Rodiče, kteří nevědomky zanedbávají své děti

22.10.2022 v Psychologie 6

Citové zanedbávání není vždy tak očividné, jak by se mohlo zdát. Dokonce to je něco, co si spousta lidí ani neuvědomuje, že se jim stalo, dokud nedosáhnou dospělosti a nezačnou analyzovat své dětství.
O citové zanedbávání se jedná tehdy, kdy vám někdo neposkytuje citovou podporu, kterou by měl dávat, podle druhu vztahu, v němž se oba nacházíte. To se může stát v romantických vztazích, v přátelství, a – jak si dnes probereme – ve vztazích mezi rodiči a dětmi. Není to totéž co citové zneužívání, ale v mnoha ohledech jsou si tyto dvě věci podobné.I když si tyto problémy možná mnozí rodiče neuvědomují (nebo si to zkrátka jen nechtějí připustit aby se necítili špatně nebo nemuseli slevit ze své pohodlnosti), přesto se to stává poměrně často. Pokud jste vyrůstali s jedním z níže jmenovaných typů rodičů, znáte osobně popsané problémy.

Kontrolující rodiče
Když jsou rodiče příliš kontrolující, nedovolují dítěti, aby bylo samo sebou. Tento typ rodičů nedovoluje svým dětem učinit vlastní rozhodnutí a nevěří jim. Nepřipravují je tím řádně na skutečný svět a zanechávají v nich pocit nedostatečnosti a neschopnosti poradit si sám.

Rodiče, kteří se nikdy nemýlí
Když odmítáte přiznat, že se mýlíte, učíte své děti dělat totéž. Vyrůstají v domnění, že přiznat chybu je hrozná věc a že by se to nikdy nemělo stát. Díky tomu jsou děti náchylnější k manipulaci a lhaní, aby zakryli jakoukoli svou chybu. V oblasti emoční inteligence pak za ostatními dětmi zaostávají. Někdy je nejlepší se dítěti prostě omluvit a uznat chybu.

Nepřítomní rodiče
Nepřítomnost rodičů se na dětech podepisuje opravdu vážně. Způsobuje to, že se dítě stává příliš zodpovědným a bere na sebe mnohem více, než by mělo. Dítě je díky tomu nuceno dospět mnohem rychleji, protože postrádá rodičovskou podporu a pomoc, o kterou by se jinak mělo opřít.

Narcističtí rodiče
Narcističtí rodiče se chovají, jako by na potřebách a pocitech jejich dětí nezáleželo. Staví sebe sama nade vše a nechávají své děti přemýšlet nad tím, jestli do jejich života vůbec patří. Neprojevují jim náklonnost, po které děti přirozeně touží, a pochválí je, jen když děti udělají to, co narcis chce.

Permisivní rodiče
Permisivní rodiče jsou ti, kteří nechávají své děti dělat si v podstatě cokoli, co chtějí. Nezasahují do jejich života a na všechno kývnou. Někteří si myslí, že z jejich dítěte tím roste osobnost a učí se tak samostatnosti, ale je to nesmysl. Takoví rodiče nakonec vychovají bezohledné sebestředné děti, které se nestarají o hranice a city druhých. Prostě šlapou po druhých a jsou nevděčné. Zdravě nastavené hranice učí dítě chápat jak se má chovat a kde je jeho místo. Když hranice nemá, tak to neví.

Perfekcionisti
To jsou rodiče, kteří očekávají, že jejich děti nikdy nevybočí z řady, nikdy neuklouznou a domů budou nosit jenom jedničky. Jsou mnohem přísnější, než by měli být, a způsobují tím, že je jejich děti nesnášejí. Děti díky tomuto přístupu nepřijímají své chyby ani nedostatky a mají proto pocit, že nikdy nebudou dost dobré, ať se snaží sebevíc.

Autoritářští rodiče
To jsou rodiče, kteří nikdy v ničem neustoupí. Chtějí, aby jejich děti byly jako malí robotci, kteří udělají přesně to, co se jim řekne a nebudou okolo toho remcat. Odmítají dětem dovolit, aby se jakkoli projevily, a potlačují veškerou jejich kreativitu. To je nesmírně škodlivé.

Rodiče, kteří si ze svých dětí dělají kamarády
Rodič typu „nejlepší kamarád“ je ten, který toho se svými dětmi sdílí až příliš mnoho. Tento typ rodičů se ke svým dětem chová, jako by byly jejich nejlepšími kamarády, a nic nefiltrují. Vystavují své děti mnohem větší zátěži dospěláckých témat, než by měli, a způsobují tím, že jejich děti dospívají mnohem rychleji, aby tento psychický nápor zvládly. V takovém případě se často děti nakonec starají o své rodiče, místo aby to bylo naopak.

© aluska.org 2022

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Jojo 2022-10-22 09:08:20 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak já jsem byla vychovávána „nepřítomními“ rodiči a zanechalo to na mne hodně šrámů, se kterými jsem bojovala celý život. Pociťovala jsem dost často nedostatek lásky, ale hlavně pozornosti a měla jsem pocit, že nikoho nezajímám. U svých děti jsem se to snažila napravit a snad se nám to s mužem povedlo-synové říkají, že měli hezké dětství. Dnes už mám vnoučata a pokud je hlídám, tak k nim přistupuji zase jinak. Navíc si myslím, že tyto děti jsou úplně jiné než generace předešlé. Snažím se s vnoučaty mluvit jak s dospělými (i když jsou to píďata) a respektuji jejich názor, mantinely nastavuji jen malé-řekla bych ty zdravé. Máme však v širší rodině jedny rodiče „permisivní“ a z těch máme husí kůži. Jsou jak kobylky, kam příjdou tam deset let tráva neroste, ale rodiče jsou free. Zatím jsou malí, ale jsem zvědavá co z nich vyroste. Nikdo je nechce hlídat, nechtějí s nimi jet na dovolenou atd, páč je nikdo „nedává“ . Je otázkou jestli je to tím, že máme v sobě tak přísně zažité chování, co by se mělo a nemělo, anebo ….? No uvidíme :)…děkuji za článek k zamyšlení:)

Ikona diskutujiciho Ilíriel 2022-10-22 09:14:05 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dokonalý rodič neexistuje. Přesto si myslím že uvědomělý přístup může zamezit většině podobných problémů.

Ikona diskutujiciho Fialka 2022-10-22 09:23:26 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

U nás to měl otec výborně zařízeno. Celý den nebyl doma a když konečně přišel tak jsme se na něho pověsili a místo aby se s námi přivítal a chvilku se nám věnoval tak řešil jestli je uklizeno a pak chtěl mít svůj klid. Člověk pak má pocit že vlastně do jeho života nepatří a že ho svou existencí povětšinou obtěžuje.

Ikona diskutujiciho Julie 2022-10-22 09:25:46 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pro mě byl velký kulturní šok když jsem zjistila že moji spolužáci nesmí jít ven pokud nemají uklizený pokojíček a napsané úkoly. Já jsem si odbyla svoje hned po škole a pak jsem měla zbytek dne volný a rodiče byli naopak rádi že jsem na chvilku vypadla. Uklízet haraburdí se přece dá kdykoli. Tehdy jsem si opravdu uvědomila že jsem měla na rodiče kliku.

Ikona diskutujiciho petr 2022-10-22 22:51:32 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

díky za článek 🙂

Ikona diskutujiciho Akolita 2022-10-23 09:46:19 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

je to tak.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek