Proč nevykonáním svého volebního práva nejste nečinní

26.2.2023 v Poselství 9

Je skutečně účast na volbách naše občanská povinnost? Mohou opravdu nevoliči za to, že se naše společnost propadá do hnoje a nedaří se to změnit?
Kdykoli přijde na řeč téma voleb a politiky, neustále slyšíme výkřiky o tom, že pokud chcete něco změnit a opravdu zachránit tuto republiku, tak musíte jít k volbám a zvolit tu „správnou“ stranu, toho „slušného“ politika, přestat sedět doma na zadku a přestat nadávat na špatné vedení u píva. Že máte přejít k činům.A pokud na tom zadku dál sedíme, nevolíme a dál nadáváme na špatné politiky pouze nad pívem, tak jsme údajně spoluviníci na tomto bezútěšném stavu.

Slýchávám to v agitkách politických stran, v podcastech, v rozhovorech, zkrátka ve společnost se na nevoliče kouká přes prsty. Když nechodíš k volbám, jsi vlastně něco jako nezodpovědný občan, který svou pasivitou, nezájmem a leností dovoluje, aby na tom prosperovali „ti špatní“ a ti co kradou a nemáš právo si stěžovat.

… je to ale skutečně pravda? Skutečně můžete nést zodpovědnost za špatný stav věci, na které jste se však nikdy žádným způsobem neúčastnili, tak jak vám to v médiích vykládají? Není to spíš naopak?

Pokud už k volbám chodíte a máte na politiku a na svou „občanskou povinnost“ jasný názor, tak je to v pořádku, dělejte co vám vyhovuje.
Ale pokud si pokládáte otázku, zda volit či nevolit, zda se této aktivity vůbec v životě účastnit, pusťte si následující video, kde je vysvětleno, jaké má vaše účast na volbách důsledky nejen ze zákona, ale také z pohledu Zákonů Vesmíru a přejaté zodpovědnosti za politika, kterému jste svěřili svoji odpovědnost odevzdáním hlasu.

Toto jsou důležité věci, které by měl každý člověk slyšet a vědět dřív, než poprvé odevzdá svůj hlas nějakému člověku, kterého v životě osobně neviděl, kterému nevidí pod prsty a u kterého nemá jak regulovat jeho jednání a rozhodnutí.

Systém po vás chce, abyste odevzdávali hlasy. Ale neřekne vám, že s odevzdáním hlasu se pojí i sdílení následné odpovědnosti. Každý člověk je svébytná bytost a je si za své jednání zodpovědný sám… ale pokud předáváte svůj hlas do rukou jiných lidí, stáváte se částečně zodpovědnými za to, co tito vámi volení lidé spáchají.

Účast na jakýchkoli volbách je proto mnohem zodpovědnější akt a má mnohem větší vliv na život, než si průměrný člověk uvědomuje.


© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2023

 Komentáře

Ikona diskutujiciho mariankosmac 2023-02-26 02:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nikdy som k voľbám nešiel a som za to rád že som nedal svoj hlas žiadnemu z tých gaunerov. Už z matematického hľadiska je to nezmysel aby som kvôli voľbám vstával z postele lebo môj 1 hlas absolútne výsledok volieb nijako neovplyvní. Ja vlastne ani nemám pocit že by sa voľbami a zmenou politikov niečo extra zmenilo. Veď všetko ide v akýchsi zabehnutých koľajách a je závislé i od diania vo svete kde to riadia väčšie zvieratá a ,,naši“ politici na tom zas tak moc nezmenia.

Ikona diskutujiciho Nirvana 2023-02-26 04:48:54 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Myslím, že člověk má pracovat na sobě, jít za svým, rozvíjet se, tvořit svůj život nějakým alternativnějšín směrem. Tak se mění svět k lepšímu nejlíp:)

Ikona diskutujiciho Danny 2023-02-26 06:56:52 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

„…ale pokud předáváte svůj hlas do rukou jiných lidí, stáváte se částečně zodpovědnými za to, co tito vámi volení lidé spáchají.“ S tím bych souhlasila. Z pohledu vesmírných zákonů mi to dává smysl.
Tak nějak vnitřně jsem vždycky cítila, že ty kecy o tom, jak je volení naše povinnost a když vyhraje nějaký zkorumpovaný politik, je to vina nás nevoličů a bla bla bla, jsou blbosti. A stejně se vždycky najdou i lidi obviňující druhé – voliče, že si toho grázla zvolili a byla to jejich vina. Prostě nekončící kolotoč. Taková hra na „moc v rukou občanů“, jako když dáte děcku vybrat „z které ruky“.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-02-26 13:17:54
Ikona diskutujiciho
sipka

Ano, ten argument v podstatě nemá logickou díru. Normálně jsi si zodpovědná pouze sama za sebe, ale když podepíšeš papír, že jsi odevzdala svou pravomoc někomu a on to přijme, tak ten někdo jedná za vás oba.

Ikona diskutujiciho hanka 2023-02-26 11:26:22 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak to je velice dobré zamyšlení a úplně logické, že mě to nikdy nenapadlo. K volbám chodím vždycky jen když už nám „teče do bot“ a když vidím, že vhozením lístku můžu pomoct odvrátit ten horší scénář. Ale pravidelný volič nejsem, protože v naprosté většině případů není koho volit. Celkově mi vadí jakýkoli nátlak, takže když na mě autority vyřvávají „Běž k volbám!“, spíš mě odradí, protože si z toho odvodím, že když na nás tlačí, je jim jedno kdo bude zvolen, hlavně že lidi půjdou ten hlas dát. Všimla jsem si, že kdykoli je na lidi vyvíjen nátlak ze strany autorit, je žádoucí udělat pravý opak.
Mimochodem ty obrázky karet, které se v posledních dnech objevují pod články, jsou překrásné! 🙂

Ikona diskutujiciho anonym 2023-02-26 13:27:41 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jsem nevolič. Ne protože by to byla moje volba ale protože vůbec nevím jak na to. Kam mám jít kdy to je atd. Ani nebydlím tam kde mě mají vedeného. Na googlu o tom jak se volí nejsou články a na webu našeho města není žádné info kdy a kam mám jít. Kdyby byly volby elektronické a s návodem, tak bych volil. Docela se tomu směju. Systém mě nabádá abych volil ale neobtěžuje se poskytnout mi informace jak to mám udělat. A člověk je z přirozené pohodlnosti ochotný investovat omezené množství energie. Tzn. jsem ochotný to googlit a na termín si do toho města MOŽNÁ udělat výlet pokud bych fakt měl čas a hodně se nudil. Ale už nebudu běhat na obecní úřady nebo odchytávat kolemjdoucí abych se ptal jak kdy a kde mám volit. 😀 Existuje dokonce nějaká mapa pro voliče, no a a hádejte co, naše město tam není 😀 Takže zase nic.

Ikona diskutujiciho Coccinelle 2023-02-27 16:29:31 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Krásný článek. díky za vysvětlení. Dost věcí mi docvaklo 🙂

Ikona diskutujiciho Andrea 2023-03-01 12:08:59
Ikona diskutujiciho
sipka

Mě baví, když nevolič brečí, že je zrovna u moci ten a ten. Nechceš ho tam? Tak jdi volit.

Ikona diskutujiciho Libor 2023-03-07 10:59:25 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

K volbám chodím. Vím ale, že je to stejně k ničemu. Tvrzení, že vybíráme ty nejlepší z nás, považuji za mylné. Je čím dál zřejmější, že vybíráme mezi blbým a blbějším. Je prokázáno, že společnost se globálně nechová dle své průměrné inteligence, ale celá se přizpůsobuje těm nejblbějším a ještě je nechá vládnout.
Při druhé volbě presidenta jsem vhodil neplatný lístek s tímto textem:
„Ve druhém kole nemám koho volit.
Občané si zvolili. Slušní lidé si zvolili a nyní ze dvou zel volí jedno. Zatím vždy v moderních dějinách slušní lidé podporovali zlo. Fašismus existuje pouze díky slušným lidem, rozvíjí se a sílí pouze jejich přičiněním.
Nejsem slušným člověkem.
Co bude dál?
Ewig kannt nicht Winter sein.
Věčně zima netrvá – zpívá se v poslední sloce písně, složené vězni v koncentračním táboře Mauthausen.
I díky nim jsem mohl prožít většinu života v létě a na podzim. Nyní však nastává opět zima.
A doba, kdy je třeba splatit dluh, aby další generace měly chvilku léto …“.
Jak ten dluh budu splácet? To se neříká…

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek