Rostliny existují proto, aby přeměňovaly světlo v život

21.11.2022 v Energie 20

Evoluce je projevem latentních potenciálů. V každé jedné věci jsou obsaženy i všechny ostatní věci. V semenech je ukryt celý strom, ve stromu je les. Inteligence je tedy implicitně obsažena v mnoha světech přírody, nejen v našem světě soustředěném primárně na člověka. Vědomí existuje ve všech formách života. Je to samotný základ stvoření, síla evoluce. Život, stvoření a evoluce jsou etapami vývoje vědomí. V existenci není nic, co by bylo bez citu, nic, co by bylo profánní nebo neduchovní, nic, co by nemělo ve vesmíru jedinečnou hodnotu. Život je vztahový, vzájemně závislý, propojený, je to systém vzájemné výživy a péče, a to nejen fyzické, ale i psychické a duchovní.Vědomí tedy není pouhé myšlení, tím méně intelekt nebo rozum. Je to pocit, že žijeme a že jsme spřízněni s veškerým životem. Vědomí jako čistý pocit existuje v rostlině a je skryto i ve skále, dokonce i v samotném atomu. Elementární přitažlivost a odpudivost jsou podobné lásce a nenávisti, sympatiím a antipatiím. Z tohoto důvodu starověcí indičtí věštci zastávali názor, že existuje pouze Já, že základem veškeré existence je jednota, a že jednota života je jednotou vědomí.

Tím měli na mysli, že každý živý tvor je vnímavý, že vše je ve smyslu vědomí lidské. Pravé lidství, které je humánním cítěním pro vše živé, je základem všeho života. Rostliny a zvířata někdy projevují tento smysl pro péči více, než někteří lidé, kteří jsou zatvrzelí. Skutečně humánní existence jsme schopni teprve tehdy, když se na všechny věci začneme dívat jako na lidské. Takovou lekci nám dávají rostliny a byliny, jejichž existence je stále zakotvena v dokonalé jednotě přírody, díky níž se můžeme vrátit k lepšímu pochopení sebe sama.

Člověk, jako mikrokosmos, v sobě obsahuje všechny říše živlů, nerostů, rostlin a zvířat. A v rostlině se skrývá potenciál lidské bytosti. A naopak v lidské bytosti je základní energetická struktura rostliny. Například náš nervový systém se strukturou velmi podobá stromu. Rostliny tedy mohou komunikovat přímo s onou esencí pocitů, která tvoří lidskou bytost.

Rostlinná říše existuje proto, aby se v ní projevil cit. Na úrovni rostlin existuje cit v čisté a pasivní podobě. V živočišné a lidské říši se projevuje aktivněji, odděleněji, ale často s menší krásou. Vědomí u rostlin je na prvotní úrovni jednoty, proto je více psychické, telepatické.

Životní formy jsou stanicemi pro přijímání a předávání sil, jejichž prostřednictvím jsou všechny vyživovány. Každá věc existuje proto, aby vyživovala všechny ostatní, a na oplátku, aby byla sama vyživována. Tímto způsobem slouží každá říše přírody k přijímání a předávání života. Tento život je implicitně obsažen ve světle a v přenosu hvězdných nebo astrálních sil.

Země jako gigantický receptor nebo radiostanice vdechuje a vydechuje procházející kosmické síly, jejichž absorbované esence rostou a rozvíjejí se jako život. Tyto síly nejsou jen hmotné, ale zahrnují i jemné energie spirituální či duchovní povahy. Rostliny přenášejí vitálně-emocionální impulsy, životní sílu, která je skryta ve světle. To je dar, milost a síla rostlin.

Rostliny nám přinášejí lásku, vyživující sílu Slunce, která je stejnou energií všech hvězd, všeho světla. Tyto vesmírné energie vyzařované rostlinami tak vyživují, udržují a dávají růst našemu vlastnímu astrálnímu tělu. Existence rostlin je tak velkým neocenitelným darem. Nenabízejí nám jen svou vlastní výživnou hodnotu, ale i samotné světlo a lásku z hvězd, z kosmu, jehož jsou posly. Přinášejí nám univerzální světlo, abychom ho mohli přijmout do našeho života. Existují pro naši psychickou i fyzickou výživu. Naše pocity jsou tedy naše vlastní vnitřní rostliny, naše vlastní vnitřní květy. Rostou v souladu s naším vnímáním podstaty veškerého života.

Rostliny existují proto, aby přeměňovaly světlo v život. Lidské bytosti existují proto, aby přetvářely život ve vědomí, v lásku. Tyto tři dimenze – světlo, život a láska – jsou jedno, každá z nich je vyjádřením té druhé, jsou to tři dimenze téže existence.

Rostliny přetvářejí život ve vědomí prostřednictvím svého vnímání. Sanskrtské slovo pro rostlinný lék je osadhi, což doslova znamená nádobu nebo mysl, v níž dochází k horoucí transformaci. Ve Védách to neznamená jen vědomí, znamená to oživující sílu přítomnou nejen v rostlinách, ale ve všech bytostech ve stvoření. V sanskrtu se nerozlišuje mezi lidským vědomím a vědomím rostlin, všichni prožíváme stejnou mysl.

Jak dole, tak nahoře. Celý vesmír je metamorfózou světla. Ve vnějším světě je zdrojem světla a života centrální slunce. Ve vnitřním světě je centrální slunce rovněž zdrojem života. Vnitřní slunce je naše pravé Já, které staří nazývali puruša neboli átman. Rostliny okrajově vstupují do společenství s energií vnějšího slunce, zatímco naše vnitřní rostlina, náš nervový systém, nás uvádí do společenství s vnitřním sluncem. Navázání správného spojení mezi vnější rostlinou a vnitřní rostlinou tak uzavírá okruh světla a života a nastoluje volný tok vědomí, v němž se mysl osvobozuje – sjednocuje slunce se sluncem, spojuje vnější s vnitřním, vytváří svátek radosti ze života.

Správné užívání rostlin nebo bylin, při němž se uvolňuje jejich pravá síla, předpokládá společenství s nimi. Rostlina, když s ní splyneme, vitalizuje náš nervový systém a oživí naše vnímání. To znamená, že bychom měli přisuzovat rostlině hodnotu něčeho posvátného, prostředku společenství s celou přírodou. Rostlina pak pomůže aktualizovat potenciál vesmírného života, jehož je představitelkou.

Z tohoto důvodu měli naši předkové rostlinnou říši ve velké úctě. Není to pověrčivá úcta, ani pouhá citlivost vůči kráse, ale přijetí a ocenění síly, kterou nám rostliny přinášejí. Tuto sílu nepřijímáme pouhým požitím rostliny, ale v našem úplném společenství s ní.

Vidoucí k sobě nechávají rostliny promlouvat. A rostliny jim odhalují svá tajemství. Mnohá z nich jsou mnohem jemnější, než by mohla odhalit chemická analýza. Budeme-li dnes k rostlinám přistupovat stejným způsobem, nikoli jako k objektům pro sebeprosazení, ale jako k nedílné součásti naší vlastní jednoty, rozkvete skutečná hodnota rostliny pro naše nesobecké využití.

Stát se skutečným bylinkářem tedy znamená stát se vidoucím. Znamená to být vnímavý k bytí bylin, komunikovat ve vnímavém vědomí s rostlinným světlem vesmíru. Znamená to naučit se naslouchat, když rostlina mluví, mluvit s rostlinou jako s jiným člověkem a pohlížet na ni jako na svého učitele.

© aluska.org 2022

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Nirvana 2022-11-21 03:08:07 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

hmmmmm začalo mě teďka bavit si jako dekorace domů vyrábět „lektvary“… Na to konto mě napadlo, Aluško, znáš nějaké knížky, třeba staré kde jsou skutečné recepty na „lektvary“ které někdo myslel vážně? víš jak to myslím… ne že bych nemohla googlit, ale zajímalo mě, jestli něco takového znáš a případně co. Děkuju za případnou odpověď 🙂

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-11-21 09:56:42
Ikona diskutujiciho
sipka

hmm… lektvar může být cokoli a záleží za jakým účelem ho děláš. Naposledy jsem dělala tento lektvar.
https://www.toprecepty.cz/recept/40506-sipkovy-sirup/
Výborný je do zázvorového čaje s troškou šťávy z brusinky. Akorát pomeranče jsem tam frkla 3 a je to super. Nicméně jsem to cedila hodinu a půl kapku po kapce. Manža se původně moc netvářil na sladkou vodu, ale v čaji je to jiný level, moc dobré.
Při sbírání jsem prosila šípkové rostliny aby nás chránily a léčily. A slíbila jsem jim že je nebudu v zahradě stříhat, že si je necháme „na chov“. Na jaře chci sadit ještě růži svraskalou a dužnoplodou aby byla lepší výtěžnost šmakulád.
Lektvar jako dekoraci jsem nikdy nevyráběla. Vždycky to má nějaký účel. Tzn. lihové a olejové výluhy nebo nasušit.

Ikona diskutujiciho Nirvana 2022-11-22 01:33:42
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuji za odpověď! 😁 no já jsem hodně na všemožný malý rituály a svíčky a symbolický pálení všeho možnýho, afirmace a meditace s vonnýma tyčinkama a tak… a k tomu pro mě patří i ta atmoška, potřebuju doma svoje všelijaký dekorace a atmošku a pak se cítím dobře. Šípkový sirup zní super, já se teďka chystám na sušenky akorát:D mohla bych taky zas něco takovýho vyrobit, můj chlap sladký rád, i to tekutý:D

Hezké dny přeju:)

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-11-22 11:20:15
Ikona diskutujiciho
sipka

Ještě perníčky mě baví hodně. Je v tom všechen relax co člověk potřebuje. Plácání v plastelíně, kreslení a nakonec žranice. Na lektvary je dobré naložit léčivé houby a byliny. Některé výluhy pak jde vrazit do domácí kosmetiky.

Ikona diskutujiciho Standa 2022-11-21 04:09:51 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Další výborné pojednání, jež je důkazem toho, že tyhle stránky patří vůbec k nejlepším českým alternatívním webům. Na tento portál se rád vracím, neboť člověk je tu vzděláván, budován a uzdravován. Navíc, vše je sepsáno stručněsrozumitelnou formou.

Ikona diskutujiciho Q 2022-11-21 09:47:37
Ikona diskutujiciho
sipka

Absolutní souhlas 👍

Ikona diskutujiciho amadeus 2022-11-21 09:49:59
Ikona diskutujiciho
sipka

Je to pravda. Když srovnám aluska.org s jakýmkoli jiným webem co se tváří duchovně tak zaprvé na jiných je minimum obsahu. Nic nevychází pravidelně a hlavně je to parodie na duc-hovno. Lidi co četli čtyři dohody margot ruiz a rozhodli se že jsou vtělený pozemský anděl nebo víla a valí jeden hlod za druhým… Skutečné duchovno jsem našel jenom tady.

Zpravodajské stránky do toho nepočítím to je samostatná kapitola.

Ikona diskutujiciho LenQa 2022-11-21 09:59:56
Ikona diskutujiciho
sipka

Jn, nebo jenom opisují jeden od druhého a přebírají i nesmysly a vydávají to za originální obsah. Jenom u Alue jsem si všimla že skutečně texty dělá podle toho jak to vidí a podle zkušeností.

Ikona diskutujiciho Simona 2022-11-21 11:05:41
Ikona diskutujiciho
sipka

Máme obrovské štěstí že je to zrovna česká stránka. Alu mohla být kdekoli jinde. Neumím si představit že bych ji neměla po ruce. Obrovsky mi v životě pomohla se zorientovat. Tak jako to nedokázal nikdo.

Ikona diskutujiciho Máca 2022-11-21 09:29:40 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To je tak krásný článek..Je to pravda, několikrát jsem slyšela hlas naší vrby, kterou máme na zahradě. Zub času na ní už zapracoval, ale mám jí ráda, je krásná. Pokaždé ten hlas poradil přesně to, co potřebuji. A jo…říkala jsem si. Zahrada nás zná, les, kam často chodíme, nás zná. Krásný článek.

Ikona diskutujiciho Fialka 2022-11-21 09:46:53 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

překrásný něžný článek. děkuji! už aby bylo jaro! 🙂

Ikona diskutujiciho Samuel 2022-11-21 10:59:32 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Můžu všechny ubezpečit, že žádné jiné stránky v českých vodách neobsahují texty a produkty s tak vysokou dávkou konstruktivní energie a tak zvyšující vibrace. Nemusíme všemu rozumět a se vším souhlasit, ale i tak čtení těch článků klidně pořád dokola do zblbnutí obrovsky zvyšuje vibrace. Já jsem trochu ve skluzu, protože jsem svoje energie a svůj čas až příiš teď investoval do převratu na planetě, tak doháním deficit aspoň čtyřmi články denně. Ale je to škoda takhle zpomalit, protože nejenže ty články zvyšují vibrace, ale taky uklidňují mojí neposednou mysl. Až se dostanu na vrchol k aktuálním článkům, kladu si na srdce číst pravidelně, tak jak vychází. Už jen z úcty k andělovi v lidském těle, který tyto články tvoří a dává do nich tolik energie ze sebe. Mimochodem už není potřeba investovat energii a vzácný čas do převratu, protože ten vlak už je tak rozjetý, že je otázka jenom dní, kdy dorazí do cíle. Takže všem přeji toto poslední dramatické období překonat s hlavou vzhůru a pohledem už do blízkého záblesku světla na konci tunelu.

Ikona diskutujiciho Akolita 2022-11-21 12:51:30 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

tento článek je úžasný. nikdy jsem tak skvělý rozbor o rostlinné říši neviděla

Ikona diskutujiciho Nyo 2022-11-21 13:50:26 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mě vždycky fascinovalo, jak některé typy rostlin dokáží prosperovat téměř z ničeho. Orchideje, sukulenty.
Jak se jejich rytmus mění podle množství slunečního a denního světla. Že třeba pod stromy je příliš málo světlo, což nám třeba nepřijde, na to, aby tam dobře rostlo úplně všechno. Že některé jarní rostliny kvetou tak brzy proto, aby je nestihl zastínit strom, který stojí nad nimi.
Pěkný článek, alue…

Ikona diskutujiciho Karel 2022-11-21 14:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Opravdu je to hodně inspirativní. Škoda že zrovna není sezóna. Být teplo tak jsem si po přečtení natáhl gumáky a šel zrýpat záhonek.

Ikona diskutujiciho maro 2022-11-21 14:39:49 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

úžasné :-O

Ikona diskutujiciho kiana 2022-11-21 16:29:29 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

to je super, právě jsem před pár dny přemýšlela o tom, jak harmonizovat nervový systém

Ikona diskutujiciho Petra N. 2022-11-25 01:03:52 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tento text je jiný level než většina zde publikovaných článků. Mohu poprosit o ozdrojování ? Já v posledních letech prakticky nečtu, snažím se vnímat svět tak nějak už jen „intuitivně“ sama za sebe, bez ovlivňování mysli shluky písmenek, která po celá staletí přejímá jeden od druhého a posílá stále dál. Tohle není na úrovni časopisů typu „Žena a život“, takhle přemýšleli staří antičtí filozofové a podobný vztah k rostlinstvu mohl mít např. Paracelsus. Osobně cítím s rostlinami neobvykle hlubokou sounáležitost a jsem s tím na světě nějak „sama“ již po celá desetiletí, dokonce ani na ústavu akademie věd, který se zabýval rostlinami velice do hloubky, jsem před lety v tomto směru nenalezla spřízněnou duši se kterou bych to sdílela. Proto mne text zaujal a ráda bych se dozvěděla co bylo jeho zdrojem. Předem děkuji za doplnění a zdravím.

Ikona diskutujiciho Helena L. 2023-02-22 07:44:44 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nádherný pohled na Stvoření, jehož jsme nedílnou součástí. Jak úžasné by bylo, kdyby si toto všichni uvědomovali… Jak by se od základu změnil lidský život na této naší nádherné planetě! A nejen ten lidský, vždyť i veškerá příroda a veškerá stvoření v této etapě našeho současného bytí, trpí a pláče a čeká na zázrak Uvědomění. Děkuji autorce za moudrost, jíž nezištně předává všem, bez rozdílu.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-02-22 13:54:45
Ikona diskutujiciho
sipka

děkuji 🙂

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek