Uprostřed kažkého mozku najdete zlážu ve tvaru borové šištičky. Tato drobná žláza, o velikost pouhého zrnka rýže, hraje zásadní roli v tom jak spíme, jak se chováme, jsek se rozhodujeme a jak vnímáme realitu. Zdravě fungující šišinka je nezbytná pro psychický vývoj, špičkový mentální výkon a také pro duchovní probuzení. V následující sérii článků o šišince prozkoumáme co tato žláza dělá, proč obecně u lidí nepracuje správně a jak ji obnovit.
Co dělá šišinka mozková, neboli Epifýza
Šišinka funguje jako tělesné čidlo na světlo. Z očí přijímá světelná data a poté do těla vysílá pokyny prostřednictvím tvorby hormonů. Tato malá žláza přenáší do těla data o délce denního světla, obvykle nazývané jako cirkadiánní rytmus. Šišinka řekne každé další části vašeho těla, zda je světlo nebo tma, jaké je roční období a jestli se dny prodlužují, nebo zkracují.
Když se vymaníte z našeho moderního prostředí pomocí hodin a kalendářů, okamžitě oceníte zásadní roli, kterou tato žláza hraje při udržování našeho spojení s přírodou.
V knize Light: Medicine of the Future Jacob Liberman vysvětluje, že velikost epifýzy u zvířat se liší v závislosti na lokaci zvířete. Zvíře žijící blíže k rovníku bude mít menší epifýzu, než zvíře žijící dále na sever, nebo na jih. Čím více se zvíře potřebuje přizpůsobit měnícímu se prostředí, tím větší bude epifýza.
Liberman ve své knize napsal: „Dnes hraje šišinka hlavní roli ve všech aspektech lidského fungování. Působí jako regulátor všech ostatních regulátorů. Kromě zdokumentovaných účinků na reprodukční funkce, růst, tělesnou teplotu, krevní tlak, motorickou aktivitu, spánek, růst nádorů, náladu a imunitní systém, má také vliv na dlouhověkost.“
Melatonin a Epifýza
Jak šišinka předává data zbytku těla o denní době a ročním období? Jako součást endokrinního systému šišinka syntetizuje a vylučuje hormon zvaný melatonin přímo do krevního řečiště. Melatonin je hormon odvozený od serotoninu, který moduluje spánkové vzorce.
Omezováním uvolňování určitých reprodukčních hormonů z hypofýzy, ovlivňuje melatonin naše reprodukční orgány jak u mužů, tak i u žen. Šišinka vylučuje více melatoninu u dětí než u dospělých. Předpokládá se, že tak brání předčasnému pohlavnímu vývoji. Po pubertě se šišinka smršťuje a uvolňuje méně melatoninu.
Vystavení našich očí světlu určuje především to, kolik melatoninu šišinka syntetizuje a vylučuje. Vyrábíme méně melatoninu za denního světla a během noci zvyšujeme jeho sekreci. Pproto je moc důležité mít v ložnici přes noc co nejlepší tmu, aby se nenarušovala výroba melatoninu.
Kalcifikace šišinky
Na rozdíl od většiny našeho mozku, nechrání hematoencefalická bariéra šišinku od zbytku našeho těla. Místo toho šišinka dostává obrovské množství krve, za jedinou sekundu odcestuje krev od šišinky do ledvin.
Šišinka je obklopená mozkomíšním mokem, táboří v malé jeskyňce za a nad hypofýzou.
V 90. letech 20. století objevila britská vědkyně Jennifer Luke vysoké koncentrace fluoridu v epifýze svých subjektů. Je to proto, že v Británii se přidává do pitné vody fluor – to se u nás v Česku naštěstí neděje. Fluorid, který se běžně vyskytuje i v pesticidech, se hromadí v epifýze více, než v jakékoliv jiné části těla. Akumulace fluoridu vytváří fosfátové krystaly a dělá kolem šišinky tvrdou skořápku, tomu se říká kalcifikace.
Vědecky ověřené účinky kalcifikace u šišinky mozkové
Studie ukazují, že kalcifikace šišinky:
Snižuje produkci melatoninu
Zhoršuje cyklus spánku a bdění
Naruší regulaci cirkadiánního rytmu
Fluoridovaná voda je považována za jednu z hlavních příčin kalcifikace epifýzy. Důkazy naznačují, že děti dosahovaly puberty dříve díky dennímu pití fluorované vody.
Expozice fluoridu ve studiích na zvířatech zjistila, že snižuje melatonin a vede ke zrychlenému pohlavnímu vývoji u žen.
Jednoduše řečeno, když je vaše šišinka kalcifikovaná, jsme mimo rovnováhu s přírodou, což brání vašemu řádnému biologickému fungování.
Proč je důležité odvápnit svou šišinku
Samozřejmě nechceme mít sníženou produkci melatoninu, zahodit náš cirkadiánní rytmus, nebo mít nepořádek v reprodukčním systému. A to jsou jen některé destruktivní dopady kalcifikované šišinky.
Spánek je životně důležitá biologická funkce, která nás každou noc obnovuje a regeneruje. Když je šišinka kalcifikována, narušuje to kvalitu našeho spánku. Špatný spánek snižuje náš duševní výkon i kognitivní funkce a zároveň nás činí náchylné k nemocem.
Šišinka je v mnoha ohledech spojení našeho těla s přírodou a vyšším já. Zničte toto spojení (pomocí kalcifikace) a co se stane? – Máte rasu bytostí povětšinou odpojenou od jejich instinktů, od planety a od sebe navzájem. Bez plně fungující epifýzy se nám snadněji naprogramují podprahové mediální zprávy, zformují nás systémy falešných přesvědčení a špatná rozhodnutí nás zlikvidují.
Jednoduše řečeno, kalcifikovaná šišinka blokuje náš úžasný potenciál!
Nepotkáte duchovně probuzeného člověka, který by si zároveň nepřál být ještě probuzenější, lepší, schopnější. Odvápnění šišinky je důležitou součástí našeho probuzení, protože tím se prohlubuje naše vnímání reality a otevírá se i možnost vnímání jiných realit mimo té hmotné.
© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2019
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová To je roztomilý, hezký, milý článek, děkuju. :)…
-Nirvana Takže jste nakonec přecejen odvezli ježky do záchranné…
-astrei swingař "Na moji výzvu, aby tady nečuměl a šel…
-astrei swingař Skvělý článek, ale pětistovka a stovka díru nemají.
-Klarisa Van Kotrcka