Psychologové varují: Zůstat přátelé s vaším ex je ten nejhorší nápad

14.8.2022 v Psychologie 7

Spousta lidí zůstává přáteli svých bývalých partnerů. Ale je to dobře, nebo špatně?
Podle mnoha psychologů není nikdy dobré zůstat přátelé s vaším ex. Automaticky to však neznamená, že to nikdy nemůže fungovat. Každý člověk je jiný.Terapeutka Nina Atwood říká, že pokud jsme přátelé s naším bývalým milencem, stavíme se do citové tísně.
Říká, že touha zůstat přátelé vám brání v tom, abyste skutečně procítili celou hloubku ztráty vztahu, kterou byste měli absolvovat, abyste se mohli od tohoto vztahu osvobodit a posunout se v životě dál.
Zůstat přátelé sice zmírňuje těžkou ránu z rozchodu, ale z dlouhodobého hlediska to není pro vás zdravé. Můžete se nějakou dobu utěšovat vědomím, že je tu ten člověk stále pro vás, ale nakonec se stejně budete trápit.

Nina Atwood říká, že i když s touto osobou už nejste partneři, stále budete mít pocit, že vás zná lépe, než kdokoli jiný. Budete toužit po citové blízkosti, kterou jste s ním měli, ale nebudete ji moci znovu získat. Z dlouhodobého hlediska vám to ublíží.

Také Kindsay Kriger, která vystudovala psychologii na Newyorské univerzitě, souhlasí s tím, že bychom se neměli přátelit se svými bývalými. Věří, že přerušení všech vazeb je zásadní, pokud chceme jít dál. Ignorovat city, které jste k někomu chovali, není tak snadné, jak si někteří lidé myslí. I když to možná není to, co chcete slyšet, je důležité to vědět.

Zůstat s bývalým přátelé, obvykle vyvolá i pocity žárlivosti, když se v jeho životě objeví nový partner.

V minulosti byly na podobné věci provedeny studie, které zjistily, že většinou máme tendenci snažit se zůstat přáteli po skončení vztahu ze špatných důvodů. Pokud uvažujete o tom, že se pokusíte zůstat přátelé s bývalým partnerem, možná by všem prospělo, kdybyste si nejprve přiznali své motivy.

© aluska.org 2022

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Radek 2022-08-14 15:08:58 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Souhlasim, mne vzdycky prislo divny, kdyz se spolu expartneri stykaji. Do bejvaly prace taky nechodim, kolo co jsem prodal, taky nechodim okoukavat prece. Mne tohle prijde ligicke.

Ikona diskutujiciho Rebeca 2022-08-14 21:08:27 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Můj muž se svou bývalou přítelkyní (žili spolu 9 let) zůstali přátelé i po rozchodu. Spřátelila jsem se s ní i já, nebyl v tom žádný problém, kvůli mě se nerozešli, už spolu prostě nechtěli být, rozchod proběhl v klidu. Když pak zemřel, byla první, komu jsem volala a byla to také ona, která mi pak hodně pomohla se spoustou věcí, vyklizení nemovitosti, stěhování, balení věcí, zařízení chlapů na pomoc. Jsem jí za to moc vděčná. Ono to může někdy fungovat.
Já se se svými ex nestýkám. Nemám si s nimi co říct. A hlavně nezachovali se moc dobře.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-08-14 21:46:53
Ikona diskutujiciho
sipka

To je super, ale na to je potřeba splnit určitá kritéria, kterých málokdo dosáhne. Já jsem se třeba po osmi-devíti letech, po rozchodu který jsem iniciovala já, setkala se svým bývalým, už je to taky pár let… jenom abych si znovu připomenula, že jsem tehdy udělala dobře. Dokonce mi bylo dva dny špatně z jeho silně destruktivních energií, které na sobě měl. Byla jsem tehdy zřejmě někdo úplně jiný, neměla jsem ještě rozvinuté ty schopnosti, ale i přesto jsem poznala, že ke mně nepatří. Zato on byl pořád stejný… dokonale stejný. Dokonce se mnou jednal, jakobych byla pořád někdo, koho znal před těmi mnoha lety a vůbec nebral v potaz to, že jsem úplně jinde. Několikrát padla věta ,,jo, ale to bylo před devíti lety, to už dávno není pravda“. 😀 Je to dost zajímavá zkušenost, ale zároveň taky pěkná ztráta času. Z jeho strany vyšlo najevo, že setkání inicioval, protože mě chtěl zpátky, takže i když jsme si řekli nashle s dobrou náladou, už jsem se mu neozvala. Protože by to bylo kruté dráždění jeho citů… a navíc mi pak bylo hodně špatně, nejsem masochista. Jiné známosti jsem vyřešila stejně. Utrum a sbohem. Na co si sypat sůl do staré jizvy, nebo dráždit něco, co stejně nefunguje, nebo přináší jenom frustraci. Většinou jeden nebo ten druhý chce ten vztah zase oživit, nebo o tom fantazíruje a to je recept na problémy. Možná vám to fungovalo právě proto, že se ten vztah po tolika letech dovršil a tím pádem ani jeden z nich už nechtěl vracet staré pořádky.

Ikona diskutujiciho tauri 2022-08-14 22:58:10
Ikona diskutujiciho
sipka

Ono taky hodně vztahů se musí ukončit energeticky. Spousta lidí neutne ten provaz energie a stále je ještě napojena na bývalého partnera/ku. Proto je potřeba spojení utnout, aby energie neproudila ke starému vztahu a my neměli tendenci se tam vracet a zjišťovat, jaký třeba je a jak vlastně nakládá i s naší energii. Mě teda taky pomohlo vidět bývalou, abych viděl i po vztahu, jaká je. Dost to pomůže v tom, že se člověk utvrdí, jak se člověk skutečně chová po vztahu. Prostě pak to člověk už tolik nevidí přes růžový brýle a ví, že se trápí zbytečně. Hlavní je vidět štěstí a radost v nás samotných, protože nikdo to za nás neudělá, když je člověk sám. A taky je někdy potřeba vrátit si části duše zpět. Jinak nás to tam bude stále táhnout a nebudeme vědět proč. Další život by se to opakovalo a zase by se člověk spálil. Až člověk přetne starý vztah, nemělo by to s ním nic dělat. Hlavně si uvědomit, že staré je uzavřené a tam už energie přestala proudit. Posunout se dál a přesunout se třeba na jiný kanál, mezi své.

Ikona diskutujiciho kiana 2022-08-16 14:06:05
Ikona diskutujiciho
sipka

tauri: To je pravda, výstižný komentář.

Já se sice chtěla se dvěma bývalými kamarádit, ale nějak to nevyšlo. Nakonec jsem za to byla ráda, protože mi během vztahu nějak ublížili (a kvůli té vzpomínce by kamarádství nefungovalo). Že bych na bývalého žárlila nebo ho chtěla zpátky, to ne. Ale když se ke mně někdo choval někdy špatně a pak by si našel novou holku ke které by se choval dobře, tak by mi to mohlo být líto (nebo by to pouze způsobilo, že bych si na to jeho špatné chování opakovaně vzpomněla a to by mi kazilo náladu). Kladla bych si totiž otázku, proč se k ní chová dobře a proč se ke mně choval špatně. Jenže jsem zkušenostmi zjistila, že bývalý, který se ke mně zachoval někdy nějak špatně, se pak choval špatně k jakékoli další holce, takže takže tato hypotetická situace by ani nenastala. Sice věřím na to, že když si někdo najde přesně vhodného partnera, může se změnit a začít se chovat jenom dobře (a že by rozdíl mohl být pouze v tom, že jsme se k sobě nehodili), ale většinou to zlo/přebujelé ego/destruktivní energie bylo přímo v tom člověku (a nebyl to až tak problém vzájemného vztahu).

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-08-16 14:10:47
Ikona diskutujiciho
sipka

Když se k tobě někdo chová špatně, tak je to o jeho mindráku, nevyzrálosti. A pokud by najednou nárazově otočil s jinou babou, tak se jednoduše přetvařuje. Až ho to přestane bavit, bude z něho zase ten starej známej zmetek. Max je 1 rok, dýl se nikdo přetvařovat nevydrží.

Ikona diskutujiciho tauri 2022-08-16 15:10:23
Ikona diskutujiciho
sipka

kiana:
I já jsem si musel vymlátit pusu na tom, že člověk musí být se sobě rovnými..Nelze být s těmi, kteří jsou někde „níž“ a hlavně, nemají snahu žít v hlubším uvědomění. Hele, vše je daleko obsáhlejší. Hledejme vinu i v sobě, proč druzí reagují a proč zrovna na mě. Zde pomáhá logika, která se musí spojit s city. Třeba v sobě nemáš tolik mužské energie, která je taky potřeba. Nevěříš si a proto nebojuješ o své hranice a necháš tam vniknout vše, protože člověk v ženské energii většinou vše přijímá. Ale mužskou musí mít k tomu, aby věděl co tam vpustit a co už ne..Ne vše musíme příjmout do svého prostoru/života.
Samozřejmě, že nejednal dobře a jak píše Aluška, může to být buď přetvářka, nebo nereaguje na bloky, které ona mit nemusí a on je neřeší (protože s ním nerezonují), každopádně je má a nejsou jen aktivní v určité chvíli. Věř, že každý je musí řešit a pokud má třeba jinou přítelkyní, která je jiná, tak u jiné se to může opakovat a stejně bude nucen tohle řešit..jen si myslí, že vyhrál a má klid.
Proto nás matrix ovládá přes emoce, protože je to udička, na kterou se chytíme, pokud je tam pouto silnější, tim hůř se z toho dá vyháknout, protože je to nahromaděný vděk za léta a jen tak se to někdy přeseknout nedá. Třeba beru příklad rodinu. Kdo toleruje více rodiče, kteří třeba dělají špatné věci a kdo toleruje cizí lidi..většinou cizího hned odfláknem.
A jasně, jak píšeš..i když je člověk špatný, může se změnit pro druhého. Ale stejně si to ten „útočící“ musí uvědomit dřív, než začne vztah. Protože dokud si to neuvědomí, bude brát tu hodnou ženu jako kus masa, s kterým si dělá co chce jen proto, že má navrch..Takže změna v tomto případě není možná, protože si ještě něuvědomil, že takovou osobu může ztratit. Přesně na tohle jsem doplácel já, kdy člověk ví, které má osoba bloky, ale věří, že je pořeší v průběhu. Mezitím začal vztah a osoba už neměla důvod něco řešit. Taky dobrá zkušenost..A pokud teď koukám na Tvůj další komment, kdy žiješ v celibátu..Jsem rád, že takové osoby taky jsou. Málo lidí dokáže žít samo se sebou. Hodně lidí nedokáže být delší dobu sama. Když mají na výber partnera, tak zvolí raději horšího, než nic. Prosímte, můj komment nebyl braný tak, že je to něco proti Tobě. I já mám bloky, které musím řešit, jen je někdy dobrá příležitost si něco v sobě pořešit a zjistit příčinu, proč tam třeba vpouštím určité lidi. I já mam máslo na hlavě, tak to neber tak, že tu dělám borce :)) A ještě dodám, že ne vždy, pokud na Tebe někdo útočí a máš něco pořešeno, je vina v Tobě. Zase jsou to jen agenti, abys řešila jejich kraviny a označila se za agresora.. Pokud se bráníš, neznamená to, že jsi špatná..ale bioroboti mají snahu ti tu myšlenku vnuknout. A proto se mnoho lidí nebrání, protože dobrého nepálí (nechá si vše líbit) a kdo se pere, je zlý a špatný…taky jedna věc, kterou nám rodiče předávají. Biorobot vidí, že se někdo pere..ale málo z nich se zeptá, proč se pere.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek