Rodiče, kteří vychovávají skvělé děti, mají společné tyto věci

24.1.2023 v Psychologie 3

Vychovat děti tak, aby z nich vyrostli správní dospělí, není vůbec jednoduché. Existuje spousta věcí, které můžeme pokazit, i když se snažíme, jak nejlépe umíme. V průběhu let mnoho různých psychologů provádělo výzkum a dali dohromady různá doporučení pro rodiče, která by měla zajistit, aby byly dětičky hodné a spokojené.Tak si je dneska rozbereme. I když se vám možná některé z nich nebudou zdát tak moc důležité, všechny jsou. Děti jsou hodně vnímavé a čím více se jim budeme věnovat, tím lépe.

Rodiče, kteří vychovávají skvělé děti, mají společné tyto věci

Mají ke svým dětem úctu
Nechávají své děti, aby se projevily. Rodiče, kteří své děti respektují, naslouchají tomu, co chtějí děti říct a berou v potaz jejich pocity. Tím, že dávají najevo, že své děti respektují, je zároveň učí, aby děti respektovaly i ostatní lidi.

Tráví se svými dětmi čas
Na své děti bychom si měli vždy umět udělat čas. I kdybyste se třeba jen společně dívali na film, je to důležité. Musíte být v jejich životě přítomni co nejvíce. Nikdo se nechce svým dětem odcizit, ale častou nepřítomností rodičů se to stává. Dítěti nelze svoji přítomnost ničím nahradit, žádnými hračkami ani jednorázovým rozmazlováním.

Věnují čas tomu, aby své děti něco naučili
Jak být zodpovědní, jak být více samostatní a jak řešit různé problémy. Nechte dítě dělat chyby, ale buďte mu k dispozici, abyste ho pomohli nasměrovat správně. Myslete na to, že posláním dítěte do školy váš úkol učit své dítě rozhodně není splněn.

Své děti skutečně vychovávají
Pečovat o své děti znamená víc, než je jen obejmout, když jsou rozrušené. Dobrý rodič umí dát dítěti najevo, že je tu pro něj, že se na něj může spolehnout a může přijít, když bude mít problém. Když dítě udělá chybu a způsobí tím nějaký problém, dobrý rodič místo výprasku věnuje čas vážnému rozhovoru a rozebere s dítětem co bylo špatně a jak situaci příště vyřešit lépe.

Umožňují dítěti rozhodování a nechávají mu odpovědnost přiměřenou jeho věku
Nepřehánějte to s ochranou svých dětí. Dobří rodiče nechávají své děti, aby se v rámci možností rozhodovaly samy. Například pokud máte malé dítě, nechte ho vybrat si, jakou barvu oblečení si chce obléct, nebo něco podobného. Postupně je tlačte k zodpovědnosti a naučte je dělat vlastní rozhodnutí. Takové věci je připraví na život. Nechcete přece, aby v osmnácti letech, kdy vyrazí do reálného světa, zjistily, že si nedokážou zařídit ani základní věci, protože jste vždycky všechno dělali za ně.

Vystavují své děti různým kulturám
Vystavování dětí různým kulturám je učí laskavosti a empatii vůči těm, kteří se od nich liší. Všichni se musíme naučit respektovat a vážit si jiných lidí. Čím otevřenější a vstřícnější vaše děti budou, tím lépe.

Ukazují svým dětem, že jim na nich záleží
Když mají vaše děti velké trable a mají pocit, že si nemají s kým promluvit, musíte tu pro ně být. Ujistěte se, že vědí, že za vámi mohou přijít s čímkoli, co je trápí. Mnoho rodičů má tendenci nechat své děti, aby se zavřely ve svých pokojích, a neobtěžují se jich zeptat, jak se cítí, nebo jestli pro ně mohou něco udělat, aby se situace zlepšila. Když svým dětem ukážete, že vám na nich záleží, nebudou se cítit osaměle. Ukazujete jim, že i když mají problémy třeba v kolektivu, stále mají vás. A to má zásadní význam.

Vaše děti možná nebudou tak dokonalé, jak byste si přáli, ale pokud je správně vychováte, mohou z nich být úžasní lidé.

© aluska.org 2022

 Komentáře

Ikona diskutujiciho zuzi 2023-01-24 11:33:08 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak snadné, přirozené… a přitom pro mnoho lidí tak nedosažitelné.

Ikona diskutujiciho Květa 2023-01-24 12:52:03 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Moc hezký článek 🌹

Ikona diskutujiciho Dalimil 2023-01-25 10:00:41 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Moc pěkný 🙂

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek