Ne každý ví, že pozice, kterou si vybereme na spaní, má výrazný vliv na naše trávení a tím i na zdraví. Proto není žádným překvapením, že například již v dávných dobách si mniši po každém jídle šli alespoň na 10 minut lehnout. Tím výrazně usnadnili celý proces trávení.
Také není náhoda, že Indové, ale i tradiční ayurvédská medicína, doporučují jít si po jídle na chvíli lehnout. Ne však na kteroukoli stranu. Ležet musíte na levém boku.
obr.nahoře: V horní polovině je spáč na pravém boku, kterému se vrací obsah žaludku zpátky. Dole je spáč na levém boku.
Proč právě levý bok?
Důvodem je to, že náš trávicí i lymfatický systém jsou stavěny tak, že optimálně pracují při ležení na levém boku. V případě lymfatického systému většina našich lymfovodů směřuje do hrudního mízovodu.
Ten se nachází na levé straně, stejně jako slezina, která je jedním z hlavních orgánů lymfatického systému.
Protože lymfatický systém nemá vlastní pumpu, která by ho poháněla, spoléhat se musí pouze na zemskou gravitaci. Při ležení na levém boku se tak lymfatická tekutina snadněji pohybuje tím správným směrem.
Orgány trávicího systému, jako jsou játra či žlučník, jsou schopny správně vylučovat trávicí šťávy (žlučník) a odvádět metabolické produkty (játra) také tehdy, když ležíme na levé straně.
V případě žaludku je v něm zkonzumované jídlo vhodně umístěno a správně se tráví tehdy, když ležíme na levé straně.
Je všeobecně akceptovaným pravidlem, že bychom nikdy neměli jít spát s plným žaludkem. To samozřejmě platí i nadále. Pokud si však po jídle rádi chvíli zdřímnete, můžete to teď dělat s klidným svědomím. Ujistěte se jen, že při tom ležíte na levém boku.
překlad www.aluska.org 2021 podle Zdroje
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová No, pripomenulo mi to hudobný klip od Priessnitz…
-mariankosnac Teda ja neviem jak je to s tými…
-mariankosnac Otázka zda pomoci a nebo nechat chcípnout, tvrdě,…
-není Tak já jsem znal osobu, co měla takového…
-*****