Samomluva je znak inteligence a hloubavosti

10.10.2019 v Psychologie 11

Dost často si povídám sama se sebou. Nejenom doma, kde mě nikdo neslyší, ale i venku, v práci nebo při nákupech. Když si říkám věci nahlas, pomáhá mi to materializovat to, co mě v daném okamžiku zaujme. Jasně, že pro nezávislého pozorovatele to může vypadat řekněme nezvykle, vždyť duševně nemocní si také často něco drmolí. Obvykle to dělají, aby přehlušili hlasy ve své hlavě. Takže jakmile si někdo všimne, že si povídáte sami se sebou, začnou se okamžitě šířit řeči, že to nemáte v hlavě v pořádku.Když lidé mluví sami se sebou, může jít o příznak jejich hloubavosti. Chytří lidé vždycky mluvili sami se sebou, usuzovali nahlas a často i sami sobě nadávali. Vědci například rádi všechny své vnitřní monology, rozpory a pochyby pronášejí nahlas, aby problém pochopili hlouběji. Setkáme se s tím také u básníků, historiků a někdy i u politiků.

Albert Einstein vždycky hovořil sám k sobě. V dětství nebyl zvláště oblíbený. Sám stejně dával přednost přítomnosti těch, kteří mu stáli za to. Často i sám sobě. Dokázal sám se sebou rozmlouvat celé hodiny a neviděl na tom nic divného.

1. Když hovoříme sami se sebou, začíná mozek pracovat efektivněji.

V rámci vědeckého experimentu byl v jednom supermarketu lidem hlasitě přehráván seznam věcí, které bylo třeba koupit. Co ukázaly výsledky: ti, kdo si seznam zboží opakovali nahlas, dosahovali mnohem vyšších hodnot mentální aktivity než ti, kdo si seznam v tichosti přehrávali v hlavě. Pro lidi je snazší něco hledat, když si opakují nahlas, co že to hledají.

2. Mluvení nahlas zafunguje, pouze když víte, co přesně potřebujete.

Je pro nás snazší najít ty věci, které jsme už dříve viděli. To, co známe na pohmat, podle chuti a po paměti, najdeme snáze, když s daným předmětem jakoby rozmlouváme, když si ho přesně představujeme. Jestliže neznáte základní popis, tvar a objem toho, co hledáte, pak mluvit při hledání nahlas nemá smysl. Najít můžeme pouze to, co skutečně hledáme.

3. Hlasité uvažování pomáhá učit se. Tímto způsobem poznávají svět i děti.

Praxe je nejlepší učitelka. Děti poslouchají, co říkají dospělí a pak to opakují – tímto způsobem poznávají svět. Potřebují slyšet svůj hlas, aby věděly, jak ho správně používat. Je zábavné i zajímavé poslouchat malé děti, jak si brumlají pro sebe jak si hrát s mašinkou nebo s domácím zvířátkem. Chlapeček si například hraje s vláčkem a vysvětluje nahlas sám sobě, že do těchhle vrat mašinka nezajede, protože vrata jsou moc úzká. Když děti přemýšlejí nahlas, lépe si zapamatovávají co a jak dělat, a pro příště se všechny jejich pohyby a akce ukládají na podvědomé úrovni.

4. Rozmlouváním sami se sebou strukturujeme vlastní myšlenky.

Když mluvíme sami se sebou, stáváme se svým vlastním terapeutem. Hlas ozvučuje přání našeho vnitřního JÁ. Nejlepší cestou k vyřešení jakéhokoli problému je pojmenovat ho. Je to konec konců váš problém, který musíte řešit zase jenom vy.

5. Když uvažujeme nahlas, je pro nás snazší dosahovat svých cílů.

Sestavte si seznam svých cílů. Mnohé z nich vypadají jako nedosažitelné. Začněte tedy přemýšlet nahlas, jak by se jich přece jenom dalo dosáhnout. Krok za krokem překonávejte všechny překážky a řešte problémy nahlas. Bude se vám zdát stále snazší tak postupovat. Brzo pro vás nebude nic nemožného.

Jen ten, kdo žije v souladu se svými talenty, může uvažovat nahlas. Naslouchejte svému vlastnímu hlasu a povídejte si se sebou po libosti.

připravila Aluška.org
podle zdroje: https://www.elitedaily.com/life/culture/people-talk-to-themselves/1105688

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Ceneon 2019-10-10 01:21:47 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mám talent na programování, žiju podle toho a povídám si u toho, aby mi to lépe šlo, obzvláště v případech, kdy je zapotřebí myslet více logicky, což byl případ teď o půlnoci, kdy jsem něco programoval. A ani se pochválím, poté co to zvládnu :-).

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-10-10 01:28:20 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

já myslela, že jsem právě kvůli tomu šílenec a blbá 😀 😀 ha!! zrovna nedávno jsem o tom přemýšlela, to je ale náhodička.
děkuju za další článek Aluško! vždycky mám něco, co na sobě vnímám jako špatné/trapné/divné apod. a pak přijdu k tobě a čtu, že to ale vůbec blbě není a že je to vlastně dobře a je to vlastně výhoda, pokud to umím využít. už se mi to stalo několikrát a je to moc hezké, kde jinde to v dnešním světě najdeš 🙂 takové místo, kam se můžu schovat.
jinak bych si třeba myslela, že moje přecitlivělost je jenom špatná – „ty seš ale cíťa“ řikali mi a já bych to vnímala jako špatnou věc… houby, jsem hypersenzitivní a jsem na to hrdá, tak to řikej správně!!

„Sám stejně dával přednost přítomnosti těch, kteří mu stáli za to. Často i sám sobě. Dokázal sám se sebou rozmlouvat celé hodiny a neviděl na tom nic divného.“
– tyvado, Einstein mě nepřestává fascinovat. sice nemám ani zdaleka tak vysoké IQ a v matice zvládám sotva základy(díkybohu jsem na umělecké škole a můžu mít na všechno kalkulačku), ale máme toho tolik společného! 😀 třeba tohle… on tenhle člověk nebyl jen inteligentní, on byl i moudrý, což je nádherné. tomu pak říkám rozumná bytost.

.
jo a kdyby měl někdo náladu na country, zrovna poslouchám tohle, je to krásný: https://www.youtube.com/watch?v=iMxxvldzKXU

celkově se mi country poslední dobou líbí 🙂

Ikona diskutujiciho Zlata 2019-10-10 03:58:06 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

… taky trpím samomluvou – ale jak vidím nejsem / zatím ještě / zcela blázen, to mě trochu uklidnilo.

Ikona diskutujiciho Izairi 2019-10-10 05:41:04 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já si sama se sebou povídám,ale
jen doma,když jsem
sama. Jinak venku
si taky povídám,a
nebo vymýšlím
příběhy které sama
sobě vyprávím,ale
jen v duchu,tak to
asi neplatí.Povídám
si pořád,ale nahlas
jen doma. Jen u nás
na vesnici v obchodě,to občas
přemýšlím nahlas
co bych si tak mohla koupit.

Ikona diskutujiciho Izairi 2019-10-10 07:11:54 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mimo téma:
asi před 20ti minutami (6:35)
jsem slyšela z venku zvláštní
melodii. Znělo to
prostorem a byl to
tón který se několikrát opakoval.
Bohužel neumím noty,takže to nemůžu víc popsat,ale znělo to jako nějaké upozornění. Fakt jsem se šla podívat
jestli venku není
létající talíř :).
Ale asi to bylo jen
něco u nás na vesnici,jen to prostě
znělo zvláštně.

Ikona diskutujiciho JOjo 2019-10-10 10:47:27 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Můj muž si taky hodně mluví sám pro sebe, musím se přiznat, že mu říkám, že je jak blázen, ale on to nemění takže se s tím srovnávám. Ale na druhou stranu, když to budeme dělat všichni, tak jak to bude vypadat? Nikdo nebude vědět co je samomluva a co už debata jiných. Všude bude hluk-tedy takovéto polotiché mumlání…..no potěš koště, to bude krása 🙂

Ikona diskutujiciho Kiyu 2019-10-10 12:05:05 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ty jo, tak já zůstávám u hloubání se ve své hlavě. Nahlas nejsem zvyklá mluvit, i když se snažím číst nahlas a cvičit hlas 😀

Ikona diskutujiciho hanka 2019-10-10 20:26:25 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jé, tohle dělám:) hlavně když mám v hlavě binec a nedokážu se zkoncentrovat. Nahlas vyslovené myšlenky člověka pěkně vrátí do reality.

Ikona diskutujiciho Tinka 2019-10-11 16:07:05 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuji za článek, hned se cítím líp… 😀

Ikona diskutujiciho ⚜️ aston 405 2019-10-11 17:11:44 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To občas dělám. Lépe se mi pak zvládá dělat to, o čem si se sebou povídám.

Ikona diskutujiciho vla 2022-06-20 22:00:21 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Rozvíjí se tím, i představivost a určitá hra v simulaci chápání myšlení druhých, když tak človek rozmlouvá, občas mluví s někým, v rámci toho co by ten druhý mohl myslet, co by mohlo zajímat. Nahlíží jinou perspektivou, cvičně a častěj, bez toho aby to bylo nějak vázané, může vymýšlet víc, šířej, pracovat s tím co druhý. Cvičí a rozvíjí, může, vlastní komunikacční myšlení. Obdobně, tak může rozvíjet i práci s hlasem, který se s tím provázaný.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek