Slova která používáte, mění způsob, jak funguje váš mozek

10.2.2023 v Psychologie 2

Většina z nás o způsobu jakým mluví moc nepřemýšlí. Ale má to dopad nejen na lidi kolem nás, ale i na nás samotné.  Pokud máme ke skoro všemu příliš pesimistický a odmítavý postoj, může to ovlivnit samotný mozek.
Tento jev je podrobně popsán v knize Slova mohou změnit váš mozek. Neurolog Andrew Newberg a Mark Robert Waldman v ní popisují, jak věci, které říkáme, mohou ovlivnit – a ovlivňují – naši mysl. Napsali, že pouhé jedno slovo může ovlivnit expresi genů, které regulují náš stres na fyzické i emocionální úrovni. Čím větší optimisté tedy jsme, tím menší je pravděpodobnost, že budeme ve stresu.Tím, že v mysli udržujete konstruktivní a optimistické naladění a slova, stimulujete aktivitu čelního laloku. Tato oblast zahrnuje specifická jazyková centra, která se přímo napojují na motorické centrum, které vás pohání k akci.
Jak ukázal výzkum, čím déle se soustředíte na dobrá slova, tím více začnete ovlivňovat i další oblasti mozku. Funkce v temenním laloku se začnou měnit, což změní vaše vnímání sebe sama i lidí, se kterými komunikujete.
Optimistický pohled na sebe sama vás bude předurčovat k tomu, abyste v druhých lidech viděli to dobré, zatímco destruktivní sebepojetí vás bude zahrnovat podezíravostí a pochybnostmi.
Postupem času se v reakci na vaše myšlená i řečená slova, myšlenky a pocity změní i struktura thalamu a změny thalamu ovlivňují způsob, jakým vnímáte realitu.

Jazyk, který používáme, má moc přetvořit způsob, jakým vnímáme svět, a tím změnit náš mozek. Váš pohled na život může způsobit, že budete život a věci kolem sebe buď milovat, nebo doslova nenávidět.
Už jste někdy slyšeli někoho, z koho se vám zvedl žaludek? Všem se nám to někdy stane, a i když si to neradi přiznáváme, je to důkaz, že slova mají mnohem větší moc, než si připouštíme.

Když do své mysli vpustíte destruktivní pojmy a slova a dovolíte jim, aby se stali vašimi myšlenkami, kterým pravidelně dáváte sílu, přinese to do vašeho života více strachu a stresu. Čím častěji budete používat zlostná nebo obecně destruktivní slova, tím znepokojivější věci se budou pohybovat ve vaší mysli.

Díky soucitné komunikaci jsme schopni vytvářet lepší vazby s lidmi kolem nás a správněji nastavit fungování našeho mozku. Podle toho jaké máte myšlení a vyjadřování, nakonec s postupem času dojde ke změnám ve vašem thalamu. Změní se způsob, jakým vnímáte svět kolem sebe. Slova, která používáte, a slova, která dovolíte ostatním kolem sebe používat, mohou a začnou doslova filtrovat způsob, jak věci vidíte.

Studie provedená organizací Positive Psychology vzala velkou skupinu lidí ve věku od 35 do 54 let a požádala je, aby si každý večer zapsali tři věci, které se jim během dne honily hlavou a vysvětlení, proč je to napadlo.
V průběhu tří měsíců, kdy si zapisovali denně myšlení, zaznamenali subjektivní nárůst pocitu štěstí. Zřejmě proto, že je experiment nutil nad sebou přemýšlet a více své myšlenky vnímat a hlídat. I když s experimentem přestali, tito lidé na sobě stále pozorovali zlepšenou náladu a přemýšleli více o hezkých věcech, protože se jim tím podařilo změnit svůj mozek.

Pokud chcete dosáhnout celoživotní spokojenosti, měli byste se pravidelně věnovat hezkému smýšlení o sobě, sdílet s okolím svou radost a vychutnávat si každý pěkný zážitek v životě. Pokud budete používat svůj jazyk k tomu, abyste se zabývali optimismem a dobrem, zjistíte, že se pohybujete směrem, který je pro váš život přínosnější.

Ale rozhodně se nepřetvařujte. Lidé vám mohou přestat důvěřovat, protože nadužívání přeslazených slov v řeči nebo psaní může být signálem toho, že lžete.

© aluska.org 2023

 Komentáře

Ikona diskutujiciho jantulka 2023-02-10 19:55:05 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jazyk je základom života. Úbohý a skazený jazyk obmedzuje náš život a ničí naše vyhliadky na šťastie a úspech.
Naše zdravie, šťastie, duševná rovnováha závisí na tom ako hovoríme a myslíme.
Každý človek by mal mať základné návyky ovládania reči a chápanie zákonov jazyka. Bez týchto znalostí sa človek nemôže nazývať človekom. Podobá sa iba črevu, ktoré vydáva podivné zvuky.
Mne osobne aj veľmi vadí, že strašne dobrý, strašne milý, hrozne krásny, úplne sa bije táto kombinácia. Ako tento týždeň, že ty ale strašne dobre vyzeráš. Tak strašne, či dobre?!
Alebo, že pekne hnusný.

Ikona diskutujiciho Petr 2023-02-15 10:56:15 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jsem špión své mysli,
čekám co zas nevymyslí,
jeden mrak je takový,
a druhý zas makový.
Nejlepší je sluníčko,
co to vidí všecičko.
Vítr mraky rozfouká,
je to naše záruka.
V noci je tu zase měsíc,
férový je ze všech nejvíc.
Jen ten vidí všechny stíny,
co jsou někdy jako splíny.
A tak si tu žijeme,
na té zemi kouzelné.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek