Proč schopnost empatie vede k únavě, nespavosti a vyčerpání

22.6.2019 v Psychologie 26

Většina lidí chápe, proč je člověk vyčerpaný či unavený po celodenní náročné fyzické činnosti. Po náročném výletu na kole, dlouhé túře nebo intenzivním volejbalovém turnaji téměř vždy následuje dlouhé zdřímnutí. Mnozí si však neuvědomují, že podobný účinek má i emocionální a duševní vyčerpanost. Je to důvod, proč lidé s empatickou osobností často trpí únavou a nespavostí.Co je empatická osobnost?
Člověk s empatickou osobností je extrémě vnímavý vůči emocím, energiím a fyzickým symptomům jiných lidí. Empatičtí lidé jsou silně naladěni na nálady a pocity a dokážou je snadno absorbovat. Ať už dobré nebo špatné. Rovněž jsou kvůli smyslovému přetížení okolím považováni za introverty.

Empatická osobnost a únava
Judith Orloffová, MD je členkou fakulty klinické psychiatrie na Kalifornské univerzitě Los Angeles a autorka knihy Příručka přežití pro empatického člověka: Životní strategie pro senzitivní lidi. Je to odbornice na detaily a zvláštnosti osobností empatických lidí. Vysvětluje, že být empatický může být zároveň darem, i těžkou výzvou.

Empatičtí lidé jsou schopni nacházet hluboký soucit a lásku k jiným. Mohou však být i destruktivně ovlivňováni okolními pesimistickými energiemi, zejména v naší hyperpropojené a často jedovaté moderní společnosti. Pokud jste empatický člověk, tak zřejmě velmi dobře víte, jak vyčerpávající umí být tento způsob života. Neustálé absorbování energií a emocí od lidí z vašeho okolí může vyvolávat hodně stresu.

Podobně jako stres z fyzické aktivity, i mentální stres, který zažíváte jako empatický člověk, si vybírá daň na vašem těle a mysli. Tento neustálý stres pak vede k nespavosti, vyčerpanosti a únavě.

Příručka přežití pro empatickou osobnost
Dr. Orloffová nabízí empatickým lidem několik doporučení, které jim během dne mohou pomoci minimalizovat únavu a vyčerpanost.

1. Udělejte si čas na meditaci
Nejlepším způsobem na klidné zpracování veškeré vámi absorbované energie, je meditace. Vyhraďte si ze svého dne několik minut na uvědomění si stresu a zbavení se ho. Dýchejte. Zkoncentrujte se a prostřednictvím svého vnitřního světa najděte sílu, optimismus a klid.

2. Stanovte si hranice
Empatickým lidem je často zatěžko říci ,,ne“. Naučit se používat toto slovo je pro empatické lidi velmi důležité, pokud si mají ochránit svůj osobní prostor. Stanovte si hranice a převezměte kontrolu nad množstvím času, který trávíte se stresujícími lidmi. Někdy ke zmírnění mentálního a duchovního napětí potřebujete jen trávit trochu víc času sami se sebou.

3. Vizualizujte si ochranný štít
Stresujícím situacím se někdy nedá vyhnout. V těchto případech si kolem sebe zkuste vizualizovat ochranný štít, který k vám nepustí toxickou energii. Ačkoliv to může znít na první pohled hloupě, výzkum ukazuje, že už jen vizualizace této ochrany může být léčivá pro vaše tělo a mysl.

Klíč je postarat se o sebe
Mít empatický typ osobnosti je jako každý den stoupat na horu. Je to fyzicky a mentálně vyčerpávající, ale při správném přístupu se to dá zvládnout. S meditací, osobními hranicemi a mentálním štítem můžete udržet únavu a vyčerpanost na uzdě. Mějte dále na paměti, že starat se o jiné budete schopní pouze tehdy, když se postaráte v první řadě sami o sebe.


originální zdroj: https://www.healthy-holistic-living.com/how-being-an-empath-can-lead-to-adrenal-fatigue-insomnia-exhaustion/
připravila www.aluška.orgKomentáře

Ikona diskutujiciho kalia 2019-06-22 02:59:25 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

to jo – únava, nespavost a vyčerpání

Ikona diskutujiciho armag 2019-06-22 07:47:05 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Taky jsem empatik. Únava nesouvisí s empatií, souvisí s tím, že děláte něco, co vám nesedí.
Ale pokud jste empatik, tak je nejdůležitější to, mezi jakými lidmi se pohybujete. Prostě to nejdůležitější je, musíte se vyhnout těm lidem, ze kterých jde hodně negativní energie.

Ikona diskutujiciho Jarka 2019-06-22 10:48:58
Ikona diskutujiciho
sipka

To je pravda, znám to moc dobře.

Ikona diskutujiciho Magdaléna 2019-06-22 08:22:44 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ano – přesně tak. Protože jsem se naprosto zhroutila ze svého okolí v práci, po asi 2 měsících co jsem byla na neschopence, jsem nakonec odešla. Ten pocit, když jsem dávala výpověď byl nádherný! A i teď mam kolikrát špatný sen, ze ráno musim vstát a jít právě tam. Práce samotná byla moc fajn, ale ti lidé…Byl to jen ženský kolektiv a brrrr už fakt nikdy více. Vydržela jsem přes 2 roky a stačilo.

Ikona diskutujiciho indiria 2019-06-22 10:26:11
Ikona diskutujiciho
sipka

To mi povídej, ženský kolektiv, samé pomluvy, řešení, jak kdo vypadá, co má kdo na sobě atd. Největší problém jsem měla s „duchovně založenou kolegyní“, která měla 2. stupeň Reiky a tvrdila, že je jí ze mě špatně, že ze mě jde špatná energie a pořád měla výhrady k tomu, jak žiju svůj život, jak to dělám špatně, co musím změnit. Hlavně, že ona měla problénů spoustu, dluhy, ale pořád poučovala, co bych měla dělat já. Můj problém byla ona, vážně jsem si s ní užila. Změnila jsem pracoviště a ejhle, a najednou jsem byla v pohodě.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-06-22 11:16:08
Ikona diskutujiciho
sipka

typičtí reikisti 🙂 nad ostatní se povyšují a přitom mají okna na hnůj a záchod na chodbě.

Ikona diskutujiciho Vika 2019-06-22 10:03:22 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já jsem společně v kanceláři s jednou velmi toxickou kolegyní, která je velice negativní a neustále
si hledá nepřítele, na kterého pak manipulativně nasazuje, pomlouvá ho atd. Neustále se vším tříská, do klávesnice mlátí,
že se divím, že ještě není rozbitá, sešívačku už rozflákala 🙂 když se jí nedaří, tak flákne rukou do stolu, až nadskočím, jak se leknu.Pri odchodu nebo příchodu do kanceláře nepoužívá kliku, ale třískne s nimi.
Tak jsem jí poprosila, jestli by nemohla zavírat na kliku a to jste měli vidět ten mazec, úplný psycho, jak jsem se
o sobě dozvěděla, jaká jsem hrozná a že ji nebudu peskovat… A bylo mi „doporučeno“, že když se mi to nelíbí, tak ať jdu jinam.
Teď když jsem to takhle sepsala, tak se vlastně divím, že jsem ještě neutekla. Myslíte, že se s tím dá něco dělat, kromě změny zaměstnání?Hodně mě pobolívá hlava, na což jsem nikdy netrpěla a jsem z toho ve stresu.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-06-22 11:18:44
Ikona diskutujiciho
sipka

to je typický toxický cholerik… s tím se nedomluvíš

Ikona diskutujiciho Sebastian 2019-06-22 12:49:18
Ikona diskutujiciho
sipka

Utek nikdy nie je riesenim.
Ak chces byt silnejsou, je treba sa tomu postavit a zabojovat. V tomto pripade zacni robit to iste. Trieskaj, vrieskaj – zahraj to, neznamena to ze si rovnaka.
Ak vsetky problemy riesi clovek utekom, moze sa lahko stat, ze pride cas kedy nebude kam utekat…
😉 vela stastia a nech ta Sila sprevadza

Ikona diskutujiciho Magdaléna 2019-06-22 16:43:51
Ikona diskutujiciho
sipka

Haha, s tou klikou jsem řešila to samé! Stejně toxická/é kolegyně…Bylo to priserne. A jak říká Alue – nedá se s takovýmto typem člověka vůbec domluvit. A to jsem to zkoušela hodně. Ale byly tam i horší slečny a paní, což se ukázalo hned v zápětí.
Teď mne tak napadá – dá se nějak čistit prostor v práci nebo v nějaké místnosti, kde se denně točí spousta lidi? Já zkoušela hodně vizualizace, ochranné štíty. Nejdříve dobrý, ale dělala jsem to každý den a měla jsem pocit, ze jsem z toho akorát unavená, jakoby se tam furt něco bránilo. A vim, ze to tam je do teď…

Ikona diskutujiciho kalia 2019-06-22 22:18:46
Ikona diskutujiciho
sipka

Magdaléna: toto by mělo pomoct harmonizovat prostor tam, kde je víc lidí
https://www.prozdravi.cz/medic.html?gclid=EAIaIQobChMIwbD8v_L94gIVyuJ3Ch3SbwpmEAYYASABEgINPvD_BwE
a tento se snad navíc umí vypořádat i s 5G: https://www.prozdravi.cz/medic-uran.html

Je to celkem drahé řešení (12tis), já to v práci zapojovat nezkoušela (ještě by mi to někdo ukradl..), ale nosím do práce portable (teď jsem se dočetla, že je ideální ho nosit v pravé kapse a tam ho přesně nosím):
https://www.megami-store.cz/produkt/privesek-somavedic-portable/
..míra působení by měla být cca 8 metrů (já pocitově vnímám 2-3 m)

Ikona diskutujiciho Khira 2019-06-24 16:23:14
Ikona diskutujiciho
sipka

kalia: Tak o tomhle přístroji jsem kdysi přemýšlela, že si ho pořídím, ale v té době jsem si to nemohla finančně dovolit a taky jsem byla na pochybách, jestli to fakt funguje a neznala jsem nikoho, kdo to má ověřené. Ony takové věci vypadají až moc dobře a dokonale na to, abych tomu uvěřila. Odradili mě taky kecy kolem toho typu, že to jen vysílá „protivlnu“ a tak tím všechno ostatní ruší (černá propaganda?). Takže mě překvapilo, že je tu někdo, kdo to používá a funguje mu to.

Ikona diskutujiciho kalia 2019-06-24 21:14:39
Ikona diskutujiciho
sipka

Khira: mě to pomáhá proti egregorům (na to mi to funguje). A taky že mám klid, protože vím, že mám doma zapnutého něco, co byt energeticky chrání. Kdybych somavedic neměla, tak bych ho chtěla mít (necítila bych se dostatečně energeticky chráněná), ale když ho mám, tak se cítím normálně. Nevymazává to elektromagnetické vlny, ale vysílá svoje elektromagnetické vlny (asi harmonické), takže elektromagnetického záření je pak v bytě víc (i když i sluneční světlo je prý elektromag. záření). Zjistila jsem, co to je 5G síť – je to elektromagnetické záření (silnější než např. mobilní signál), do kterého jsou zakódovaná data. Nyní si úplně nemyslím, že by to lidi usmažilo, ale konstruktivní to není (konstruktivní data jsou zakódovaná právě jenom ve slunečním záření). Možná to nebude až tak zdraví škodlivé, ale je to manipulativní (člověk do sebe non-stop přijímá nějaká lidská data namísto aby měl klid a prostor pro svůj názor). Somavedic (ten nejsilnější) by měl také vysílat silné elektromag. záření, ale konstruktivní – člověk tak bude mít na výběr ze dvou typů záření (na co se chce naladit) u něj doma a venku zase svítí Slunce, takže i tam má na výběr, na co se naladí.

Jinak předevčírem mi došel náramek za cca 40Kč plus poštovné, který překvapivě funguje:
https://darcik.cz/vyrobci-power-balance/

Nevím, jak to (protože ty levné náramky by měly být údajně falzifikáty, které nic nedělají – alespoň to tvrdí distributor dražších (cca 600Kč) originálních náramků. Tento náramek ladí na frekvenci 7,83Hz, což je hladina vědomí Alfa a na mě to funguje, že cítím rozdíl (kdo je ale běžně ve vědomí alfa, tak nepozná rozdíl – proto se mnoho lidí dohaduje o tom, že někomu to funguje a cítí velké rozdíly a další necítí nic a tak říkají, že to je jenom placebo a kdo tomu „věří“, ten „zažije“ účinky – já tomu nevěřila, protože od tak levné věci jsem téměř nic nečekala = byla jsem připravená na to, že „vyhodím“ cca 100Kč). Já jsem běžně asi pod stavem alfa, proto mě náramek probere k běžnějšímu vědomí a díky náramku pak nemám tak velké (=téměř žádné) spojení s kolektivním nevědomím atd. Většina lidí je ve stavu Beta a tito lidé popisují, že se díky náramku cítí klidnější (zklidní je) a naopak jsou díky náramku více spojeni se svým podvědomím. Kdo už kolem stavu alfa je, ten nepozná rozdíl = náramek „nefunguje“, protože se u člověka nic nezmění.

Ikona diskutujiciho Vika 2019-06-25 17:15:58
Ikona diskutujiciho
sipka

Díky všem za komentáře, zkusím to zvládnout, je to velká zkouška.
Momentálně se bavíme jenom pracovně a proto asi nejsem nyní tak
vyčerpaná jako dříve.Stačí mi pozorovat ty její veletoče v chování s ostatními kolegyněmi,
kdy je chvíli sladká jako med a během chvíle je afektovaná nebo má náhle výbuchy
hlučného smíchu u situací, které sice srandovní třeba i jsou, ale určitě ne tolik, aby
se muselo tak vyloženě řvát smíchy. V podstatě je to chudák a vše se jí vrátí.
Tady je na místě asi soucit, protože ta nemůže dopadnout dobře a její život bez
partnera tomu nasvědčuje.
Pěkný den všem.

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-06-25 19:02:42
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak to moment. Jediná věc; že někdo žije bez partnera přeci neznamená, že je nešťastný a tak podobně.

Ikona diskutujiciho Khira 2019-06-25 20:25:48
Ikona diskutujiciho
sipka

kalia: Jo tak o podobném náramku jsem dostala doporučení, je to jiná značka, akorát se v tento moment nikde nevyrábí takže jsem chtěla počkat.
Jinak ti děkuji za info, zas o tom vím něco málo víc. Kvůli ochraně a věčnému záření jsem se nechtěla stěhovat do města, ale když bych měla něco takovýho, tak bych o tom i uvažovala.

Ikona diskutujiciho Vika 2019-06-26 16:43:14
Ikona diskutujiciho
sipka

Nirvana-Ale ona by ráda měla chlapa.Pokusy nějaké byly. Je jasné, že to jde i bez partnera, někomu to vyhovuje,
toto není ten případ.

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-06-26 17:21:28
Ikona diskutujiciho
sipka

jo tak. promiň, já jsem cíťa a hned to beru „osobně“ protože jsem teď záměrně delší dobu bez přítele a lidi mi už i říkali, že nejsem normální apod.. jako kdyby prostě člověk furt musel někoho mít a bez sexu nebyl život. každopádně co jsi(spíš bych asi vykala protože jsi nejspíš o docela dost starší než já, ale na blogu všem tykám, tak to snad nevadí) popisovala ohledně téhle kolegyně je šílený. choleriky nesnášim.

Ikona diskutujiciho Vika 2019-06-26 20:43:19
Ikona diskutujiciho
sipka

Nirvana-v pohodě, hlavně se nenech okolím do ničeho natlačit.Také jsem prožila něco podobného, když jsem se rozešla s přítelem po 4 letech. Okolo mě sice kroužili nějací ctitelé, ale nebylo to ono.A tlak okolí byl, hlavně brácha do mě ryl, proč už s někým nechodím a jsem sama.Hodně jsem byla s kámoškama, sem tam absolvovala trochu trapné srandorande, zařídila si samostatné bydlení, chodila cvičit, práce a takhle to šlo asi 2,5 roku a když jsem byla úplně v pohodě, spokojená a nikoho nevyhlížela, tak
mi do cesty přišel životní partner, se kterým mám děti. Poslední dobou ke mě přichází zprávy o rodině toho expartnera a musím uznat, že je to fakt dokonalý. Kdybych tenkrát tušila, jakýmu psychu jsem tím rozchodem byla ušetřena, tak bych si ušetřila to trápení a slzy.Teď až vidím, že bych s ním nebyla vůbec šťastná. Teď mám partnera, který se ke mně hodí milionkrát lépe.Hodně štěstí, ono se to tak nějak samo stane…

Ikona diskutujiciho Moudravrba 2019-06-22 11:03:56 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pokud je člověk introvert, nebo empatický člověk, tak je pravda, že člověk více cítí energie a pocity jiných lidí. Například já jsem nikdy nepochopil, jak někteří lidé dokážou ve společnosti neustále mluvit o něčem a přitom o ničem. Když jde empatický člověk mezi lidi a slyší jak se baví, tak vůbec neví o čem mluví. Když jsem byl mladší, tak jsem se snažil chytat a také něco říkat, ale postupem času jsem to vzdal a už ani neřeším o čem se kdo baví. Jsem prakticky založený člověk, takže pokud setkání s daným člověkem pro mě nemá nějaký skutečný prospěch (uzavření nějaké spolupráce, dohodnutí se na obchodu, dohodnutí se na případné pomoci sobě, nebo dotyčné osobě), tak pro mě nemá smysl se s někým vůbec stýkat.

Druhá věc jsou nepřející a toxičtí lidé. I když vám přímo neřeknou například: „nepřeji ti úspěch, nemám tě rád“, tak to empatický člověk z jejich mimiky, gestikulace, tónu hlasu, nevhodných narážek a energie vycítí. Takže nejenom, že si nemáte s takovými lidmi co říct, ale ještě navíc vás to vysává. Proč by se měl někdo stýkat s takovými lidmi, jen kvůli zvyku starého přátelství, nebo rodinné příslušnosti? Nová rodina jsou pro mě lidé, kteří jdou stejnou cestou jako já.

Ikona diskutujiciho AP 2019-06-22 11:15:30 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Empatie, intuice a podobné vás vždy dovedou správným směrem, kdy je tento jakýsi citlivý radar velmi užitečný a má ho každý, ale lépe ho využívají pozitivní bytosti/lidé 🙂

Ikona diskutujiciho Jirka 2019-06-23 01:35:56 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To hodně poznávám na sobě. Dost špatně prožívám když třeba se chovají i k dotyčnému člověku hnusně a vím že si to nezaslouží a prožívám to stejně jako kdyby se chovali hnusně ke mě. Když se moje máma začne s někým hádam taky prožívám úzkost a není mi dobře. Když je ale někdo šťastný tak já jsem šťastný taky, nejčastěji to máme s přítelkyní prožíváme to vzájemě jako kdybychom byla jedna osoba a pocity se prohlubují. Jsme nabití a plní energie. Jak se ale rozloučíme kvůli povinnostem apod. tak se najednou cítím smutný děsně unavenější a uzívanější jako kdybych najednou nebyl kompletní. Energii dotyčných lidí i když s nima nejsem kontaktu dokážu vycítit hodně o to více se pak právě uzavírám většinu lidem abych se chránil protože empatický člověk a do toho introvert bohužel ze mě dělá cvičný terč. Takže k většinu lidem proto působím bezcitně a nedostupně že mě někteří považují až za psychopata. Teprve když najdu lidi kteří mě mají rádi takového jaký jsem doopravdy a vím že s nima mohu jednat na rovinu a bezestrachu že mě odsoudějí teprve se otevřu a díky empatii prožívám jak přátelství tak i lásku hlouběji než většina lidí a kolikrát mi i říkali že já bych měl dělat psychologa protože jsem jim prý pomohl lépe než certifikovaní psychologové. Problém ale je že musím mít k člověku plnou důvěru a nesmí se u mě přetvařovat a hrát na něco co není jinak vždy poznám že tady něco smrdí a automaticky se dotyčnému začnu vyhýbat nebo se taktéž přetvařovat a to dopadne velice špatně pro obě strany. Proto se držím s nejbližšími přáteli a s mojí pravou láskou protože když mě se nic nedaří nebo mám problém vím kam se mohu ukrýt nejlépe do náruče mé partnerky.

Ikona diskutujiciho Jantulka 2019-06-24 17:45:35 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Otázku s touto témou, som chcela kedysi položiť do dotazníka, len som ju nevedela správne sformulovať. Teraz by som to sformulovala asi tak, že : Prečo schopnosť empatie, alebo ako je možné, že schopnosť empatie tak veľmi povznáša, že to niekedy má priam euforické účinky. (presný opak článku)
Pri niektorých jedincoch samozrejme poznám aj stavy nutkania na zvracanie, no už viem zdvorilo povedať nie a vziať nohy na plecia, ale tie stavy spokojnosti, až eufórie si neviem vysvetliť.
Tak asi pravdepodobne to bude tým mentálnym štítom a osobnými hranicami….. asi ….

Ikona diskutujiciho niky 2019-06-25 19:19:41 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Odkud je ten obrázek dole pod článkem? Ten je moc krásnej, klidně bych si ho pověsila doma 🙂

Ikona diskutujiciho Andy 2019-06-26 08:50:02
Ikona diskutujiciho
sipka

Je nádherný už jsem si ho stáhla a mám ho jako tapetu v mobilu ♥

Ikona diskutujiciho Vladimír 2019-06-27 22:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nastoupil jsem do firmy a po určité době jsem zaregistroval nepřátelství. Po analýze situace jsem dospěl k závěru, že problém je v slečně účetní. Byl to takový medvídek, kamarádka ženy šéfa podniku a ta když usoudila, že by ji někdo mohl ohrozit, tak zařídila jeho odchod. Kvůli ní odešlo hodně lidí. V té době jsem shodou okolností četl knihu Duchovní léčení od Catherine Ponderové. Je to zajímavá kniha. Použil jsem jedné z jejich rad. Když jsem jednou odcházel z práce kolem účtárny a tam slečna ůčetní měla otevřené dveře, nakoukl jsem dovnitř, pozdravil a povídám: “ Víte, Vy jste taková sympatická, milá dívka. Chtěl bych být Vaším kamarádem “ a odešel jsem. Později jsem se dověděl, že jí to naprosto rozhodilo, že se s tím svěřila holkám o svačině. Fakt je že jsem měl od té doby pokoj. Ještě dovětek: slečna účetní tragicky zahynula při neuvěřitelné dopravní nehodě. A později se ukázalo, že firmu okradla o několik milionu korun.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek