Rozdíly mezi opravdovou láskou a zamilovaností

28.1.2023 v Psychologie 2

V mnoha případech je naše představa o někom mnohem zajímavější, než skutečnost. Zpočátku bývá těžké rozeznat naši fantazii od reality, nebo rozeznat jestli jsme jen zvědaví, zamilovaní, nebo jestli opravdu zažíváme počátek kvalitního vztahu, pravou lásku. Tyto důležité věci se ukážou až časem. Proto bychom se nikdy neměli do ničeho vrhat po hlavě, ale měli bychom počkat, dokud si neujasníme, zda k někomu opravdu cítíme něco skutečného, nebo to byla jenom zvědavost.Mnoho lidí se však odmítá držet zpátky, dají se na zlatém podnose a pak bývají dost nemile překvapení. I když z jejich strany vše bylo čisté a upřímné, protistrana tak čisté úmysly neměla a jenom je využila. Nebo jsou zklamaní, když zamilovanost opadne a ukáže se, že to byla pouhá milostná fantazie a ne opravdová láska, za kterou to původně považovali.

To, že někoho nemůžete dostat z hlavy, neznamená, že jste do něj opravdu zamilovaní. Jak to rozeznáte? Pokud se musíte sami sebe ptát, zda jste do někoho opravdu zamilovaní, nebo se vám jenom líbí představa, že s ním budete, nebo jste na něj zvědaví, s největší pravděpodobností už znáte správnou odpověď.

Zde jsou rozepsané některé rozdíly mezi zamilovaností a láskou. I když je možná zpočátku nebudete schopni všechny postřehnout, postupem času se vyloupnou samy.

Zamilovanost je obvykle povrchní, pravá láska nikoliv
Zamilovanost je z velké části založena spíše na fyzičnu. Pravá láska je mnohem duchovnější a duši měnící záležitost.
Zamilovanost netrvá dlouho a nesahá nijak hluboko do duše. I když obě mohou zpočátku vypadat podobně, postupem času se mění. Pravá láska se časem stává mnohem intenzivnější a hlubší, zatímco zamilovanost asi za půl roku opadne.

Pokud máte nového partnera, jste spolu jen pár měsíců a začíná vám lézt na nervy, pravděpodobně právě vyprchává vaše zamilovanost.

Pravá láska vám podává pomocnou ruku, zamilovanost vás brzdí
Pravá láska spočívá v růstu a v tom, že se po boku milované osoby stáváte lepším člověkem. Postupem času se sladíte a oba společně rostete a budujete své životy jako tým. Pravá láska je o tom, že jdete kupředu společným směrem.

Zamilovanost vás ale  neposouvá vpřed. Udržuje vás ve stejném smýšlení a na stejném místě, kde jste byli doposud.

Zamilovanost neprojde zkouškou času, pravá láska ano
Zamilovanost má omezenou životnost a moc dlouho nevydrží. Čím více času spolu trávíte, tím méně se máte rádi, protože začnete narážet na různé neshody a rozdíly, nebo vám začnou padat růžové brejličky.

Pravá láska funguje opačně. Čím více času strávíte s někým, koho skutečně milujete, tím více s ním budete chtít být a tím jistější si budete tím, že je to ten správný člověk pro vás.

Pravá láska není plná žárlivosti, zamilovanost ano
Pravá láska v sobě má důvěru a upřímnost. Díky tomu nezpůsobuje přehnanou žárlivost, ani užíravou nejistotu. Pravá láska vyvolává pocit bezpečí a větší stability.

Zamilovanost je plná žárlivosti a někdy člověka přivádí až  šílenství. I když si to možná neuvědomíte hned na začátku, zamilovanost doprovází intenzivní pocity rozrušení a nejistoty. Pokud jste neklidní, pravděpodobně vám vaše instinkty říkají, že nejste se správným člověkem, ale ještě jste na to vědomě nepřišli.

Zamilovanost nastavuje nerealistické standardy, pravá láska nikoli
Zamilovanost je o průzkumu neznámého světa a vede k tomu, že od osoby, o kterou máte zájem, očekáváte mnohem víc, než byste měli. Vaše zamilovanost z protějšku dělá dokonalého člověka, kterým samozřejmě není.

Pravá láska je o přijetí partnerových chyb a schopnosti milovat člověka, i když není tak dokonalý, jak jste si možná na začátku mysleli.

Pravá láska je partnerský vztah, ale zamilovanost je často jednostranná
Pravá láska vede k partnerství a vyžaduje týmové úsilí. Někdy je to složité, musíte dělat kompromisy, společně na vztahu pracovat.

Zamilovanost je však často jednostranná. Jeden člověk má o druhého mnohem větší zájem a proto je někdy využíván, pokud objekt jeho zájmu nemá dobrou povahu. O tom jsou často toxické vztahy.

Zamilovanost podporuje lehkomyslnost, pravá láska je mnohem stabilnější
Zamilovanost je velmi lehkomyslná a nutí nás dělat věci, které bychom normálně neudělali. I když je obecně dobré občas vystoupit ze své komfortní zóny, někdy to není dobrý nápad.

Pravá láska je jiná. Přichází se zdravými hranicemi a oboustranným respektem. Oba jste na stejné vlně a umíte si vyjít vstříc.

Pravá láska je vzácná, ale zamilovanost se vyskytuje často a při mnoha příležitostech
Opravdovou lásku nezažijete moc často. Přichází, když ji nejméně čekáme a hluboce nás transformuje. Je vzácná.

Naproti tomu zamilovanost hojně přichází a odchází, můžeme se zamilovávat klidně každý rok, záleží na tom, kolik lidí v životě potkáváme. Přijde, na chvíli nás rozruší a pak zase vyprchá. A pak přijde zase a tak pořád dokola.

Zamilovanost není příliš osobní, pravá láska je velice niterná
Zamilovanost není tak osobní jako pravá láska. Může být zpočátku velice zábavná, můžete si užívat. Ale nedochází ke skutečnému duševnímu souznění. V zamilovanosti se plně neotevřete a pokud to uděláte, pravděpodobně někde narazíte na kámen, který může vaši zamilovanost i úplně rozbít. Můžete nárazově z hodiny na hodinu vystřízlivět,  a to tak čistě a jasně, až vás to porazí. Najednou nemáte zájem ani trochu.

S pravou láskou se vám nestane, že byste při prvním mráčku nárazově vystřízlivěli a naprosto ztratili veškerý zájem, protože není povrchní a nezralá, jako zamilovanost. Pravá láska je tak úžasné spojení, jako nic jiného na světě. Můžete se svému partnerovi svěřit a cokoli mu říct, aniž byste měli obavu, že uteče, nebo to později použije proti vám. Naopak vás takové chvíle ještě více sbližují.
J’essaie de découvrir qui je suis et je n’y arrive pas.


© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2022

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Fialka 2023-01-28 22:31:26 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je to tak. A dobrý na to přijít dokud je člověk mladý 🙂

Ikona diskutujiciho kiana 2023-01-30 15:34:01 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Někdy pod pojmem „zamilovanost“ beru to, co píšeš u pravé lásky a v jiných věcech zase to, co je napsáno u lásky povrchní. Podle mě jsou dva druhy lásky: kamarádská (tou můžeme mít rádi všechny lidi) a zamilovanost (zamilovat se můžeme jen do jednoho člověka). Pokud jsou přítomné v partnerském vztahu oba typy lásky zároveň = to, co popisuješ jako pravá láska. Pokud je přítomná jen zamilovanost bez té bezpodmínečné lásky, tak je to jen ta „povrchní“ zamilovanost. A pokud je přítomná jen bezpodmínečná (kamarádská) láska, tak to opět není úplně vhodný/dobrý PARTNERSKÝ vztah (ale z hlediska kamarádství se může jednat o velmi hluboké přátelství/spřízněnost).

V tomto systému se odhadne většinou těžko, jestli vám s někým vztah vyjde a nebo ne. Až nedávno jsem přišla na to, jak hledat vztah – musíte spolu trávit čas a poznat se, přičemž pokud je dvěma lidem spolu dobře a oba pro sebe vzájemně vykazují všechny druhy lásky, tak spolu začnou chodit. Je to lepší než se do někoho zamilovat a (když se ještě moc neznáte) si říct „chodíme spolu“ (a pak se poznáte a růžový brejle spadnou). A také to je lepší než jít do vztahu z rozumu, že si u daného člověka můžete odškrtnout nejvíce parametrů = „kolonek“, které splňuje.. (to se sice bude pořád požadované věci splňovat – i poté, co se dobře poznáte, ale hrozí, že zamilovanost=partnerská láska vyprchá a zbyde pouze kamarádská láska, takže si sice můžete rozumět a mít pohodový vztah, ale v takovém manželství jsou dva lidé spíše pouze kamarády než milenci). Pokud ta nejsilnější zamilovanost vyprchá a zbyde to, co je popsáno jako pravá láska (= kamarádsky/lidsky si rozumíte a jste sblíženi + máte mezi sebou i vášeň), tak to je ok (tomu já právě říkám, že zůstala kamarádská/bezpodmínečná láska + zamilovanost, i když v takové zamilovanosti není přítomný strach např. ze ztráty; tím myslím že by od vás chtěl partner ze své svobodné vůle odejít – pokud je partner v nebezpečí, tak se o něj samozřejmě bojíte, ale to není jeho svobodná vůle že by sám chtěl rozdělení).

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek