Proč Steve Jobs nedovolil svým dětem používat iPady a proč byste neměli ani vy

21.5.2020 v Psychologie 17

Pokud patříte do generace Y, zřejmě jste hodně přemýšleli o tom, jak v dnešní době vychovávat své děti (za předpokladu, že děti ještě nemáte). Zvláště co se týče technologií, hodně se toho od našeho dětství v 90. letech změnilo. Dali byste svému dítěti návykový technologický zázrak podobný heroinu, jakým je iPod, nebo iPad?



Steve Jobs (1955-2011), zakladatel a bývalý nejvyšší představitel společnosti Apple, v tom měl poměrně jasno: nedal. A měl k tomu dobrý důvod.

Reportér New York Times Nick Bilton se Steva Jobse jednou zeptal: „Vaše děti musí iPad milovat, viďte?“

Jobs odpověděl: ,,Děti ho nemají. Doma máme stanovené limity, kolik technologie mohou děti používat.“

Obzvláště v kalifornské oblasti zvané Silicon Valley se mezi řediteli a vývojovými pracovníky rozšiřuje trend bránit vlastní děti před vlivem technologií. Dokonce své děti posílají do škol, které nepoužívají moderní pomůcky, jako je Waldorfská škola v Los Altos, ve které byste počítače hledali marně. Soustřeďují se tam totiž pouze na výuku, při které se používají ruce a ne obrazovka.

Britské noviny The Times jednou upozornily na známý výrok Chrise Andersona, ředitele firmy 3D Robotics, otce pěti dětí. Ten vysvětluje, co vede lidi z technologického průmyslu k takovému chování: ,,Moje děti obviňují mě i mou manželku, že jsme až příliš znepokojeni technologiemi. Říkají nám, že nikdo z jejich kamarádů nemá doma stejně přísná pravidla. Je to proto, že my jsme zažili nebezpečí moderních technologií na vlastní kůži. Viděl jsem to na sobě a nechci totéž vidět u svých dětí.“

Při naší současné závislosti na iPhonech a ostatních vyspělých „hračkách“ hrozí, že vychováme děti s nekompletním, handicapovaným životem bez špetky představivosti či tvořivosti.
Byli jsme poslední generací, která si hrála venku. Bylo to proto, že jsme neměli k dispozici smartphony či notebooky. Učili jsme se z pohybu a ruční interakce. Informace jsme absorbovali z knížek nebo prostřednictvím socializace s jinými lidmi, nikoli z Google vyhledávače.
Učení tradičním způsobem nám pomohlo stát se univerzálními osobnostmi.
Měli bychom se proto obávat toho, že naše děti okrádáme o dovednost hravé komunikace nebo o schopnost hrát si s gumou či švihadlem celý den, pokud jim náhodou nefunguje smartphone. Pokud jim ten smartphone nakonec přece jen dáme, ochudíme je o zdravější, méně závislé prostředí.
Steve Jobs měl v tomto pravdu.

Při používání iPadů a ostatních tabletů dochází u dětí k následujícímu:

  • Děti s tabletem se nepohybují. Přitom nejlépe si člověk zapamatuje, když je učení spojeno s pohybem. Ne jako v případě hraní si venku.
  • Děti s tabletem nepřizpůsobují zaostření oči. Nedochází ke střídání akomodace oka na dálku a na blízko. Ne jako v případě hraní si venku.
  • Děti s tabletem nemluví. Ne jako v případě hraní si venku.

Čili dětem s tabletem dostatečně nerozvíjí pohybové centrum, zrakové centrum a řečové centrum v mozku. Co se rozvíjí, je pouze jejich lenost.

Pokud se budete v budoucnu zamýšlet nad tím, jak správně vychovávat své děti, měli byste si velmi dobře rozmyslet, jestli jim pořídíte nejnovější technologickou novinku, která bude populární v době, kdy budou vyrůstat. Raději si s nimi hrajte venku, ať jsou obklopeny přírodou a mohou se komplexně přirozeně rozvíjet. Může je to sice štvát, ale určitě vám za to poděkují, až vyrostou. Vsadím se, že většina z nás to teď vnímá stejně, když už jsme starší.

Jak technologie poškozuje vývoj dětí, se můžete podívat na následujícím videu s jednoletou holčičkou, která očividně volný čas tráví s obrazovkou, ne se svými rodiči. Co asi mají její rodiče v hlavě místo mozku, by jistě všechny upřímně zajímalo.

K videu je připojen komentář:
Technologie kóduje naši mysl, mění náš operační systém. Produkty Apple to provádějí ve velkém. Video ukazuje, jak jsou tištěné časopisy pro dnešní pro digitální generaci zbytečné a nepochopitelné. Ukazuje skutečný život jednoleté holčičky, která vyrůstá mezi dotykovými obrazovkami. Vidíme, jak jsou pro ni tištěné stránky irelevantní. Médium je zpráva. Pokorné uctění Steva Jobse od té nejdůležitější bytosti na světě: dítěte.

připravila www.aluska.org 2020
všechny použité zdroje: 1., 2., 3.,

 



Komentáře

Ikona diskutujiciho Nirvana 2020-05-21 01:31:46 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

tak hele, jako jo, Alue. já dostala ipad a měla jsem z něj giga radost. co tohle má bejt?!

:DD dělám si srandu. ale fakt… jako je to pravda no. tak já tu věcičku mam jen na práci, nepařim na tom celej den hry, na to nemam ani čas. ono je pak už fuk, jestli čumim do komplu nebo do ipadu. samozřejmě, u dětí to chápu. mám známé, kteří to absolutně nezodpovědně dávají dítěti do rukou odmalinka (nechápu) a kluk má velké problémy s očima už v sedmi letech… no proč asi :/// já byla do 12 let bez komplu a bez dotykáče, bez netu, a jsem za to ohromně ráda. díky tomu ani nejsem tak „zkažená“ různými trendy, mám zachovanou svou vlastní osobnost a nejsem příliš ovlivnitelná např. popovými hvězdami typu Billie Eilish. kdybych na něco takovýho čučela odmala, tak to potěš, vůbec bych pak neuměla rozeznat, že jsou některý klipy fakt pěkná slátanina – takhle to vidím a hned odmítám… já jako děcko měla knížky, přírodu, svoje hračky a později tvůj blog a bylo mi hej 🙂 i proto bych NIKDY V ŽIVOTĚ žádné svoje děti nenechala, aby používali neomezeně dotykáče. rozhodně ne pod deset let, spíš aspoň těch dvanáct. například sociální sítě musí dítěti hrozně pošramotit pohled na svět… 😟 vždyť internet je nebezpečný i pro dospělé, natož pro dítě. holt, tihle lidé, kteří nechávají dětem dotykáče neomezeně už odmala, jsou ti samí kteří je krmí chipsy, hranolkama, bílejma rohlikama a barevnejma oučkama s mlíkem k snídani… s tim nic nenaděláš, to je čirá lidská blbost 🤡😤 smutný je, že tihle lidi se množej většinou nejvíc. a děcko pak, chudák, vůbec nemůže za to, v čem vyrůstá. (to mi teď připomnělo server emimino.cz, kde člověk najde hroznej byzár:D třeba slova jako „mamYnka“ nebo „manža“ nebo „miminísek“ :D:D to je děs, že tihle lidi maj fakt děti… pardon, ale je to tak. vždyť, co jim můžou předat? majetek, znalosti? ne… vůbec nic:/ k čemu je vlastně mají, to by mě zajímalo. vždyť se svym životem člověk může dělat mnohem zajímavější věci, ale to nesmí mít tak omezeno v hlavě. je krásné, že chce někdo mít děti jako smysl svého života, ale do háje, AŤ DĚLAJÍ ASPOŇ TU JEDNU VĚC KVALITNĚ, PROSIM)

… dobrý no, zas noční úvaha. chci tim říct – díky za článek, Aluško, souhlasím 🍀

Ikona diskutujiciho Jantulka 2020-05-21 07:29:48 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ruka je predĺžený mozog.

V dcérinej škole tiež nepoužívajú moderné technológie, veľmi ma to teší a na začiatku školského roka nám povedali, že dieťa do 12rokov nemá čo používať takéto výdobytky modernej doby. Perfektné.
Prišla však karanténa a začala sa pravda a charakter jednotlivých rodín ukazovať. Jeden superiniciatívny otec napísal do spoločného meilu, že si veľmi váži našu školu, princíp takéhoto fungovania, ale že v tomto zaostávame za ostatnými školami. Vôbec nepochopil systém takého vzdelávania a začali sa riešiť online hodiny. Nakoniec sa ukázalo, že naše dieťa ako jediné nepoužíva tieto mozogvycucajúce technológie a ako sa jedna matka vyjadrila na moju adresu, že ja som tá blbá a robím z moderných technológií strašiaka a ktosi ďalší sa vyjadril, že naši drobci sa v budúcnosti nevyhnú webkonferenciám, že nech si to teda už teraz vyskúšajú. A zas som mala dve noci neprespaté.
Skončilo to pracovnou výpoveďou učiteľky, ktorá sa ako jediná postavila na moju stranu, a pravdepodobne skončíme aj my v domácom vzdelaním. Podľa kvatovej fyziky tomu nechávam voľný priebeh, asi to tak má byť.

Spýtala som sa dcéry, či chce mať online hodiny, chcela, tak OK, ide jej skôr iba o kontakt so spolužiakmi ako o samu výučbu. Keď ju sledujem, ako sedí pri tom našom starom notebooku, tak mi to pripadá ako lízať zmrzlinu cez monitor. Neskutočná hlúposť a zbytočnosť pre 7-8 ročné deti.

A ešte je veľmi úsmevné, keď stretávam na ulici rodičov, ktorí sa sťažujú na vlastné deti, že sa nedá s nimi doma vydržať, že aby už isli do školy. Jasné, deti bez fantázie, rodičia sa nevedia deťom venovať, lebo sami sedia pri monitoroch.
Naše decká sú spolu už dva mesiace v kuse, 24 hodín denne a veru nie je žiadny problém s nimi, toľko hier a rôznych rolí, čo si dokážu vymyslieť a tých výkresov a výrobkov, čo denne vyrobia…. Už ich ani nemáme kde skladovať a odkladať.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-05-21 08:44:10
Ikona diskutujiciho
sipka

Smutné je, že o videokonferencích měli pravdu. Děti v budoucnosti (pokud nějaká vůbec bude a pokud to takhle půjde dál) budou muset být v iT velice zdatné, pokud vyloženě nebudou dělat manuální zaměstnání.
A že rodiče nevydrží s vlastníma dětma doma.. no jednak výchova, zadruhé je to samotným rodičem, ale podle mě hodně hraje roli i samotná povaha dítěte. Někdo je klidnej a někdo je na zabití, pět vteřin nedá pokoj 🙂 v baráku a na zahradě se vyblbneš, ale představ si že ti je 9, jsi hyperaktivní kluk a máš k dispozici 2+1 které máš spolu s rodiči a jsi sám 🙁

Ikona diskutujiciho Jantulka 2020-05-21 20:54:43
Ikona diskutujiciho
sipka

Áno, srandovné filmy z minulosti o budúcnosti sa stali prítomnosťou.

Na jedináčikov často myslím, keď vidím deti hrať sa spoločne. Pravdepodobne je dosť smutno viacerým deťom bez súrodenca, ktorých poznám ja, tak určite. Okrem povahy a výchovy, si myslím, že je dosť podstatné aj pohlavie prvorodeného dieťaťa, akurát toto rodičia neovplyvnia. Súrodenecké páry, kde je prvé dievča a druhý chlapec, mi pripadajú taký kľudnejší a zohratejší ako naopak. Samozrejme nie vždy a nie vždy je zmiešaný pár.

Záhradu našťastie máme, nie priamo pod oknami, ale blízučko. Často nahlas vďačne konštatujem, že je raj byť obklopený aspoň kúskom zelene. Obzvlášť teraz, keď je opäť obloha krásnou modrou oblohou. Všade vonia orgován, lastovičky sa veselo naháňajú a spev vtákov počuť od rána do večera. Zakaždým je problém dostať deti odtiaľ domov.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-05-21 21:14:52
Ikona diskutujiciho
sipka

Já mám u baráku slavíka 🙂 každý večer to vybalí a zpívá i fakt pozdě, klidně v 11-12 v noci. Dřív tu nebýval. Taky mám kukačku a ta je taky sladká, nejvíc kuká když zaprší, nevím ale proč.

Ikona diskutujiciho Jantulka 2020-05-21 21:54:44
Ikona diskutujiciho
sipka

Aj nám nedávno v noci okolo 11-12 robil rámus drozd, riadne dlho a riadne hlučne. Čudovala som sa, čo blázni takto neskoro v noci, bolo mi však vysvetlené, že pravdepodobne bola kuna, alebo lasica na love.

Ikona diskutujiciho Ceneon 2020-05-21 11:43:03 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já nejsem pro omezování dětí, mne též neomezovaly. Díky mému tátovi jsem měl počítač mezi prvními široko daleko, bylo mi tak 5 a už jsem na něm hrál hry na 16 barevné obrazovce. Ale vzpomínám si nyní, že omezení zde bylo a to přirozené, že to byl jediný počítač doma, na kterém právě taťka potřeboval pracovat. Takže jsem na něm netrávil čas pořád, ale jen několik hodin v kuse a už nevím jak často, zda každý den, tam už moje paměť nesahá :-). Když mi bylo nějak 14, tak se musel pořídit počítač i pro sestru, protože jsme se hádali, kdo tam bude. Druhým přínosem té doby bylo to, že jsme si hráli na počítači hry a já se postupem času dal na vytváření webových stránek a her na Windows, nějaké sledování videí na internetu nebylo možné, kvůli tomu, že jsme neměli internet, časem pak ano, ale měl ultra pomalou rychlost a stál nemalé peníze. To mi bylo 15, když jsme měli již neomezený dostatečně rychlý internet. Ale musím říct, že mne nikdy nebavilo vysedávat u nějakých videí, já byl vždy na hry, ty mne bavily až do nynějška, teď už si zahraji maximálně nějakou adventuru či strategii, ideálně bez bitek, nějakou budovatelskou jako legendární Transport Tycoon. Vlastně jsou mnohé hry, které mozek procvičují, jsou to například ty dva výše zmíněné žánry, ale platí to do určité míry u všech her, mimo ty hloupé naskriptované střílečky.
S tím sledováním videí to krásně vystihla Aluška v předchozím článku, 262. dotazník, první otázka ohledně YouTuberů, mnohdy jde o načančané h****, vypadá to úplně super, ale co ti to dá.
Tedy viděl bych to tak, že bych omezení asi přece jen dětem dával, ale do takových sedmi let, jak se píše zde: https://www.modrykonik.cz/blog/redakce/article/tablet-detem-do-ruky-nepatri-nebo-snad-7q74oc/
„Ve věku mezi 3-6 lety doporučují dětem tablet maximálně půjčovat s jasně vymezenými pravidly a časem.“
„Pořízení vlastního tabletu pak doporučují až mezi 7. a 12. rokem, kdy už děti umí samostatně číst a psát a dokážou tablet plnohodnotně používat samy.“
Jinak samozřejmě dětem kupovat Lega, Chevy a další stavebnice. To bylo vedle počítače to nejlepší, co jsem měl, ve skutečnosti to úplně nejlepší, u toho jsem trávil celé dny. Například mne inspiroval film, tak jsem musel postavit to, co v něm bylo a hrát si na to s panáčky a se sestrou.
A když děti chtějí být na tabletu a kostičky nejsou pro ně, tak jim nainstalovat na tablet či jiný počítač například nějakou strategii, to je to nejlepší, tam si mohou stavět, přemýšlet. Adventura je zpravidla za pár dní dohraná, ale alespoň má člověk zážitek a může jí být inspirován. Případně ještě jdou závodní hry, například s auty, naučí se rychlých reakcí a pořád to není o násilí. Sám jsem hrával spoustu stříleček, některé mohou být zajímavé příběhem, vypíchnul bych Mass Effect, tam hrajete za kapitána vesmírné lodi, je to ale v podstatě takový mix s adventurou, špičková hra, ale to je asi tak jediná střílečka, která byla vskutku zajímavá nepočítaje legendární Half Life, ten stojí taky za zahrání. Ale ty soutěžní, různé MOBA hry a Counter Strike a jemu podobné jsou vyloženě o tom se zabavit, zkrátit čas. Jak říkám, sám jsem to hrál, on se člověk vyvíjí, já hrál MOBA hry až do nynějška, je to dobrá zábava, chcete být lepší než soupeř, ale je to takové honění pořád.
Abych to uzavřel, tak jsem pro plnou svobodu dítěte od určitého věku, minimálně je na tom krásné to, že je neomezováno, a to jsem pochopil, že je dobrá cesta. Ostatní děti byly omezovány, co se týkalo vycházek, mým rodičům to bylo jedno, hrál jsem si, co jsem chtěl, nebyl jsem nucen do učení a přesto jsem byl mezi nejlepší čtyřkou na celé základce, stačilo mi učit se před hodinami, stejně tak jsem dělal někdy i úkoly. A ty ostatní děti? Jak na tom byly špatně na základce, tak jsou na tom špatně i nyní, co se týče uplatnění ve společnosti. Prostě na co dítě má, to se dříve či později u něj projeví. Opravdu z mého pozorování byla jakákoliv snaha rodičů marná, ty děti na to prostě neměly, aby z nich byly jedničkáři a akorát byly zatěžovány něčím, co jim nejde. Toto není cesta.
Ze mne se stal díky počítačům programátor, byl to můj sen nějak od deseti let, napřed jsem vytvářel hry, nyní webové aplikace, rodiče o to neměly nejmenší zájem ani mi tomu samozřejmě nebránili :-).

Ikona diskutujiciho ginze 2020-05-22 14:47:24 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Myslím si, že s tím, jak jde doba kupředu, je potřeba tomu přizpůsobovat výchovu. Mně jako dítěti neměl nikdo co zakazovat, protože ještě na prvním stupni základky byly max tlačítkové mobily bez barveného displeje s anténou 😀 Počítač jsme sice měli doma docela brzy, to jsem byla možná v druhé třídě, ale v podstatě se tam nedalo nic moc dělat, pamatuji si, že tam byly dvě, tři hry a to člověka rychle omrzelo, takže jsem tam téměř nebyla. Ale dneska, když se dá za pár korun pořídit tablet, mobil atd., je potřeba ty děti fakt hlídat. Vidím to hodně často, že rodiče chtějí mít od dítěte pokoj, tak mu prostě dají tablet a je jim úplně fuk, jaký vliv má na ditě, když do toho několik hodin denně kouká, hlavně, že se nemusí starat :/
Se přiznám, že párkrát jsem viděla pořad Výměna manželek (strašná krávovina 😀 ale zase člověk vidí, jak mnozí lidé žijí, že hulí jedno cigáro za druhým a než aby koupili dětem něco kvalitního, tak radši koupí karton cíg…někdo by mohl namítnout, že spousta těchto pořadů je natočena, aby měly sledovanost, ale zase jsem poznala pár lidí, co přesně takto žijí, takže si v tomto iluze moc nedělám) a hodně děcek bylo celý den na mobilech, tabletech atd. a téměř nechodili ven a když ta náhradní manželka všechno na několik dní zakázala, tak děcka úplně záchvaty, válely se tam po zemi, byly agresivní…nutno však říct, že po pár dnech, kdy si s nima ta ženská hrála a chodila s nimi ven, tak se uklidnily.
Ale to jsem viděla i naživo…ty děti jsou na tom závislé a jak se jim to do 5 min nedá, když to chtějí, tak to jsou opravdu šílené výlevy, fakt závislost hadr.

Ikona diskutujiciho Petra N. 2020-05-23 05:53:07 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Po zkušenostech z posledních dvou let mám zato, že je naprosto zbytečné děti v hraní jakkoliv omezovat a to i co se týče tabletů, počítačů, mobilů. Snad jen dávat pozor, aby si neublížily a při hře se kvůli nedostatku zkušeností fyzicky nezranily. Mám dceru 19 let starou a dva synovce ( 17 a 15 let). Všichni tři přišli do styku doma s počítačem pořádně teprve v posledních 3 letech, a internet také nebyl … Výsledek je takový, že teď od kompu nezvednou oči a nechodí vůbec ven. Loni jsem o dovolené s nimi strávila 14 dní a za tu dobu jsem kluky vůbec venku neviděla (protože by kvůli slunci špatně viděli na displej), letos o dovolené totéž, venku byli pouze vynést koš čili 2 minuty jednou za 3-4 dny a rychle běželi zpět k monitorům. Nonstop zírají do kompu a nejsou schopni nic dělat. Dcera to samé. Dostala vlastní notebook k 18. narozeninám a od té doby s ní nelze komunikovat (neustále sluchátka na uších, takže mě ani neslyší). Před 3 dny ode mne dostala drobný úkol, práce cca na 8-12 minut a ačkoliv jí to několikrát denně připomínám, zatím se k tomu „nedostala“. Posledně, když jsem po ní něco chtěla udělat, jsem čekala 15 dní a poté to udělala sama. Je to bez šance, jakkoli „trestat“ za to ty mladé lidi nemá smysl, oni nevnímají, a pravděpodobně by nevnímali ani tu sankci. Možná jsou potrestaní už sami tím, že nemají sociální kontakt s okolím. Dcera pokud nesedí na záchodě (tam si notebook s sebou nebere), tak je u něj a i jídlo si k němu nosí. Je to zkrátka marné, děti a mládež mají tato zařízení přirostlá k rukám a ani (osobně) už žádné akce společně nepodnikají, komunikují spolu online. Na ulici mladí chlapci se za děvčaty neotáčejí a nehvízdají jako to bylo za mých mladých let, protože čučí do mobilů a ani ty holky nevidí. Pustí si péčko a s živýma holkama už pomalu nevědí co mají dělat. Maximálně si sednou vedle sebe a „spolu“ čumí každý do svého mobilu. Nemohou se kvůli tomu držet ani za ruce a nevidí si do očí. Romská populace je na tom v tomto směru lépe, tím jak mají početné rodiny, většinou v nich není dostatek těchto zařízení pro všechny členy domácnosti, a ještě spolu i normálně komunikují. Obecně romové mají i vyšší sociální inteligenci než zbytek populace. Možná časem, až lidé sami pocítí negativní zdravotní účinky svého počínání, pochopí. Dcera si stěžuje, že se jí motá hlava a je jí na zvracení, a když jí řeknu ať se tedy jde nadýchat čerstvého vzduchu, stejně nejde, protože by přišla chvilku o zírání do monitoru. Že ji bolí páteř z toho že se prakticky nepohybuje, také zatím nevnímá. Bere to jako normu že má bloklý hrudník a krk. Vyprávět jí o účinku vitamínu D také nemá smysl. Možná časem .. (?)

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-05-23 08:53:50
Ikona diskutujiciho
sipka

Omezovat dceru které je 19 je pozdě. Už je dospělá, je to hotovej člověk, žádné děcko a je za sebe sama zodpovědná… jo kdyby byla řeč o dětech kterým je 5 let, tak by můj komentář k takové hrozné situaci vypadal jinak. Ale toto je už vyloženě na nich.
Zdá se mi ale divné, že má tolik volného času u toho kompu sedět…. do školy nechodí, práci nemá, koníčky nedělá, domácnost nevede?

Ikona diskutujiciho ginze 2020-05-23 18:26:56
Ikona diskutujiciho
sipka

Jako je to zvláštní…já vím, že asi od 15 jsem měla svůj vlastní notebook a celkově od toho věku už jsem si mohla u toho být, jak jsem chtěla, nic mi doma nezakazovali…a stejně jsem radši šla s kámoškou ven, než u toho celý den sedět. A měla jsem i další zájmy…to leda, že by si tihle mladí dospělí prostě našli zájem, který nezahrnuje celodenní koukání do obrazovky. Jakmile se člověk v něčem najde, dojde mu, jaká to byla ztráta času sedět u počítače a v podstatě nic pořádného nedělat.

Ale také mi přijde zvláštní, že někdo má čas u toho být celý den…já když jsem po škole hledala práci a měla jsem v podstatě celý den volný, tak jsem si řekla, že tento volný čas, který mi brzy skončí, využiji k něčemu užitečnému a k pc jsem se dostala večer na chvilku. Popřípadě jsem tam někdy byla i ve dne, protože jsem využívala aplikací k učení cizích jazyků atd.
Tak nějak mi přijde, že ten net je to pro ty mladé čím dál lákavější, těžko říct, zda je to tím, že dneska je toho na něm více než dříve nebo fakt nevím ty jo 🙂

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-05-23 19:35:03
Ikona diskutujiciho
sipka

Je toho na něm rozhodně mnohem víc a rozhodně je mnohem lákavější a zajímavější… to se absolutně nedá srovnat, dneska vs 15 let zpátky. Já tu dobu pamatuju… bylo tam houby a v kompu jsi měla malování a AoE1. Tečka, konec.

Pokud má nějaký rodič doma dospělou dceru která leží ladem a válí se jenom kompu, tak je nutné se probudit na obou stranách. Pochybuju, že chce někdo svoje dítě živit do jeho 30-40ti let, protože po něm nic nechtěl, neměl požadavky, nenastavil pravidla, nevedl k cisciplíně. Divím se, že ani té holce to v jejím věku nedochází.
Já mít doma takového člověka, tak mu nasadím těžkej diktát. Toto bych absolutně doma nesnesla… ale v zásadně je potřeba začít včas a ne až když je ten člověk dospělej.

Ikona diskutujiciho Nirvana 2020-05-23 21:27:27
Ikona diskutujiciho
sipka

třeba je po matuře, která je pro některé pekelně náročná, mimochodem, prostě jen pár měsíců doma, než zjistí, co sakra vlastně v životě chce. to je toho. lidi, vy tu chvílema mluvíte, jak kdybyste byli svatý. já znám děcka(přes net hlavně), co měly psychický problémy, v 16 – 17 kvůli nim odešly ze školy, 1 – 2 roky byly doma, aby to vyřešily a pak se vrátily do školy. to je toho. mnohem lepší, než aby se zabily nebo se jim to zveličené táhlo do dospělosti… nesuď dokud nevíš.

Ikona diskutujiciho Petra N. 2020-05-25 21:02:36
Ikona diskutujiciho
sipka

Po matuře právěže není….. maturuje příští rok. Já to tak nikdy nevnímala, protože jsem cca 12-14 hodin denně v práci mimo domov. Dcera jinak chodívá samozřejmě do školy, vyplavalo to na povrch pořádně vlastně díky koronaviru když je škola zrušená (resp poprvé jsem to zaregistrovala loni o letních prázdninách – nikde nebyla – celých 8 týdnů nonstop internetila)… O koronaviru jsem měla home office několik týdnů a na vlastní oči viděla, že se od notebooku nehne. Nechtěla jet ani na chalupu.
A ano, v 19 letech je to už hotový člověk, nicméně ten problém nastal až teď poslední rok. Ona předtím samozřejmě nonstop přístup neměla. Omezovat ji nebylo třeba, předtím. A to jsem ještě v minulém příspěvku nenapsala, že do toho datluje i v noci, o půl třetí v noci, když se náhodou proberu a jdu na wc, tak jsem ji pokaždé viděla že ještě nespí a internetí. Pokaždé ji doslova prosím, aby se aspoň vyspala 🙁 vždyť jí ten notebook nikam neuteče. Vypínat modem nebo elektřinu mi přijde v jejím věku vážně trapné, podle mého názoru ona to musí pochopit. Zatím nevnímá, že má problém. A zase aby jediná z celé třídy neměla tablet ani notebook, to také by nebylo optimální. Jako rodič jsem zde v úzkých… není mi jasné, co jsem kde zanedbala. Tvrdý režim na ni neplatí, ona takové akce považuje za ponižující (od batolete), zasekne se, zatvrdí a NEFUNGUJE, nekomunikuje. Je to dubová palice (možná i po mně? 🙂 a chce si dělat věci po svém. Je velice samostatná a doteď s ní nebyl problém. Ani v pubertě ne. Kdybych na to časem neměla nervy a dohodla se s ní například, že si půjde bydlet na své, nemám žádné obavy, že by nezvládala se o sebe postarat (když se jí porouchá noťas). Ale teda měsíc a půl nonstop hypnotizovaně zírat do kompu, mi fakt přijde mimo… Vyrostla jsem na vesnici, dřelo se na poli, v sadu, pomáhalo na stavbách… a ještě jsme chodívali zadara brigádničit na akce pořádané národním výborem. ….. Jenže to internet ještě neexistoval a počítače byly sálové na děrné štítky. Jako matce mi to samozřejmě nemůže být fuk a nedokážu to jen tak „hodit za hlavu“, ale řídit si život slečna musí už trochu sama, můžu poradit, nebo upozornit když mám pocit že dělá chybu, ale to je tak asi vše. No koronavirus mi kapánek otevřel oči. Doufejme, že se tím trápím zbytečně, a že ji to brzy pustí. Než se nakrknu, střelí mi v šiši a zruším doma internet. Bude po ptákách, (aji po kozách).

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-05-25 21:26:58
Ikona diskutujiciho
sipka

No asi takhle. Kdyby měla přes den povinnosti a program, neměla by pak energii ani čas, sedět do tří do rána u kompu. To už má rozhašený spánkový rytmus, u modrého světla se jí netvoří melatonin, takže se jí spát ani nechce. Budila bych ji hlukem z kuchyně brzo ráno. Ono by ji to naučilo chodit spát. Net bych normálně od deváté večer natvrdo vypla, řekla že je večerka, jde se spát a tečka. Bez diskuze, bez keců. Tam prostě úplně chybí řád. Jí takhle jde o zdraví. Nezapomněla bych jí naložit domácí práce a připomenout jí, že pokud se nebude hýbat a nebude spát, tak dřív zestárne, což je pravda. Net má, tak ať si to na něm klidně ověří, jaké nemoci z toho jsou, jak pleť rychle stárne, jak klouby vysychají, jak svaly a oči atrofují, jak se páteř zkřiví na hrb… a kdyby nastaly kecy že na výchovu je pozdě – což je pravda – řekla bych že to dělám kvůli sobě a své psychice, protože na tohle se odmítám dívat a odmítám mít tohle doma. Jenom číst o tom mě rozpaluje, mám chuť vzít pořádnou vařečku a někoho srovnat. Jedno by mi to nebylo a rozhodně ne u mě doma, už vůbec ne jako matce. O půlnoci kdyby mi doma někdo ještě svítil, tak na něho vlítnu. To by zkusil jednou.

Ikona diskutujiciho Nirvana 2020-05-27 00:29:23
Ikona diskutujiciho
sipka

nechci vám rušit vaše kruhy, ale jako noční sova pisálek můžu říct, že nejlepší kapitoly píšu kolem 0:00 – 4:00 😀 ne, že by to jindy nešlo, ale tohle jsou pro mě hodiny, kdy ručičky píšou zlatý věci. mam to rokama odzkoušený. nejsme všichni stejný 🙂 tim samozřejmě neřikám, že je vhodný si takhle obracet spánkovej režim… neni. ale tolik mi to neva, když teda můžu.

Ikona diskutujiciho NoName 2021-02-09 13:43:30 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ok…doučit se a vypadnout ven z domu za pejskem a vyrochňat ho v tom sněhu co tam ted je…

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek