Skarab: sluneční talisman

31.8.2019 v Symbolika 5

Starověký Egypt má jedny z nejslavnějších dějin světa. Egypťané velice žili symbolikou a dnes si ukážeme, co pro ně znamenal skarab. Tento symbol podle starověkých egypťanů pochází od bohyně Khafre. Její jméno v překladu znamená „vejít do existence, vzniknout“. Bohyně byla považována za jeden z aspektů boha slunce Ra.Podsvětí
Skarabové jsou brouci, kteří kladou vejce do trusu a mrtvých těl jiných zvířat, nebo také do brouků. Z mrtvol a odpadu tak vznikají živí skarabi. Proto staří Egypťané věřili, že skarabové pocházejí z říše mrtvých, z podsvětí, nebo že jsou složeni z podsvětní matérie. Když skarabi udělali malou kouli z jejich vajíček a hnoje, přesouvali je za slunečného dne a egypťané v tom viděli symboliku! Věřili, že scarab (vlastně bohyně Khafre) v tu chvíli pomáhá Slunci na jeho cestě, aby bezpečně prošlo podsvětím.

Pod vznosným hogo fogo názvem ,,skarab, skarabeus“, se ve skutečnosti skrývá běžný chrobák, neboli hovnivál. Na obrázku výše je český chrobák lesní, který je u nás zastoupen v hojných počtech.


Skarab je spojován se vzkříšením, znovuzrozením a reinkarnací

Protože má skarab souvislost s bohem Ra, fénixem a znovuzrozením, je to velmi významný symbol, hojně používaný při rituálech, kouzlech a symbolech spojovaných se zdravím a dlouhověkostí. Ve starověku byl skarab považován za velmi silný kouzelný talisman, který byl nošen vojáky, aby je chránil před fyzickým zraněním. Obrázek skaraba se obvykle vyřezával na rubíny, ametysty a další materiály s ochrannými vlastnostmi.

Jak používat symbol
Skarab napomáhá dlouhověkosti a dobrému zdraví, můžete symbol nosit na sobě, nebo vizualizovat, když si přejete uzdravení, nebo pokud to není možné, alespoň poklidnou smrt. Někteří lidé darují záměrně předmět se symbolem skaraba někomu, kdo bojuje o svůj život, aby mu skarab pomohl. Může se používat také jako ochrana před zraněním.

Posvátný Skarab v chrámu bohyně Hathor

 

© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2019

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-08-31 02:28:18 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jé děkuju, další ochranný symbol 🙂 !

mám už mnoho let představu, že bych si nechala dát před bránu domu(hehe, až nějaký měla)dva větší, bílé, kamenné lvy. Je to mé totemové zvíře a navíc i sluneční symbol, jsou to pro mě také ochránci a to velice vznešení… Takže proč ne 🙂 u pár domů už jsem to viděla. muhaha, čím víc ochranných symbolů, tím líp.

jo a, můžu se podělit o zážitek? bydlím teď kousek od domu jedněch, lidově řečeno, prostě cikánů. nejsou s nima naštěstí žádný problémy, jen mladší syn a asi i otec očividně kromě „běžných drog“ typu alkohol + cigarety berou i něco.. kapku tvrdšího. nechci do toho rýpat, nechci s tim mít cokoliv společnýho. ale občas takhle v noci jdu, tak trochu se staženym ocasem – pokud jdu bez chlapa, venčit třeba psa a z toho domu se ozývají šíleně děsivý pavzvuky a skoro až nelidský výkřiky(vždy jen jeden mužský hlas. za okny tam pak vždy chodí jeho manželka/přítelkyně a očividně netuší, co s tím a snaží se ho uklidnit). je to fakt děsivý, jak z hororu. nechápu, jak z člověka něco takovýho vůbec vyjde. samozřejmě je to na 99% z toho alkoholu a drog, ale normálně.. už mě i napadlo, jestli do těchhle lidí nevstupují nějaký odporný bytosti(jo, jen mi klidně říkejte paranoik). což by i klidně mohly, ti lidé jsou na to destruktivní dost + ty drogy to umožňují. chodit ven sama v noci je pak, tuplem pro mě, docela o hubu. už jsem tu tyhle lidi párkrát potkala a zdají se ok, ale očividně zas tak moc ok nebudou.

Ikona diskutujiciho @ 2019-09-01 00:49:18
Ikona diskutujiciho
sipka

Ten pán má očividně bolesti.Měla by jsi tam jít a pomoci mu.

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-09-01 12:00:20
Ikona diskutujiciho
sipka

@: Já?? To je na jeho rodině, když už, v baráku je jich na to dost. Vlézt někomu v noci do domu a tuplem k nim, no to bych si koledovala, navíc čemu bych tam zrovna já asi tak pomohla… Nejsou to vyloženě ne-nebezpeční lidé. Nejspíš mu jednoduše hrabe z drog + alkoholu, jednou jsem viděla jeho staršího syna ve dne u fontány, něco měl v ruce a v jednu chvíli tak neskutečně divně cukl hlavou a vydal přesně tenhle neuvěřitelně děsivý a divný pazvuk. Ani mi nepřijde, že by to bylo z bolesti… Přeci kdyby jo, už by s tim něco dělali.

Ikona diskutujiciho niky 2019-09-01 12:02:56
Ikona diskutujiciho
sipka

To s těma bytostma je dost možný.

Už jsem taky pár podobných situací zažila, když jsem dřív ještě chodila na různé večírky a sešlosti, spíš ze společenské povinnosti, než že by se mi tam vyloženě chtělo a jelikož jsem tam nikdy nepila alkohol, tak jsem si všímala i věcí o kterých ostatní nevěděli.

Třeba jedna holka se trochu opila a úplně se jí změnily oči, jako by to už nebyla ona, byla mimo a mluvila z cesty, byla trochu agresivní a měla hodně velkou sílu. Stály jsme spolu v nějaké frontě a ona najednou říkala, že musí někam jít a něco udělat, já jsem se jí to snažila rozmluvit, že je to blbost, ať raději zůstane tady a ona mě odstrčila takovou silou, že na toto by se za normálního stavu skutečně nezmohla, fakt mě to šokovalo, že měla takovou sílu, já jsem doslova odletěla dva metry. Tak jsem ji nechala, protože mi bylo jasné, že to nemá smysl.
Po pár minutách zase oči normální a byla v pohodě i když pořád pod vlivem, bylo vidět že asi do ní něco vlezlo, viděla jsem to, protože v ten moment zrovna stála přímo přede mnou a mluvila na mě, že je jí špatně a pak se stalo to, co jsem popisovala.

Nebo jeden chlap, který za střízliva je klidný, se opil a pak šel domů, ale bylo zamčeno, protože asi manželka už šla spát, nebo nevím. A on se tak naštval, že holou rukou rozbil skleněné dveře, ty pevné, vchodové. A řval taky jak na lesy, poněkud nelidsky, to ještě před tím, než je rozbil, takže to rozhodně nebylo do bolesti. Teprve potom, co tu skleněnou část dveří rozbil se poněkud uklidnil.

Když jsem byla malá, byli jsme někde na vesnické zábavě, nebo nějaké podobné akci. Já tam byla se sestřenicí a se strejdou. Asi v sedm večer jsme šli domů a strýc už byl docela nalitý. Hráli jsme ještě chvilku na zahradě fotbal a on mě najednou chytil za ruku a vypadalo to, že mě přehodí přes záda takovým tím karatistickým chvatem, to by pro mě mělo devastující následky, protože jsme byli na betonu. Naštěstí zasáhla sestřenice a on se nějak vzpamatoval. Viděl ve mně v ten moment někoho jiného, to mi došlo i když jsem byla dítě, že to bylo z alkoholu a že nebyl sám sebou.

A takových zážitků mám víc.
Od nalitých lidí je lepší držet se dál, je to jejich problém, rozhodně mi nepřijde, jako dobrá rada tam chodit a pomáhat mu. Má tam tu manželku, takže kdyby měl nějaký závažný problém, tak by mu zavolala záchranku. Dokud opilec řve, tak je v pořádku, horší je až ztichne, to potom může být problém, jako udušení zvratky..

Já mám takové pravidlo, že nikdy nepiju s lidma, kteří jsou mi nepříjemní a které nemám ráda a nikdy nepiju v prostředí, kde se necítím dobře a bezpečně. Toto mám už od jakživa samovolně v sobě zafixované.

Jediné místo, kde jsem si dala trochu piva, nebo vína, bylo u mě doma s blízkými lidmi, kterým mohu plně důvěřovat a stejně mám takovou tu záklopku, která mi nedovoluje vypít víc, než tolik, abych byla maximálně trochu veselá a uvolněná, ale rozhodně ne opilá. Jakmile se k tomu blížím, záklopka prostě řekne dost a mě to přestane chutnat a končím. Stejně jsem už čtyři roku žádný alkohol nepila a musím říci, že mi to ani trochu nevadí a vůbec nechybí.

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-08-31 02:30:20 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

… jo a! – že je opěvovaný skarabeus ve skutečnosti obyčejnej hovnivál jsem ani nevěděla! 😀 a mamce se vždy líbili, už chápu proč, očividně jsou fakt hezký 😀

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek