Proč Slované rozumí smuteční řeči za zemřelého švédského krále ze 17. století?!

30.6.2019 v Záhady 47

Další střípek do mozaiky přináší zjištění, že se u Švédského dvora v 17. století očividně hovořilo starosloviensky… Proč? Asi proto, že všechno co nás učili v dějepisu, jsou koniny a pravděpodobně neznáme vlastní historii ani těch pár set let zpátky. Pamatujete si ještě na seriál o Velké Tartárii, obří ruské říši? Možná, že je to ten důvod.Karel XI. (24. listopadu 1655, Stockholm – 5. dubna 1697, Stockholm) byl švédský král od roku 1660 až do své smrti. Byl jediným synem švédského krále Karla X. Gustava a Hedviky Eleonory Holštýnsko-Gottorpské, dcery vévody Fridricha III. Šlesvicko-Holštýnsko-Gottorpského.

Když v roce 1697 zemřel švédský král Karel XI, byla při této příležitosti napsána pohřební řeč, kterou ve Stockholmu 24. 10. 1697 na shromáždění švédského dvora přečetl oficiální královský ceremoniář. Zde je část textu tak, jak se zachoval v kodexech univerzity Uppsala (dochoval se ještě jeden exemplář, uložený v Královské knihovně ve Stockholmu):

Placzewnaja recz na pogrebenie togho prez segho welemozneiszago i wysokorozdennagho knjazja i ghossudarja Karolusa odinatsetogho swidskich, gothskich i wandalskich (i proczaja) korola, slavnagho, blaghogowennagho i milostiwagho naszego ghossudaja (!), nynjeze u bogha spasennagho. Kogda jegho korolewskogo weliczestwa ot duszi ostawlennoe tjelo, s podobajuszczjusae korolewskoju scestju, i serserdecznym wsich poddannych rydaniem byst pogrebenno w Stokolnje (!) dwatset-scetwertago nowemrja ljeta ot woploszczenia bogha slowa 1697…

 

Jakto, že smuteční řeči za švédského krále ze 17. století bez problémů rozumí kterýkoliv dnešní Slovan (Slovien), ale dnešní Švéd by nejspíš nerozuměl ani čárku? Ještě zajímavější je fakt, že řeč byla adresována shromáždění dvora, tj. nejvyšší vrstvě společnosti, převážně asi aristokracii. Mluvilo se ve Švédsku v 17. století „v lepších kruzích“ starosloviensky?

Když zemřel král Karel XI, pohřební řeč byla sepsaná ve švédském posvátném jazyce a přednesená na pohřbu. Švédský posvátný jazyk byla tehdy ruština. Kdo poté dokázal přesvědčit původní ruský kmen, aby opustil ruštinu a naučil se švédštinu?

Je dobré si přečíst staré církevní texty psané v tzv. církevnoslovanštině, pokud máte možnost, a ne jen ty úplně nejstarší ale i ty z pozdějších století z archivů východních klášterů, které nestihli násilně přepsat do latinky germánsko-římští imperialisté. Zdá se, že takovou řečí, nebo velmi, velmi podobnou mluvili Rusíni na celém území minimálně střední a východní Evropy.


připravila aluška.org 2019Komentáře

Ikona diskutujiciho Anežka 2019-06-30 07:19:03 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tenhle jazyk rozhodně není staroslověnština a stará ruština už vůbec ne. Tipovala bych to na starou polštinu, což není zas tak překvapivé vzhledem k tomu, že zhruba generaci před Karlem XI. bylo Švédsko spojeno s Polskem persolnální unií, švédský král byl i polským králem a pro polský trůn byl především vychován, tudíž tímto jazykem museli mluvit i členové jeho družiny, tj. mladí muži s vysoké šlechty.

Ikona diskutujiciho Kiki 2019-06-30 08:39:23
Ikona diskutujiciho
sipka

Přesně!

Ikona diskutujiciho armag 2019-06-30 07:20:46 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Protože je to řeč, kterou tam poslal někdo z Polska nebo Čech.
Ta řeč nemůže být ve švédštině, protože švédština je úplně jiný jazyk než čeština. Schválně si pusť nějaký švédský film, s titulkama a nebudeš rozumět vůbec ničemu.

Ikona diskutujiciho Mikuláš Gera 2019-06-30 07:55:29 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Prirodzene.

Ten text síce jemne dýcha poľštinou, ale to nič nemení na podstate.

Švédi, čiže „VÉDI“ boli súčasťou Veľkej Tartárie. A tá bola nasledovníkom ORIANY HYPERBOREY.
Veľkej ríše našich predkov ASSOV, teda dnes RUSSOV.

Oficiálna história je vlastne podvod.

Ďakujem za ďalší diel do mozaiky …..

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-06-30 08:43:16
Ikona diskutujiciho
sipka

ano, tam článek přesně míří

Ikona diskutujiciho armag 2019-06-30 08:55:11
Ikona diskutujiciho
sipka

žádná Tartárie nebyla. Byla Tatárie – říše Tatarů v jejichž čele stáli Mongolové. A těm byli podřízení i Rusové, protože jim platili daně.
V Angličtině Tartar znamená Tatar.

Tady máte dějiny Rusů
https://ulozto.cz/!67dmQbb6Lk2F/gumiljov-lev-nikolajevic-od-rusi-k-rusku-docx

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-06-30 09:01:54
Ikona diskutujiciho
sipka

Přečti si seriál o Velké Tartárii, máš tam všechno vysvětlené.

Ikona diskutujiciho armag 2019-06-30 09:08:14
Ikona diskutujiciho
sipka

Alue: Ten seriál o Tartárii jsem četl. Má jeden velký problém. V posledních 1000 letech neexistovala.

Rusové stejně jako Češi nebo Poláci mají shodnou jenu věc, jejich dějiny jako by z ničehonic začínají kolem 8. století. Do té doby nenjdeš žádné písemné záznamy.

Písemné záznamy existují asi 1000 let a v těch neexistuje žádná zmínka o Tartárii, ale píše se v nich o Tatarech. Mongolové tehdy skutečně vládli největší říši na světě, která se potom kolem 14. století rozpadla stejně jako všechny další říše.
A do té doby Rusové Mongolům platili výpalné. Však si přečti tu knihu tam je to popsané i s daty a jmény.

Jestli byly Tartárie před 7. stoletím našeho letopočtu nevím, ale v posledních 1000 letech určitě nebyla.

Ikona diskutujiciho Vašek 2019-08-08 17:39:36
Ikona diskutujiciho
sipka

2 armag: Encyklopedie Britannica Tartarii rozhodně zná. Ješte nejméně před 200 lety publikovala mapy, kde je tato rozlehlá říše vidět.

Ikona diskutujiciho ⚜️ aston 405 2019-06-30 09:23:23 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Seriál o Tartárii byl super a toto je nádherný sřípek do mozaiky, jak říkáš. Díky :)!

Ikona diskutujiciho Mikuláš Gera 2019-06-30 10:30:17 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pre „armag“ a ďalším:
https://www.rinok.sk/Chronologicko-ezotericka-analyza-rozvoja-sucasnej-civilizacie-1-d244.htm

Georgij Sidorov napísal celkovo päť kníh. Ale je to v ruštine.
Tak neviem, či českých agentov biblického projektu rusky naučili alebo nie.
Pre ich vlastné dobro by sa ale mali rusky naučiť čo najskôr ….. 🙂

Držím palce Alue.

Ikona diskutujiciho armag 2019-06-30 12:01:02
Ikona diskutujiciho
sipka

Sidorovovu analýzu jsem samozřejmě četl také. S Tartárií nemá nic do činění.
V té knize stojí za povšimnutí pouze to, jakým způsobem si jeden vyvolený národ podmaňoval druhé. Ta kniha je pro ty, které zajímá to, jak fungovali židé, a proč si je Jehova vybral za vyvolený národ a jakým způsobem je podporoval u umožňoval jim, aby si podmanili druhé díky obchodním a magickým praktikám.

Každopádně je zvláštní, že tento autor glorifikuje Stalina, za jehož vlády zemřelo asi 30 milionů obyvatel SSSR. On toho nejmasovějšího vraha v dějinách adoruje. Nikdo jiný nezpůsobil v Rusku takové škody jako tento Gruzínec.

Tu knihu si určitě přečtěte, ale dobře promyslete, co tam ten autor píše.

Ikona diskutujiciho Dan79 2019-06-30 16:49:12
Ikona diskutujiciho
sipka

tady je 2. díl v češtině … opravdu doporučuji ….
http://pravda.tode.cz/wp-content/uploads/2017/05/Žrec.pdf

Ikona diskutujiciho Berkut72 2019-07-04 20:00:08
Ikona diskutujiciho
sipka

Dnes je rok 7527 nášho slovanského letopočtu. Letopočet sa začal počítať od veľkého víťazstva Veľkej Tartarie nad čínskymi kmeňmi. A od uzavretia mieru vo Hviezdnom chráme. Následne Slovania postavili veľký Proticinsky múr. História je otočená podpindosnikmi. Slovanské vojská mali výraznú prevahu nad čínskymi. Už len z dôvodu deviatich slovanských cakier. Na rozdiel od čínskych siedmich.

Ikona diskutujiciho armag 2019-07-05 06:59:09
Ikona diskutujiciho
sipka

Berkut: Zvláštní, že si někdo dá přezdívku, která je shodná s názvem speciálních policejních oddílů na Ukrajině. Ten rok více než 7000 se nepočítá od vítězství na Tartary, ale počítá se zcela normálně podle Bible, kdy rok 0 je stvoření světa. Něco podobného mají i židé. Ti jen to datum nastavili jinak.

Když si přečteš tuto knihu, tak tam je přesně popsáno jakým způsobem se dopočítavají ty letopočty.

https://uloz.to/!TspJohqhL87e/nestoruv-rukopis-rusky-pdf

MOhl bych ti napsat i číslo strany, kde je to počítání letopočtů vysvětleno, ale to se mi nechce, protože pokud tě to skutečně zajímá, tak si to můžeš najít sám.

Ikona diskutujiciho armag 2019-07-05 07:08:57
Ikona diskutujiciho
sipka

A tady ještě jeden titul. Jedná se o dopisy, které psal sám ruský car Ivan Hrozný.
V některých dopisech používá také datování kolem roku 7000. To znamená, že i v této knize bude vysvětleno, jak k tomu datu došli.

https://uloz.to/!tTE59pnsOlzl/listy-ivana-hrozneho-pdf

A teď jsem zvědavý, jestli si někdo z vás dá tu práci, aby to ostatním napsal, proč používají tak vysoké číslo u letopočtu.
Je to stejné jako s tou tartárií někdo uviděl nápis nebo číslo letopočtu a ani ho nenapadlo zjistit si, proč to tak je.

Ikona diskutujiciho armag 2019-07-05 15:26:44
Ikona diskutujiciho
sipka

Protože mi je jasné, že nikdo z vás si tu práci, aby napsal, proč v Rusku na starých nápisech používali pro roky více než 7000 je tento.
Používali totiž Byzantský letopočet: používán od 7. století n. l., zkonstruován jen na základě chronologických úvah ve snaze uvést do souladu letopočet s počítáním indikcí a se systémem juliánských přestupných let. Zároveň měl ulehčit cyklické výpočty Velikonoc. Epochou je domněle stvoření světa 1. září 5509 př. n. l. Rok 1 byzantského letopočtu pak běžel od 1. září 5509 př. n. l. do 31. srpna 5508 př. n. l. Při případném převodu kalendářních dat tohoto letopočtu na náš letopočet je nutné od čísla roku odečíst 5508 pro data mezi lednem a srpnem, pro data mezi zářím a prosincem nutno odečíst 5509. Velmi rozšířen na ortodoxním východě, zvolna se přestával používat po pádu byzantské říše, ale na Balkáně a v Rusku používán až do 18. století.

Aspoň si odpusťte ty kecy, že se používá od porážky tatarů.

Ikona diskutujiciho Izairi 2019-06-30 11:54:55 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Při konstruktivní síle vesníru už to zase začíná. Armagu nenapadlo tě že záznamy o Velké Tartárii byly přepsány nebo přímo smazány
(jako mnoho jiného z historie slovanů)protože elitám a zvlášť církvi se to nehodilo? Ti zmetci se začali všude roztahovat a chtěli aby lidi uctívali toho jejich boha (ďábla).Jenže tu byli slované a to tisíce let předtím než nějaké křesťanství vzniklo.
Ta hnusná verbež ničila zvyky našich předků,bořily oltáře a místo nich stavěli ty jejich stupidní kaple a kostely a všude strkali ty hnusný destruktivní
kříže a ty tady zase budeš psát žvásty o tom,že snad nemáme žádnou historii a líp že snad slované nikdy neexistovali ne.
Kronikáři říkali tatarům tartaři proto,že to odvodili od slova tartaros
(peklo). Tataři totiž byli krvelačné hordy
po kterých zůstávala jen spoušť. S Tartary neměli vůbec nic společného,ti byli vysocí,rusovlasí,měli světlou pleť a modré,zelené nebo šedé oči a byli velmi civilizovaní na rozdíl od těch které nám tu pořád cpeš. Takže Velká
Tartárie existovala a byla to obrovská a velmi stará říše.
Tartaři kteří ji obývali neměli vůbec nic společného s tatary.
Jo a až si zase přečteš ve sračkometech
(omlouvám se,tm jim tak říká) něco zajímavého,tak nám to sem hoď,jen o neexistenci V.Tartárie prosím nepiš,je to trapné.

Ikona diskutujiciho armag 2019-06-30 14:27:41
Ikona diskutujiciho
sipka

Máš pravdu v tom, že církev ničila knihy, které se ji nehodily. Oni je pálili, ale katolická církev toto nemohla udělat s knihami v Číně, Japonsku, Mongolsku, Tibetu, Iránu, Iráku, Arábii nebo i severní Evropě, kde vládli protestanti.

O mongolských výpadech najdeš zmínky ve většině dějepisných knih té doby, ale nikdy tam nenajdeš věci, které by odpovídaly tomu, co nazýváte Velkou Tartárii – říši velkých světlovlasých bělochů. Během posledních 1000 let nic takového na Sibiři neexistovalo.

Možná, že Tartárie existovala před 7 stoletím, kdy došlo k obrovským katastrofám, ale to je jiná věc.

Je totiž všeobecně známo, že první oficiální útvar, který se dá označit jako ruské území byla Kyjevská Rus a z té se šířili „Rusové“ směrem na východ…

Můžeš smazat historii v rámci jedné země, ale nemůžeš smazat knihy na celém tehdy známém světě.

Ikona diskutujiciho Jirka 2019-06-30 17:44:12
Ikona diskutujiciho
sipka

Hm. zato o existenci Velké Tartárie by bylo skvělé si někde přečíst nějaká další fakta. Tedy, pokud možno nějaká jiná fakta, než jen stále znovu dokola citovaná díla pana Sidorova .
I proto si cením tohoto článku, i když pro jím předkládaný fakt existuje vysvětlení, bez problémů zapadající do oficiální verze historie.

Ikona diskutujiciho Jirka 2019-06-30 12:02:33 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Rozhodně zajímavé.
Škoda ale je, že tento pokus podpořit fakty teorii Velké Tartárie má docela jednoduché vysvětlení v rámci oficiální historie. Viz první příspěvky od Anežky a armag.

Ikona diskutujiciho kalia 2019-06-30 13:06:44 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Že švédové jsou slované mi naznačoval ilum. Věci, co mi naznačoval, ale nikam nepíšu, protože si nejsem jistá, jestli něco vůbec naznačil a pokud ano, tak jestli jsem to pochopila správně. Díky tomuto článku ale vidím, že jednu věc jsem pochopila dobře. O Velké Tartárii mi nikdo nic neříkal, ale o tomto historickém období jsem se s nikým nebavila.

Ikona diskutujiciho aťa 2019-06-30 13:06:48 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Starosloviensky jazyk je odvodený od pomenovania predkov- Slovieni. Názov Slovania je už upravený, aby stratil svoje pôvodné vibrácie. Jozef II.1780- 1790 napísal postup vymeriavania pozemkov v akom jazyku? https://www.tartaria.sk/dedicstvo-predkov/pisomnictvo/564-staroslovienska-bukvica-v-rakusko-uhorsku

Ikona diskutujiciho armag 2019-07-01 03:58:30
Ikona diskutujiciho
sipka

A to tě nenapadlo, že je to v bukvici napsané proto, že součástí Rakousko-Uherské říše byla i území, kde se používala azbuka a ne jen latinka.
Jak by si tam ti lidi asi přečetli oficiální texty, když používali azbuku a ne bukvici.

Ikona diskutujiciho aťa 2019-07-01 17:47:00
Ikona diskutujiciho
sipka

Rakúsko-Uhorsko bolo vytvorené po prehranej rakúsko-pruskej vojne v roku 1866. Rakúske cisárstvo trvalo až do 8. júna 1867. Viď Wikipédia. V texte sú použité bukvice,ktoré už v azbuke nemali byť a správne sa tam o Uhorsku nič nepíše lebo ešte nebolo.

Ikona diskutujiciho armag 2019-07-01 19:15:34
Ikona diskutujiciho
sipka

A ten pokyn o vyměřování pozemků byl určen pro koho?
Jaké písmo se v dané lokalitě používalo?

Ikona diskutujiciho aťa 2019-07-02 17:20:58
Ikona diskutujiciho
sipka

citujem: „avšak ešte na konci 18. storočia maďarský jazyk pre svoju nízku slovnú zásobu nebol dostatočne komunikatívny. O jej zveľadenie sa postaral až slobodomurár František Kazinci (študoval v Kežmarku, Košiciach, Prešove a v Pešti), ktorý dotvoril viac ako desaťtisíc nových slov. … napísal v roku 1791:
…Ak maďarská reč bude zavedená (ako úradný jazyk, namiesto latinčiny), z nášho národa sa stane osobitný národ (v tom čase Kazinci ešte zjavne nepovažoval Maďarov za osobitný národ), medzi Maďarov a Nemaďarov postaví sa navždy stena a cudzí sa buď stane medzi nami Maďarom – alebo umrie hladom…“
Oskár Cvengrosch podľa knihy Tajné dejiny Slovenska, Slovenov a Sloveniek
… tak prečo text nie je v latinčine,pýtam sa ja

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-07-03 08:10:54
Ikona diskutujiciho
sipka

týjo 😀

Ikona diskutujiciho MICHAL73 2019-06-30 13:20:52 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

pro ALU I armag…tímto zdravím a doplním info k záhadě dějin kde tvrdíte, že data jsou až od konce 8st., či začátku 9.st. doporučuji sehnat si knihy od: Václava Tatíčka..objasňuje krásnou formou zjištěných faktů-o které se opírá a následně do sebe události zapadají..např. založení Prahy na podzim 805, přenesením sídla vládní ,,úředníků,, z původního Libušína! Proč? Jde o vojensko taktické místo, Češi měli neustále problémy s výpady Karla Velikého..
Václav Tatíček vychází ze zdrojů dostupných i méně..kroniky u nás i v zahraničí.
doporučené tituly: Přemyslovské lustrování (kniha pojednává o vzniku nejstaršího pramene českých a moravských dějin) a detailně prozkoumává malby ve Znojemské rotundě, její vznik a další překvapivé objevy..Tatíček mmj. objasní vraždu sv. Václava (mmj. zde je pramen 5 kronik a další spisy=např. Kosmas, Dalimil, 2 zahraniční zdroje a Kristián>ten byl nejblíže), motiv, úmysl i pachatele…jeho bratr Boleslav to opravdu není..autor nastíní situaci která panovala v ranných dobách našeho státu..věnuje se i objasnění vraždy sv. Ludmily a dalších stěžejních bodů naší (překroucené, či úmyslně zatajené historie)..
PS. v knize vzadu je odkaz na další vydané tituly a témata..ale nakladatelství je vydalo již před 20-25 lety a nejsou moc k sehnání..jen bazar a knihovny!!
>neseďte a běžte objevovat naší překvapivou a skoro detektivní historii..bude toho ještě více:)
MICHAL

Ikona diskutujiciho Opatrně! 2019-06-30 15:18:59 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Od Poljeska do Lukomorje, od Severije do Sogdyje…

Ikona diskutujiciho Tomáš 2019-06-30 15:26:53 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Každopádně ta knížka od Rusi k Rusku je zajímavá a doplňuje dějiny. Jinak bych asi nesouhlasil s tím, že za posledních 1000 let není nikde zmínka o Tartárii. Zde je mapa https://img-fotki.yandex.ru/get/6405/137106206.7d/0_89bd7_6083ac87_orig.jpg i s letopočtem 1684. Jdou vygůůůglit i další mapy. Jeden čas jsem se tím zabýval, ale kvůli něčemu jinému. Takže to území tak nazývali lidé i celkem nedávno. Otázka ovšem je, zda to má člověk chápat jako označení území, nebo označení státního útvaru. Ale asi je to jedno. Protože záleží na tom, kdo měl toto území pod kontrolou a kdo na něm řídil společenské procesy. Každopádně toto území za celou historii lidstva neovládl nikdo jiný než právě Rusové. Jinak se nemůžu zbavit dojmu, i na základě knížek od Tacituse ( https://cs.wikipedia.org/wiki/Tacitus ), že mlácení mečem a vraždění lidí byl kdysi běžný způsob komunikace. Není to tedy jen záležitost Rusů. … Tatííí, on mi sebral hračku… jdu ho praštit mečem h…la…… 🙂
Je jedno zajímavé video, které s tímto souvisí. Je zde: https://www.youtube.com/watch?v=-6Wu0Q7x5D0
A nejzajímavější na něm je to, že tu prázdnou bílou skvrnu, kde měla být Tartárie, kde není jakoby žádný státní útvar, nikdo nikdy neobsadil. A ještě zajímavější je to, že pokud část tohoto území někdo obsadil, hranice se často posunuly zpět ve prospěch „bílého místa“. Dívejte se pozorně. A pak že se nezatajují dějiny. Sem ještě nikde neviděl, že by „bílá skvrna“ porážela státní útvary a posouvala hranice. Jestli už je to video někde ve tvých článcích Alue, tak se omlouvám, pokud vytahuji něco starého. Ať žije „Bílá skvrna“!. 😀

Ikona diskutujiciho armag 2019-07-01 03:38:56
Ikona diskutujiciho
sipka

Vždyť to píšu stále dokolečka. Grande Tartaria by na české mapě bylo označeno jako Velké Mongolsko.
Tady je česká verze
https://ulozto.cz/!2h1sbf6e8AuO/mapa-stara-png

Ikona diskutujiciho armag 2019-07-01 04:15:09
Ikona diskutujiciho
sipka

Na starých mapách taky nikdy nenajdeš označení Česká republika nebo Czechia. Místo toho tam bude nápis Bohemia na anglických mapách, na německých tam bude napsáno Böhmen.

A to stejné je s Tartárii. Tartárie = Tatárie = v ČSSR jsme se o tom učili jako Velkém Mongolsku.

https://en.wikipedia.org/wiki/Tartaria
Asi se ti nebude chtít číst o Tartárii, ale nakonec uvidíš tento odkaz
See Also:
Mongol Empire
Golden Horde
Khanate of Crimea
Tatars

Ikona diskutujiciho Josef 2019-07-01 10:30:56
Ikona diskutujiciho
sipka

A napadlo někoho se zeptat místních Mongolů na jejich největšího Mongola?
Já jsem se ptal mongolky, která byla tak inteligentní, že krom ruštiny se naučila za rok i plynule česky a její příbuzný byl vysoký buddhistický láma v Ulambátaru.
Přes tohle všechno jméno Čingischán neznala!
Přeji mnoho zdaru v čtení a dívání se na dokumenty 🙁

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-07-01 14:00:21
Ikona diskutujiciho
sipka

týjo 🙂

Ikona diskutujiciho armag 2019-07-01 15:18:57
Ikona diskutujiciho
sipka

Josef: Protože čingischán znamená v překladu velký chán. On se jmenoval Temüdžin.
Jinak kdyb ses zeptal nějakého čekého „maturanta“, který vystudoval něco jiného než gympl, aby ti vyjmenoval alespoň císaře, kteří byli zároveň českými králi také bys nepochodil.

Ikona diskutujiciho Tomáš 2019-07-01 18:59:22
Ikona diskutujiciho
sipka

Ta mapa „velkého Mongolska“ armagu vypadá zajímavě, ale podle mě je to jen zachycené určité časové období jejich rozkvětu. Jasně, že jim podrobené národy mohly platit daně, ale stejně si myslím, že došlo k míchání slov, a někdo zamíchal dohromady Tartárii a Tatary. Mě to tak kdysi také připadalo, ale dnes se k tomu moc neklaním. Ve škole toho nakecají a nenakecají. Tataři (Tatarlar) jsou turkický národ obývající různé oblasti Eurasie a hovořící většinou tatarštinou. Slovanské jazyky jsou jiné. Na starých mapaách je i Moskevská Tartárie, kde etničtí Tataři podle mě nežili. Ke konci 20. století byl celkový počet Tatarů ve světě odhadován na více než 8 milionů. Prýý. Sem se například dopídil, že “ Sibiřští Tataři jsou potomky turkických a zčásti ugrofinských národů altajsko-uralské oblasti. Po rozpadu Zlaté hordy (viz tvoje mapa) vytvořili vlastní Sibiřský chanát s hlavním městem Isker, který byl dobyt kozáckým atamanem Jermakem až roku 1598. Jeho pád nastartoval ruskou kolonizaci Sibiře. Etnonymum „Tatar“ je odvozeno od jména mongolského kmene Ta-ta, který v 5. století obýval severovýchodní oblasti pouště Gobi a poté, co byl odtud vytlačen Kitany, přesídlil na jih a podílel se na zformování Čingischánovy Mongolské říše. Pod vedením Čingischánova vnuka Bátúa se Ta-ta společně s jinými mongolskými kmeny přesunuli na západ a podmanili si mnohá turkická etnika, která jim doslova stála v cestě. Tato etnika, tvořící jádro mongolského vojska při jeho invazi do Evropy ve 13. století, byla nazývána „Tata“ nebo „Tatar“ podle svých pánů a toto etnonymum postupně přijala za své. “ Podle mě je to míchání slov. Tartárie bylo spíš označením území na kterém žili původně jiné národy, dokud se tam nezačali tlačit ti Tataři, pokud se nepletu. Název „Rusko“ (Russia) pochází ze slova, „Russea“, vycházejícího z ještě staršího názvu „Russenia“ / „Rassenia“. Russenia byla část Slovansko-árijské Védické říše, rozkládající se na území západně od Ripejských hor (Ural). Území na východ od Uralu až k Tichému oceánu, ohraničené ze severu územím s názvem Lukomorie (rozkládájící se až k Arktickému oceánu), a z jihu sahající až k Indii, se nazývalo Země Svaté Rasy (Land of Holy Race – rusky Sviata Rasa). Ať žije bílá skvrna, na které žije modrooká rasa, jako je Alue! 😀 Ale teď nevím, jaké má Alue vlastně oči, ježkovy oči. 😀 Pokud hnědé, jistě mají modrý nádech. 😀 Pod silným světlem modré lampičky. 😀 A pokud lampička nepomůže, tak i Alue je Tatar a basta. 😀 Na tom území se to tak míchalo a každý každého nazýval jinak, že je v tom dobrý zmatek. To by chtělo studovat podrobně. Jinak má člověk kostku z mozku, a já jsem z toho už taky Mongol. … 😀

Ikona diskutujiciho armag 2019-07-02 03:53:53
Ikona diskutujiciho
sipka

Tomáš: Co se týče vzniku označení Ruska, tak existuje samozřejmě více výkladu, které jsou ale jiné než uvádíš ty.
Koukám, že asi rád posloucháš paní Ishu a její výklad z historie. Já to přestal poslouchat, protože jsem poslal do jejího pořadu nějaké dotazy a odpověděla úplným nesmyslem.
Zvláštní, že během posledních 1000 let o tom nikdo jiný tímto způsobem nepíše.

Ikona diskutujiciho Tomáš 2019-07-05 22:33:05
Ikona diskutujiciho
sipka

Pro armag: Ahoj, soudružku Ishu neznám a neposlouchám. Fakt netuším, kdo to je. Ale popravdě, to už bych si raději přečetl tu tvoji knížku, kterou jsem si stáhnul. Aby sis nemyslel, že tvoje názory házím do kýblu. Jen jsem dal dohromady několik vět o původu různých slov. Co se týče tvých tvrzení a té mapy, tak by mě zajímalo, jestli tu tatarskou nadvládu nad ruským obyvatelstvem chápeš jako nějak dlouhodobou, nebo to bylo jen po krátký časový úsek. Chování Rusů se nijak neodlišovalo od jiných národů. Já to spíš vnímám jako „kratší“ časový úsek. Cokoliv jsem o této části světa četl, nikdy mě nepřipadalo, že by tam nějací Tataři hráli první housle. Říše vznikaly a zanikaly. Že se tam Tataři rozlézali, to beru jako fakt. Ale to neznamená, že tam stále vládli. Oni na to neměli a nemají dodnes. Stejně je nakonec Rusové porazili. A zabrali v podstatě celou Asii. Pod SSSR Rusové Asii prokazatelně řídili s účastí všech národností, které žili na území SSSR. Podle mě to území považovali za své odpradávna. Viz to video. Nikdo to území nedokázal za celou historii lidstva ovládnou celé. Tak proč najednou Rusko? Mě připadá, že tady hraje roli ještě něco jiného, co oba nevidíme. Něco, co spíš zapadá do teorie řízení. Tataři (případně Mongolové) a Árijové asi nebudou jedno a to samé. A pokud se něco jmenovalo Moskevská Tartárie, nebylo to podle mě tím, že by tam vládli Tataři. Snad se shodneme alespoň na tom. 🙂 Navíc chci opravit jednu věc. Já osobně nepovažuji za důležitá slovíčka a jejich původ. To člověku nemusí nic moc povědět. Dobré by bylo zjistit konkrétně, kdo ovládal a řídil určitá území. Jenže když nemáme záznamy, tak se to stěží dozvíme. Pokud máme záznamy jen z jedné strany, a ne z druhé, dojdeme ke zkresleným závěrům. Takže není sebemenší důvod se tu přít. Zvláště v situaci, kdy je historie zatajovaná a zkreslovaná. Pro nás je důležitá současnost a to, jací jsme. A jestli si k sobě najdeme cestu. Nějaký Mongol nebo Tatar, který dělal před tisícem let po světě akorát bordel, je mi v podstatě u zadku. Motivy lidí a jejich chování jsou stále stejné, jen se mění slovíčka a hranice. Z tohoto pohledu to zas tak zajímavé všechno není.

Ikona diskutujiciho armag 2019-07-06 10:16:30
Ikona diskutujiciho
sipka

Co se týče Tatarů, tak to určitě nejsou Árijci. Pro Tatary jsou typické vystouplé lícní kosti a tmavé vlasy.

Co se týče nadvlády Tatarů nad Rusy tak byla dočasná. Záleží na tom, o jakém území bude řeč, ale obecně se dá říci, že Rusové nad územím získali kontrolu tak někdy kolem 15. století, tam došlo ke zlomu.
Však si přečti tu knihu od Gumiljova, tam je to vše popsáno i s daty, takže si člověk může udělat přesný obrázek jak to postupovalo.
Na druhou stranu je potřeba dodat, že v současnosti dochází k obrovskému úbytku obyvatel bílé pleti v Rusku, takže je jen otázka času, kdy mnohé části Ruska upadnou do rukou někoho jiného. Dnes už tam jsou oblasti, kde bělocha nenajdete a žijou tam lidé mongoloidní rasy.

To, že je někde napsáno Moskevská Tartárie, znamená jen to, že autor mapy přisoudil dané území Tatarům, což byla v podstatě pravda. Protože platí jednoduché pravidlo, země patří tomu, komu se posílají vybrané daně. A Rusové platili hodně dlouho výpalné, než se jim podařilo sjednotit a Tatary porážet.

Ikona diskutujiciho Izairi 2019-06-30 16:11:23 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Vím že to sem nepatří,ale blbne vám ještě něknmu internet? Dneska už několikrát vypadl,to se mi nestává

Ikona diskutujiciho Tomáš 2019-06-30 20:59:03
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo mně, vedrem mi zdechl mail server. A ještě jsem měl pocit, že někde vylítlo asi nějaké DNS, protože se nenačítaly nějaké weby. Potom to šlo. Ale díky pozitivním vesmírným silám se to samo opravilo. Jedna síla musela jet dokonce několik kilometrů na kole v tom pitomém vedru, aby ten přehřátý krám znovu nahodila. 🙂

Ikona diskutujiciho marcela 2019-07-02 16:42:51 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já pamatuji, že když kdysi někdo někam odjel nebo se odstěhoval ze vsi, tak staré babičky mávly rukou, že je někde v Tramtárii.

Ikona diskutujiciho adonajpetr 2019-07-04 16:54:28 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tartárie skutečně existovala, stačí si projít staré hrady a zámky (druhou otázkou je jak byla rozsáhlá..). Občas v nich najdete mapy nebo globus na kterém je mapa světa, např. hrad Houska- tam najdete globus, kde bude na mapě vidět nápis tartárie.
Armagu, když čtu tvoje komentáře, občas si říkám co vlastně hledáš, na jedné straně čteš o tartárii atp. a na druhé to vždycky zpochybníš. Tak to nečti… my to čteme protože tomu chceme věřit, ale ty to čteš, aby jsi si dokazoval jakou máš rádoby bystrou mysl, kritiku a vhled, ale tvoje kritika je na slabých základech. Běž dělat vědeckého pracovníka a tam třeba tvoji schopnost kritiky skutečně ocení, je to jejich nejoblíbenější činnost, zpochybňovat názor druhého člověka a razit si svoje.

Ikona diskutujiciho armag 2019-07-04 18:25:58
Ikona diskutujiciho
sipka

Věřit neznamená vědět. Já chci vědět, jak to bylo, ne věřit tomu, co povídá někdo, kdo uviděl na mapě nápis Tartárie a nedošlo mu, že to bylo území ovládané Tatary.

There is no higher religion than true.

Když si totiž přečtete tu knihu od Sidorova, tak vás při její četbě musí zarazit několik věcí, které jsou v jednoznačném rozporu s realitou. Takže když autor lhal v nějakém ohledu, tak nevidím důvod, proč si myslet, že o Tartárii nelže. A tak je to i sjinými autory, kteří zničeho nic vyrazili plavit se po vlně slovjanofilství.

Například před více než 100 lety byly v ČR osobnosti, které razili tézi sjednocení slovanstva pod vedením Rusů. Ve chvíli, když fyzicky navštívili Rusko a strávili tam nějakou dobu, tak po návratu je to rusofilství hodně přešlo…
Čím myslíš že to bylo?

Ikona diskutujiciho adonajpetr 2019-07-05 22:36:20 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

těžko říct, můžu se jen dohadovat. Jisté je, že představy lidí se různí a zbytek je o ochotě se chápat a spolupracovat na společných užitečných myšlenkách. To k osobnostem ČR a Rusku.
Pak Sidorov: ten ve své knize vystupuje jako člověk, který odpovědi ví a hledá a to co mu přijde jako pravdivé tam prostě shrnul do své knihy tak jak je toho se svými schopnostmi schopen. Na kolik byli naši předci na planetě jednotní (ať už slované s tzv.tartárii či jiné národy) se můžeme také jen dohadovat, ale přesto lze vidět určité náznaky např. v porovnání stylu a barev oblečení (lidové tradiční oblečení na některých územích), nástroje-luky se šípy(celoplanetární rozšíření), útržky jazyka-podobnosti, příběhy a legendy, znaky a symboly (svastika), šaman či kouzelník poradce náčelníka či krále?, pyramidální stavby po světě. Cílem je najít myšlenku která přesahuje jednotlivé kontinenty. Jisté je, že jak severoameričtí indiáni tak slované v Evropě měli vztah k rodu, přírodě a přírodním duchům. Kdo tuto myšlenku rozšířil a podržel ve světě po generace i přes oceán a moře? Kdo měl takové znalosti nebo postavení, aby tyto myšlenky a tradice tak silně zakořenil v člověku. Podle všeho se zdá, že žili skromně, žádné velké kamenné stavby, které by vydržely stovky let, tu moc nejsou. I když v dokumentu s názvem: Až se vzbudí Atlantané (youtube) se pár staletých obřích kamenných staveb občas zmiňuje, otázkou je po kom tu jsou. Mohli proto být prostě „přírodní národy“ nebo v některých oblastech mnohem civilizovanější, než si myslíme. Vždycky záleží na kolik jsou daní lidé vnímaví a bystří vůči okolnostem a situacím v životě. Tím, že bylo tolik vypáleno, víme velice málo. Někdo prostě získal střelný prach a střelné zbraně (odkudpak tahle myšlenka spadla člověku do klína?) a od té doby se všechno otočilo vzhůru nohama, starý svět se silou zbraní a intrik za zády lidu, se změnil v nový svět s centrem: New York. Podle mě se starý svět dělil podle kontinentů :-), proto je možné, že eropskoasijský kontinent měl k sobě velice blízko a téma slovanství s námi určitě souvisí. Lidé totiž cestovali hlavně po zemi a pak v druhé řadě tedy méně, na lodích po moři, oboje však trvalo mnohem déle, než je tomu v cestování dnes. Nyní jsme mnohem připravenější obejmout náš svět a podívat se do světa dalšího a většího, „do nebe a dál“. Pak se nám naše historická perspektiva zase změní.

Ikona diskutujiciho Filip 2019-08-03 01:44:24 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To naprawdę nie jest napisane w języku polskim a rzeczywiście nie jest tego w polszczyźnie 17. wieku. Praktycznie codziennie czytam w Biblii z 16. wieku w polszczyźnie i ten język ma zupełnie inną gramatykę i napisz.

Je to, tedy to na té fotce, forma staroslověnštiny (církevní slovanštiny). Já ten jazyk poměrně znám z lithurgie. Forma přepisu a výslovnosti církevní slovanštiny u nás (gregoriánský rithus přeložený do církevní slovanštiny sv. Cyrilem) už se mírně odlišuje od formy slovenské, polské, ukrajinské (lithurgie sv. Jana Zlatoústého), a ruská už je zase jinde. Pořád je to stejný jazyk, pokud by byl zapsán hlaholicí, zápis bude naprosto shodný, ale jeho přepis do latinky, či azbuky, se již lišit bude. V 17. století se i čeština psala úplně jinak, a navíc, při opisu do latinského fontu se ctily zásady středověké formy zápisu latiny. Jinak se čeština, i polština, psaly kursivou až do 60. – 70. let 19. století.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek