Proč se o mrtvých nemá mluvit špatně

12.12.2020 v Spiritualita 8

Dokonce i tehdy, když dotyčný nevedl právě spořádaný život spravedlivého člověka, získává svým skonem svého druhu jistou sociální imunitu: o mrtvých jen dobře. S čím je tato tradice ve skutečnosti spojena?

Zemřelý se ocitá pod ochranou egregora
Všude ve světě kolem nás existuje obrovské množství energetických struktur – egregorů. Jednotlivé duše se propojují v jeden celek, na jemnohmotné úrovni se prolínají, propojují a slévají, a tak vznikají svébytné psychické entity.Ty představují psychické individuality nového typu, které mohou na lidi působit a ovlivňovat jejich jednání. Tyto nové psychoenergické subjekty spojující lidi s navzájem blízkými vibračními úrovněmi jsou označovány jako egregory.
Egregorem je každé náboženství, každé společenství, každá sociální skupina – penzisté, studenti, matky, děti, atd. Egregora mají všechny společnosti, firmy a podniky. Dokonce i hřbitovy mají své velmi husté a velmi aktivní energetické pole. Egregor vzniká působením myšlenek, skutků a prožitků jistého počtu lidí a někdy i bytostí jemnohmotného světa – světa éteru.

Po svém skonu se člověk ocitá v energetickém systému záhrobního světa a alespoň na určitý čas se stává jeho součástí. Není důležité, jaké označení použijeme: egregor smrti, Bůh, svět krajiny za zrcadlem, onen svět nebo vesmír – platí, že v každém případě získává duše zemřelého spolehlivého ochránce.

Nelaskavá slova, jízlivý posměch, záměrné ničení osobních věcí zemřelého a jiné neušlechtilé jednání egregora zaktivizují. Chrání svého svěřence a ten, kdo ho tím či oním způsobem uráží, dostává co proto. Když někdo mluví o nebožtíkovi špatně, přivolává tím k sobě různá neštěstí, ztrátou peněženky počínaje a diagnózou smrtelné nemoci konče. Egregor se nepouští do rozboru, nakolik dobře či špatně si jedna z jeho minisoučástí, to jest duše zemřelého, za svého života vedla. Egregor má jediný zájem: chránit svou vlastní součást, de facto tedy chránit sebe sama jako celek. Analogicky si počínají i další energetické struktury, lidé si však ani zdaleka ne vždy uvědomují, že nepříjemnosti, které se jim přihodily, jsou spojeny s jejich vlastním nesprávným chováním vůči některému z egregorů.

Zemřelý se nemůže omluvit ani bránit
Každý člověk má právo sebeobrany. I notorickým zločincům je přiznáváno právo využít služeb advokáta, a získat tak šanci na prokázání případné neviny. Nebožtík však takovým zákonným právem nedisponuje. Jeho duše, když opustila materiální svět, ztrácí kontakt se světem živých a jeho pořádky. Překročí hranici a dostává se tam, kde lidský soud nic neznamená, kde je bezmocný.
Jestliže vrah zemře, nezavřou ho do vězení, nárok lidské spravedlnosti jeho smrtí vyhasíná. Totéž by mělo platit o jeho osočování a hanění jeho památky – to musí přestat. O mrtvých se nemluví špatně proto, protože k tomu nikdo nemá právo. Nebožtík už je v jiném světě, na jiné úrovni, kde se jím budou zabývat jiné síly.
Podle křesťanského vidění věcí stane zemřelý před tváří Boha. Podle hinduistického bude sledovat svoji karmu. V každém případě se mrtvému dostane trestu odpovídajícího jeho činu. Živí lidé však nesmějí mít podíl na tomto odsouzení a trestu. Obtížili by tím své vlastní srdce a způsobili si utrpení člověka, který si v mysli ustavičně přehrává minulé křivdy a trápení.

Zemřelý dokáže klást odpor
Prvních čtyřicet dní je duše zemřelého člověka ještě silně poutána ke známým místům a lidem. Jestliže člověk za svého života ignoroval sociální normy i zákony, je pravděpodobnost dlouhého a bolestného procesu umírání a loučení s tělem opravdu vysoká. Duše takového nebožtíka je krajně neklidná, zmítá se z bodu do bodu a ustavičně je nablízku příbuzným, přátelům a známým. Každé hanlivé, kritické či nenávistné slovo ji znovu a znovu vrhá do stavu zmatku a nového neklidu.

Chaotický a do krajnosti vyhnaný neklid může způsobit, že duše zemřelého zapomene na svůj prvořadý úkol přechodu do jiného světa a rozhodne se místo toho zasáhnout toho, kdo ji pohaněl či haní.
Čím silnější energii zemřelý má, tím těžší bude jeho odplata. Dotyčný si může třeba upustit na nohu nějaký těžký předmět, může si však také splést plyn s brzdou a způsobit těžkou havárii.
Pomsta duše zemřelého je impulzivní a má jeden cíl – zastavit osočování. Nebožtíci, o nichž se mluví špatně, někdy způsobí prasknutí zrcadla, shazují na zem své fotografie, přemisťují předměty spojené se svojí památkou.To je mírnější způsob jejich žádosti o skoncování s pomluvami a zlými slovy.

Mluvit špatně o svých známých je známkou nevychovanosti v jakékoli situaci. Je rozhodně lepší mlčet, než obviňovat nebožtíka ze všech jeho minulých hříchů. Zemřelý už není, neexistuje, už nemůže páchat další škody. Mnohem rozumnější a milosrdnější je pokusit se mu odpustit, zapálit za něj svíčku, případně se i upřímně pomodlit za klid jeho duše.


Článek je převzatý ze ZdrojeKomentáře

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2020-12-12 16:32:05 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

O tom som ešte nepočul teda… Tú poučku ,,o mŕtvych len v dobrom“ som síce už počul ale len od Havlistov, keď si niekto dovolil uraziť ich prezidenta. Každopádně súhlasím že se o mrtvých nemá mluvit špatně, nikomu to nepomôže a ten mŕtvy sa už nezlepší.

Ikona diskutujiciho standa 2020-12-12 19:27:39 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mluvit o mrtvých špatně, znamená živit v sobě nenávist.

Ikona diskutujiciho Pavel 2020-12-13 08:04:28 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuji za nádherný článek.

Ikona diskutujiciho Jiskra 2020-12-13 14:28:13 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Myslíte si že to platí i v hodinách dějepisu? Tam se taky mluví o některých mrtvých špatně.

Ikona diskutujiciho Belakarus 2020-12-16 11:02:57 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Funguje to stejně když mluvím špatně o egregoru křesŤanství? že mi bude škodit?

Ikona diskutujiciho Belakarus 2020-12-16 15:53:55 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Funguje to mluvení o zemřelých i o lidech, kteří zemřeli před velmi dlouhou dobou, třeba sto lety? NEbo pokud se ta duše znovu inkarnovala, tak už není součástí egregoru a nemá to na člověka ten efekt?

Ikona diskutujiciho Julia 2020-12-20 00:55:41 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Aluska, dakujem za clanok. Pred par dnami zomrel necakane clovek pre ktoreho som pracovala… Nemala som s nim blizky vztah, videli sme sa dvakrat za mesiac a napriek tomu ma jeho smrt velmi zasiahla. Stale musim nanho mysliet (v dobrom iba). Bol vzdy usmiaty, mily a optimisticky. Kiezby bolo viac ludi ako on na tomto svete… Myslis, ze bude stacit ked sa pomodlim za pokoj jeho duse?

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-12-20 10:26:20
Ikona diskutujiciho
sipka

určitě.. a zapal bílou svíčku a nech dohořet do konce

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek