Sadimanův les: První byl za blázna, nakonec získal ocenění od státu

14.5.2021 v Zprávy 8

Na jižním svahu hory Lawu v Indonésii došlo v 60. letech k velkému lesnímu požáru. Stovky hektarů státního borového lesa byly zničeny požárem a zůstaly po nich holé svahy v regentství Wonogiri v provincii Střední Jáva v Indonésii.
Po těchto požárech bylo několik vesnic, obývaných více než třemi tisíci lidmi, sužováno suchem. Nepříznivé podmínky se však začaly měnit, když jeden z nich převzal iniciativu.Jmenoval se Sadiman. Tento starý muž se živil pastvou dobytka. Začal vysazovat stromy na holých svazích, protože se o tyto problémy nikdo jiný nestaral. Dokonce ani pověřené instituce, ani samotná komunita.
Na začátku byl Sadiman mnohými zesměšňován a dokonce mu říkali, že je blázen. Místní si mysleli, že to co dělal, bylo zbytečné.

Bylo potřeba vydržet asi deset let a vysadit tisíc stromů, než jeho úsilí konečně přineslo ovoce. Ale nejen Sadimanovi, ale také celé místní komunitě.

Později získal několik prestižních ocenění od indonéské vlády, jako je Kick Andy Heroes 2016 a také Kalpataru, nejvyšší ocenění pro indonéského občana při ochraně životního prostředí.

Díky iniciativě Sadimana a síle sociálních sítí, je dnes toto místo centrem přírodní turistiky a cestovního ruchu. Mnoho lidí chce tuto oblast navštívit jen proto, aby si užili nádhernou přírodu a také se setkali přímo se Sadimanem.

V roce 2015 lidé na internetu nazvali toto místo „Hutan Sadiman“, neboli Sadimanův les. Díky tomuto fenoménu spousta mladých lidí v třítisícové vesnici Conto, kde žije také Mbah Sadiman, zahájilo komunitní projekt s názvem CintaConto, neboli ,,Miluji Conto“.
Začali s hromadnou výsadbou stromů a v listopadu 2015 se k nim připojily stovky dalších dobrovolníků z celé Indonésie.

Později, s pomocí místního programu komunitních služeb Universitas Gadjah Mada, tato skupina rozšířila projekt do oblasti ekoturistiky. Postavili kemp, lesní stezku, distribuční centrum pro své produkty, dílny poskytující spoustu turistických balíčků a společné pole, kde pěstují pestré odrůdy ovoce a zeleniny. Dokonce mají i muzeum o jejich živé legendě Mbahovi Sadimanovi.

V současné době je Sadimanův les jednou z nejlepších destinací pro přírodní turistiku v regionu. Tento program bude nadále rozvíjen místními, protože zlepšuje jejich životní podmínky. Les jim přináší sociální, ekonomické a environmentální benefity.

Toto je úžasný příklad velkého úspěchu, který začal pod palbou posměšků. Je to důkaz, že i jako jednotlivec můžeme změnit život v naší komunitě.

překlad © Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2021 / podle ZdrojeKomentáře

Ikona diskutujiciho Diana 2021-05-14 06:34:43 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Úžasný, velmi inspirativní příběh. Myslíte, že by šlo takhle postupně pomaloučku začít zalesňovat poušť?

Ikona diskutujiciho leeth 2021-05-14 08:34:12
Ikona diskutujiciho
sipka

To uz se take stalo, tenhle nádherný starsi parecek udelal z pouste oazu. Sice to nefungovalo stejne, protoze tam skoro nic nedokaze rust, ale zachranili tim spoustu veci. https://www.scmp.com/video/china/3129786/retired-chinese-couple-dedicates-nearly-two-decades-turning-desert-oasis
.. Matne si vzpominam jeste na nejake pribehy, ale jen toto byla primo sucha daleka poust.

Ikona diskutujiciho Markét 2021-05-14 09:19:59
Ikona diskutujiciho
sipka

Poušť bych zatím nechala pouští, ale co naše lesy? Kolik se teď vykácelo stromů kvůli „kůrovci“ a nikdo nesází nové. Na Vysočině vidím na mnoha místech jen vyschlou paseku , tam kde dřív býval les..

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-05-14 09:22:08
Ikona diskutujiciho
sipka

To není tak jednoduchý, to musíš první vypěstovat se školce a pak postupně dáváš na kopečky už vzrostlé stromky.. a na to potřebuješ kapacitu, lidi a ty lidi musíš zaplatit. Navíc u nás každý pozemek někomu patří. Určitě se podsazuje, ale příliš pomalu.

Ikona diskutujiciho Majkl 2021-05-14 08:23:06 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Muž, který sázel stromy se jmenoval Sadiman? To je dost vtipná náhoda :D!

Ikona diskutujiciho v@v 2021-05-17 17:54:11 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Markét-Když jsem tady kdysi psal,že se naše lesy vyvážejí do Číny,byl jsem terčem posměchu.Je to možné dohledat kdesi tady a tak je to vždy,Dnes nepíši nic,nemá smysl napovídat,každý musí asi jednou projít varem.Ti kůrovci se zde doslova pěstovali a kdo měl v lese kůrovce byl Král.Proč?Kdo nemohl těžit,sehnal si kůrovce a dostal povolení.Kůrovce chtěl mít v lese každý,kdo chtěl těžit a nemohl.Byl to zlatý důl a slyšel jsem,že ho jistá zahraniční firma sypala po lese letadlem.A tak to dopadlo nejen u nás.Nejlepší kvalita se vyveze,u nás zůstane dvojka,která se prodává jako jednička.Atd…..Jedno poselství mě velmi tíží na srdci a nikdo ho nikde ještě nevyslovil a nikdo ho nevidí i když ho má před očima.Blíží se jako had a je to Globální.Ještě jedna generace a bude velmi,velmi zle a máme to v rukou my a ted.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-05-17 18:52:40
Ikona diskutujiciho
sipka

Co já vím od myslivců, tak kůrovce máme proto, protože LESY a.s. na jakoukoli prevenci, úklid klestí a kladení pastí zvysoka se*ou. Jenom hrabou prachy a příroda je jim u pr*ele. A to není ,,někde jsem četl“, já znám přímo lidi co tam pracují. Kvůli nim nebudeme mít lesy.

Ikona diskutujiciho mariankosmac 2021-05-17 19:15:10
Ikona diskutujiciho
sipka

Možnože keď sa to nechá tak a nebude sa nič robiť príroda si s tým po čase poradí aj sama. Nejaké pasce sú pre hmyz na smiech, to je ako keď máš čerešnu a dáš na ňu lepové pásy či ako sa to volá, niekoľko stoviek mušiek chytíš ale stále nejaké prežijú a budeš mať červavé čerešne 🙂

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek