnější v dnešní době bylo, jsou hormony v pitné vodě. Takže mít filtr je dneska must have.

Ikona diskutujiciho pavel-)) 2020-09-17 10:16:53 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

já mám trochu jiný názor proč tomu tak je podle mě je to zrychlujicí se čas a tím zrychlujicí se tempo našeho života sami to na sobě vidíte ráno vstanete než se pořádně rozkoukáte už je večer všechno je zrychleny zrychleně se učíte zrychleně poznávate mnohé věci to je důvod proč lidi rychle dospívaj pro mě je měsíc pocitově 11-12 dní v práci je to pro mě kolem 3 hodin a furt mám pocit že se všechno dál zrychluje

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-09-17 11:55:57
Ikona diskutujiciho
sipka

Subjektivní vnímání času však nemá vliv na stárnutí těla a naopak je tedy logičtější teorie, že jsi mladší.

Ikona diskutujiciho aneta 2020-09-17 10:19:22 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aluško, podle fotek, které přidáváš do těchto článků, myslím, že máme stejný vkus na chlapy 😀 ale takové v česku najít….:(

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-09-17 10:33:54
Ikona diskutujiciho
sipka

Podle mě jsou to univerzálně líbivé tváře.

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2020-09-17 16:42:23 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Myslím že je to herbicídmi čo sa používajú na ničenie buriny, narušujú hormonálny systém a okrem ,,zženštilosti“ mužov spôsobujú že sa rodí viac žien, takže v budúcnosti ženy mužov prečíslia. Teraz rekonštruovali chodníky a miesto asfaltových dali dlaždice cez ktoré prerastá burina tak neviem ako to budú riešiť ak herbicídmi tak to už bude zamorené všetko non stop a všade ženské a zopár zženštilích chlapov. A tiež je to pohodlným spôsobom života, v minulosti museli muži na vojnu a dnes už sa nám nechce ani cvičiť v škole na telesnej možno preto už niesu vojny lebo komu by sa chcelo bojovať. Tak prípadne napíš nejaký recept na testosteron pre mužov, pokiaľ viem ale neviem podrobnosti na testosteron sú dobré včelie plasty v ktorých sú nevivinuté včely (trúdy?) rozmixovať to na kašičku.

Ikona diskutujiciho Xind 2020-09-18 04:55:29 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Na to je super bylina kotvičník prodává se extrakt , na stavbě si každý den dám 2 tablety a myslím ze svaly mám slušně ale nechápu proč se nedrží testosteron prirozne

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-09-18 07:28:23
Ikona diskutujiciho
sipka

Kotvičník je dokonce známý jako přírodní viagra a u mužů zlepšuje poruchy jako je ztráta chuti, nebo funkce. Prý to má podobné účinky i na ženy s hormonálními problémy. Viděla jsem jenom sušený, kteý se dá udělat na čaj, nebo hodit do lihu. Kde kupuješ hotový extrakt? To by byl super dárek na vánoce.

Ikona diskutujiciho Karel 2020-09-18 13:24:16 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já bych se chtěl raději zeptat na opačný problém – Co má dělat mladý chlap, když má zřejmě toho testosteronu více, sportuje – běhá, aby se zbavil přebytočné energie, jenomže toho libida má až moc, a když se mu „dobijou baterky“, prostě myslí na to jedno, a nějak se toho neumí zbavit ? :/ Existuje něco bezpečné na snížení libida ?

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-09-18 13:45:46
Ikona diskutujiciho
sipka

Práce kájo… jedině práce 🙂 vzít do ruky sekeru, naštípat pořádnou hromadu, nanosit kubík dřeva a večer už tě ručičky budou tak bolet, že si na kalhoty ani nevzpomeneš 🙂

Ale buď rád že jsi zdravý a vitální, užívej si to. Co by za to jiní chlapi dali.

Ikona diskutujiciho Fero 2020-09-21 10:10:18
Ikona diskutujiciho
sipka

aj ja som mal volakedy dávno tento problém…dnes už nie:-) vtedy som to riešil návštevou radodajných slečien a bolo po probléme…dnes by sa slečny smiali:-)))ale ten kotvičník idem zhánat:-)))

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2020-09-19 19:30:45 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Na zníženie libida pomohlo fajčenie ručne balených cigariet (balík tabaku cigaretové papieriky či dutinky a si to sám ubaliť). Čo je super keďže takto v lete je všade dosť ,,sporo odetých“ báb tak človek potom myslí na to jedno ale keď fajčí už ho to tak nerozptyluje a stráca chuť. Ale mám asi málo testosterónu lebo nechce sa mi robiť takmer nič. Fajčenie samozrejme asi nebude zrovna zdravé ale asi žiadna metóda znižovania libida nie je bezpečná, ani práca.

Ikona diskutujiciho G 2020-09-19 23:18:02 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Rada bych si poridila filtr na vodu ale jsou ruzne druhy a ja nevim jaky..

Ikona diskutujiciho JanJohan 2020-09-21 09:44:08 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Taky by mě zajímalo jaký filtr,odfiltruje hormony z vody?
Děkuji Alue za odpověď.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-09-21 09:58:34
Ikona diskutujiciho
sipka

Ten, který to má v parametrech, protože filtrů je spousta druhů. Já mám třeba Britu nejvyšší řadu, jedna náplň do toho stojí asi 3,5 tisíce. Teče z toho skoro destilka, podle výsledků testů. Lepší neznám, nebo s ním nemám zkušenost.
http://gastro-tip.cz/katalog-produktu/myci-technika/zmekcovace-vody/zmekcovace-vody-brita-purity-quell

Ikona diskutujiciho MUDrland Wenca 2020-09-21 15:15:20 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já bych úbytek testosteronu neviděl tak tragicky. S jeho nadbytkem je riziko, že žena nemusí stíhat sdílet partnerovy sexuální aktivity, ten bude lovit jinde a to je vždy důvod k partnerským rozmíškám a rozchodům. Pokud s úbytkem partnerova testosteronu ubude i libida, aspoň se bude držet víc doma a neotáčet se za každou sukní.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-09-21 16:42:38
Ikona diskutujiciho
sipka

…ale aby to pak nebylo naopak 🙂 že mu ženská uteče

Ikona diskutujiciho KMnO4 2020-09-21 15:28:18 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Používám roky reverzní osmózu – filtr, na doporučení J.Zajíčka(zdraví-az) … náklady pořizovací i provozní jsou příznivé.

https://www.filtracevody.cz/reverzni-osmoza/?&force_sid=p5kp0hs0ou0d0ghutdubr58an2

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2020-09-27 13:13:22 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zaujímavé že ten kotvičník nie je v žiadnej knihe o bylinách, pozrel som 5 kníh a hľadal i pod latinským názvom. Možno knihy o bylinkách pôvodne písali kresťania a utajili ho aby ľudia toľko nesmilnili.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek