Psychologie barev: Barvy, které nosíte, mají velký vliv na vaši náladu

16.2.2023 v Psychologie 10

Barvy mají vliv na naše chování a emoce. Využívá se toho také komerčně pro zvýšení atraktivity a prodeje výrobků. Například většina restaurací rychlého občerstvení obsahuje ve svém logu červenou barvu. Je to tím, že červená barva vyvolává pocit hladu, a proto zvýší šance, že se tam při pohledu na červené logo půjdete najíst. Stejná metoda se často používá pro psychické zklidnění v čekárnách lékařských ordinací, ale aplikují se naopak světlé pastelové barvy.K využití psychologie barev však není potřeba odborník. Když pochopíte způsob, jak barvy fungují, můžete to rovnou využít ve svém každodenním životě.

Když se ráno probudíte, vezmete si červenou nebo modrou košili? Místo rozhodování pouze na základě toho, co podle vás lichotí odstínu vaší pleti a očí, zvažte i to, která barva by vám mohla přinést pocit klidu a pohody.

Jak mohou barvy, které nosíte, změnit vaši náladu


Červená
Je nejvíce spojována s láskou, romantikou a smyslností. Nošení červené barvy vás může učinit přitažlivějšími pro vaše okolí. Z tohoto důvodu je oblíbenou barvou, kterou si oblékáte, když jdete na rande, nebo dokonce i při pracovních pohovorech. Pozornost navíc vám zvýší sebevědomí a dodá vám sílu převzít odpovědnost za svůj život. Pokud nad něčím chcete převzít kontrolu, nepodceňujte tuto silnou barvu.

Oranžová
Ti, kdo hodně nosí oranžovou barvu, jsou spojováni s kreativitou a nadšením. Chtějí se vyjádřit jedinečným, emocionálním a smysluplným způsobem. Oranžová vyjadřuje myšlení mimo zajetý běžný rámec. Pokud se chcete kreativně vyjádřit a přijmout svou jedinečnou osobnost, oranžová je vaše barva. Dodá energii, optimismus a povzbudí vás při tvůrčí práci.

Žlutá
Barva slunce, radosti a štěstí. Můžete s ní zahnat blbou náladu. Je také spojována s dětstvím a pomáhá vám navázat kontakt s vaším vnitřním dítětem. Pouhé vystavení se žluté barvě vám může vykouzlit úsměv na tváři a pomoci rozptýlit temné chmury. Žlutá je optimistická barva plná energie.

Zelená
Když se hovoří o „uzemnění“, první co vás často napadne, je příroda. Nemělo by nás tedy překvapit, že zelená barva nám pomáhá najít duševní stabilitu. Zelená je také spojována s penězi a bohatstvím. Pomáhá nám lépe hospodařit s penězi a dělat chytrá finanční rozhodnutí.

Modrá
Přemýšleli jste někdy o tom, proč jsou předměty související s pláží a mořem často vnímány jako uklidňující? Modrá barva totiž snižuje krevní tlak a uklidňuje mysl. Je to ideální barva, pokud se chystáte strávit čas v klidu, pohodě a najít harmonii v jinak hektickém životě. Modrá barva působí relaxačně, ale také je to barva upřímnosti a pravdy. Proto se lidé zahalují do modré barvy, pokud chtějí dát najevo, že mluví pravdu a jsou důvěryhodní.

Fialová
Říká se o ní, že je to královská barva. Pokud se připravujete na důležitou prezentaci nebo budete v centru pozornosti, fialová barva vám pomůže, abyste to zvládli hrdě se vztyčenou hlavou a na vysoké úrovni. Dodává majestátnost a sílu.

Černá
Vyvolává dojem profesionality, sofistikovanosti a noblesy. Z tohoto důvodu se většině profesionálů v byznysu doporučuje nosit černý oblek. Je to zeštíhlující barva, která zvyšuje sebevědomí a dodává odvahu stát hrdě a vzpřímeně. Neoblékejte se však do černé, pokud bojujete s truchlením, smutkem a depresí, protože by to zesílila.

Bílá
Vyjadřuje mír, nevinnost a čistotu. Většinu lidí při úvahách o jejím výběru do šatníku jako první napadne stereotypní vzhled andělů, kteří jsou celí v bílém, tedy v nebeském světle. Nošení bílé barvy je skvělý způsob, jak se povzbudit, oprostit se od bolesti světa a místo toho se zaměřit na světlo a dobro, které existuje všude kolem vás.

© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2023

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Nyo 2023-02-16 11:01:05 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mně u čtení napadlo, jak hezky třeba na mě působí kombinace černého oblečení s něčím výrazným, pastelovým – růžová, modrá, ta bílá. Je to jako v té černé eleganci rozsvítit světýlko.

Ikona diskutujiciho Růženka 2023-02-17 10:39:53
Ikona diskutujiciho
sipka

Je to vlastně univerzálně dobrá kombinace. Černá a k tomu jedna barva co je jiná, to nikdy nejde udělat špatně. Ale třeba světle šedé kalhoty a k tomu světlý top působí ještě o hodně líp a ta světle šedá se mi zdá podobně neutrální jako černá ale není temná.. a i tak skvěle kombinovatelná.

Ikona diskutujiciho Petr 2023-02-16 13:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Červenou to začíná,
fialovou končí,
kdo uzemněný nebývá,
ten se stává loučí.

Ikona diskutujiciho Luz 2023-02-18 18:50:08
Ikona diskutujiciho
sipka

Ano, to mám taky ráda. Kombinovat černou s barvami – ani ne jenom pastelovými ale třeba s červenou, modrou nebo fialovou různých odstínů, fuchsiovou, jasně zelenou.

Ikona diskutujiciho Gulliver 2023-02-16 20:11:48 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Super článek 👍

Ikona diskutujiciho Heretik 2023-02-17 02:57:49 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Když se někdo nechá ovládat barvami, tak není divu, že ho pak po celý život řídí televize anebo kulty.

O čem myslíte, že jsou ty „barevné revoluce“? O hypnóze davu…

Ikona diskutujiciho Gulliver 2023-02-17 10:07:48
Ikona diskutujiciho
sipka

Marně si lámu hlavu nad tím co debilové jako „Heretik“ vůbec dělají na tomto webu. Evidentně nemají vitamíny na to aby místní obsah pobrali. Udělali by líp kdyby zalezli do svých špinavých nor a neukazovali se.

Ikona diskutujiciho LenQa 2023-02-17 10:36:06
Ikona diskutujiciho
sipka

Zalez nevzdělanej křupane… nejsme na tebe zvědaví.

Ikona diskutujiciho VK 2023-02-21 14:13:04
Ikona diskutujiciho
sipka

Nerozumím tomu, že vás Heretikův postoj takhle nadzvedává – uvědomujete si, že to kope jen vaše zraněné ego? Heretik nikoho neuráží, zato vy se projevujete velmi „neoduševněle“ (vzhledem k tématice tohoto webu). Aneb jak se říká „potrefená husa zakejhá…“ Já souhlasím s tím, že barvy (jako ostatně celá psychologie) mohou být, a jsou (!), velmi dobře zneužity ve sdělovacích prostředcích jakožto manipulace davy. Vyvolávají emoce, a tudíž jsou perfektním nástrojem k ovládání lidí. Člověk to může využít pro svoje dobro, zároveň se ale musí uvědomit a dávat si na to pozor, že to může být snadno zneužito proti němu.

Ikona diskutujiciho Coccinelle 2023-02-17 10:37:50 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Myslím že to fakt sedí. Já jsem měla v oblibě určité barvy podle toho v jakém životním období jsem se nacházela. Postupně jsem vlastně prošla celou barevnou paletu.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek