Rostliny volají o pomoc když jsou ve stresu, ukázala studie

4.3.2021 v Zajímavosti 28

Vzpomínáte si na mýtické příběhy o křiku kořene mandragory? Člověk by si myslel, že je to jenom pohádka. Ukazuje se však, že toho pořád víme o přírodě málo. Věda v poslední době potvrzuje mnohé věci, které byly dříve pokládány za fantazii.Nejen, že jsou rostliny schopné cítit emoce, ale také s námi komunikují. Dokonce křičí o pomoc, když se cítí být ohroženy.

Nové důkazy poukazují na to, že rostliny vydávají pískavé zvuky na úrovni ultrazvuku*, když jsou zraněny, nebo jsou v nebezpečí. Dokonce používají různé druhy zvuku podle typu problému. Nemůžeme je slyšet přímo ušima, ale rostliny se s námi přesto snaží mluvit.

*Ultrazvuk (UZ) je akustické vlnění, jehož frekvence leží nad hranicí slyšitelnosti lidského ucha, slyšitelného zvuku, která je cca 20 kHz. Někteří živočichové část ultrazvukového spektra vnímají, případně i vydávají (delfíni, psi, netopýři) a využívají jej jak k běžné komunikaci, tak zejména k echolokaci.

Rostliny vydávají ultrazvukové vlny, kterými ostatní upozorňují na nebezpečí. Výsledky o průkopnickém výzkumu byly zveřejněny v databázi bioRxiv v roce 2019.

Vědci z Tel Avivské univerzity (Izrael) se rozhodli umístit do blízkosti rostlin rajčete a tabáku, namáhaných suchem nebo fyzickým poškozením, mimořádně citlivé mikrofony.
Krátce na to byli doslova ohromeni, když jejich přístroje zachytily rostlinné ultrazvukové ječení, vzdálené asi 10 centimetrů od snímače.

Podle vědců se frekvence jekotu pohybovala v hodnotách 20 až 100 kilohertzů. Domnívají se, že tento jekot může zaznamenat jiný organismus až do vzdálenosti několika metrů.
Předpokládá se, že se takto rostliny snaží komunikovat mezi sebou, s hmyzem a jinými drobnými organismy.

Lidé tohle ví, nebo tuší, už po celá staletí. Stromy a rostliny prostě mluví.

© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2021

 Komentáře

Ikona diskutujiciho marianksnc 2021-03-04 10:21:38 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je to trochu mimo aleje možné aby sa mi ružová fialka zmenila na modrú? Mal som tú rúžovú snáď 20 rokov ale potom niekto doniesol z roboty niekoľko modrých, je možné aby ju takto ,,prebili“ a prefarbili? Štve ma to tú rúžovú som mal rád 🙂

Ikona diskutujiciho NoName 2021-03-04 10:53:08 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Takže když si seženete nějakej takovej extra mikrofon a ještě extra přehřávač, tak je uslyšíte? No, a jde se rozšifrovávat….sice nic takovýho nemám, ale predstavit si ten výzkum….to by mi rostly rajčata…

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-03-04 10:57:09
Ikona diskutujiciho
sipka

viděla jsem zařízení co se na to v zahraničí prodává, ale nemůžu si vzpomenout jak tomu říkali… taková krabička, píchneš elektrodu kytce do substrátu a ono ti to snímá hudbu kterou vydává… zkusím to znova najít

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-03-04 10:59:19
Ikona diskutujiciho
sipka

koukej na to, fakt hustý 😀 dole je odkaz na prodejce

https://www.youtube.com/watch?v=3rlTIPiLYHo

https://www.youtube.com/watch?v=eIODz6PjMdk

https://www.brigidsway.com/music-of-the-plants

Ikona diskutujiciho Nirvana 2021-03-04 11:23:39
Ikona diskutujiciho
sipka

:OOO

Ikona diskutujiciho NoName 2021-03-04 11:44:58
Ikona diskutujiciho
sipka

Aaaa….to je škoda….nejsem ještě plnoletá…ale napadlo mě skusit to udělat úplně stejně, ale s takovym tim co měří elektr. napětí….jednou jsme to s mamčou skoušeli na rajčatech a nějaký ty čísílka se tam zobrazili….

Ikona diskutujiciho V 2021-03-04 13:11:15
Ikona diskutujiciho
sipka

Super

Ikona diskutujiciho leeth 2021-03-07 06:43:19
Ikona diskutujiciho
sipka

Moje nej videjko.. https://vm.tiktok.com/ZMerLDYkS/
Jinak koukam ze jsem zahalela, pred par mesici byl ten pristroj petkrat levnejsi :((((

Ikona diskutujiciho Rickie 2021-03-04 16:06:02 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jeeej, to je krásne ako hrajú 🙂

Ikona diskutujiciho myop 2021-03-04 20:54:55 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Člověk má zrak, který vše vidí a uši které vše slyší. Ale jeho mozek byl naprogramován tak, aby věci, které slyšet a vidět nemá (jak si někdo přál) prostě nevnímal. Lidský mozek tyto informace prostě vyfiltrovává všechny ven. Každý typ takové ,,zakázané“ informace je v lidském mozku hlídán nějakým filtrem. Jsou i způsoby, jak se dají vypínat. Přitom zvířata mnohdy tuto schopnost mají jinak i zcela přirozeně. Vidí i duchy a nebo slyší zvuky, které normální lidé nevidí a nebo neslyší. Delfíni a nebo velryby v tomto pro lidi neslyšitelném spektru zvuku třeba i komunikují.

Jinak můj ibišek (keřík čajové růže) ke komunikaci se mnou žádné elektrody zavádět nepotřebuje. Když je ve stresu z toho, jak mu dochází vláha, jednoduše na mne zklopí listy, které mu doslova zhadrovatí a tím mi zcela jasně řekne: ,, Tak už mě zalij! „. A když dostane vodu, najednou je za pár minut již zcela normální, s pěknými, pevnými, napnutými a zelenými listy. Prostě naprosto bez nějaké úhony. Jako by se, před tím, vůbec nic nedělo. Je to asi má nejinteligentnější rostlina. 🙂 Ty ostatní si, v případě potřeby, zavčasu, o vodu, prostě říci, dopředu, neumí. 🙂

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-03-04 21:40:23
Ikona diskutujiciho
sipka

Moje kapratiny vždycky mírně zblednou, když mají žízeň. Tak je mám fešné. Letos se mi jedna rozmnožila, protože jsem hnojila jak o život. Tak z odnoží dělám novou ve velkém květináči. Ty mi jdou. Zbytek mi vydrží hodně dlouho, chcípáky co nevydrží týden bez vody už nepěstuju. Palmy jsou pohodlnější.

Ikona diskutujiciho myop 2021-03-04 22:32:20
Ikona diskutujiciho
sipka

Palmy jsou zvyklé na subtropické sušší podmínky. Jsou ale různé druhy. Jako pokojovky jsou takové nenáročné. U té čajové růže se mi líbí, když to i vykvete. Palma tohle neumí. Palma možná trousí na podlahu o něco méně listí. Ten ibišek mám ve velkém květináči. Když se zalije víc, vydrží také dlouho bez zálivky.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-03-05 07:02:20
Ikona diskutujiciho
sipka

palmy kvetou, ale v domácnosti jenom vééééélice výjimečně

Ikona diskutujiciho izairi 2021-03-04 22:55:09
Ikona diskutujiciho
sipka

Aluško,opravdu máš nádherné květiny. Vždycky ve videích je obdivuju,protože za tebou je úplná záplava zeleně. Je to nádhera.

Ikona diskutujiciho myop 2021-03-05 22:05:26
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo. Každý kokos musí nejdřív vykvést a potom vyzrát. 😀 Tedy Když plodí, také kvetou. Ale v domech, u někoho tak, v obýváku se to nevidí. Pracovnu máš udělanou hezky. To místo vyzařuje skrz videa velmi příjemným dojmem. Díval jsem se teď zrovna na jedno video z ní, abych se lépe podíval, na ty rostlinky, o kterých jsi výše psala. Ten stromeček nebo keřík, v tom koutku, to ale není palmička.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-03-06 07:41:40
Ikona diskutujiciho
sipka

fikus benjamin… ve velkým kýblu vydrží v pohodě bez vody i víc než týden

Ikona diskutujiciho myop 2021-03-06 11:17:28
Ikona diskutujiciho
sipka

Já mám konkrétně tento druh.
https://c.pxhere.com/photos/ef/f9/china_rose_hibiscus_double_rosa_sinensis_shoe_flower_flower_red_flora_karnataka-1100643.jpg!d

Ikona diskutujiciho Bróňa 2021-03-04 20:59:08 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Teda, když čtu někde že vědci na něco přišli, tak se mi naježí chlupy u vajec (ne slepičích). Pár let zpátky; přijdu z práce jako obvykle vysátej. Rajčátka moje, zkusím Vás po týdnu zalít ať mi nezgreznete. Provedeno. Sednu na zábradlí, dám pivko. Pak přišla taková vlna vděku, že mě málem shodila. Předevčírem, příchod domů, dám pivo, mrknu na eternit, co strana a vláda za dobu, co jsem poctivě pracoval stihla vymyslet za voloviny. Najednou otočím hlavu na papriky, přestože jsem je fyzicky neslyšel, pochopil jsem že žízní. Tak bych se na frekvence vykašlal, prostě mluví. Jak princip v hlavě funguje je snad popsáno v knize „poselství grálu“, ale asi je to jedno, když to funguje. Asi tomu nerozumí hlava, ale vnitřní část.

Ikona diskutujiciho NoName 2021-03-05 09:05:19 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No….teď (při online výuce) jsem si tak vzpomněla tady na ten článek…tak sem si rychle docupitala ke květináči s granátovim jablíčkem, který si pěstuju (dlouhou dobu už si ho chce přesadit do větčího květináče), no a vidim že má takovou jakoby rez na lístkach. Přemýšlím přemýšlím a můj pohled se zaměří na hlínu, je moc mokrá. Vzpomenu si, že já a mamča ten stromek zaliváme obě dvě. Tak tam mrsknu ceduli aby se to uz nezalívalo, protoze je MOKRÁ HLÍNA

Ja vim, je to nezajimavý, ale moje granátový jabličko 😠

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-03-05 09:15:29
Ikona diskutujiciho
sipka

ještě se zkus podívat jestli nepotřebuje něco přihnojit – smrčky v květináči žloutnou a chcípají když nemají v substrátu konkrétní prvek a chtějí speciální hnojivo… moje mandarinka to samé, musí mít svůj spešl přípravek, jinak vždycky po pár letech opadala a chcípla

Ikona diskutujiciho NoName 2021-03-05 19:32:09
Ikona diskutujiciho
sipka

Hmmm…dík, najdu si to na netu. V žádné knížce o zahradách (ač jich máme v domě aspoň tŕi), tak nikde nic o granátových jablcích. Hocha malýho jsem vypěstovala myslim…předminulý rok v únoru. Bylo s nim nashi, ale uhynulo. Jestě jednou dík za radu!

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-03-05 20:28:59
Ikona diskutujiciho
sipka

a avokádovou pecku jsi zkoušela? je to sranda… napíchneš ji na párátka a dáš napůl do vody

https://www.youtube.com/watch?v=Cw1yyyq-rz8

Ikona diskutujiciho NoName 2021-03-06 10:00:35
Ikona diskutujiciho
sipka

Hned ho du koupit 😳….no hned ne, ale co nejdřív, mamka ho taky chce zasadit tak proč ne. Jinak to granátový jablíčko potřebuje v hlíně truchu písku (na což jsem v posledním přesazování zapomněla), aby byla půda více propustná. A potřebuje vodu bez vápníku ( což máme doma už dávno vymyšlený, jak vodu aspoň z poloviny odvápnit i bez filtru), ale začali ji naopak chlórovat 😭. No a nějaký bio hnojivo máme myslim taky. Ale musim ho presadit protoze sem si všimla že zase trochu roste, tak aby měl klučina místo.

Jinak zase dík za radu🙂

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-03-06 10:19:09
Ikona diskutujiciho
sipka

Měkkou vodu bez filtru získáš tím, že budeš do kýblu/barelu venku chytat dešťovku 🙂

Ikona diskutujiciho NoName 2021-03-06 11:13:07
Ikona diskutujiciho
sipka

Ja vím….ale barel do kterého chytáme dešťovku, tak zamrzl. My děláme, ze si napustíme vodu do sklenice a počkáme klidně i týden, než se vápník nebo co to je, usadí na sklenici nebo prostě nějak vyprchá….s chlórem to jde tak, že vezmeme rozprašovač a rozprašijeme, chlór by se měl vypařit….posledni dobou tam chloru a buhví čeho do tý vody strkaj, že uz pomalu ani tyhle ověřený praktiky nefungují. Hold du rozbit ten led, no.

Ikona diskutujiciho leeth 2021-03-07 06:54:28
Ikona diskutujiciho
sipka

Jeste mam typ na ta avokada (a manga!!!). Sloupat vnejsi slupcicku, dat do uzaviratelnyho znovupouzitelnyho plastovyho sacku s trochou vody (je dobre to vystlat cistou, ale klidne uz pouzitou potravinarskou folii – nebude tam plisen, jako kdybyste vystlali toaletakem apod). Idealne i par kapek peroxidu vodiku, zase to dost pomuze s plisni.. ale nemusi byt.
Takhle mi to uchvatne fungovalo na KAZDOU pecku. Dokonce i na ta manga. Za par dnu dvacet cm slahoun.. :O Avokada kdyz se nechytly, tak stacilo par mesicu ponechat a uz maj super slahounky.
To je rada pro všechny, kterym nefunguje paratkova metoda. Protoze jsem takhle zabila uz asi 20 pecek, zbytecna snaha – skoro nikomu to nefunguje, ale nekomu vyjde alespon jedna z peti treba. Je to ale zbytecne zkouset, kdyz v sacku funguji vsechny. ❤️❤️❤️❤️ Přeji vesele kliceni 😀

Ikona diskutujiciho Verča 2021-03-05 17:24:51 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Stalo se mi v práci-chodila jsem kolem kytky (tchýnin jazyk),který byl tak zubožený,že mi ho bylo líto a napadlo mě ho rozesadit do několika květináčů.Bylo neuvěřitelné,jak začaly vyrůstat nové listy do půl metru a zesilovat.Měla jsem obrovskou radost a chválila je,jak jsou krásné.Potom jsem měla delší dovolenou a když jsem se vrátila a vešla do kanceláře,doslova mě udeřila do nosu omamná vůně.Rozhlížela jsem se,odkud to vychází a uviděla jeden z těch jazyků,jak vykvetl.V životě jsem neviděla,ze by tchýnin jazyk kvetl.Tak se mi odměnil.Musela jsem si ho vyfotit a foto posílám Aluš do mailu.Když,tak to můžeš Aluško dát do diskuze.

Ikona diskutujiciho bob 2021-03-14 23:19:44 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Někdy po roce 1985, když jsem bydlel v Mostě, promítal jsem v kině v KD. Na vrátnici pracovala paní a já ji jednou voděl, jak nese klívii i s květináčem. Zeptal jsem se jí, kam tu klívii nese. Paní mi odpověděla: „do popelnice, vůbec mi nekvete, tak ji jdu vyhodit“. Řekl jsem jí, jesli by mi ji dala, paní souhlasila a tak jsem si klívii donesl domů. A ta klívie mi od té doby kvetla i dvakrát v roce. Mám ji pořád, tedy už asi přes 30 roků.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek