Pokud jste nejmladší dítě, možná si myslíte, že oblíbenec jste vy, ale podle následující studie se mýlíte. Vypadá to, že právě prvorozené dítě má v srdci svých rodičů zvláštní místo.
Vědci z Kalifornské univerzity shromáždili údaje z téměř 400 rodin, a dospěli k závěru, že nejstarší dítě je obvykle to nejoblíbenější. V rámci své studie požádali dvojice dospívajících sourozenců, aby vysvětlili své pocity ohledně toho, jak se k nim rodiče chovali a jak se chovali k ostatním sourozencům.
Jejich zjištění ukázala, že mladší sourozenci měli většinou pocit, že jejich rodiče jsou důvěřivější a zaujatější vůči starším sourozencům, přesněji řečeno vůči nejstaršímu sourozenci.
Studie zkoumala vzájemné souvislosti mezi rozdílným zacházením s dětmi ze strany rodičů, subjektivním vnímáním sourozenců a jejich sebehodnocením na základě tří typů dat od 384 dvojic sourozenců. Výsledky naznačují, že pořadí narození dítěte významně souviselo s jeho sebehodnocením a mělo vliv i na mateřské a otcovské rozdílné zacházení.
U později narozených sourozenců bylo zjištěno, že rodiče se k dítěti chovali rozdílně a stavěli ho na druhé místo, což dítě pociťovalo a odrazilo se to na nižším sebevědomí, kdežto prvorození byli upřednostňováni a sebehodnocení měli lepší.
Během studie se 74% matek a 70% otců přiznalo, že mají jedno ze svých dětí raději než ostatní. Ano, většina rodičů si skutečně vybírá favority, ale před dětmi samotnými to samozřejmě nikdy nesmějí přiznat.
I když ne všichni rodiče byli ochotní konkrétně specifikovat, které ze svých dětí mají nejraději, samotné děti o tom povětšinou měly poměrně konkrétní představu. Děti jsou velmi vnímavé, spravedlivé zacházení si mezi sebou hlídají a jakékoli upřednostnění a zvýhodnění jiného sourozence vnímají jako křivdu a nespravedlnost, kterou mnohdy docela intenzivně prožívají. Někdy se z takové nespravedlnosti může stát i trauma.
Starší sourozenci sami sebe obecně vnímají jako sebevědomější a průbojnější, než jejich mladší sourozenci. I když nejstarší sourozenec může být ve většině případů oblíbencem, poskytuje mladším sourozencům také mnoho výhod, zejména v podobě opory a vzoru. Navíc podle jiných studií jsou to právě prostřední děti, které mají vyšší inteligenci, lepší sociální komunikační dovednosti a tvoří skvělé diplomaty a mediátory.
Viz. článek: Duchovní význam pořadí, v jakém jste se narodili rodičům
Takže pokud nejste prvorozené dítě a v dětství jste se cítili být pozadu a občas opomíjení, není důvod cítit se kvůli tomu špatně. Teď víte, že to není vaše chyba a že vám těžší podmínky pomohly rozvíjet se jako ohleduplná komunikativní osobnost.
Tato studie se vydala opačným směrem, než se od ní původně očekávalo, protože vědci předpokládali, že prvorozené dítě bude tím, kdo se bude cítit pod tlakem a na koho byli rodiče tvrdí a nejpřísnější.
© aluska.org 2022
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová armag: Tí, ktorí to zbortili, nepochopili význam posolstva,…
-dodo Děkuji za ucelený a moudrý přehled tématu :-).…
-Jirka Tak srovnávat hliník a těžké kovy v kontaminované…
-***** Inkarnací vstupujeme do utrpení. Nechceme-li trpět, nesmíme se…
-*****