Studie odhalila, že si rodiče vybírají oblíbence. Většinou je to prvorozené dítě

9.10.2022 v Psychologie 12

Pokud jste nejmladší dítě, možná si myslíte, že oblíbenec jste vy, ale podle následující studie se mýlíte. Vypadá to, že právě prvorozené dítě má v srdci svých rodičů zvláštní místo.

Vědci z Kalifornské univerzity shromáždili údaje z téměř 400 rodin, a dospěli k závěru, že nejstarší dítě je obvykle to nejoblíbenější. V rámci své studie požádali dvojice dospívajících sourozenců, aby vysvětlili své pocity ohledně toho, jak se k nim rodiče chovali a jak se chovali k ostatním sourozencům.Jejich zjištění ukázala, že mladší sourozenci měli většinou pocit, že jejich rodiče jsou důvěřivější a zaujatější vůči starším sourozencům, přesněji řečeno vůči nejstaršímu sourozenci.

Studie zkoumala vzájemné souvislosti mezi rozdílným zacházením s dětmi ze strany rodičů, subjektivním vnímáním sourozenců a jejich sebehodnocením na základě tří typů dat od 384 dvojic sourozenců. Výsledky naznačují, že pořadí narození dítěte významně souviselo s jeho sebehodnocením a mělo vliv i na mateřské a otcovské rozdílné zacházení.
U později narozených sourozenců bylo zjištěno, že rodiče se k dítěti chovali rozdílně a stavěli ho na druhé místo, což dítě pociťovalo a odrazilo se to na nižším sebevědomí, kdežto prvorození byli upřednostňováni a sebehodnocení měli lepší.

Během studie se 74% matek a 70% otců přiznalo, že mají jedno ze svých dětí raději než ostatní. Ano, většina rodičů si skutečně vybírá favority, ale před dětmi samotnými to samozřejmě nikdy nesmějí přiznat.

I když ne všichni rodiče byli ochotní konkrétně specifikovat, které ze svých dětí mají nejraději, samotné děti o tom povětšinou měly poměrně konkrétní představu. Děti jsou velmi vnímavé, spravedlivé zacházení si mezi sebou hlídají a jakékoli upřednostnění a zvýhodnění jiného sourozence vnímají jako křivdu a nespravedlnost, kterou mnohdy docela intenzivně prožívají. Někdy se z takové nespravedlnosti může stát i trauma.

Starší sourozenci sami sebe obecně vnímají jako sebevědomější a průbojnější, než jejich mladší sourozenci. I když nejstarší sourozenec může být ve většině případů oblíbencem, poskytuje mladším sourozencům také mnoho výhod, zejména v podobě opory a vzoru. Navíc podle jiných studií jsou to právě prostřední děti, které mají vyšší inteligenci, lepší sociální komunikační dovednosti a tvoří skvělé diplomaty a mediátory.
Viz. článek: Duchovní význam pořadí, v jakém jste se narodili rodičům
Takže pokud nejste prvorozené dítě a v dětství jste se cítili být pozadu a občas opomíjení, není důvod cítit se kvůli tomu špatně. Teď víte, že to není vaše chyba a že vám těžší podmínky pomohly rozvíjet se jako ohleduplná komunikativní osobnost.

Tato studie se vydala opačným směrem, než se od ní původně očekávalo, protože vědci předpokládali, že prvorozené dítě bude tím, kdo se bude cítit pod tlakem a na koho byli rodiče tvrdí a nejpřísnější.

© aluska.org 2022

 Komentáře

Ikona diskutujiciho petr 2022-10-10 08:47:59 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já jsem si to myslel 😀

Ikona diskutujiciho Fialka 2022-10-10 08:49:18 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

U nás to tak bylo. Poslední byl nejvíce chráněný jako nejslabší proti útlaku starších. A do prvorozeného se vkládaly největší naděje a byl proto nejvíce materiálně a školně podporován. Ostatně byl první kdo to potřeboval tak byli rodiče nejaktivnější.

Ikona diskutujiciho Will 2022-10-10 09:04:07 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je zajímavé že opravdu i po desítkách let si dokážu vybavit situace kdy jsem se cítila být ukřivděná a znevýhodněná oproti sourozencům. Občas mě to trochu děsí jak se různé „maličkosti“ hluboce do dětí vpisují.

Ikona diskutujiciho LenQa 2022-10-10 09:24:32 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Měla jsem svůj tip a pokoušela jsem mámu otázkami koho má nejradši. Zásadně odmítala odpovědět. PŘECE VŠECHNY STEJNĚ!

Ikona diskutujiciho Geo 2022-10-10 10:43:55 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Aluska

Chcel by som ta poprosit o radu…
Narodila sa nam ZDRAVA dcera, a teraz prichadza cas, ked na nas Tlacia vsetky tie ockovania.
A tych ockovani je strasne vela. Zatial budem odolavat a odkladat vsetko na neskor – pokial nebudem si vsetko neoverim.
Potrebujem tvoju radu. Prosim ta mozes mi pomoct zorientovat sa, ake ockovanie je dolezite ??

Dakujem za tvoju dobru pracu ktoru pre ludi robis uz roky.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-10-10 11:11:16
Ikona diskutujiciho
sipka

To je dotaz na vašeho obvodního lékaře, zjistit co se kdy „musí“ nebo nemusí a případně najít na FB antivax skupiny (nebo jiná fora, weby), aby vám poradili ohledně toho co se „musí“ a vy to nechcete. Lidi co to už řešili vám určitě poradí.

Ikona diskutujiciho Terka 2022-10-10 18:43:29
Ikona diskutujiciho
sipka

Hezký den, na FB doporučuju skupinu „Informované očkování a může se hodit“. Mi hodně pomohla při rozhodování, dost jsem se tam dozvěděla. Není to skupina proti očkování, ale lidí, kteří neočkují vůbec nebo jen něco, případně odkládají, tam najdete dost. Za sebe ještě můžu doporučit si něco nastudovat o daných nemocech a o vakcínách a pak zvážit, co považujete za větší riziko a dle toho se rozhodnout.

Jinak děkuji Alue za článek, nějakou dobu jsem tady na webu nebyla, dříve jsem jej pročítala každý den. 🙂 Dal mi podněty k zamyšlení.

Ikona diskutujiciho mike 2022-10-10 21:06:53
Ikona diskutujiciho
sipka

Geo, z mojej skusenosti nic nemusis a nutit ta nemozu, len treba razne odmietnut, ziadne vysvetlovanie, lebo 990% z 1000% aj tak nevysvetlis preco, a da Ti podpisat informovany suhlas, ze odmietas, a hotovo, tym padom je to na Tvoju zodpovednost. Ziadne ockovanie nie je treba to su len ich chore vymysly ako utlmit schopnosti, ktore vsetci pri narodeni mame. Telo vie co ma robit pokial mu to dovolime.

Ikona diskutujiciho asdf 2022-10-11 00:11:59
Ikona diskutujiciho
sipka

Nejlepsi ockovani je zadne ockovani. Nezijeme ve stredoveku aby bylo treba se chranit proti infekcnim chorobam co uz tu sto let nejsou… i kdyz se soucasnym hospodarskym vyvojem… Urcite ale nechcete hexavakcinu, uz jen ten nazev.. hex=prokleti, to snad si uz opravdu delaji z lidi legraci, ze jim to takhle bezostysne davaji najevo.. a karmicky trest pak padne na vas, protoze varovani jste byli, sli jste do toho dobrovolne…
Pred koronacidou bych doporucil kombinovane vakciny nahradit jednotlivymi davkami odstupnovanymi nejlepe v intervalu nekolik let, a nejdrive tak v 5-6 letech (prinejmensim pak bude jasne, ze pripadne nahla mentalni retardace je dusledek vakciny a ne ze „to je uz od narozeni“ jako kdyz mu to pichnou ve trech mesicich…). V soucasne dobe bych ale nedoporucil vubec nic a uz vubec ne nic od zapadnich famaceutickych konglomeratu. Snad se jeste lze vymluvit na svedomi ci nabozenske duvody…

Ikona diskutujiciho Josef 2022-10-12 20:08:33
Ikona diskutujiciho
sipka

Přeji pěkný večer,
přidám se k tématu očkování.
Kamarádka rodila ve Francii a dcerce je nyní 15 let. A není očkovaná. Ve Francii jí nikdo nenutil žádné očkování, tam měli jen doporučené, ne povinné.
A po přestěhování do ČR po několika letech už jí očkovat nenechala.
Frantíci dobře ví, proč si nepoškodí tolik nových přistěhovalců, tak draze dovezených z afrických a arabských zemí.

Ikona diskutujiciho Kateřina 2022-10-14 12:07:20
Ikona diskutujiciho
sipka

ASDF: Hexa znamená především šest a to očkování je proti šesti infekčním nemocem. Ale proč v tom nehledat nějakou záhadu, že.

Ikona diskutujiciho sm 2022-10-15 13:36:31 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nu, na toto není třeba jakákoliv studie. To ví každý, komu zbyla v hlavě alespoň půlka mozkové pleny 😉 Mám to taky tak. Staršímu rodiče dali prakticky veškerý majetek, bydlení a kdykoliv potřebuje, hned jsou u něj a pomáhají. U mě při jakémkoliv požadavku, se většinou tvářili „co jako vůbec chceš?!“ 😀 víceméně je to nezajímalo. Však jsem již před 7 lety rodičům oznámil – nepostarali jste se o mě – já se nebudu starat až budete staří zase o vás. A také to dodržuji a starám se čistě o sebe a svoji rodinu. Ať se postará bratříček 😉 p.s. pro ot (ne)očkovance ve vlákně: po tom co předvedly špičky medicíny v letech 20-22 za čistý korporátní fašizmus a velice čisté vydírání obyvatelstva, své dítě nenechám očkovat nikdy a na nic. Neexistuje. Vyřízeno. 🙂 ať si to paní doktorka přebere jak chce.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek